رویداد های31 اردیبهشت – 21 می

روز سی و یکم اردیبهشت برابر با بیست و یک می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

رویدادهای ملی :

31 اردیبهشت 1358

دكتر ابراهيم يزدي وزير امور خارجه از سفير جديد آمريكا در تهران ـ والتر كاتلر ـ خواست تا روشن‌شدن جو سياسي بين دو كشور مسافرت خود به ايران را به تعويق بيندازد.

31 اردیبهشت 1357

جمشيد آموزگار نخست‌وزير تهديد كرد اگر رئيس حكومت جديد پاكستان ـ ضياءالحق ـ تصميم خود را براي اعدام ذوالفقار علي بوتو به اجرا گذارد، ايران كمك 300 ميليون دلاري خود به پاكستان را قطع خواهد كرد.

31 اردیبهشت 1354

دو سرهنگ امريكايي ـ پل‌.آر.شفر و جك‌. اچ‌. ترنر ـ در تهران توسط سازمان مجاهدين خلق به قتل رسيدند.

31 اردیبهشت 1331

دكتر محمد مصدق، نخست وزير، گزارشي از عدم فروش نفت به انگليس‌، بازگرداندن كارشناسان انگليسي به كشورشان‌، تعطيل كردن كنسولگري‌هاي انگليس در شهرهاي ايران و همچنين مشتريان جديد نفت ايران به نمايندگان مجلس شوراي ملي ارايه داد.

31 اردیبهشت 1331

درياسالار هيوز ـ فرمانده نيروي دريايي امريكا ـ وارد تهران شد.

31 اردیبهشت 1331

14 ماه پس از ملي شدن صنعت نفت، «دانكن سنديز» داماد وينستون چرچيل عضو مجلس عوام انگلستان پيشنهاد كرد ايران دوباره ميان انگليس و روسيه تقسيم شود.

31 اردیبهشت 1320

سه ماه قبل از اشغال ايران و سقوط رضاشاه توسط انگليسيها دولت آلمان از ايران خواست آبراه اروند رود را به روي كشتيهاي جنگي انگليس ببندد . دولت ايران اين درخواست را رد كرد .

31 اردیبهشت 1317

علي سهيلي وزير مختار ايران در لندن، به تهران فراخوانده شد و به سمت وزير امور خارجه منصوب گرديد.

رویدادهای جهانی :

21ماه مي سال ۲۱۶(پيروزي بزرگ هانيبال کارتاژي بر روميان ـ جنگ براي جلوگيري از قدرت شدن روم)

21ماه مي سال ۲۱۶ پيش از ميلاد نيروهاي كارتاژ Carthage (بخشي از شمال آفريقا به مرکزيت تونس) به فرماندهي هانيبالHannibal كه وارد شمال ايتاليا شده بود، در اين منطقه ارتش روم را شكست دادند. در اين جنگ که در آن هانيبال فيل جنگي هم بکار برده بود و اين فيلها را از کوههاي آلپ عبور داده بود بيش از 45 هزار نظامي رومي كشته شدند. هانيبال قبلا اسپانيا و قسمتي از فرانسه را گرفته بود. لشکرکشي هانيبال به انتقام تعرض روميان به کاتاژ و نيز پيشگيري از ابرقدرت شدن آنان بود. کارتاژي ها مخلوطي از نژاد فنيقي (لبناني ـ سوري) و بِربِر Beber بودند و پونيک Punic خوانده مي شدند. لشکرکشي هانيبال به ايتاليا که 15 سال طول کشيد و شامل چند نبرد بود مورد خرسندي دولت سلوکيان ايران و نيز يونانيان بود زيراکه بمانند کارتاژي ها نمي خواستند روميان ابرقدرت شوند. در آن زمان، روم هنوز يک قدرت بزرگ نشده بود. پيش از هانيبال، پدر او «هاميلکار بارکا» با روميان جنگ کرده بود و لشکرکشي هانيبال، دومين جنگ پونيک ها با روميان بود و سومين جنگ را برادر هانيبال فرماندهي کرد.
جنگهاي هانيبال کشور اورا دچار مشکلات مالي کرد و وي براي حل اين مسائل دست به اصلاح ضوابط مالياتي زد که باعث ناخرسندي ارباب ملک و بازرگانان شد و کناره گيري کرد، به دربار سلوکيان آمد و مشاور نظامي آنان شد. سپس به ارمنستان رفت و آنگاه خودکشي کرد.

31ordibehesht-21-may(1)

 

21ماه مي سال ۱۰۷ (اصلاحات نظامي «ماريوس» بر پايه تشکيلات ارتش ايران باستان)

ژنرال «گايوس ماريوسGaius Marius » فرمانده ارتش روم، در اين روز در ماه مي سال ۱۰۷ پيش از ميلاد سياستمداران و دولتمردان رومي را قانع كرد كه اين كشور ارتشي مشابه ارتش ايران دوران هخامنشيان لازم دارد تا ابرقدرت واقعي و دائمي شود و همانند هخامنشيان، مردم بدون زمين و مزرعه و القاب هم بايد بتوانند وارد اين ارتش شوند و شرط ثروت و اشرافيت بايد از انتخاب شدن به سناتوري حذف شود و ….
تا آن زمان ارتش روم مركب از مردان داوطلب طبقات اول و دوم جامعه اين كشور [اشراف و زميندارها و ارباب ملک]بود كه بدون دريافت دستمزد، و صرفاً به منظورخدمت به وطن [در حقيقت، حفظ اموال خود و بدست آوردن اموال بيشتر از طريق تقسيم غنائم] به جنگ مي رفتند و پس از پايان هر جنگ، ديگر عملاً ارتشي وجودنداشت. ماريوس كه تاريخ هخامنشيان و نوشته هاي مورخان يوناني را خوانده و در يك جنگ نيز با ايرانيان روبه رو شده بود عقيده داشت كه روم به ارتشي دائم مركب از همه داوطلبان از طبقه پايين تا بالا لازم دارد كه سپاهيگري را نه تنها خدمت به وطن بلکه شغل و منبع درآمد قرار دهند و به مدت ۲۰ سال، شب و روز آماده خدمت باشند و در سربازخانه ها بسر برند. اين پيشنهاد ژنرال ماريوس به تصويب رسيد و روم در سايه آن داراي يك ارتش دائمي نيرومند شد و قرنها ابر قدرت باقي ماند. اين رويداد در تاريخ عهد باستان «رفورم نظامي گايوس ماريوس» عنوان گرفته است. وي چندبار به سمت کنسول روم انتخاب شد و يک بار رقيب خودرا روانه جنگ با مهرداد پادشاه ايراني تبار پنتوس (منطقه اي در حاشيه درياي سياه) کرد.

31ordibehesht-21-may

 

21ماه مي سال 1871 (آغاز حمله نظاميان به کمون پاريس)

در اين روز در سال 1871حمله نظاميان فرانسوي به كمون پاريس آغاز شد كه در اين جنگ خياباني خونين و تن به تن که تا 28 ماه مي طول کشيد بيش از 20 هزار كمونارد كشته و 38 هزار تن ديگر اسير شدند. حکومت پاريس از 18 مارس تا 28 ماه مي در دست شورايي که چپگرايان در آن اکثريت داشتند اداره مي شد. بسياري از كموناردها كه در اين مدت بر پاريس حكومت كردند زنان بودند. در جلسات کمون (شورا) ميان مارکسيست ها و آنارکيست ها همواره اختلاف نظر بود. پايتخت فرانسه از زمان شکست ارتش اين کشور از آلمان در کنترل گارد ملي مرکب از مردم شهر و سپس کمون دو پاريس بود که افراد کمون خيابانها و کوچه ها را براي دفاع، به صورتي که در عکس ديده مي شود سنگربندي کرده بودند.

21 ماه مي 1966 (سوهارتو و بازي سرنوشت)

سوهارتو پير و متهم ـــ سوهارتو كودتاگر
ژنرال سوهارتو 21 ماه مي 1966 با كودتا در اندونزي قدرت را به دست گرفت. وي ظرف سه ماه بيش از يكصد هزار كمونيست را در آن كشور نابود كرد.
سورهارتو 32 سال بعد در همين روز بر اثر فشار مخالفان كه اورا متهم به فسادمالي و ديكتاتوري كرده بودند و نيز تظاهرات پي گير مردم مجبور به كناره گيري شد و بعدا نيز تحت تعقيب قضايي قرار گرفت.
در پي اين رويداد به تدريج گروهي از همان دسته اي كه توسط سوهارتو و همدستانش بر كنار شده بودند به قدرت باز گشتند و دختر سوكارنو براي يک دوره بر جاي پدرش كه سوهارتو او را بر كنار كرده بود نشست. دكتر احمد سوكارنو بنياد گذار جمهوري اندونزي بود كه سوهارتو قدرت حكومتي را از او گرفت. سوهارتو و همدستانش به خواست و حمايت غرب سوکارنو را از کار برکنار کردند تا نه تنها به نفوذ چين و شوروي در اندونزي پايان داده شود، بلکه جنبش عدم تعهد که سوکارنو يکي از بنيادگذاران آن بود تضعيف و بي دندان شود و هر دو هدف با برکناري سوکارنو تامين شد.
نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزي که راجيو گاندي (پارسي – هندي) کشته شد

31ordibehesht-21-may(3)

 

21 ماه مي سال 1991(راجيو)

21 ماه مي سال 1991 راجيو گاندي 47 ساله نخست وزير پيشين هند كه از جانب پدرش فيروز، يك پارسي بود درجريان تبليغات انتخاباتي در منطقه تاميل نادو (نزديک مدرس) توسط يك زن در يك انفجار انتحاري كشته شد. اين زن که بمب را بر شکم بسته بود از هواداران ببرهاي تاميل (جدايي طلبان سريلانکا) بود. راجيو در زمان نخست وزيري خود، واحد نظامي به سريلانکا فرستاده بود تا به برقراري صلح کمک کنند که تاميلي ها اين عمل را اقدامي برضد خود که خواهان استقلال بوده اند تلقي کرده بودند. راجيو درجريان تيليغ براي يک نامزد محلي از حزب کنگره به «تاميل نادو» رفته بود تا در اجتماع مردم سخنراني کند.
راجيو پسر اينديرا که قبلا خلبان هواپيماي مسافربر در خطوط «ايراينديا» بود پس از مرگ برادرش «سنجاي» وارد سياست شد و بعد از قتل مادرش، نخست وزيري هند را پذيرفت ولي هنوز دوره اش به پايان نرسيده بود که کناره گيري کرد. سونيا همسر ايتاليايي تبار راجيو، اينک بالا ترين مقام حزب کنگره را که نهرو پدر بزرگ راجيو از موسسان آن بود برعهده دارد.

31ordibehesht-21-may(2)

 

برخي ديگر از رويدادهاي 21 مي :

878: شهر سیراکوز در جزیره سیسیل (ایتالیا) به دست الغالبه (مسلمانان شمال آفریقا) افتاد.

1502: پرتغالی ها در اقیانوس اطلس به جزیره ای رسیدند که نامش را سِنت هلِنا گذاردند. این جزیره که بعدا به دست دولت لندن افتاد در دهه های دوم و سوم قرن 19 تبعیدگاه ناپلئون بناپارت شد و همینجا درگذشت.

1840: نیوزلند یک کُلَنی دولت لندن شد.

1861: در جريان جنگ داخلي آمريکا، شهر ریچموند (ويرجينيا) پایتخت کنفدراسیون آمریکا (ایالت های جنوبی) شد.

1951: (سال 1330 خورشيدي) تهراني ها در ميدان بهارستان بر ضد مداخلات انگلستان و در همين روز درسال 1358 (درست 28 سال بعد) بر ضد مداخلات آمريكا تظاهرات كردند!.

1956: آمریکا برفراز جزیره مرجانی بیکینی Bikini واقع در اقیانوس آرام بمب هیدروژنی آزمایش کرد.

2003: در الجزاير در يك زمين لرزه شديد بيش از 2 هزار تن كشته شدند.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید