سینمای ایران

معرفی فیلم سینمایی ایران برگر

iran berger6 معرفی فیلم سینمایی ایران برگر

نام فیلم : ایران برگر

کارگردان : مسعود جعفری جوزانی

نویسنده : محمدهادی کریمی، مسعود جعفری جوزانی

تهیه کننده : فتح الله جعفری جوزانی

iran berger21 معرفی فیلم سینمایی ایران برگر

بازیگران :

علی نصیریان، محسن تنابنده، سحر جعفری جوزانی، حمید گودرزی، نیوشا ضیغمی، احمد مهران فر، هادی کاظمی، شهره لرستانی، گوهر خیراندیش، محمدرضا هدایتی، فریبا متخصص، فتح‌اله جعفری جوزانی، اسماعیل خلج، حمیدرضا حیات، سیاوش چراغی پور، هاشم روحانی، سمیه نجومی، میرطاهر مظلومی، اکبر رحمتی، صادق توکلی، رادمهر کشانی، سیروس میمنت، منصور نوبخت، محمدباقر کریم پور، بهرام افشاری، رضا عشقی، سعید دلیری، محمد صادق پور، سودابه گودرزی

عوامل فیلم «ایران برگر» :

کارگردان: مسعود جعفری جوزانی / نویسنده: مسعود جعفری جوزانی، محمد هادی کریمی/ مدیر فیلمبرداری: توج منصوری/ صدابردار: حسن زاهدی/ صدابردار: حسن زاهدی / صداگذار:محمود موسوی نژاد / طراح چهره پردازی: مهین نویدی/ طراح صحنه و لباس: اصغر نژاد ایمانی/ مدیر تولید: مجتبی متولی/ تدوین: نیما جعفری جوزانی/ مشاور رسانه ای: منصور جهانی/ سایت فیلم و فضای مجازی: حمید غفاریان،امید عشیری/ عکاس: امیر عابدی

خلاصه فیلم :

داستان فتح‌الله خان و امرالله خان است که بر سر انتخابات شورا‌ها در یک روستا با یکدیگر رقابت می‌کنند.

iran berger5 معرفی فیلم سینمایی ایران برگر

درباره کارگردان :

فیلم کمدی «ایران برگر» هفتمین ساخته سینمایی مسعود جعفری جوزانی از 20 اسفند ماه به سرگروهی سینما آزادی اکران شده است. این فیلم پر بازیگر، یک کمدی شلوغ با گویش لری است. مسعود جعفری جوزانی بعد از 16 سال با فیلم «ایران برگر» به سینما بازگشته است.

فتح الله جعفری جوزانی، مسعود جعفری جوزانی، سحر جعفری جوزانی، حسین نجف زاده، ناهید طیموری، نیره کشور دوست و حسین طاهری سرمایه گذاری فیلم «ایران برگر» را برعهده داشتند. پخش فیلم «ایران برگر» بر عهده ی فیلمیران است.

فیلم «ایران برگر» در بخش مسابقه سی و سومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت. این فیلم سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی را در این جشنواره دریافت کرد و نامزد دریافت سیمرغ بهترین بازیگر مرد، بهترین فیلمبرداری، بهترین طراحی صحنه، بهترین صدابرداری و بهترین صداگذاری شد.

iran berger11 معرفی فیلم سینمایی ایران برگر

نظرات درباره فیلم : 

نظر مسعود جعفری جوزانی، هادی کاظمی و محمد هادی کریمی درباره فیلم «ایران برگر»:

هادی کاظمی :

ویژگی بارز این اثر، فیلمنامه و فضای بدوی و کاراکترهای دلنشین و ساده آن است که از مهمترین فاکتورهای برقراری ارتباط مخاطب با این اثر محسوب می‌شود.

محمد هادی کریمی :

«ایران برگر» نمونه‌ای از کل ایران است. حرف این فیلم، فراتر از استان لرستان است و نمونه است و حرفهایی که از زبان آقا مدیر فیلم گفته می‌شود در واقع حرفهای روز جامعه است.

مسعود جعفری جوزانی :

«ایران برگر» نمایشگر تضاد اندیشه است و امیدوارم هر ایرانی دو بار این فیلم را ببیند، یک بار بخندد و یک بار فکر کند.

iran berger4 معرفی فیلم سینمایی ایران برگر

حواشی «ایران برگر» :

مسعود جعفری جوزانی درارتباط با ساخت فیلم «ایران برگر» با گویش لری گفت:

“طبیعی است یک فیلمسازی که اهل جوزان است و وقتی حرف می‌زند با افتخار با گویش خودش حرف می‌زند. یکی از پاکترین گویش‌های زبان دری که بیشتر کلمات در آن وجود دارد گویش لُری است و از همان ابتدا فیلم هم ما را با «شید» شروع می‌کنیم به معنی «نور» که یکی از کلمات اصیل فارسی است؛ اصلاً به این دلیل ما شید را انتخاب کردیم.

و من به عنوان فیلمساز، کسی هستم که خودم با افتخار این پسوند جوزانی را دنبال خودم می‌کشم؛ طبیعی بود که به زبان خودم این فیلم را بسازم، چون درک عمیقتری از مسئله دارم.”
علی نصیریان بعد از 5 سال دوری از سینما با فیلم «ایران برگر» به سینما بازگشته است.

مسعود جعفری جوزانی درباره نام فیلم «ایران برگر» گفت:

“دوران دانشجویی‌ام را در سانفرانسیسکو گذراندم؛ آن‌موقع پول کم بود و همبرگر ارزان، اما بچه‌ها به هزارویک دلیل نمی‌توانستند همبرگر بخورند. چندتا از بچه‌هایی که هم کار لازم داشتند و هم پول تا زندگی‌شان بچرخد، به این موضوع توجه ویژه‌ای کردند؛ رفتند مغازه‌ای اجاره کردند و گوشت گاو و بره را با همدیگر قاطی کردند و پیاز به آن زدند و اسم آن را «پرژین‌برگر» گذاشتند؛ یعنی «برگر پارسی».

نکته جالب اینجاست که بعد از مدتی حتی آمریکایی‌ها هم برای خرید آن صف می‌بستند؛ خلاصه با این ابتکار کارشان گرفت و وضعشان هم خیلی خوب شد. این بود که فکر کردم اسم فیلم به جای «برگر پارسی» به «ایران‌برگر» تبدیل شود. مضمون و مفهوم فیلم هم در همین نام نهفته است.”

iran berger2 معرفی فیلم سینمایی ایران برگر

محمد هادی کریمی درباره شکل گیری فیلمنامه «ایران برگر» گفت:

“مسعود جعفری جوزانی در سال ۸۰ که مشغول بازنویسی سریال «در چشم باد» بود که ایده «ایران برگر» را با من مطرح کرد. این ایده منجر به نوشتن فیلمنامه شد و در بازنویسی ها قرار بر این بود که سال ۸۴ و در صدمین سال مشروطه روی پرده بیاید که به دلیل ساخت سریال «در چشم باد» با این که برای این فیلم پروانه ساخت داشتیم فرصت ساخت آن را نیافتیم.”

شهرام نظری، شوالیه آواز ایران درباره‌ی خواندن تیتراژ پایانی فیلم «ایران برگر» گفت:

“آقای جوزانی به عنوان مردی که با گذراندن تجربیات مختلف در همه جای دنیا، همچنان آن روح اصیل ایرانی خودشان را حفظ کرده‌اند، روحیه‌ی قلندرواری دارند که من خیلی دوست دارم و باب ذائقه‌ی من است. دلیل دیگر، علاقه‌ی خاص من به آقای ارشک رفیعی این است که در کنار موسیقی، رمان‌نویس و اهل ادبیات هستند و در عرض این پنج، شش سالی که ایشان را می‌شناسم، تجربیاتم را در اختیارشان قرار داده‌ام.”

مسعود جعفری جوزانی درباره‌ی شهرام ناظری، خواننده ی تیتراژ پایانی فیلم «ایران برگر» گفت:

“شهرام ناظری یک اتفاق است و یک پدیده‌ی هنری در کشور ما محسوب می‌شود. آدمی است با اصالت‌های ویژه‌ی موسیقی ایرانی و کسی است که با خلاقیت و استعدادی که دارد، جزو افراد نادری است که با نوآوری و خلاقیت خود، موسیقی ایران را بسط و گسترش داده‌ است.”

از مسعود جعفری جوزانی خواستند تا برای تمدید پروانه ساخت «ایران برگر»، نام فیلم را تغییر دهد. او در این باره گفت:

“من این کار را انجام نمی ‌دهم، تصور من این بود که در گروه جدید که دو نفر از اهالی صنف کارگردانان، یک نویسنده و یک فرد مطبوعاتی حضور دارد، شرایط بهتر خواهد شد، اما نمی‌دانم چرا آن‌ها مجوز ساخت فیلمی را که از وزارت ارشاد پروانه گرفته بود، تمدید نمی‌کنند.”

سحر جعفری جوزانی، دختر مسعود جعفری جوزانی در نقش ماهگل فیلم «ایران برگر» بازی می کند.

بیش از 30 بازیگر در فیلم «ایران برگر» بازی می کنند.

مسعود جعفری جوزانی درباره زمان فیلم «ایران برگر» گفت:

“فکر نمی کنم فیلم طولانی باشد. متاسفانه ما در سینما عادت کرده ایم که فیلم های ۹۰ دقیقه ای ببینیم و به نظر من کسی که به سینما می آید باید از همه داستان و فیلم بهره ببرد، نه اینکه نسخه کوتاه شده آن را ببیند. فیلم باید ۱۲۰ دقیقه باشد.”

iran berger1 معرفی فیلم سینمایی ایران برگر

نظر منتقدین :

محمد شکیبی

شوخی‌های انصافاً نمكین و گاه روده‌بركننده‌ی ایران‌برگر هم كمدی موقعیت است و هم بزن‌و بكوب. هم شوخی كلامی و كمیك‌های لحن و لهجه را دارد و هم كمدی وضعیت و موقعیت است. هم شوخی‌های مبتنی بر ریخت و شمایل و فیزیك اشخاص را دستاویز كرده و هم مسخر‌گی ناشی از هم‌جواری عناصر متضاد و ناسازگار را. حتی نوع كمدی خاص ابراز عواطف تمایلات عاشقانه نیز از نظر دور نداشته. انگار كه ایران‌برگر مروری است خودخواسته بر همه‌ی شیوه‌های شناخته‌شده‌ی كمدی در سینما.

نیره احمدی

ایران برگر فیلمی ست که هم مخاطب عام را راضی می کند و هم مخاطب خاص راپای خود می نشاند، چرا که از وجوه مختلی برخوردار است که هریک می تواند طیفی از این مخاطبان را به خود جذب کند.از یک سو فیلمی کمدی و سرگرم کننده است با داستانی عاشقانه و با حضور بازیگرانی محبوب و از دیگر سو فیلمی انتقادی سیاسی ست که می تواند خوشایند مخاطبان جدی تر هم باشد.

مسعود فراستی

فیلم بدی است؛ بسیار بد. از یک فیلم ساز معتبر و محترم. یک کمدی سخیف است که اجتماعی می نماید، که نیست. سعی بسیار دارد که ما را یاد برخی حوادث انتخاباتی مان بیاندازد و آن را به نقد بکشد، که نمی تواند. فیلم، گویی در ناکجاآباد می گذرد و زمانش هم، بیشتر ما را یاد «برره» می اندازد- منهای توان و شوخی های مدیری- و اخراجی های ۳ و ابتذالش…

تازه های آسمونی

بازگشت فریدون جیرانی به تلویزیون در جشنواره فجر؟

طاهره رضایی

درآمد حاصل از فروش بلیت‌های جشنواره به صاحبان آثار می‌رسد

طاهره رضایی

داوران بخش نگاه نو جشنواره مشخص شدند

سینماهای مردمی جشنواره فیلم فجر 37 اعلام شد

طاهره رضایی

از فاطمه معتمدآریا تا ویشکا آسایش/ بازیگران زنی که برای فیلم کمدی سیمرغ گرفتند

طاهره رضایی

تدارک ویژه برنامه «هفت» برای جشنواره فیلم فجر

طاهره رضایی

امکان لغو برگزاری «فجر۳۷» در استان‌ها

طاهره رضایی

اصغر فرهادی داوری جشنواره فجر را قبول نکرد

تصاویر دیدنی 20 دی 97

طاهره رضایی

نظر شما چیست؟