اخبار اجتماعی

گازگرفتگی جان 3 پزشک را گرفت

gas poisoning 3 physician گازگرفتگی جان 3 پزشک را گرفت

 

تاریخ خبر: 1391/10/24

گاز مونوكسيد كربن همچنان از ميان ايرانيان در فصل سرما قرباني مي‌گيرد و انگار امسال اين قاتل خاموش جدي تر از همه سال‌هاي گذشته كمر به قتل شهروندان بسته است. روز جمعه از خوزستان خبر رسيد كه در منزلي در شهر دزفول چهار نفركه سه تن از آنان ازپزشكان شناخته شده كشور بوده اند جان خود را بر اثر گازگرفتگي از دست دادند

 

در حالي كه سازمان پزشکي قانوني کشور از مرگ 8500 شهروند در 11 سال گذشته بر اثر مسموميت گاز منواکسيد کربن خبر داده است در روز جمعه دلخراش ترين خبر مرگ شهروندان به دست اين قاتل خاموش از دزفول گزارش شد. بر اساس گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران دكتر سيدامير ميرباقري عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران و فوق تخصص گوارش و از پزشكان بيمارستان امير اعلم، به همراه دو تن از برداران و يكي از دوستان خانوادگي خود دچار حادثه گازگرفتگي شده و جان خود را از دست دادند.

 

 

فريدون جعفريان مدير روابط عمومي دانشكده علوم پزشكي دزفول، گزارش داد كه اسامي قربانيان اين حادثه دكتر سيد اميد ميرباقري، دكتر سيد نادر ميرباقري و مهندس سيد امير ميرباقري كه هر سه برادر بوده اند و دكتر نظام الدين پزشكي بوده است.

 

مرتضي همايون نسب مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري دزفول اضافه كرده است: اين حادثه بر اثر نشت گاز منواكسيد كربن در منزل يك پزشك در دزفول اتفاق افتاده است. بر اساس گزارش‌ها يكي از نزديكان اين پزشكان كه صبح روز جمعه از غيبت آنان نگران شده با مراجعه به منزل وي متوجه وقوع اين حادثه شده و با اورژانس و نيروهاي امدادي تماس مي‌گيرد. مدير عامل سازمان آتش نشاني وخدمات ايمني شهرداري دزفول اعلام كرد كه متاسفانه هنگام حضور ماموران امدادي در محل حادثه، هر چهار نفر بر اثر گاز گرفتگي جان خود را از دست داده بودند.

 

وي استفاده از دودكش و كلاهك غير استاندارد را علت وقوع اين حادثه عنوان كرده است.گفتني است در پي كاهش كم سابقه دماي هوا در طول چند شب گذشته دراستان خوزستان، استفاده از وسايل گرمازا در اين شهرستان افزايش يافته است. مرحوم دكتر امير ميرباقري در سال 1337در شهر تهران متولد شد. مرحوم ميرباقري تحصيلات عالي خود را در سال 1355 در رشته پزشكي دانشكدة پزشكي دانشگاه اهواز آغاز كرد و در سال 1367 موفق به اخذ درجة تخصص در رشتة بيماريهاي داخلي از دانشگاه علوم پزشكي تهران گرديد. او سپس تحصيلات فوق‌تخصصي خود را در رشته گوارش سال 1370 به پايان رساند.

 

ميرباقري در سالهاي اخير به عنوان عضو هيات علمي و دانشيار گروه داخلي در بخش گوارش بيمارستان اميراعلم به خدمت رساني به بيماران مشغول بود.عضويت هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اهواز، سرپرستي بخش داخلي بيمارستان ايرانيان دبي بخشي ديگر از سوابق اين استاد فقيد بود. همچنين دكتر سيدنادر ميرباقري متخصص علوم آزمايشگاهي و مدير آزمايشگاه بيمارستان فيروزگر همكار ديگر دانشگاه علوم پزشكي تهران بودكه در اين حادثه همراه دو برادر ديگر و يكي از دوستان خود دچار حادثه شد و جان باخت.روابط عمومي دانشكده پزشكي و روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران ضايعه درگذشت اين استاد برجسته و پزشك متعهد، دكتر سيدنادر ميرباقري مدير آزمايشگاه بيمارستان فيروزگر، مهندس اميد ميرباقري و نظام الدين پزشكي از دوستان اين سه برادر را به جامعه دانشگاهي، همكاران، شاگردان و اعضاي خانواده آنان تسليت مي‌گويند.

 

مرگ 8500 شهروند در 11 سال

سازمان پزشکي قانوني کشوربه تازگي از مرگ 8500 شهروند در 11 سال گذشته بر اثر مسموميت گاز منواکسيد کربن خبر داده است. اين در حالي است که يك کارشناس مرکز فوريت‌هاي پزشکي کشور گفته است كه در پاييز امسال شاهد افزايش 300 درصدي فوت شهروندان بر اثر گازگرفتگي با گاز CO در کشور بوده ايم. در اين رابطه محمود خدادوست در گفت وگو با مهر اعلام کرد: در هشت ماهه سال جاري 285 نفر بر اثر مسموميت گاز منو اکسيد کربن جان خود را از دست داده اند. از اين تعداد 70 نفر زن و 215 نفر مرد بوده اند. همچنين بر اساس آخرين آمارها در 11 سال گذشته تا کنون 8 هزار و 534 نفر بر اثر مسموميت گاز منو اکسيد کربن جان خود را از دست داده اند.

 

 

رئيس مرکز تحقيقات سازمان پزشکي قانوني کشورمي گويد: از آن جا که تمايل گاز منواکسيد کربن براي ترکيب با هموگلوبين خون ما 250 برابر بيش از اکسيژن است لذا با بالا رفتن درصد آن در هواي اتاق، به سرعت باعث ايجاد مسموميت خواهد شد و اکسيژن رساني به بافت‌هاي مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال مي‌شود که به علت بي رنگ و بي بو بودن اين گاز، ممکن است وجود آن در محيط تا زمان ايجاد علايم مسموميت شديد مورد توجه واقع نشود. اين پزشک متخصص گفت: علايم مسموميت حاد با اين گاز شامل سردرد، سرگيجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمي و سپس حالت بيهوشي، تشنج و اغما است. در بيماران مبتلا به ناراحتي‌هاي قلبي ممکن است تشديد بيماري يک علامت هشدار دهنده باشد. همچنين از ساير علايم مسموميت مي‌توان به سفتي عضلات، افزايش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگي مردمک‌ها اشاره کرد.

 

بايد توجه داشت که اگر فردي در اثر ابتلا به مسموميت با گاز مونوکسيد کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبي و رواني پيشرفته نظير فلج عضوي يا اختلال قواي مغز ي‌شود. مسموميت شديد با اين گاز مي‌تواند کشنده باشد. اين مقام مسئول در سازمان پزشکي قانوني گفت: شهروندان حتما موارد ايمني را رعايت کرده از گذاشتن دودکش بخاري در ظرف آب خوددادي کنند. اگر هم دودکش بخاري سرد بود يا رنگ آتش زرد بود حتما بايد بخاري را خاموش کرده و از سالم بودن آن اطمينان حاصل کنند.

Related posts

موزه صلح تهران نتیجه نهایی کمپین درخواست آزادی سربازان را اعلام کرد

آسمونی

آتش سوزی در طبقه ششم پاساژ علاءالدین

آسمونی

گزارش حادثه فوت مرحوم چراغی امروز در صحن شورا قرائت میشود

آسمونی

Leave a Comment