سرعت شگفت آور اینترنت در ایران!!!

براساس آمارهاي سايت NetIndex از ميان 170كشور جهان، كشور ايران در رتبه 164 ميانگين سرعت اينترنت قرار گرفته است كه برخي از كشور‌هايي كه از ما جلوتر هستند شامل: افغانستان 8 رتبه بالاتراز ما، عراق 10 رتبه بالاتر از ما، مغولستان 120 رتبه بالاتر از ما و قرقيزستان 115 رتبه بالاتر از ايران هستند.

اين در حالي است كه قيمت اينترنت در ايران گران‌ترين قيمت ممكن در دنيا به نسبت سرعت و كيفيت و حجم دانلود است. براي مثال در كشور بلغارستان به ازاي هر 1Mbps قيمتي كه دريافت مي‌شود، 67/0 دلار در ماه است. قيمت معمول يك سرويس 40 مگابيتي با حجم نامحدود ماهيانه در دنيا حدود 30 دلار در ماه است.

از طرفي رفع محدوديت حجمي در استفاده از اينترنت پرسرعت كه اكنون سه سال از تصويب آن مي‌گذرد، هرگز اجرايي نشد و علت آن هم كاهش سرعت اعلام شد. زيرا هر كاربر در واقع از جرياني در اينترنت استفاده مي‌كند كه اشتراكي بين وي و حداقل 10 نفر ديگر است. همچنين قيمت اينترنت 256 كيلوبيت و 512 كيلوبيت به صورت اختصاصي و غيراشتراكي با حجم ماهيانه 80 و 160 گيگابايت برابر تقريبا260 و 520 هزار تومان است. با اين قيمت شما در استاندارد جهاني مي‌توانيد به مدت دو سال از اينترنت پرسرعت با سرعت بالاي 50 مگابيت و حجم نامحدود بهره‌مند شويد.

حال با تمامي موارد ياد شده، وضعيت اينترنت در ايران در حالي مطرح مي‌شود كه ارايه خدمات اينترنت در ايران با محدوديت سرعت دسترسي و پهناي باند براي كاربران خانگي همراه است و متاسفانه از زماني كه اين محدوديت‌ها اعمال شده است، مسوولان به‌صورت روشن و واضح دليل وضع اين محدوديت‌ها را بيان نكرده‌اند. محمد سليماني، وزير سابق وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در توضيح اين محدوديت، پهناي باند 56 كيلوبيت را براي كاربران خانگي، دانشگاه‌ها و حتي براي دانلود كتاب‌هاي 500 صفحه‌اي مناسب مي‌داند. اين فقط نظر وزير سابق نبوده و رضا تقي‌پور نيز چند هفته قبل سرعت 128 كيلوبيت را براي كاربران اينترنت كافي دانست.

همه ما مي‌دانيم كه تنها كاربرد اينترنت خواندن اي‌ميل‌ها، اخبار متني سايت‌هاي خبري يا كتاب نيست. به‌روز‌رساني سيستم عامل، نرم‌افزارهاي آنتي ويروس و دريافت نسخه جديد نرم‌افزارهاي پركاربرد به‌خصوص از آنجا كه به امنيت اطلاعات كاربران مرتبط بوده، نيازي مهم است كه با توجه به حجم چند ده مگابايتي بسته‌هاي به‌روزرساني و نسخه‌هاي جديد نرم‌افزارها با سرعت فعلي اينترنت كاربران خانگي اگرچه امكان‌پذير است اما مي‌تواند بسيار وقت‌گير باشد. در كنار اين مسايل بايد قطعي‌هاي مكرر را نيز قرار داد تا مساله حقوق كاربران اينترنت بيشتر مدنظر قرار گيرد.

احمد پورنگ‌نيا، معاون شركت ارتباطات زيرساخت در اين‌باره بيان مي‌كند، قطع لينك‌هاي ارتباطي به طور نرمال در بعضي مواقع اتفاق مي‌افتد كه به سرعت نيز مشكل آن حل مي‌شود اما اين به معناي مشكل در شبكه ارتباطات زيرساخت نيست. به گفته او ممكن است لينك‌هاي ارتباطي در برخي نواحي دچار قطعي شوند اما اين درصدي نيست كه بتواند اينترنت مملكت را قطع كند و محسوس هم نخواهد بود. كارشناسان معتقدند قطع لينك‌هاي ارتباطي موضوع پيچيده و تازه‌اي نيست و تقريبا در اغلب كشورها به دلايل مختلفي ممكن است اتفاق بيفتد اما آنچه كه اينترنت كشور ما را از ديگر كشورها متمايز مي‌كند مربوط به عدم اطلاع‌رساني و ناديده گرفتن حقوق كاربران و نبود پيش فرضي به نام SLA در قرارداد مشتركان در صورت قطعي‌هاي مكرر يا مقطعي است.

گزارش‌هاي منتشر شده از وضعيت سرعت اينترنت در دنيا نشان مي‌دهد «ايران» در ميان كشورهايي با سرعت اينترنت كمتر از يك مگابيت بر ثانيه قرار دارد و اين در حالي است كه در تايوان سرعت متوسط اينترنت پنج مگابيت بر ثانيه، نيوزيلند 2/3 مگابيت بر ثانيه، آمريكا پنج مگابيت بر ثانيه و استراليا 9/2 مگابيت بر ثانيه است. در همين حال در ايتاليا حداكثر سرعت اينترنت 13 مگابيت بر ثانيه و سرعت متوسط اينترنت 3/3 مگابيت بر ثانيه است. در اين كشور 5/7 درصد از اتصالات بيش از پنج مگابيت بر ثانيه و 82 درصد بيش از دو مگابيت بر ثانيه است و كمتر از 3/1 درصد از كاربران اين كشور از سرعت 256 كيلوبيت بر ثانيه استفاده مي‌كنند. سرعت متوسط اينترنت در اسپانيا نيز برابر با 8/2 مگابيت بر ثانيه و در پرتغال برابر با 2/3 مگابيت بر ثانيه است.

در آفريقاي جنوبي متوسط سرعت اتصال به اينترنت كمتر از دو مگابيت بر ثانيه است و اين كشور نيز مانند ايران در ميان 86 كشوري قرار دارد كه از سرعت متوسط كمتر از يك مگابيت بر ثانيه برخوردارند. براساس اين گزارش دو كشور كوبا و مايوت با سرعت متوسط كمتر از صد كيلوبيت بر ثانيه در ميان كشورهاي داراي پايين‌ترين سرعت اينترنت قرار دارند.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: محمد
  22 بهمن 1396

  این حرف برای قدیما بود الان من اینترنت مخابرات قم دارم 6 ماهه 45 هزار تومن.سرعت دانلود 1.3 مگابایت (یعنی 10 مگابیت).

 2. نویسنده دیدگاه: سروش
  16 فروردین 1396

  کم کم داریم میشیم هم سطح آفریقایی ها باید یه چوب بگیریم دستمون بریم شکار حیون تو این جنگل

 3. نویسنده دیدگاه: علی
  29 بهمن 1395

  کشورمون در سه چیز رکوردار جهان و اول است و ما افتخار می کنیم:

  1- بی کفیت ترین اینترنت دنیا
  2- کم سرعت ترین اینترنت دنیا
  3- گرون ترین اینترنت دنیا

 4. نویسنده دیدگاه: ایمان
  17 بهمن 1395

  رقبت نمیکنم که با این هزینه اینترنت در ایران سمتش برم اما چاره ای نیست چون تفریح دیگه ای نداریم

 5. نویسنده دیدگاه: ارمین
  18 دی 1395

  کدوم کشوری سرعت ADSlش کمتر از دایال اپه اخه؟؟؟؟؟
  اینم یه هنره دیگه
  اگه کمترین سرعت اینترنت رو حساب میکردم ایران اول بود

 6. نویسنده دیدگاه: بی نام
  09 مهر 1395

  واقعا که اینترنت حجمی یک چیزه خیلی مسخره ایه.
  آخه یعنی چی!!!!
  تا دوتا صفحه باز میکنی میبینی 50 مگابایت از حجمت رفته!!!!

  اینو به هر کشوری بگی تا دوروز بهت میخندن که استفاده از ترافیک اینترنت محدوده و باید تا یه حجم مشخصی استفاده کنی!!!

  مثلا کهن ترین کشور دنیا رو داریم اونوقت اینجوری!!!!

 7. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  30 تیر 1394

  یه ماشاا… بگید چشم نخوریم

 8. نویسنده دیدگاه: رضا
  26 تیر 1394

  لامصب سرعت نیست که اسب جومومنگه…

 9. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 اردیبهشت 1394

  به قول رفیقمون ایران کجاش درسته که اینترنتش درست باشه،من سرعت ۲۰۴۸ گرفتم ولی سرعت واقعیش به ۲۵۶ هم نمیرسه

  • نویسنده دیدگاه: الم
   19 آذر 1395

   اخوی شما 2048 بیت گرفتیم و از اونجا ک هر 8بیت معادل یک بایت میشه ینی 2048 باید تقسیم بر 8 بشه که میشه سرعت 256 کیلو بایت بر ثانیه پس سرعتتون مناسب همون 2048 یا 2مگ عامیانه است

 10. نویسنده دیدگاه: joh
  25 بهمن 1393

  اینقدر زیاده که به نظر نمیاد

 11. نویسنده دیدگاه: مجی
  30 اردیبهشت 1393

  هر چی هم پیشرفته بشه بازم سرعتش به پای دروغ هایی که میگن نمیرسه

 12. نویسنده دیدگاه: ایران
  05 مهر 1392

  اگه بالا یود چطور مخابرات پوله مودم رو میگرفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 13. نویسنده دیدگاه: محمد
  15 تیر 1392

  آخه ایران کجاش درسته که اینترنت پرسرعتش درست باشه

 14. نویسنده دیدگاه: علیرضا
  02 بهمن 1391

  آره سرعتش خیلی بالاست مثلا من256 وصل کردم ولی سرعت دانلودش20 است خلاصه خیلی سرعتش بالاست حتی کره ی جنوبی وژاپن به گرد ماهم نمی رسه

نظر خودتان را ارسال کنید