9 اسفند ، روز حمایت از حقوق مصرف کنندگان

موضوع حمايت از حقوق مصرف كنندگان از جمله اهدافی است كه دولت ها در جهت تامين منافع عمومی جامعه با اعمال سياست های حمايتی خود از آنها در مقابل خيل وسيع توليد و عرضه كنندگان كالا و خدمات دنبال می نمايند . اين مسئله هر روز با پيشرفت تكنولوژی و استفاده از فناوری های جديد چهره تازه ای به خود گرفته و ابعاد گسترده تری پيدا می كند.

protection-of-consumer-rights-day

آسمونی : لذا موضوع حمایت ازحقوق مصرف کننده ایجاب می کند تا در کنار مسائل حقوقی ، تدابیری اتخاذ شود تا تولیدکنندگان با احساس مسئولیت و انگیزه بیشتری در جهت رعایت حقوق مصرف کننده به تولید و عرضه کالاها بپردازد . یکی از راهکارهای عملی ایجاد انگیزه در تولید کنندگان درجهت رعایت حقوق مصرف کننده ،تشویق های مستقیم و غیر مستقیم دولت از تولیدکنندگان می باشد .

پورتال آسمونی : در همین راستا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان جهت تعامل با محافل علمی و آحاد مردم ، ضمن برگزاری همايش در نهم اسفند ماه و به ثبت رساندن اين روز به نام «روز ملی حمايت از حقوق مصرف كنندگان» با اعلام ضوابط و شرایط خاصی اقدام به اعطای گواهينامه و تنديس رعايت حقوق مصرف كنندگان به واحدهای حایز شرایط کرده و سعی نموده است تا ازاین طریق فرهنگ رعايت حقوق مصرف كنندگان را به نوعی در جامعه رواج دهد .

هدف از برگزاری و انتخاب روز نهم اسفند ماه به عنوان روز ملی حمايت از حقوق مصرف كنندگان ،‌كمك به ايجاد رقابتی سالم و تشويق واحدهای توليدی و خدماتی در جهت حمايت موثرتر از حقوق مصرف كنندگان و حركتی نو برای طرح اين موضوع به روش‌های غير معمولی كه تاكنون وجود داشته ( مانند: پرداخت يارانه ، قيمت گذاری ،‌ توزيع ،‌ كنترل و …) همچنين آگاه‌سازی مصرف كننده از نوع ، حدود و چگونگی دستيابی به حقوق خود در زمانی كه حقی از او ضايع مي‌گردد ؛ می باشد .

سایت آسمونی : بر همین اساس از سال 1380 سازمان حمایت در جهت ایجاد انگیزه وتشویق واحدهایی که به حقوق مصرف‌کنندگان احترام گذاشته و در جهت رعایت حقوق مصرف‌کنندگان تلاش می کنندضمن اعطای گواهینامه و تندیس رعایت حقوق مصرف‌کنندگان،از واحدهای منتخب طی همایشی در روز نهم اسفند ماه (روز ملی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان )تجلیل می نماید.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : مناسبت آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید