نام های عجیب و غریب ایرانی

Iranian strange names

واضح است هیچ پدر و مادری در هیچ برهه تاریخی، بعمد نام فرزندش را طوری انتخاب نكرده است كه بعدها فرزندش را به دلیل همان نام مسخره كنند. درواقع، نیت همه پدر و مادرها برای انتخاب نام فرزندشان، انتخاب نامی نیك و زیبا بوده است، اما با گذر زمان، نام‌ها هم پوست می‌اندازد.

گاه اسمی كه در دوره‌ای برایش سر و دست می‌شكستند، یكباره به نامی تبدیل می‌شود كه حتی صاحب آن جرات نمی‌كند اسمش را به‌طور علنی در جمع بیان كند و البته گاهی هم نامی كه در دوره‌ای به‌عنوان یك اسم قدیمی و رنگ و رو رفته شناخته شده است، چند سال بعد به یك نام عامه‌پسند تبدیل می‌شود.

با این حساب، شاید استفاده از عنوان اسامی عجیب و غریب عنوان درستی نباشد، زیرا نامی كه مثلا برای یك شهروند اصفهانی عجیب و غریب است، احتمال دارد در استانی دیگر شناخته شده و پركاربرد باشد. به همین دلیل در این گزارش تلاش شده است فهرستی از نام هایی آورده شود كه برای اغلب اقوام ایرانی، عجیب و بهت‌آور به شمار می‌آید.

 اما واقعیت این است كه هم‌اكنون بسیاری از شهروندان ایرانی در گوشه و كنار این كشور،خودشان هم از نامشان ناراضی هستند، اما مرور زمان باعث شده بناچار بنامشان عادت كنند.

مطابق تحقیقات مركز آمار ایران، نام‌های عجیب ایرانی، ریشه در نام مكان‌های جغرافیایی، حیوانات، گیاهان یا مشتقاتی از صفات مختلف است. مثلا اسامی‌ای مثل «آمریكا»، «اروپا»، «همدان»، «بغداد»، «بندرعباس»، «بوشهر »و «اهواز »از جمله اسامی عجیب مردان ایرانی است كه از نام مكان‌های جغرافیایی مشتق شده‌ است.

همچنین برخی اسامی مردانه هم است كه از نام زمان‌های مختلف گرفته شده؛ نام‌هایی چون «امروز» ، «تیر ماه» ، «روزعلی»، «اذان وقت» و نام زنانه «شب چراغ» از جمله این اسامی حیرت‌انگیز است.

نام‌هایی مثل« پشه»، «تیله گرگ»، «ساس»و «كلاغ »هم از جمله نام‌های مردانه‌ای است كه از نام حیوانات مختلف گرفته شده است.

«زردآلو»، «فلفل»، «گیلاس»، «نخود» و «تریاك»هم در زمره نام‌های نامانوسی است كه ریشه معنایی آنها از نام نباتات و خوردنی‌ها گرفته شده است.

نام‌های دیگری همچون «قیمتی»، «فقیر»، «فتنه»، «قاچاق»، «سوخته»، «آرشیو»، «آسیب»، «اجباری»، «اخی»، «اشتر»، «اهریمن»، «بیابانی»، «فضا»، «فراری»، «كابوس»، «بهداشت»، «علاقه»، «غم»، «غارت »و «لذت » فقط تنها گوشه‌ای از7549نام نامانوسی است كه صاحبان این اسامی عجیب و غریب می‌توانند با مراجعه به مراكز ثبت احوال در شهرشان، بدون هیچ مانعی نسبت به تغییر نامشان اقدام كنند.

عجیب ترین نام های ایرانی» كوششی است از خلاصه ی تحقیقات مركز آمار ایران در خصوص نام های نامتعارف و عجیب و غریب ایرانیان است که در این بخش پورتال آسمونی قرار داده ایم.

1- نام های در تضاد با جنسیت

تجزیه و تحلیل جنسیتی نام های نامتعارف نشان می دهد که ۷۰درصد نام هایی که متناسب با زنان است برای مردان و ۳۰درصد نام هایی که متعلق به مردان است برای زنان به کار گرفته شده است.

مصادیق نام ها :

مهین رضا، زن، زاهدان

سینا، زن، آمل

پری تک، مرد، میناب

ولی بانو، مرد، تهران

پریا، مرد، زابل

یاسمین خان، مرد، میانه

2- نام های جغرافیایی

ساختار برخی دیگر از نام های نامتعارف نشان می دهد که ۷۰درصد از این نام ها متعلق به مردان بوده و برگرفته از مکان های جغرافیایی است.

مصادیق نام ها :

آمریکا، زن، آبادان

اروپا، مرد، همدان

دریاقلی، مرد، شهرکرد

بغداد، مرد، بندرعباس

بوشهر، مرد، ممسنی

اهواز، مرد، اهر

۳- نام های زمانی

در ساختار بسیاری از این نام ها، نشانه هایی از فصل، ماه، هفته، و روز دیده می شود. در این نمونه نیز باز هم مردها ۸۲درصد این فراوانی را تشکیل می دهند.

مصادیق نام ها :

امروز، مرد، میانه

تیرماه، مرد، سراب

روزعلی، مرد، شهرکرد

اذان وقت، مرد، اردبیل

فوری، زن، تهران

شب چراغ، زن، ایذه

۴- نام های حیوانی

ساختار این نام ها برگرفته یا تلفیقی از نام های مرکب یا مستقل حیوانات است. این نام ها ۸۰درصد متعلق به مردان و ۲۰درصد متعلق به زنان است. تجزیه و تحلیل این اسامی نشان می دهد که ۶۱درصد اسامی پستانداران، ۳۰درصد پرندگان، ۵۱درصد خزندگان است.

مصادیق نام ها :

پشه، مرد، سرکان

تیله گرگ، مرد، یاسوج

سیدگرگ الله، مرد، ممسنی

ساس، مرد، شیراز

بزعلی، مرد، درگز

کلاغ، مرد، کهنوج

۵- نام های نباتی

این گونه نام ها از پسوند یا پیشوند نباتی گرفته شده است. در این بین سهم زنان بیشتر از موارد دیگر در حدود ۴۰درصد است. تفکیک این نام ها برای مشخص شدن جنسیت بسیار مشکل است.

مصادیق نام ها :

انگور، مرد، ایرانشهر

تریاک، مرد، رامهرمز

زردآلو، مرد، خرم آباد

فلفل، مرد، ممسنی

گیلاس، زن، اردبیل

نخود، زن، میناب

۶- نام های وصفی

این گونه نام ها از صفات مختف گرفته شده است. نسبت این گونه نام ها در میان مردان بیشتر از زنان است.

مصادیق نام ها :

روسپی، زن، مرودشت

قیمتی، زن، سنقر

سوخته، مرد، فارسان

فقیر، مرد، لنجان

فتنه، زن، سیرجان

قاچاق، مرد، الشتر!

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: sohi
  15 خرداد 1395

  از فصول مثل تیرداد – مهرداد- بهاره – بهمن – و… روز: شهرداد – شهرزاد -جمال که نیمی از اسامی برگرفته از روز میباشد اما من یکی نشنیده فردی نامش شنبه یا یکشنه باشدو… بیشتر روی ماه میگردد و یا نام های ستارگان مثل مرد: سهیل
  گرچه عربی و برگرفته از ستاره یمانی ” سهیل یمانی ” و بنوعی در ضرب المثل هایمان (مثه ستاره سهیل شدی که کمیاب و نادر و گویا سرخی رنگ سیب را به آن نسبت داده اند )است و با یک الف اضافه : سهیلا , یا امثال ان . و نام خودم که در
  اکثر جاها در بدو امر میگویند آسیائی ” ژاپنی , و…” هستی که نه , نیمی مثل سهیل که اغلب شنیده ام میگویند : سهی و…. آفتاب که مهرداد عزیز میگوید : چقد این آفتاب آقا است در ترانه اش , اما نام مونث است مثل خورشید خانم ولاغیر….
  مرسی سری به قسمتهای دیگر … تا یار که را خواهد و میلش به که افتد.

 2. نویسنده دیدگاه: sohi
  15 خرداد 1395

  اینکه برای نام گذاری والدین حالتی شبیه به ادای دین نسبت به فرزند دارند یا از لحاظ فرهنگ و اجتماع بله بسیار اهمیت دارد. اما مار نیست که بعد از مدتها پوست بندازه اشارتی به بهتر انتخاب نمودن کلمه در مطلب بالا می باشد.
  بسیار اسامی زیبای ایرانی و باستانی آریایی که نژاد ما ایرانیان می باشد داریم با معنای بسیار زیبا و غنی کاش این مطلب
  را نیز اضافه می داشتید , ولی براستی بارها این استهزاء وجود دارد مثلا” به شخصی که نامش زلفعلی یا چراغعلی بوده بر
  حسبی , مشکل پزشکی یا حادثه ای نه زلف دارد نه بینائیی اما خطای والدین نبوده که باز برمیگردد به فرهنگ سطح بسیار
  کم برخی در این مرز و بوم . خب سایت شما همه اسامی را قرار داده اما دوباره لطفا” از اسامی که به آن اشاره شد ایرانی, آریایی و باستانی مطلب قرار دهید مثل آرش کمانگیر که ربطی به منطقه و…. نداشته و همچنان به قوت خود باقی
  است . نام شما بسیار مناسبت با منطقه تولدت دارد ” زنگنه ” که البته در یک جا نیست و هر کدام ویژگی های محیطی و آداب خود را دارند. و قبول دارم که بعضی اسامی همانطور که درج فرمودید بسیار نا زیبا و برگرفته از هر جا هست .البته با برخی مطالب شما نشنیده ام و باورش ندارم حداقل تا امروز و نادیده نمیتوان دیدگاهی داشت منظور :
  آبادان که از امریکایی و انگلیسی فراوان بودند اما زادگاه خود را بخوبی تا سوم دبستان می شناسم .
  مرسی
  مرسی

نظر خودتان را ارسال کنید