اخبار اقتصادی

زمزمه های گران شدن بنزین

به گزارش آسمونی:کارشناسان دولتی معمولا هرگاه به دنبال یک منبع مالی مطمئن برای تأمین بودجه طرح‌های خود هستند، به اخذ عوارض از محل فروش بنزین فکر می‌کنند.

چندی است زمزمه‌های لزوم افزایش قیمت بنزین در كشور به گوش می‌رسد. هربار گروهی در این رابطه صحبت می‌كنند و به نظر می‌رسد این سخنان تلاش‌هایی در راستای ‌آماده‌كردن اذهان عمومی برای افزایش قیمت بنزین باشد.

Whispers of gasoline prices increase زمزمه های گران شدن بنزین

جدیدترین اظهارات مربوط به مهرداد تقی‌زاده، معاون وزیر راه وشهرسازی، است كه گفته است: برای کاهش تعداد تلفات و سوانح جاده‌ای از 16 هزار کشته به 9 هزار کشته در 10 سال،‌ برنامه‌هایی تدوین کرده‌ایم که تحقق آن به اعتبارات 280 هزار میلیاردتومانی نیاز دارد.

او از انجام مطالعاتی مبنی‌بر اینکه خودروهای تولید داخل چه سهمی در بروز سوانح جاده‌ای دارند، خبر داده و اعلام نتایج نهایی این طرح را به یك ماه آینده موكول كرده است.

تقی‌زاده در این گفت‌وگو درباره محل تأمین 280 هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح كاهش تلفات جاده‌ای، پیشنهاد افزایش قیمت بنزین را مطرح كرده است. به گفته او، اگر دولت نتواند 280 هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز را تأمین کند، نباید از ما انتظار کاهش تعداد تلفات ناشی از سوانح جاده‌ای را داشته باشد.

‌مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

در حالی پیشنهاد افزایش قیمت بنزین از سوی معاون وزیر راه مطرح می‌شود كه كوروش كرم‌پورحقیقی، دبیر كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با «شرق» بیان می‌كند: در این شرایط اقتصادی مردم تحمل افزایش قیمت بنزین را ندارند.

او ادامه می‌دهد: به‌عنوان یك نماینده پیشنهادی را كه از سوی همكارانم یا دولت مطرح می‌شود بررسی می‌كنم. اگر پیشنهادات كارشناسی‌شده و منافع ملی را در نظر گرفته باشند، ‌همچنین رضایتمندی مردم در آن باشد، با آن پیشنهاد موافقت می‌كنم.

او به این پرسش كه آیا افزایش قیمت بنزین در كاهش سفرها و تلفات جاده‌ای مؤثر بوده است یا خیر، این‌گونه پاسخ می‌دهد: این مسئله به بررسی كارشناسی نیاز دارد. من تاكنون چنین مطالعه‌ای ندیده‌ام. باید بررسی داشته باشیم و از مشاورانم در این ارتباط كمك بگیرم.

دبیر كمیسیون انرژی همچنان از تصمیم مجلس برای مخالفت با افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه سال 97 دفاع می‌كند و بر این باور است كه در آن مقطع، شرایط زندگی مردم به نحوی نبوده كه بتوانند افزایش بهای بنزین را تحمل كنند. او درباره شرایط كنونی اقتصادی مردم هم همین نظر را دارد، اما تأكید می‌كند: اگر پیشنهاددهندگان لایحه‌ای به مجلس بیاورند كه دلایل قانع‌كننده و كافی در آن باشد و پیشنهادشان در جهت تقویت نظام جمهوری اسلامی و رضایتمندی آحاد مردم باشد، بدون شك نظر خود را تغییر خواهم داد.

جایگاه سوختگیری

او تأكید می‌كند: تشخیص فعلی من این است كه با هرگونه افزایش قیمت بنزین مخالف هستم، مگر اینكه همكاران من و مسئولان مربوطه دلایلی بیاورند كه نظر من را رد كند. آنچه ما در مجلس تصمیم می‌گیریم، وحی منزل نیست. مجلس منعطف است و براساس نیاز جامعه قوانین را تصویب می‌كند و اگر قوانین به اصلاح نیاز داشته باشند، حتما اصلاحات لازم انجام می‌شود.

منبع: پارسینه

تازه های آسمونی

احتمال سهمیه بندی بنزین قوت گرفت

طاهره رضایی

طرح نمایندگان مجلس برای سهمیه‌بندی بنزین + متن کامل

طاهره رضایی

هنوز تصمیمی درباره سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است

طاهره رضایی

چطور در صرفه جویی و کاهش مصرف سوخت کشور سهیم باشیم؟

ندا رحیمی

قيمت سوخت

طاهره رضایی

پروازهای چارتری خلاف است و با آن‌ها برخورد خواهم کرد

طاهره رضایی

اعتراض علی مطهری به تقطیع سخنانش در خصوص قیمت بنزین

لیلا شاهپوری

رئیس مجلس: بنزین فعلا گران نمی شود

روش دریافت کارت سوخت المثنی + جدول زمانبندی

لیلا شاهپوری

نظر شما چیست؟