کارتون به یاد ماندنی ماجراهای سندباد و علی بابا

sinbad(1)

ماجراهای سندباد یک انیمه ۵۲ قسمتی به کارگردانی فومیئو کوروکاوا که برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ اکران گردید. داستان این مجموعه بر اساس داستان سندباد است. سندباد در سال ۱۳۵۶ به پارسی دوبله شد و تاکنون چندین بار به روی آنتن رفته است.

این داستان در قصه‌های هزار و یکشب هم گنجانده شده و به میان عربها هم راه یافته است و اروپاییان آن را از ایشان گرفته اند. داستان سندباد امروزه سوژه چندین فیلم سینمایی و پویانمای گوناگون در جهان شده است. این کارتون در ایران در اواخر دهه شصت و اوایل هفتاد خورشیدی از طرفداران بسیاری برخوردار بوده است. کارتون به صورت سریالی بوده و بر اساس داستان های سندباد بحری ساخته شده است.

sinbad

کارتون سندباد یکی از زیباترین کارتون های دوبله شده در ایران است.این کارتون از جمله کارتون هایی بود که هر کسی با هر سنی را مجذوب خود می کرد.حتما همتون کارتون سندباد رو دیدید که داستان یک پسر ماجراجوی اهل بغداده که در هر قسمت با اتفاقات عجیب و موجوداتی تخیلی مواجه می شه. برخی از شخصیت های داستان عبارتند از: سندباد، شیلا، علی بابا، حسن.

sinbad(2)

صداپیشگان

دوبلۀ سندباد به سرپرستی ناصر ممدوح انجام شد. وی صداپیشگی نقش نخست این کارتون را به ناهید امیریان سپرد که در زمان دوبله، فرزند دوم خود را باردار بود. هنرمندان زیر از دیگر دوبلُرهایی هستند که ممدوح را در برگردان این اثر به زبان پارسی یاری نمودند.

نقش

دوبلُر

سرپرست گویندگان و راوی

ناصر ممدوح

سندباد

ناهید امیریان

علی‌بابا

ظفر گرایی

شیلا

مهدی آژیر

شیلا پس از دگرگونی به انسان

فریبا شاهین‌مقدم

بابا علاءالدین

مرتضی احمدی (در چند قسمت نخست: غلام‌علی افشاریه)

عموی سندباد

فریدون دائمی

جادوگر بزرگ

خسرو شایگان

شیطان بزرگ

شهروز ملک‌آرایی

حسن

در بیشتر قسمت‌ها: مهوش افشاری

 

sinbad(3)

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: سایه
    23 بهمن 1396

    سلام و خسته نباشید به کسانی که کمک کردن تا این فیلم برقرار شود این فیلم خیلی قشنگ است میخواستم بگم اکه میشه دوباره این فیلم را پخش کنید

نظر خودتان را ارسال کنید