18 اسفند ، روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی

jamal-aldin-asadabadi-tribute-day
آسمونی : 18 اسفندماه روز بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی یکی از پیشروان بیداری اسلامی در بین کشورهای اسلامی است .اندیشمند سیاسی و مبلغ اندیشه اتحاد اسلام بود.

وی همچنین از اولین نظریه پردازان اصولگرایی اسلامی محسوب می‌شود. مبارزه با روحیه تسلیم، گوشه نشینی و بی حرکتی بازگشت به منابع اصیل اندیشه اسلامی تبیین تعالیم اسلام به زبان روز و فراخواندن مسلمانان به یادگیری علوم جدید مبارزه با استعمار و استبداد، به مثابه نخستین گام در راه نوزایی اجتماعی و فکری مسلمانان.

پورتال آسمونی : تلاش در راه گسترش حضور روحانیت در مبارزات سیاسی و برداشتن مرزهای موهوم بین دیانت و سیاست بویژه در جوامع اهل تسنن. سید جمال الدین از اینکه عمده تلاشهای خود را صرف اصلاح سلاطین وحاکمان کشورهای اسلامی نمود و کمتر به مردم متکی شد خودش را اینگونه نقد می کند:”افسوس می‌خورم از اینکه کشته‌های خود را ندرویدم… ای کاش من تمام افکار خود را در مزرعه مستعد افکار ملت کاشته بودم.

چه خوش بود تخم‌های بارور و مفید خود را در زمین شوره زار سلطنت فاسد نمی‌نمودم. آنچه در آن مزرعه مردم کاشتم به ثمر رسید و هر چه در این کویر سلاطین و نخبگان حکومتی غرس نمودم فاسد گردید.”

یادش گرامی باد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : مناسبت آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید