اخبار اجتماعی

زندان زدایی از مهریه

به گزارش آسمونی:افزایش تعداد بدهکاران مهریه که به دلیل ناتوانی در پرداخت اقساط راهی زندان شده اند، بالاخره رئیس دستگاه قضا را دست به قلم کرد تا قضات دادگاه ها را مکلف کند به پرونده کسانی که اعلام می کنند در پرداخت اقساط مهریه ناتوان هستند بدون نوبت رسیدگی کنند تا شاید از تعداد زندانیان مهریه کاسته شود.

به گزارش روزنامه خراسان، همین چند روز پیش بود که مدیرعامل ستاد دیه در گفت و گو با خراسان اعلام کرد تعداد زندانیان مهریه طی سه سال 2 برابر شده است. سید اسدا… جولایی افزود: سه سال پیش تعداد زندانیان مهریه دو هزار نفر بود که این رقم در سال گذشته به سه هزار زندانی مهریه رسید و طبق آخرین آمار اکنون حدود چهار هزار و 200 نفر به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه در زندان هستند.

طبق آماری که خبرگزاری مهر داده است نیز در ابتدای سال ۱۳۹۷ تعداد زندانیان مهریه دو هزار و 978 نفر بود که در ادامه به دلایل متعددی چون افزایش قیمت سکه شاهد رشد ۴۰ درصدی تعداد این محکومان بوده ایم؛ البته این نسبت به ابتدا و میانه سال است اما مقایسه‌ آمار زندانیان فعلی با محبوسان سال ۹۳ نشان می‌دهد تعداد این زندانیان رشد ۷۱ درصدی دارد. وضعیت موجود سرانجام به صدور بخشنامه ای توسط رئیس قوه قضاییه درباره محکومان تأدیه مهریه بر اساس تعداد سکه طلا منتهی شد.

درمتن این بخشنامه آمده است:«رؤسای کل دادگستری استان های سراسر کشور، نظر به برخی گزارش‌های واصله تعدادی از محکومین تأدیه مهریه بر اساس تعداد سکه طلای تعیین شده به علت افزایش غیر متعارف قیمت آن توان پرداخت را نداشته و به همین جهت در اجرای قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی به زندان معرفی می‌شوند. بدین وسیله مقرر می‌دارد؛ ترتیبی اتخاذ گردد تا دادگاه‌ها به صورت خارج از نوبت و بدون تعیین وقت رسیدگی به درخواست تعدیل که از سوی زوج تقدیم می‌گردد رسیدگی کنند و مهلت‌های تأدیه سکه را متناسب با وضعیت مالی محکومٌ‌‌علیه افزایش داده تا بدین ترتیب از زندانی شدن آنان جلوگیری به عمل آید. ضمناً آمار پرونده‌های موضوع این بخشنامه به صورت فصلی به حوزه معاون اول گزارش شود. مسئولیت اجرای این بخشنامه به عهده رئیس کل دادگستری استان است.»

منبع: تابناک

تازه های آسمونی

منجنیق 95 نفره برای پرتاب ایران به قرن 17 میلادی!

شلاق، زندان و جریمه برای صاحبان کانال ها و گروه ها / الگوی تان شوروی است یا کره شمالی؟!

طاهره رضایی

بیوگرافی خالد بن احمد شوقی اسلامبولی

موفقیت زندانی محکوم به قصاص در کنکور مهندسی پزشکی

طاهره رضایی

26 مرداد ، آغاز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی (1369 ه ش)

آسمونی

10 بازیگر مشهوری که روزگاری زندان را تجربه کردند + تصاویر

حمید صفت از زندان آزاد می‌شود / این خواننده اعدام نخواهد شد!

طاهره رضایی

زندان کجاست

طاهره رضایی

بخشیدن مهریه در ازای حضانت فرزند

نظر شما چیست؟