یاکریم یا قمری خانگی را بشناسیم

Laughing dove

قمری خانگی (نام علمی: Spilopelia senegalensis) گونه‌ای پرنده از تیرهٔ کبوتریان و راستهٔ کبوترسانان است که حدود ۲۶ سانتیمتر طول دارد و شبیه قمری معمولی، اما کوچکتر از آن است.[۱] قمری خانگی در مناطق گرمسیری آفریقای جنوب صحرا، خاورمیانه، جنوب آسیا، هند و غرب استرالیا زندگی می‌کند. این پرنده در ایران نیز یافت می‌شود. این پرنده دم بلند و جثه لاغری نسبت به دیگر کبوترسانان دارد. سطح پشتی، بال‌ها و دم آن به رنگ خرمایی است. پرهای خاکستری مایل به آبی در بال‌هایش دیده می‌شود. سر و بخش‌های پائینی بدنش به صورتی و شکمش به رنگ سفید می‌گراید. پاهایش نیز قرمز رنگ است. این پرنده گاه «یاکریم» نامیده می‌شود.

Laughing dove(1)
 تغذیه
خوراک قمری خانگی دانه‌ها، غلات، علف‌ها، دیگر انواع سبزیجات و حشرات کوچک است، بیشتر بر روی زمین زندگی می‌کنند و به دنبال غذا می‌گردند. اصولاً اجتماعی نیستند و معمولاً تنها یا جفتی زندگی می‌کنند.

نر و ماده آن شبیه به هم و پرنده نابالغ تیره‌رنگ‌تر است.

جفت گیری وتخم گذاری
قمری خانگی، دو تخم می‌گذارد و نزدیک ۱۴ روز روی آنها می‌خوابد. بیشتر این زمان را قمری خانگی ماده روی تخم می‌خوابد ولی در صورت نیاز جای خود را با قمری خانگی نر عوض می‌کند.
قمری خانگی طوق پهنی در جلو گردن دارد. سر و صورتش تقریباً صورتی با یک طوق پهن خال خال سیاه و مسی رنگ در قاعده جلوئی گردن، چانه‌اش کمرنگ و شکم و پوش پرهای زیر دم آن سفید است. سطح پشتش خرمائی پررنگ است. قمری خانگی در بسیاری از شهرهای ایران به یاکریم معروف شده‌است. در حالی که یاکریم پرنده‌ای است با طوقی دور گردن که به طوقی نیز معروف شده‌است. 

Laughing dove(3)

Laughing dove(2)

یاد شده‌است به دلیل اینکه قمری خانگی بسیار تنبل است و از انسان هم نمی‌ترسد، در گذشته به منظور جلوگیری از شکار این حیوان توسط انسان به یاکریم معروف شده‌است.

Laughing dove(6)

4/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  12 اسفند 1397

  دشمنشون کلاغه-میاد جوجه هاشون رو میخوره

 2. نویسنده دیدگاه: مینا
  26 تیر 1397

  سلام ی یاکریم پشت پنجره خودمون دوتا تخم گذاشته و چند روزه که روی تخم ها خوابیده اومدم کنارش ی ظرف اب و مقداری گندم گذاشتم که پرید و رفت نگران شدم که نکنه برنگرده امکانش هست که یرگرده؟اگه بخواد برگرده چقد طول میکشه ؟؟

 3. نویسنده دیدگاه: رضا
  02 فروردین 1397

  با سلام حدود یک ساله یک جفت قمری تو حیاط خانه ما لانه درست کردن. من براشون یک سبد خالی میوه گذاشتم که خوشبختانه داخل همون سبد لانه درست کردن. تا حالا تعدادی جوجه داشتن و همین الان هم دو تا جوجه دارن که فکر کنم تا چند روز دیگه پرواز کنن. من از این حیوان خیلی خوشم میاد به خصوص که خیلی خنگ بازی داره

 4. نویسنده دیدگاه: اسکندر
  15 بهمن 1396

  سلام
  روزتون بخیر
  ممنون از مطالبتون
  درمورد مطلبی که درباره پرندگان ابابیل گذاشتین لطفا در مورد ذکر نام مبارک اهل بیت علیها سلام وشخص عظیم الشان حضرت رسول صلی الله علیه را بااحترام بیشتر بیاوردید وپشوند وپیشوند برای ذکر نام ایشان بنویسید .
  متشکرم

 5. نویسنده دیدگاه: *الهام جوون*
  27 مهر 1396

  خیلی جالب بود.من یه قمری وحشی ولی خونگی شده توسط خودم دارم..

 6. نویسنده دیدگاه: حدیث
  08 خرداد 1394

  salam dostan kheili ziba va ghashange.

نظر خودتان را ارسال کنید