سینمای ایران

نقد فیلم برف، مهدی رحمانی

snow film نقد فیلم برف، مهدی رحمانی

آسمونی : فیلم برف به کارگردانی مهدی رحمانی یک خانواده سنتی را در یک فضای شهری نشان می دهد. مهدی رحمانی فیلم های «دیگری» و «پنهان» را نیز در کارنامه کاری خود دارد.

فیلم برف در سی و دومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و در بخش فیلمنامه و تدوین کاندید دریافت سیمرغ شد.

خلاصه فیلم برف :

ماجرای یک روز از زندگی یک خانواده که علیرغم مشکلات مالی درگیر برگزاری مراسم آبرومندخواستگاری دخترشان هستند. خانه ویلایی آنها در گروی بانک است و پدر برای رفع مسائل مالی پسر بزرگش تلاش می‌کند.

snow movie22 نقد فیلم برف، مهدی رحمانی

عوامل فیلم برف :

کارگردان و تهیه کننده: مهدی رحمانی، ‌نویسنده: حسین مهکام، مدیر فیلمبرداری: امین جعفری ،صدابردار: یداله نجفی ،چهره‌پرداز: مهرداد میرکیانی، طراح صحنه و لباس: ویدا روشنی، تدوین: حسن حسندوست ،صداگذاری: امیرحسین قاسمی، موسیقی: بابک میرزاخانی ،عکاس: محسن کلکو

بازیگران:

رویا تیموریان، افشین هاشمی، محمدرضا غفاری، آناهیتا افشار، میلاد کی‌مرام، رابعه مدنی، مینا ساداتی، شیرین‌دخت یزدانبخش

snow movie21 نقد فیلم برف، مهدی رحمانی

نقد و بررسی فیلم برف ار نگاه منتقدان :

سحر عصرآزاد

فیلم از آن جنس آثاری است که از وقایع ریز و درشت روزمره که در وضعیتی بحرانی تشدید شده به یک درام درونی می‌رسد که به روابط گذشته شخصیت‌ها و وجوه پنهان آنها نقب می‌زند. فیلم این حسن را هم دارد که وارد بازی تکراری و نخ‌نما شده‌ی دروغ گفتن و پنهانکاری‌های همه آدم‌ها به هم نمی‌شود تا چهره خانواده را مخوف‌تر از آنچه هست نشان دهد. بلکه اتفاقاً طوفانی‌ترین بحران یعنی مواجه دختر و شوهر سابقش با یک افشاگری به پایان می‌رسد.

snow movie24 نقد فیلم برف، مهدی رحمانی

علی‌رضا حسن‌خانی

مهدی رحمانی نشان می‌دهد حضور در همین فضای بسته هم نمی‌تواند دست و پایش را ببندد و توان و جسارت کافی برای به سرانجام رساندن یک قصه‌ی کامل در فضای محدود یک خانه را دارد. همین امر به کمک فیلم‌نامه‌ی خوب باعث شده برف تبدیل به ملودرام جذابی شود که می‌تواند مخاطبش را تا پایان همراه کند.

snow movie23 نقد فیلم برف، مهدی رحمانی

بهمن شيرمحمد

يك فيلم بي رمق و سرد كه داستان بي مايه و كمرنگش را حدود دو ساعت طول مي دهد. شخصيت هايي به شدت كاريكاتوري و نامتعادل كه هيچ ايده و فكري پشت سرشان نيست. قصه فيلم هم مي تواند يك نمايشنامه راديويي باشد و هم يك فيلم كوتاه و مثلايك تك قسمت يك سريال تلويزيوني. اما هيچ ارتباطي به سينما و مخاطب سينما ندارد. فيلمساز نه مي تواند بحران بيافريند و نه مي تواند شخصيت هايش را در مسير درست خلق يك قصه قرار دهد. چون اصلاقصه يي وجود ندارد.

snow movie20 نقد فیلم برف، مهدی رحمانی

مرتضی حقیقت بیان

فیلم فیلم خوبیست با تمام ایراد هایش . از همون ثانیه اول به راحتی می شد با فیلم ارتباط برقرار کرد و فیلم ریتم خوبی داره و اتفاقات رو به خوبی پشت سر هم گذاشته شده و به زندگی واقعی نزدیکه. از نظر نماد شناسی ، تمامی اقشار جامعه در این فیلم جایگاهی داشتند و نمادی از آنها در این فیلم بود . اوج کار و فوق العاده ترین صحنه کار صحنه پایانیست که به خوبی تکلیف ما رو با همه چیز مشخص می کند.

تازه های آسمونی

بازگشت فریدون جیرانی به تلویزیون در جشنواره فجر؟

طاهره رضایی

تصاویر دیدنی 25 دی 97

طاهره رضایی

درآمد حاصل از فروش بلیت‌های جشنواره به صاحبان آثار می‌رسد

طاهره رضایی

داوران بخش نگاه نو جشنواره مشخص شدند

سینماهای مردمی جشنواره فیلم فجر 37 اعلام شد

طاهره رضایی

پیش بینی کولاک برف در ۲۰ استان / هشدار وقوع بهمن در ۴ استان

طاهره رضایی

از فاطمه معتمدآریا تا ویشکا آسایش/ بازیگران زنی که برای فیلم کمدی سیمرغ گرفتند

طاهره رضایی

تدارک ویژه برنامه «هفت» برای جشنواره فیلم فجر

طاهره رضایی

تصاویر دیدنی 22 دی 97

نظر شما چیست؟