بازیگران

بیوگرافی بازیگر قدیمی طوطی سلیمی (ملوسک)

tooti maloosak بیوگرافی بازیگر قدیمی طوطی سلیمی (ملوسک)خواندن بیوگرافی بازیگران و هنرمندان به ویژه هنرمندان قدیمی که بسیاری از افراد خاطرات زیادی با فیلم ها و سریال های ان ها دارند برای عده ای خواندنی و جالب است. یکی از بازیگران قدیمی که قبل از انقلاب به حرفه بازیگری مشغول بوده، طوطی سلیمی است که سایت آسمونی در این مقاله بیوگرافی طوطی سلیمی را برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

طوطی سلیمی

 • زمینه فعالیت : سینما
 • تولد : ۱۳۳۳
 • مرگ : ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ (۵۷ سالگی)
 • مدفن : بهشت زهرا
 • ملیت : ایرانی
 • پیشه : بازیگر
 • سال‌های فعالیت: ۱۳۵۳-۱۳۵۷

طوطی سلیمی (۱۳۳۳ – ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ در تهران) بازیگر سینمای قبل از انقلاب ایران است.

طوطی سلیمی توسط علی درویش رئیس سازمان سینمایی هلن به سینما معرفی شد. او طی سالیان محدود فعالیت خود در سینما در فیلمهایی چون کینه، سنجر، صمد آرتیست می شود، صمد خوشبخت می‌شود، تکیه بر باد، ولینعمت، رابطه جوانی، مرد نا آرام، مرد شرقی زن فرنگی شرکت نمود. او پس از انقلاب به دادگاه‌های انقلاب اسلامی احضار شد.

پس از انقلاب نیز ایشان به فعالیت خود در قالب سریال تلویزیونی “روزی عقابی” نقش آفرینی نمود.

در تارخ ۳۰ آذر ۱۳۹۰ بود که روزنامه همشهری عکس خانم طوطی سلیمی را در زمره افراد مجهول الهویت چاپ نموده بود تا اگر چنانچه خانواده های آنها جهت شناسایی مراجعه فرمایند.

فیلم شناسی

 1. تکیه بر باد (۱۳۵۷)
 2. رابطه جوانی (۱۳۵۵)
 3. ولی نعمت (۱۳۵۵)
 4. صمد خوشبخت می‌شود (۱۳۵۴)
 5. کینه (۱۳۵۴)
 6. مرد شرقی و زن فرنگی (۱۳۵۴)
 7. مرد ناآرام (۱۳۵۴)
 8. صمد آرتیست می‌شود (۱۳۵۳)

مرگ طوطی سلیمی

بدنبال تحقیقات توسط مطبوعات طوطی سلیمی در محلی بنام سامان سرای لویزان که تحت نظر شهرداری تهران اداره می شود یافت شد. و پس از پی گیری‌های لازم و مراجعه حضوری به آنجا موفق به دیدار با او شدند اما چون معلوم شد که ایشان حال مناسبی نداشته و دچار اختلال حواس هستند با توجه به حفظ شئونات اجتماعی و آبروی ایشان از درج موضوع در رسانه ها خودداری شد. بعد از مدتی خانم سلیمی به یک مرکز بهزیستی در تهران منتقل شد و با توجه به عدم وجود افرادی از خانواده ایشان اطلاع‌رسانی جهت انتقال وی انجام نشد که این بدلیل قانون انتقال افراد بی سرپرست بوده است. مدتی در حدود دو ماه در آنجا نگهداری می‌شد. لازم به ذکر است که ایشان مبتلا به دو بیماری عمده قلبی و تنگی نفس بودند لذا به همین دلیل به بیمارستان شهدای تجریش منتقل و از آنجایی که معالجات انجام شده مفید واقع نشد در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ در سن ۵۷ سالگی درگذشت.

بدلیل عدم مراجعه هیچ فردی جنازه وی دو روز در سردخانه بیمارستان نگهداری شد و بعد مسئولین بیمارستان از طریق کلانتری اقدام به انتقال جسد وی به پزشکی قانونی کهریزک نمودند. مراحل قانونی و تشریفات دریافت مجوز دفن توسط فرامرز امینی صورت پذیرفت . بعد از ۱۵ روز که جنازه وی در بیمارستان و پزشک قانونی بود روز چهارم خردادماه در قطعه ۳۱۷ ردیف ۷۴ شماره ۵۳ گورستان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

دختر زنده یاد طوطی سلیمی که در کشور عراق زندگی می کند به صورت اتفاقی به ایران سفر کرده و از طریق دوستان از خبر فوت مادرش مطلع گردیده است.

راه یابی زنده یاد خانم طوطی سلیمی به سینما توسط آقای علی درویش رئیس سازمان سینمایی هلن بود. ایشان طی سالیان محدود فعالیت خود در سینما در فیلمهایی چون كینه ، سنجر ، صمد آرتیست می شود ، صمد خوشبخت می شود ، تكیه بر باد ، ولینعمت ، رابطه جوانی ، مرد نا آرام ، مرد شرقی زن فرنگی شركت نمود. پس از انقلاب نیز ایشان به فعالیت خود در قالب سریال تلویزیونی  ” روزی عقابی ”  نقش آفرینی نمود.

نظر شما چیست؟