تاسیس حوزه علمیه قم توسط شیخ عبدالکریم حائری – 1301 ق

Establishment of Qom Seminary

آسمونی : حوزه علمیه قم در سال 1301 توسط آیت ا… حاج شیخ عبدالكریم حائری یزدی تاسیس شد و به خواست خدا چنان بركت و عظمتی یافت كه طی مدت كوتاهی كانون اسلام خواهی و مبارزه علیه استعمار و استكبار و استبداد و باعث احیای مجدد قرآن و مكتب اسلام گردید .

آیت الله شیخ عبدالكریم حائری یزدی در 1276 ه . ق در ” مهرجرد ” از توابع یزد متولد شد. در 6 سالگی پدر خود را از دست داد و تحت سرپرستی مادرش قرار گرفت .

پس از تحصیلات مقدماتی در اردكان و یزد جهت تحصیل و تكمیل علوم دینی به كربلا و سپس به سامرا و نجف مهاجرت كردند . ایشان پس از 37 سال اقامت در كربلا ، سامره و نجف به اراك آمده و حدود 8 سال به تربیت طلاب و تشكیل حوزه مشغول شدند.

پس از این دوران به سال 1340 قمری مطابق با سوم فروردین 1301 شمسی به قصد زیارت حضرت معصومه (س) به قم حركت كردند و همین سفر بود كه مرحله تازه ای در تاریخ پرشكوه شیعه را رقم زد، چرا كه ایشان با اصرار علما و مردم قم خصوصا حاج شیخ محمدتقی بافقی و پس از استخاره با قرآن تصمیم به اقامت در شهر قم و تاسیس حوزه علمیه این شهر گرفتند .

حوزه علمیه ای كه در عصر خفقان رضا خانی مردان روحانی بزرگی را گرد شمع وجودی آیت ا… حائری یزدی پرورش داد به نحوی كه شاگردان ایشان بالغ بر 600 نفر شدند.

در این میان تقدیر الهی چنین بود كه بزرگترین احیاگر اسلام ناب، حضرت امام خمینی (ره) ، از این حوزه برخاسته و دست به قیامی الهی بزنند و نهضت عظیم اسلامی به رهبری روحانیت مبارز شیعی را ایجاد كنند. حوزه علمیه قم از زمان تاسیس تاكنون مركز اصلی مبارزه و اندیشه مترقی اسلام در عصر حاضر بوده است.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید