تبلیغات

تعریف بازار پول

definition of money market تعریف بازار پول

 

بازار پول

* بنا به تعریف، بازار پول بازاری برای دادوستد پول و دیگر داراییهای مالی جانشین نزدیک پول است که سررسید کمتر از یکسال دارند.  بعبارت صحیح تر بازار پول به عنوان بازار ابزارهای مالی کوتاه مدت با ویژگی اندک بودن ریسک عدم پرداخت، نقدشوندگی و ارزش اسمی زیاد نام برد.

 

تمرکز فعالیت این بازار در استفاده از ابزارهایی است که به اشخاص و بنگاههای تجاری این امکان را دهد تا  به سرعت نقدینگی خود را به میزان مطلوب درآورند

 محل جغرافیایی خاصی برای بازار پول در نظر گرفته نمیشود ، بانکها، مؤسسات اعتباری غیربانکی و سایر مکانهایی که دادوستد ابزارهای مالی بازار پول در آن انجام میشود،تشکیل دهندة بازار پول هستند.

 

مشارکت کنندگان در بازار پول، افراد یا واحدهای دارای مازاد نقدینگی هستند که به عنوان پس اندازکننده از طریق مستقیم یا غیر مستقیم منابع خود را با سررسیدهای کوتاه مدت در اختیار واحدهای نیازمند منابع مالی قرار می دهند . مهمترین رسالت بازار پول ایجاد تسهیلات برای واحدهای اقتصادی به منظور تأمین نقدینگ به معنای کوتاه مدت آن و نیز تأمین سرمایه در گردش است.

 

ابزارهای بازار پول :

 

اسناد خزانه : اوراق بهادار کوتاه مدتی که توسط دولت منتشر و سررسیدآنها به طور معمول سه ماه، شش ماه و یکسال است.  این اسناد هنگام فروش به صورت تنزیل شده  به مبلغی کمتر از مبلغ اسمی به فروش میرسند و در تاریخ سررسید، دارندة آن مبلغ اسمی سند را دریافت میکند .

انتشار ، تضمین و بازخرید این اوراق توسط بانک مرکزی و به نمایندگی از دولت انجام میشود

 

پذیرش بانکی : پذیرش بانکی که دستور پرداخت مبلغ معینی به حامل آن در تاریخ معینی است.

 

اوراق تجاری  : نوعی اوراق قرضه کوتاه مدت – با سررسید 270 روز یا کمتر – است که توسط شرکتهای مالی و مؤسسات غیرمالی منتشر میشود .

 

گواهی سپرده  : گواهی سپرده جوانترین و در عین حال از مهمترین ابزارهای بازار پول به شمار میرود. گواهی سپرده، سندی است که توسط یک مؤسسۀ سپرده پذیر  به طور معمول یک بانک در قبال مبلغ

مشخصی پول که نزد آن سپرده شده، منتشر میشود.  

این گواهی دارای سررسید و همچنین نرخ بهره معین است. این نوع سرمایه گذاری در واقع دو مزیت عمده دارد، نخست اینکه سرمایه گذار میتواند به دقت بازدة پول خود را محاسبه کند. دوم، زمان سررسید اصل و بهرة گواهی نیز مشخص است.

 

نهادهای بازار پول :

بانک مرکزی و دیگر واسطه های مالی بانکی از قبیل، بانکهای تجاری و مؤسسات اعتباری غیربانکی از مهمترین نهادهای بازار پول به شمار میآیند. در کنار این واسطه های مالی، شرکتهای تجاری، دولت و

مؤسسات دولتی، صندوق های سرمایه گذاری، کارگزاران و معاملهگران و در نهایت سرمایه گذاران نیز نقش مهمی در این بازار ایفا میکنند.

تازه های آسمونی

دريافت وام به ازاى طلا در تهران

نیلوفر امامی

قانون مبارزه با پولشویی

ندا رحیمی

سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی

ندا رحیمی

تجارت های پولساز دنیا

ندا رحیمی

اینوستمنت یا سرمایه گذاری چیست؟

ندا رحیمی

هوش اقتصادی ؛ راهکارهای افزایش هوش مالی

رونمایی از ایران چک جدید 500 هزار ریالی

ایده های طلایی برای افزایش درآمد

ندا رحیمی

چطور یک شبه پولدار شویم!؟

ندا رحیمی

2 نظر

تشکری 2014/06/14 at 21:22

سایتی ساده ومفید
ممنون

پاسخ به این نظر
--> آسمونی 2014/06/15 at 19:08

سپاس از لطف شما

پاسخ به این نظر

نظر شما چیست؟