افراد معروف

جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی

Jafar Panahi1 جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی

جعفر پناهی یکی از کارگردانان معروف ایران می باشد که شهرت جهانی دارد . با آسمونی همراه باشید تا با این کارگردان بزرگ سینما بیشتر آشنا شوید .

Jafar Panahi4 جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی

بیوگرافی جعفر پناهی :

جعفر پناهی زاده ۲۰ تیر ۱۳۳۹ در میانه آذربایجان کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی است. همسرش طاهره سعیدی نام دارد و حاصل این ازدواج دو دختر به نامهای پناه و سولماز است . پناهی کارش را در سینما به عنوان دستیار کارگردانِ فیلم‌های عباس کیارستمی آغاز کرد. بسیاری از فیلم‌های او تصویری انتقادی از مشکلات جامعه ایرانی ارائه می‌دهند که این امر سبب اعمال محدودیت‌هایی برای نمایش آثارش شده‌است. سینمای جعفر پناهی اغلب به عنوان نئورئالیسم ایرانی تعریف شده‌است. وی از مطرح‌ترین و از صاحب سبک‌ترین کارگردان‌های تاریخ سینمای ایران است.
از آنجا که جعفر پناهی به سبک نئورئالیسم فیلم می سازد سعی درایجاد ارتباط مستقیم با جامعه دارد. به همین جهت نمایش بیکاری، بدبختی، فقر، فساد و بی‌عدالتی در اغلب آثارش به طرزی روشن موج می زند.

Jafar Panahi جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی

جعفر پناهی ۵ خرداد ۱۳۹۷ در یکی از بیمارستانهای تهران بستری شد .
علت بستری شدن این کارگردان درد در ناحیه قفسه سینه و افت فشار اعلام شد .
او درباره سلامتی جسمی‌اش در صفحه اینستاگرامش نوشت: «سلام دوستان، سپاس از لطف همه شما. حالم خوب است. مسئله خاصى نيست. نه مشكل قلب دارم و نه بيمارى حاد. در حد توفيق اجبارى براى استراحت و فكر كردن به فيلم بعدى. همين.»

Jafar Panahi6 جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی

جوایز جعفر پناهی :

جعفر پناهی در جشنواره کن ۲۰۱۸ با فیلم سه رخ جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرد . آخرین فیلم جعفر پناهی با نام تاکسی برنده جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شده بود که خواهرزاده وی این جایزه را به نیابت از ایشان اخذ کردند، جعفر پناهی درسال ۱۹۹۵ میلادی، برای ساخت بادکنک سفید برنده دوربین طلایی جشنواره فیلم کن شد. او در سال ۲۰۰۰ میلادی، با فیلم دایره برنده جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز و در ۲۰۰۶ میلادی، برنده خرس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم آفساید شد.

فیلم مستند «این یک فیلم نیست» ساخته پناهی در دسامبر سال ۲۰۱۱، جایزه اول بخش آسیا-آفریقای هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم دبی را دریافت کرد.

جعفر پناهی، در نهم مارس ۲۰۱۲، برنده نشان هنر برای آزادی از بنیاد فیر پلی در سوئیس شد.

پناهی با بادکنک سفید درخشید و در جشنواره کن حضور یافت و موفق به دریافت جایزه دوربین زرین این دوره از جشنواره کن شد.
در آبان ماه سال ۱۳۹۱ اعلام شد جایزه آزادی افکار ساخاروف از طرف پارلمان اروپا به جعفر پناهی و نسرین ستوده اهدا شد. اعضای هیئت پارلمانی اروپا نیز تصمیم گرفتند در طی سفر از پیش برنامه‌ریزی‌شده‌شان به تهران، ضمن دیدار با ستوده و پناهی، دعوتنامه رسمی پارلمان اروپا از آن‌ها در ارتباط با دریافت جایزه ساخاروف را به‌دست آن‌ها برسانند. اما سفر هیئت اروپایی مذکور به دلیل عدم پذیرش شرط آن‌ها مبنی بر دیدار با نامبردگان به ایران لغو شد.
روز شنبه ۲۹ بهمن ۹۱ (شانزدهم فوریه۲۰۱۳)، هیئت داوران جشنواره فیلم برلین، جایزه خرس نقره‌ای بهترین فیلم‌نامه را به جعفر پناهی به خاطر نوشتن فیلم‌نامه پرده اهدا کرد. کامبوزیا پرتوی که این فیلم ساخته مشترک او و جعفر پناهی است برای دریافت جایزه به روی سن رفت.
در سال ۲۰۱۴ فیلم‌نامهٔ گُل پناهی جایزهٔ ۲۵ هزار دلاری هشتمین دورهٔ جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک را که به عنوان کمک‌هزینه برای ساخت فیلم اهدا می‌شود، در کنار سه فیلم دیگر از بنگلادش، دانمارک و اسرائیل از آن خود کرد.
پناهی در ۱۴ فوریه ۲۰۱۵ به خاطر فیلم تاکسی برنده خرس طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین شد
فیلم ‘سه رخ’ جعفر پناهی پس از نامزدی در بخش رقابت اصلی برای نخل طلای جشنواره فیلم کن سال ۲۰۱۸ برنده جایزه بهترین فیلمنامه این جشنواره شد. بدین ترتیب، پس از اصغر فرهادی وی دومین فیلمساز ایرانی‌ای شد که برنده این عنوان می‌شود.

Jafar Panahi2 جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی

دستگیری جعفر پناهی :

در جریان اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۸۸)، جعفر پناهی دو بار دستگیر شد. بار اول، در روز ۸ مرداد ۱۳۸۸ هنگامی که به همراه گروه دیگری از فیلم‌سازان برای گرامی‌داشت کشته‌شدگان اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری دهم به بهشت زهرا رفته بود که پس از چند روز آزاد شد بار دوم در دوشنبه ۱۰ اسفند به همراه ۱۸ نفر از اعضای خانواده و دوستانی که در خانه او در تهران مهمان بودند. صندلی او در جشنواره کن خالی ماند. او در یک مرحله برای مدتی اعتصاب غذا کرد.

پناهی در روز ۴ خرداد ۱۳۸۹ به دستور بازپرس و تأیید دادستان عمومی و انقلاب تهران با تودیع وثیقهٔ ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

بر اساس حکم دادگاه پناهی به اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌سازی، ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌نامه‌نویسی، ۲۰ سال محرومیت از سفر به خارج از ایران و ۲۰ سال ممنوعیت از هر نوع مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شد.

در ۱۳ بهمن ۱۳۸۹ (۲ فوریه ۲۰۱۱) تیری فره مو مدیر هنری جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم کن، در یک کنفرانس مطبوعاتی که به منظور حمایت از پناهی و محمد رسول‌اف در سینماتک پاریس برگزار شد، اعلام کرد که امسال جایزهٔ ویژهٔ «مربی طلا»ی کن را به پناهی تقدیم می‌کنند. او اضافه کرد: «از این پس جعفر پناهی، عضو هیئت داوران تمام فستیوال‌های فیلم بین‌المللی خواهد بود و جایگاهی خالی برای او در نظر گرفته شده‌است.»

Jafar Panahi8 جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی

فیلم های جعفر پناهی :

۱۹۹۵ بادکنک سفید آیدا محمدخانی، محسن کفیلی، فرشته صدرعرفایی نویسندگی مشترک با عباس کیارستمی
۱۹۹۷ آینه مینا محمدخانی، کاظم مژدهی، ناصر امونی، جعفر پناهی
۲۰۰۰ دایره نرگش ممی‌زاده، فرشته صدرعرفایی، فاطمه نقوی، مژگان فرامرزی نویسندگی مشترک با کامبوزیا پرتوی، قبل از انتشار در ایران توقیف بود
۲۰۰۳ طلای سرخ حسین امدادیان، کامیار شیسی، آزیتا رایجی نویسندگی مشترک با عباس کیارستمی، قبل از انتشار در ایران توقیف بود
۲۰۰۶ آفساید شیما مبارک‌شاهی، صفر سمند، شایسته ایرانی، آیدا صادقی، گلناز فرمانی نویسندگی مشترک با شادمهر راستین، قبل از انتشار در ایران توقیف بود
۲۰۱۱ این یک فیلم نیست جعفر پناهی، مجتبی میرطهماسب کارگردانی مشترک با مجتبی میرطهماسب،
۲۰۱۳ پرده کامبوزیا پرتوی، مریم مقدم، جعفر پناهی کارگردانی مشترک با کامبوزیا پرتوی،
۲۰۱۵ تاکسی جعفر پناهی
۲۰۱۸ سه رخ جعفر پناهی

Jafar Panahi7 جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی

Jafar Panahi5 جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی

Jafar Panahi3 جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی

 

تازه های آسمونی

فیلم “جعفر پناهی” برنده بهترین فیلمنامه/ لیست برندگان جشنواره کن 2018 + عکسها

اصغر فرهادی در جشنواره کن : تحریم‌های آمریکا بیشتر به مردم ایران آسیب می‌زند

لیلا شاهپوری

تصاویر دیدنی 1 آبان 96

نظر شما چیست؟