ساز و ترانه

موسیقی چیست؟

 

موسیقی هنر بیان احساسات به وسیله ی صداهاست.

موسیقى تراوش احساسات و اندیشه‌هاى آدمى و مبین حالات درونى وى مى‌باشد.

موسیقى یا ترانه به هر نوا و صدایی گفته می‌شود که شنیدنی و خوش‌آیند باشد و انسان یا موجودات زنده را دچار تحول کند. موسیقی بیان احساسات انسان است به وسیله اصوات. موسیقی هنری است دارای نوا و سکوت. ارائهٔ تعریف آکادمیک موسیقی موضوعی است که برای قرن‌ها مورد بحث و کشمکش صاحبنظران بوده است. همچنان هیچ تعریفی از موسیقی وجود ندارد که مورد قبول همهٔ اهل این هنر باشد. طبق یکی از پذیرفته‌شده‌ترین این تعاریف، موسیقی به اصواتی گفته می‌شود که آگاهانه تولید شوند.

شنیدن یک آهنگ آرام بخش و جذاب مى‌تواند پایان‌پذیر خستگى‌ روزانه شما باشد. واژهٔ موسیقى ریشهٔ یونانى دارد و گرفته شده از کلمه Mousika و مشتق از کلمه Muse می‌باشد و در عربى قَى تلفظ مى‌شود. از زمان منصور خلیفهٔ عباسى توجه به آثار یونانى آغاز شد و سپس در دوران هارون پنجمین خلیفهٔ عباسى (۱۹۸-۲۱۸ هـ) با تأسیس بیت‌الحکمه به اوج خود رسید. مقارن همین دوران بوده است که واژهٔ موسیقى راه یافته و به‌تدریج جایگزین غناء عربى شده است.

موسیقی به دو بخش تقسیم می شود:

– موسیقی ضربی

– موسیقی بی ضرب

موسیقی ضربی به موسیقی هایی گفته می‌شود که دارای وزن باشد مانند آهنگ هایی که برای رقص ساخته شده باشد؛ پیش در آمد، مارش و غیره. موسیقی بی ضرب آن است که دارای وزن معین و معلومی نباشد که بهترین نمونه آن آوازهای موسیقی ایرانی می باشد.

موسیقی از دید بزرگان

براساس مدارک موجود واژۀ موسیقى و هم‌خانواده‌هاى آن در مفاتیح‌العلوم خوارزمى و رسالهٔ موسیقى اخوان‌الصفاء دیده مى‌شود که هر دو متعلق به سدهٔ چهارم هجرى (دهم میلادی) است. خوارزمى در تعریف موسیقى مى‌گوید: موسیقى به معنى پیوند آهنگ‌هاست… تعریف سادهٔ موسیقى یا صداهاى موسیقایی، صداهاى خوشایندى مى‌شود که انسان از شنیدن آنها احساس لذت مى‌کند.

با بالا رفتن سطح فرهنگ و هنر معلوم شد صداهاى خوشایند، صداهایى هستند که از نظمى خاص پیروى مى‌کنند و بین آنها نسبت‌هاى معینى وجود دارد. براى همین عدد در موسیقى داراى اهمیت بسیارى است. تا جائى‌که فیثاغورث معتقد است که عدد اصل وجود در آفرینش است.

پیروان او اجسام را هر یک عدد مى‌داشتند و معتقد بودند که چون کرات آسمانى و افلاک از یکدیگر فاصله‌هاى معینى دارند، از نسبت آنها نغمه‌ها ساخته مى‌شود و آوازها در اصل ناشى از حرکت افلاک هستند.

مرحوم خالقى در کتاب نظى به موسیقى مى‌نویسد: ”موسیقى صنعت ترکیب اصوات و صداهاست به‌طوریکه خوشایند باشد و سبب لذت سامعه و انبساط و انقلاب روح گردد.“

ابوعلى‌سینا مى‌گوید: موسیقى علمى است ریاضى که در آن از چگونگى نغمه‌ها، از نظر ملایمت و تنافر و چگونگى زمان‌هاى بین نغمه‌ها بحث مى‌شود تا معلوم شود که لحن را چگونه باید تألیف کرد.

ابونصر فارابى در احصاءالعلوم موسیقى را علم شناسایى الحان مى‌داند که شامل دو علم است: یکى علم موسیقى عملى و دیگرى علم موسیقى نظری. امروزه نیز این تقسیم‌بندى در موسیقى وجود دارد. افلاطون در تعریف موسیقى مى‌گوید: ”موسیقى یک ناموس اخلاقى است که روح و جهانیان و بال به تفکر، و جهش به تصور، و ربایش به غم و شادی، و حیات به همه مى‌بخشد.“

و بتهوون در تعریف زیباى خود مى‌گوید: موسیقى مظهرى است عالى‌تر از هر علم و فلسفه‌ای، موسیقى سنتى ایران شالم قطعاتى است که در مجموع به‌عنوان ردیف موسیقى ایرانى گفته مى‌شود. امتیاز موسیقى ایرانى در امکانات وسیع مقامى و ملودى‌هاى غنى آن است. این موسیقى هنرى است بسیار ظریف و عمیق.

براستی موسیقی چیست؟

براستی موسیقی چیست؟ چگونه تعریف می‌شود؟ آیا واقعا موسیقی ملودی تكنواخت و نوای سازهای مختلف است، كه طنینی به صدای خواننده بدهد و دنگ و دونگی باشد برای پوشاندن صدای ناهنجارش؟

ولی نه، موسیقی فراتر از تعریف در الفاظ است و شگفتی آن نیز در همین است. موسیقی جبران ناكامی‌های زبان است و شیوه‌ای برای بیان احساسات ناملموس. احساساتی كه نمی‌دانیم چه هستند… آنجا كه زبان از گفتن باز می‌ماند، موسیقی مأمنی می‌شود برای روح، و زبانی می‌شود برای بیان احساسات و ناگفته‌های ناشناخته…

موسیقی هر چه هست، سرچشمه‌ای از درون انسان دارد و مخلوقی است كه «از روح آدمی جان گرفته و به روح آدمی جان می‌دهد» موسیقی، طنین از دل برآمده‌ای است كه لاجرم بر دل می‌نشیند. ولی از چه دلی برآمده و بر چه دلی می‌نشیند؟

روح پویا و احساسات متغیر كه ارتباطی مستقیم با شرایط سنی، حوادث گوناگون و … دارد چه می‌گوید و چه می‌خواهد؟ شاید نداند «چه می‌خواهد» ولی آنچه را كه می‌خواهد می‌شناسد. در هر لحظه به موسیقی گوش می‌دهیم، از آن لذت می‌بریم و همین كافیست…

البته موسیقی فقط غذای روح و زبان احساسات نیست، بلكه درمانی برای جسم نیز هست. تحقیقات نشان داده است موسیقی كه تركیبی از صداهای گوناگون است، بر روی عملكرد و متابولیسم بدن تأثیر می‌گذارد و اثری مستقیم بر روی بخشهای اصلی بدن از جمله غدد گوناگون، قلب، دستگاه تنفسی، مغز و … دارد و موسیقی به عنوان تركیبی «منظم» و «زیبا» از اصوات، تأثیری مثبت بر روی جسم نیز می‌گذارد.

ولی شناخت تأثیرات مستقیم آن بر روی بدن نیاز به ورود به دنیای علم موسیقی درمانی دارد. البته ارتباط روح و جسم انسان باز هم به ما می‌گوید كه در هر لحظه، لذت بردن روح از یك موسیقی مترادف است با تأثیر مثبت آن بر روی جسم انسان…

روح انسان است كه زیبایی موسیقی را می‌فهمد و این روح است كه مانند یك استاد خبره‌ی زیباشناسی در مورد موسیقی قضاوت می‌كند.

زیبایی‌شناسی در موسیقی دارای دو جنبه‌ی تحلیلی و تركیبی است. زیبایی‌شناسی تحلیلی مربوط به زیبایی اصوات و نوای سازهاست و موج برخاسته از پیانو و ناله و افغان ویولن و كمانچه و … همه واژه‌های زیبایی هستند برای گفتن سخنی زیبا، ولی بعد تركیبی موسیقی برمی‌گردد به «نظم» و «آهنگی» كه هنرمند با كنار هم چیدن نت‌ها و آواها می‌آفریند.

در جنبه‌ی تركیبی است كه هنرمند معنا پیدا می‌كند و موسیقی سخن می‌گوید و جمله‌ای زیبا می‌شود از واژه‌های زیبا… حتی اگر واژه‌های اصوات نیز زیبا نباشند، جمله زیباست و اگر صدای ساز زیبا نیست، هنرمند آهنگی زیبا از آن می‌آفریند، براستی كه هنر همین است و نه نواختن ساز و نه دامبول و دیمبول…

دریغا كه این هنر در سرزمین هنر و موسیقی گم شده است، اگر هم هست، محو، ثابت و بی‌حركت است و این ثبوت در گذر زمان و تحول انسان از بین خواهد رفت. افسوس كه آوایی از «چنگ» و «عود» و «نای» و … توسط «نکیسا» و «باربد» زمان آفریده نمی‌شود…

و باز افسوس كه در طاق بستان زمان، تصویری از خسرو پرویزی نیست كه به نوای چنگ و عود گوش بسپارد و به هنرمندان ارج نهد… دریغا كه آوای سه‌گاه، ماهور و شور در هیاهوی روزگار محو و بی‌نشان شده است…

ولی «كجاست حركت؟»، «كو اقدام؟»… شاید افسوس را باید به همین دلیل خورد…

– منابع:

– پورتال آسمونی
– اطلاعات جامع موسیقی: نوشته: بهرام نفری
– مصطفی كمال پور تراب، تئوری موسيقی ، نشر چشمه
– www.guitar4all.com
– فرهنگ معین

نظر شما در مورد موسیقی و نواهای خوش چیست؟

Related posts

امپرسیونیسم

آسمونی

تاثیر موسیقی روی گیاهان

آسمونی

آشنایی با ساز عود

آسمونی

29 comments

....... 2018/11/16 at 12:44

خیلی خوب بود ولی تعداد کمی ازاین مطالب به دردم خورد

Reply
ناشناس 2018/09/25 at 21:33

من چه طور از مطلب این صفحه رفرنس بدم درحالی که حتی درمتن هم کد براش ندادین

Reply
mohsen 2016/06/26 at 23:32

با سلام بسیار عالی ممنون از سایت خوبتون.

Reply
بهرام 2016/05/12 at 08:15

مرسی,
خوب و خواندنی بود.

Reply
عماد 2015/12/04 at 12:29

در همه دنیا یک ملت را به فرهنگ اصیل آن میشناسند . و متاسفانه ما خود را به فرهنگ اصیل و فاخر خودننمیشناسیم و یا اگر میشناسیم بدلیل مسلهت خود را به نشناختن میزنیم.. استعمار میگوید اگر میخواهید یک کشور را فلج کنید فرهنگهای اصیل آن را از ایشان گرفته و بی هویتش کنید بعد هر چه میخواهید به خوردش دهید.

Reply
رضا 2015/08/16 at 15:59

با اینکه این مطلب خیلی قدیمیه ولی متاسفانه در ابتدای متن به اشتباه اشاره شده است که موسیقی ایرانی بی ضرب است که این گفته کاملا اشتباه بوده است …ضرب یا پالس اساس اصلی هر نوع موسیقی از جمله موسیقی ایرانیست.

Reply
ζα hra 2015/05/30 at 16:22

بدنبود

Reply
گیسو 2015/01/30 at 18:08

واقعا مطلب بتون عالی بود خیلی به دردم خورد

Reply
ناشناس 2015/01/23 at 18:07

بسیار عالی بود

Reply
باقر 2015/01/14 at 16:35

ممنون…..زحمت کشیدید….

Reply
حلما خشگله 2015/01/03 at 16:26

عالی بود ممون

Reply
khashayar 2014/10/23 at 13:45

خیلــــــــــــــــــــــی عالی بود . ممنونم <3 <3

Reply
hamid 2014/08/26 at 14:37

با سلام
ممنون از مطالب خوبتون استفاده کردیم.
لطفا از اثرات موسیقی بیشتر صحبت کنید!!!
با سپاس فراوان

Reply
باوتن 2014/08/07 at 23:49

تحقیقات نشان داده است موسیقی که ترکیبی از صداهای گوناگون است، بر روی عملکرد و متابولیسم بدن تأثیر می‌گذارد و اثری مستقیم بر روی بخشهای اصلی بدن از جمله غدد گوناگون، قلب، دستگاه تنفسی، مغز و … دارد و موسیقی به عنوان ترکیبی «منظم» و «زیبا» از اصوات، تأثیری مثبت بر روی جسم نیز می‌گذارد.

بیشتر توضیح بدید
تحقیقات یعنی چی دقیقا؟؟
تاثیر یعنی چی دقیقا
اینجوری که نمیشه قبول کرد

Reply
--> آسمونی 2014/08/08 at 18:54

دوست گرامی اگر منظور شما منشاً تحقیقات است، میتوان گفت این گفته بر اساس از نظریات دانشمندانی که در مطلب آمده، یادداشت شده است

Reply
کیا 2014/05/13 at 21:23

بسیار بسیارعالی بود واقعا استفاده کردیم

Reply
میلاد 2014/03/25 at 03:41

بهره بردیم.

Reply
مهرناز 2014/02/27 at 17:54

در کنار همه ی مطالبتون که خیلی جذاب بود 2 پاراگراف اخرتون توجه من رو بیشتر به خودش جذب کرد عالی بود ممنون

Reply
مریم 2014/01/28 at 19:22

عالی بود مر30
دست گلتون درد نکنه

Reply
الهه 2013/11/20 at 18:58

من خیییییییللللیییییی موسیقی رو دوست دارم!!!
ایشاالله تا6سال دیگه یک موزیسین بشم…

Reply
رضا 2013/11/20 at 18:51

موسیقی چیزیه که از دل ادمی بیرون میاد ….
همینو بس

Reply
ladan 2013/09/08 at 05:30

mamnon besiar amozandeh bood

Reply
LADAN 2013/09/08 at 05:26

ali bod , merc

Reply
ساناز 2013/09/03 at 19:15

بد نبود لطفا از ابزار و انواع موسیقی صحبت کنید

Reply
--> آسمونی 2013/09/04 at 10:09

لطفاً از بخش زیر بازدید کنید

https://www.asemooni.com/art/musical

Reply
امیر 2013/06/22 at 20:10

دمتون گرم واقعا لذت بردم عالی بود.

Reply
ویدا 2013/05/31 at 23:40

مرسی واقعا استفاده کردم.

Reply
ملينا 2013/05/16 at 00:05

مرسي واقعا خوب بود
ولي منظور از وزن چيه؟؟؟

Reply
--> آسمونی 2013/05/16 at 14:29

موسیقی دارای وزن یعنی همین آهنگهایی که برای رقص ساخته شده و پیش درآمد و مارش و غیره
موسیقی بدون وزن نیز بهترین نمونه آن آوازهای وطنی خودمان است

Reply

Leave a Comment