اخبار اجتماعی

آتش سوزی در جنگل هاي شلم ایلام مهار شد

Fire containment آتش سوزی در جنگل هاي شلم ایلام مهار شد

1394/3/16

 به گزارش آسمونی مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام گفت: آتش سوزي در جنگل هاي ارتفاعات شلم بطور کامل مهار شده و هم اکنون مرحله مراقبت از سرايت آتش به ديگر نقاط با استقرار نيروهاي منابع طبيعي و محيط باني آغاز شده است.

خيرالله آذرکردار شامگاه جمعه اظهار کرد: با تلاش عوامل امدادي، نيروهاي منابع طبيعي، نظامي و اقشار مختلف مردم آتش سوزي پس از حدود ۲۰ ساعت عمليات اطفاي حريق در منطقه جنگلي ارتفاعات شلم بطور کامل مهار شده است.

وي افزود: بيشترين آسيب در اثر آتش سوزي شبانه روز گذشته متوجه پوشش کف عرصه هاي طبيعي شده و خوشبختانه آسيب جدي به درختان بلوط بويژه درختان تر نرسيده است و تنها تعداد کمي درخت خشک دچار حريق شده است.

آذرکردار تاکيد کرد: نيروهاي منابع طبيعي و محيط باني پنج شهرستان تابعه استان در ۲۴ ساعت اخير براي کمک به اطفاي حريق به محل حادثه آمده و در خاموش کردن و مهار آتش به ساير نيروهاي امدادي کمک کردند.

وي در خصوص علت حادثه و ميزان دقيق خسارت به عرصه هاي طبيعي ايلام يادآور شد: به احتمال زياد عامل انساني و بي احتياطي باعث بروز اين حادثه است ضمن اينکه هنوز امکان بررسي دقيق ميزان خسارت به عرصه ها مشخص نيست بنابراين در روزهاي آينده و پس از خاموش شدن کامل آتش، در اين خصوص اقدامات لازم را انجام مي دهيم.

آذرکردار از استقرار نيروهاي منابع طبيعي و محيط باني بعنوان ديده بان در محل حادثه خبر داد و گفت: استقرار اين نيروها بمنظور مراقبت از سرايت آتش و سقوط کنده هاي نيم سوخته درختان خشک به پايين ارتفاعات در محل حضور دارند و اين حضور تا خاموش شدن کامل آتش ادامه دارد.

شب گذشته آتش سوزي در منطقه پارک جنگلي چغاسيز ايلام بدليل خطا و بي احتياطي عامل انساني روي داد که اين حريق با توجه به وزش باد شديد در منطقه بخش وسيعي از ارتفاعات شلم مشرف به اين شهر را در بر گرفت بطوريکه شعله هاي آتش از اکثر مناطق شهر بخوبي قابل مشاهده بود.

توپوگرافي خشن منطقه، کوهستاني بودن، تاريکي، دسترسي سخت، وزش باد شديد و سختي مسير از جمله موانعي بود که مهار آتش را با مشکل مواجه کرده بود ولي با تلاش نيروهاي امدادي، آتش نشاني، منابع طبيعي، سپاه، گروه هاي مردمي و دوستداران محيط زيست پس از حدود ۲۰ ساعت آتش بطور کامل مهار شد.

تازه های آسمونی

گواهینامه مدیریت جنگل بر اساس استاندارد (FSC (Forest Stewardship Council

ندا رحیمی

گونه های جانوری جنگل آمازون

ندا رحیمی

فوری : آتش‌سوزی دوباره یک پیش‌دبستانی در زاهدان

طاهره رضایی

تخلف 11 نفر از کارکنان آموزش و پرورش در آتش‌سوزی دبستان اسوه حسنه

طاهره رضایی

آموزش‌ و پرورش در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان مقصر است

طاهره رضایی

قطار باری سنگین در محور ساری دچار آتش سوزی شد

طاهره رضایی

یکتا، صبا، مریم و حالا مونا، قربانی آتش بی‌تدبیری / وقتی جان ۴ کودک اندازه درگیری آقای نماینده با مامور گمرک مهم نیست

چهارمین دختر حادثه آتش سوزی زاهدان هم فوت کرد

برخورد شدید اداری با مقصران آتش‌سوزی مدرسه زاهدان

طاهره رضایی

نظر شما چیست؟