مناسبت های روز

7 صفر ، شهادت امام مجتبی علیه السلام ، به روایتی

روز هفتم ماه صفر در تقویم های رسمی کشور به عنوان روز ولادت امام موسی کاظم(ع) نامگذاری شده است. اما هفتم ماه صفر در میان مراجع و علمابه خصوص در شهر قم به عنوان روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) روز عزا و تعزیه است و علمای شیعه همواره به این موضوع ملتزم بوده اند. سابقه این موضوع در شهر قم از زمان حضرت آیت الله حائری شیرازی است و هنوز هم علما و مراجع بر اساس همان سنت، روز هفتم صفر را روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) می دانند و مجلس عزاداری برپا می نمایند.

هفتم صفر از سال ها پیش در میان بزرگان و علمای حوزه به عنوان روز شهادت قوی تر بوده است و جنبه عزا و سوگواری در آن بیشتر است تا جنبه شادی و گرامیداشت ولادت امام موسی کاظم(ع) و این سیره همچنان تا امروز ادامه دارد.

همچنین از شاگردان مرحوم شیخ عبدالکریم حائری مؤسس حوزه علمیه و ایت الله بروجردی نیز نقل میشود نظر این دو بزرگوار در خصوص سالروز شهادت امام حسن مجتبی روز هفتم ماه صفر بوده است و با تعطیلی دروس این روز را به عزاداری میپرداختند حوزه علمیه نجف هفتم ماه صفر را به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام) تعطیل میباشد و مراسم سوگواری برگزار میکنند.

تازه های آسمونی

13 جمادی الاول ، شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها (11 ه ق به روایتی)

آسمونی

27 دی ، شهادت نواب صفوی،طهماسبی برادران واحدی و ذوالقدر از فدائیان اسلام (1334 ش)

آسمونی

20 دی ، شهادت میرزا تقی خان امیر کبیر (1230 ه ش)

آسمونی

شهادت سرباز وظیفه ناجا در درگیری با سوداگران مرگ

طاهره رضایی

ایام فاطمیه سال 97 و 98

آسمونی

27 آذر ، شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح (1358 ه ش)

آسمونی

20 آذر ، شهادت آیت الله دستغیب سومین شهید محراب به دست منافقان (1360 ش)

آسمونی

بسیج و بسیجی چیست و چه اهدافی دارد؟

دشمنان امام حسن عسکری

1 نظر

محب اهلبیت 2018/10/18 at 09:59

امام صادق (ع) فقط در ماه ذی الحجه که به حج نرفته بودکه بعد از برگشت امام صادق (ع) از حج ، امام کاظم (ع) به دنیا آمده باشد بلکه در روایت فقط اشاره به برگشت امام ازحج شده و نام هیچ ماه ای راذکر نکرده،که ما میلاد امام کاظم را در ماه ذی الحجه احتمال بدهیم ، ثانیا در شیعه فقط اکتفا به کتب تاریخی نمیشود که به هر دلیل دست کاری شده و توسط غیر شعیه نقل میشود، بلکه به نقل هایی که سینه به سینه از علما و بزرگان ما که با ائمه اطهار در ارتباط بودن وبرای ما نقل کرده اند، عمل میشود. در ضمن ، مگرما از امام معصوم حدیث معتبر نداریم که فرموند: هرکس که در شادی ما شاد با شد ودر غم ما غمگین در بالا ترین درجات بهشت با ما محشورخواهد شد، پس چطور با دیدگاه شخصی و مغرضانه به این موضوع مهم نظر میدهیم ودر روزی که امام زمان(عج) در میلادجدبزرگوارشان شاد هستندما مردم را به عزاداری دعوت میکنیم.

پاسخ نظر

نظر شما چیست؟