سازمان ها و شرکت ها

معرفی سازمان حج و زیارت

سازمان حج و زیارت یک «سازمان دولتی مستقل» و وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که مسئولیت اجرا و نظارت بر حج تمتع، عمره مفرده، عتبات عالیات عراق، و سفر زیارتی سوریه را بر عهده دارد. آسمونی در این بخش به معرفی سازمان حج و زیارت می پردازد.

2 Hajj and Pilgrimage Organization 2 معرفی سازمان حج و زیارت

معرفی سازمان حج و زیارت

سیاست‌گذاری، نظارت، هدایت و اداره امور حج و زیارت عتبات عالیات در خارج از کشور و برقراری ارتباط با کشورهای اسلامی و مجامع بین‌المللی اسلامی در امر حج و زیارت، اهداف این سازمان هستند. شورای عالی حج و زیارت، نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، رئیس سازمان حج و زیارت، و حسابرسان ارکان این سازمان را تشکیل می‌دهند.

پیشینه سازمان حج و زیارت

تا سال ۱۳۵۱ امور حج و زیارت ایران توسط بخشی از وزارت کشور انجام می‌شد. در این سال با تصویب هیأت وزیران وقت، کلیهٔ امور مربوط به حج به سازمان اوقاف (زیر نظر نخست‌وزیری) واگذار شد.

با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۶۳ فعالیت مربوط به حج و زیارت دگربار از جمله وظایف سازمان اوقاف قرار گرفت.

در سال ۱۳۷۰ با آغاز سفر زائران پس از وقفه‌ای سه ساله، با تصویب شورای عالی اداری کشور، حج و اوقاف دگربار از هم تفکیک شدند و سازمان مستقل «حج و زیارت» تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد.

شورای عالی اداری در ۱۲۷مین جلسهٔ خود در ۲۴ خرداد ۱۳۸۴ با تثبیت وضعیت موجود، سازمان حج و زیارت را سازمانی دولتی، مستقل و وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلام دانست که بر پایهٔ سیاست‌های مصوب نظام، اندیشه‌های امام خمینی و رهنمودهای مقام رهبری و رئیس جمهوری اداره می‌شود و رئیس آن با هماهنگی نمایندهٔ ولی فقیه در امور حج و زیارت توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معین می‌شود.

محمدرضا توسلی محلاتی، سید محمد موسوی خوئینی‌ها، مهدی کروبی، محمد محمدی ری‌شهری و سید علی قاضی عسکر نمایندگان ولی فقیه و سرپرست حجاج در این سازمان پس از انقلاب بوده‌اند.

1 Hajj and Pilgrimage Organization 1 معرفی سازمان حج و زیارت

فعالیت‌های سازمان حج و زیارت

عتبات عالیات عراق سازمان حج و زیارت

سازمان حج و زیارت در سال ۲۰۱۲ میلادی، با ذکر آمار گردشگران و زائران ایرانی اعلام کرد که هر ساله بیش از یک میلیون و دویست هزار ایرانی، از طریق مرز زمینی و هوایی به کشور عراق اعزام می‌شوند.

تعلیق عمره سازمان حج و زیارت

بپس از دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر لزوم توقف پروازهای حج عمره به مقصد عربستان تا زمانی که این کشور تکلیف دو مأمور خاطی خود را روشن کند پروازهای ایرانی از تهران و دیگر شهرهای کشور به مقصد عربستان از تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ متوقف شد.

تازه های آسمونی

کار خوب یعنی …

ندا رحیمی

سریال «شهید حججی» در سوریه ساخته می‌شود

طاهره رضایی

جاذبه های گردشگری سوریه

پوشش کامل جام ملت‌ های آسیا ۲۰۱۹ در آسمونی

لیلا شاهپوری

ریشه و اصالت فامیلی امامی

ندا رحیمی

جایگزینی دینار به جای دلار در مبادلات با عراق

واکنش‌های جهانی به اجرای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران

تغییر شریک اول تجارت خارجی: عراق جایگزین چین شد

احادیث در مورد اربعین حسینی

ندا رحیمی

نظر شما چیست؟