دانستنی های اقتصاد و کسب و کار

درگاه پرداخت الکترونیک چیست؟

7a95b2c25cd10d58c1abdecd6ab6a83a درگاه پرداخت الکترونیک چیست؟

حتما تا به حال از درگاه پرداخت الکترونیک استفاده کرده اید، در مورد درگاه پرداخت الکترونیک چقدر اطلاعات دارید؟ آسمونی در این بخش به معرفی درگاه پرداخت الکترونیک می پردازد.

معرفی درگاه پرداخت الکترونیک

پرداخت اینترنتی چیست ؟

در ابتدا بهتر است پرداخت اینترنتی را تعریف کنیم که به طور خلاصه پرداخت پول به صورت اینترنتی و دریافت کالا یا… می باشد، در این روش نیاز به حضور در بانک یا فروشگاه نیست و تنها با پرداخت هزینه از طریق شماره کارت 16 رقمی و رمز دوم کارت میسر خواهد بود.

درگاه پرداخت الکترونیک وب چیست ؟

جهت پرداخت آنلاین و انتقال پول در شبکه های بانکی می بایست زمینه ای فراهم شود که درگاه های پرداخت اینترنتی این امر را تسهیل داده و با داشتن کارت های بانکی و وجود درگاه های پرداخت اینترنتی به سادگی بتوان مبلغ را پرداخت کرد.

اشخاصی که دارای یک وب سایت، چه خدماتی و چه فروشگاهی هستند می توانند با اضافه نمودن درگاه پرداخت، خدمات وب سایت خود را افزایش دهند چراکه در دنیای پرمشغله امروز که افراد وقت و فرصت کمتری جهت خریدهای روزانه خود دارند می توانند با مراجعه به سایت های خدماتی و فروشگاهی، کالا یا نرم افزار یا کالاهای دیجیتال و … را تهیه نمایند و مبلغ را به صورت آنلاین پرداخت کنند .

121a14570601713569c55d9ea14227a9 درگاه پرداخت الکترونیک چیست؟

همچنین ممکن است کاربران به وب سایت های مختلف مراجعه کنند امابه دلیل اینکه نمی توانند مبلغ را واریز کنند از خرید پشیمان شده و به دنبال وب سایت هایی بروند که بدون دردسر و اتلاف وقت و مهمتر از همه بصورت ایمن بتوانند خرید خود را انجام دهند.

درگاه پرداخت الکترونیک یا گت وی چیست؟

امروزه همه جا سخن از تجارت الکترونیک است و ما شاهد افزایش روز افزون فروشگاه‌هایاینترنتی هستیم. مادامی که اینترنت در دسترس‌تر از قبل و اشتیاق مردم به خرید اینترنتی بیشتر می‌شود، نقش پرداخت اینترنتی چشمگیرتر است.

در نتیجه فروشندگان و خریداران کالاها و خدمات برای دردسر کمترو صرفه جویی در وقت، گرایش بیشتری به استفاده از خدمات تعاملات الکترونیکی فی مابین نشان میدهند. به این نوع نقل و انتقالهای مالی اتوماتیکی بین فروشندها و خریداران از طریق فرایند کامپیوتری، درگاه اینترنتی یا IP می نامند.

عملکرد درگاه پرداخت الکترونیک چگونه است؟

درگاههای پرداخت شامل سرویسها و نرم افزارهای اینترنتی برای نقل و انتقالات اطلاعات به بانک پذیرنده (Acquiring Bank)و همچنین سرویس دهی از سوی بانکهای صادرکننده (Issuer Bank) میباشد. در اصل، درگاههای پرداخت ازطریق یک ارتباط امن باعث تسهیل ارتباطات درون بانکی شده و میتواند به سوئیچ بانک یا شرکت ارایه دهنده خدمات پرداخت متصل شده و امکان برقراری ارتباط و انجام تراکنش‌های مالی را از طریق پروتکل‌های مورد استفاده توسط مؤسسات مالی فراهم می‌کند. رمز یک جزء لاینفک در تمام درگاههای پرداخت است، شماره های کارت اعتباری میبایست برای حفاظت در مقابل افراد متقلب رمزگذاری شود.

این قوانین استاندارد امنیتی را استاندارد امنیت داده ها در صنعت کارت های اعتباریPCI-DSS یا ( Payment Card Industry Data Security Standard) PCI می نامند

adb3726ba26c37f8022109c678433501 درگاه پرداخت الکترونیک چیست؟

بانک صادر کننده (Issuer Bank): بانکی است که کارت بانکی را طبق مقررات و ضوابط بانک مرکزی برای مشتریان خود صادر می‌کند.

بانک پذیرنده (Acquiring Bank): بانکی است که حساب پذیرنده به منظور واریز وجوه مربوط به داد و ستدهای کارت‌های بانکی نزد آن مفتوح است.

پذیرنده (Merchant): شخص حقیقی یا حقوقی است که با پذیرش کارت بانکی و با استفاده از ابزار پذیرش نسبت به فروش کالا یا ارایه خدمات به دارندگان کارت اقدام می‌نماید.

دارنده کارت (Card Holder): شخصی حقیقی است که کارت بانکی توسط بانک به نام وی صادر شده باشد.

اطلاعات مورد نیاز برای انجام یک خرید اینترنتی از طریق درگاه پرداخت الکترونیک شامل موارد زیر است

  • شماره شانزده رقمی کارت
  • CVV2″کد امنیتی برای خرید اینترنتی”Card Verification Value
  • رمز دوم کارت “رمز مختص انجام امور بانکی از طریق فضای مجازی ( اینترنت)”

تازه های آسمونی

بانک‌ها حتی در معرض تلاطم نیستند چه رسد به ورشکستگی / امکان فروپاشی نظام بانکی وجود ندارد / ترازنامه بانک‌ها متعادل شده است

طاهره رضایی

داروخانه های ایلام

ندا رحیمی

داروخانه های اصفهان

ندا رحیمی

اخذ دیرکرد بانکی حرام است

طاهره رضایی

شرایط درخواست و دریافت دستگاه های کارت خوان از بانک ها

ندا رحیمی

اسامی 19 بانک بدهکار به بانک مرکزی اعلام شد

معرفی بانک سامان

آشنایی با سایت IMDB بانک اطلاعاتی اینترنتی فیلم

ندا رحیمی

یک مقام آگاه بانک مرکزی: بانک‌های خارجی به سامانه‌ جایگزین سوئیفت ایران متصل شدند

نظر شما چیست؟