علائم حیاتی

نحوه گرفتنن علائم حیاتی

نبض در چه نقاطی از بدن احساس می شود
۱-نبض (Radial)رادیال در مچ دست در امتداد انگشت شست

۲-نبض(Brachial) بازویی بین عضله ی دو سر و سه سر بازو در محل چین قدامی آرنج در امتداد انگشت کوچک

۳-نبض(Temperal) گیجگاهی در بالای انتهایی ابرو احساس می شود

۴- نبض(Femoral) رانی در زیر لیگامان اینکو نئال

۵-نبض(Apical) نوک قلب در چهارمین یا پنجمین فضای بین دنده ایدر سمت چپ

۶-نبض(Carotid) کاروتید یا سبابی در ناحیه ی گردن در دو طرف تیروئید

۷-پشت (Popliteal)زانوئی

۸- نبض (Posterior Tibial)ناحیه ی داخلی غوزک پا

۹- نبض (Dorsalis Pedis)پشت پایی در بالای کف پا

۱۰-نبض(Ulnar) زند زبرین در مچ دست

كنترل تنفس
براي بررسي وضعيت تنفس مددجو به صدا هاي تنفس و حركات قفسه سينه او دقت كنيد. براي اين كار در نوزادان و اطفال بهتر است دست خود را روي قفسه سينه آنها بگذاريد. در عرض يابی تعداد تنفس مجموعه ی هر دم  و باز دم يک تنفس مي باشدکه برای شمردن آن در طول يک دقيقه بدون جلب توجه  مصدوم ، بالا و پايين رفتن قفسه ی سينه ی او را نگاه می کنيم.  تعداد تنفس طبيعي در بزرگسالان 12تا 16 دفعه در دقيقه و در کودکان 20 تا 30 تنفس در دقيقه مي باشد. سطحی بودن تنفس در آسيب های قفسه ی سينه و شوك ها می باشد. عميق شدن تنفس در آسيب های ناحيه ی سر شايع است.صداها ی انسدادی که در اثر انسداد ناقص يا تورم و ورود جسم خا رجی  به  ريه وقفسه ی سينه مي باشد(هوای باز دم حدود 16% اکسيژن دارد که 5% هوای دمی است). هنگام بيهوشی به دليل از دست رفتن کنترل عضلات – زبان به عقب رفته  راه هوايی باريک يا بسته ميشودسپس تنفس مصدوم سخت يا  صدا دار ميشود با بالا بردن چانه    و عقب نگه داشتن سر مانع ورود زبان به راه هوايی شويد تا مصدوم بتواند نفس بکشد.

 هيپوکسی

اگر اکسيژن کافی توسط خون به بافت ها نرسد سلول های مغز بيش از سه تا چهار دقيقه از اکسيژن محروم شده و می ميرند.

 علائم هيپوکسی   تنفس سريع – تنگی نفس – اشکال در صحبت کردن – کبودی لب ،  ناخن ، پوست وگوش – اضطراب و بيقراری  سر درد – تهوع و استفراغ – ايست قلبی مرد بالغ 6 ليتر و زن بالغ 4 ليتر هوا  در شش های خود جای می دهد.

درجه حرارت T
براي درجه حرارت پوست بيمار را لمس كنيد و براي بررسي دقيق تر از يك دما سنج استفاده كنيد .دماي طبيعي بدن 37 درجه مي باشد دماي بالا تب اغلب در اثر عفونت ايجاد مي شود.دماي پايين  هيپو ترمي ممكن است در اثر سرما و يا رطوبت هوا ايجاد شود .

دما سنج ها انواع مختلفي دارند
دما سنج مخصوص پيشاني  يك نوار حساس به گرماست كه براي سنجش درجه حرارت دركودكان به كار مي رود. به مدت 30 ثانيه آن را روي پيشاني كودك قرار دهيد تغيير رنگ ايجاد شده روي نوار درجه حرارت را نشان مي دهد.

دما سنج مخصوص گوش نوك اين دماسنج را داخل گوش قرار داده و در عرض يك ثانيه درجه حرارت را مشاهده كنيد براي كودكان بد حال كه در خواب هستند  بسيار ساده مي باشد.دماسنج ديجيتالي : اين دماسنج را زير زبان يا زير بغل قرار دهيد . پس از گذشت حدود 30 ثانيه بوق مي زند و شما مي توانيد از روي صفحه درجه حرارت ثبت شده را بخوانيد.

دماسنج جيو ه اي   قبل از استفاده از اين دما سنج بايد مطمئن شويد كه سطح جيوه آن پايينتر از 37 درجه مي باشدآنچه كه رايج است.

اندازه گيری دمای بدن از طريق دهان – مقعد – و زير بغل
در دهان: 3تا ۵ دقيقه مقعد: 2تا 1 دقيقه  زير بغل : 5تا ۷ دقيقه طول می کشد. مقعد  نيم درجه دقيقتر  از راه دهان نشان ميدهد كه بهترين راه است زير بغل  دقت  کمتري نسبت به راه دهان داردو نیم درجه کمتر نشان می دهد. مقدار طبيعی 37 درجه می باشد که دامنه  آن بين  36/5  تا   37 درجه می باشد.  در صورت نبودن ترمومتر درجه حرارت بدن مصدوم با  پشت دست بر روی پيشانی و شکم کنترل می شود .

 تغييرات رنگ پوست

 الف)  ( سيانوز )  کبودو آبی رنگ در خفگی ها

 ب )  ( بر افرو ختگی )  قرمز در گرما زدگی

 ج )  ( رنگ پريدگی )  سفيد در خونريزی

  د‌)  (  يرقان )  زرد در هپاتيد- التهاب کبد

  وجود غدد عرق زير پوست باعث مرطوب شدن محدود پوست در شرايط عادی مي شود اما به علت فعاليت زياد يا در بعضی از شرايط خاص ممکن است پوست خيلی خشک يا مرطوب شود. در افراد رنگين پوست با مشاهده ی زير ناخن- لبها- درون دهان و داخل پلک چشم    مي توان متوجه شد.

 مردمک چشم

 قطر مردمک ها در حالت عادی قرينه و بستگی به ميزان تابش نور محيط دارد يعنی با افزايش ميزان نور مردمک تنگ شده و يا کاهش درشت ترمی شود . مردمک گشاد ( ميدر ياز  ) حالت اغماء است . مردمک تنگ ( ميوز ) می شود و مسموميت با مواد مخدر است . اگر مردمک غير قرينه باشد ( يکی گشاد و يکی تنگ) در آسيب يک طرفه است يعنی يک مر دمک گشاد ويک مردمک تنگ می باشد معمولا” در بيماريهای روانی اين حالت اتفاق می افتد .

 فشار خون (BP)

 فشار خون مقدار فشاری است که خون پمپ شده توسط قلب به ديواره ها وارد می کند.

 فشار سيستول ياMAX

 حد اقل فشاريست که خون به ديواره ی رگ وارد می کند. حد اکثر فشار موجود در سرخرگ که در هنگام انقباض قلب ايجاد می شود.

 فشار دياستول يا MIN

 فشاری است که در ديواره ی عروق به حجم خون در گردش وارد می کند. حد اکثر فشار موجود در سرخرگ که در هنگام استراحت قلب ايجاد می شود. حال به  اختلاف فشار MINو MAX  فشار نبض  گويند

روش اندازه گيری فشار خون

 برای گرفتن فشار خون دستگاه فشار خون را به طريقي  روی بازو می بنديم که ابتداي  دو شلنگ آن روی آرنج دست قرار گيرد . نبض آرنج را با دست پيدا کرده و گوشی را روی نبض قرار می دهيم ودو سر آن را داخل گوشمان می گذاريم و پيچ تلمبه را می بنديم و تا عدد 180 تلمبه می کنيم  ( در افراد مسن بهتر است روي عدد 200 پمپ شود )پيچ را به آرامی باز می کنيم تا عقربه مانند ثانيه شمار ساعت به عقب برگردد . اولين صدايی که در گوشمان شنيديم آن عدد فشار خون ( MAX ) می باشد اين صدا شبيه صدای ضربان قلب است و چند بار تکرار می شود . آن عدد که صدا روی آن قطع شد فشار خون (MIN) است . بهترين فشار خون  120  روي  80  است برای افراد مسن 140  روي  90 مي باشد.

– نویسنده : سید مجتبی مومنیان

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: مهسا
    28 آبان 1392

    آسمونی عزیز مطلب مفید و آموزنده ای بود. بی نهایت سپاسگذارم 😉

نظر خودتان را ارسال کنید