8 ربیع الاول ، شهادت امام حسن عسکری علیه السلام (260 ق)

حضرت امام حسن عسكری (ع) پس از بیست و هشت سال زندگی و شش سال امامت در هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری در شهر سامرا و به دست معتمد عباسی به شهادت رسید و در كنار مرقد مطهر پدر بزرگوار خویش مدفون گردید.

آسمونی : آن حضرت، همواره تحت نظر و در زندان‏های طاغوت‏های عصر خود بود و سرانجام با زهر جفا، شهید شد. امام حسن عسكری (ع) با همه‏ی اختناق و محدودیت‏های زمان توانست به بهترین وجه و در حد امكان، فشردگی مبارزه درمقابل ستمگران و حكام جور را حفظ كرده و این نهضت نهفته را هدایت نماید.

آن حضرت، قطب دایره‏ی مبارزه بود و دیگران بر اطراف او دور می‏زدند. دوست ودشمن می‏دانستند كه امام و پیروان او، خلافت ناحقّ عباسی را قبول ندارند و طرفدار حكومت واقعی و نجات دهنده‏ی اسلامند.

امام حسن عسكری، با وجود همه ‏ی فشارهای دستگاه جور عباسی و كنترل‏ها و مراقبت‏های بی‏ وقفه دولت مركزی، یك سلسله فعالیت‏های سیاسی و اجتماعی و علمی در جهت حفظ اسلام و مبارزه با افكار ضداسلامی انجام داد كه بدین‏گونه قابل ذكرند:

كوشش‏های علمی در دفاع از آیین اسلام و ردّ اشكال‏ها و شُبهات مخالفان و نیز تبیینِ اندیشه‏ی صحیح اسلامی؛ ایجاد شبكه‏ی ارتباطی با شیعیانِ مناطق مختلف از طریق تعیین نمایندگان و اعزام پیك‏ها و ارسال پیام‏ها؛ فعالیت‏های سرّی سیاسی به رغم كنترل‏های حكومت عباسی؛ حمایت و پشتیبانی مالی از شیعیان، به ویژه یاران خاصّ خود؛

تقویت و توجیه سیاسی رجال و عناصر مهمّ شیعه در برابر مشكلات؛ استفاده‏ی گسترده از آگاهی غیبی برای جلب منكران امامت و دلگرم كردن شیعیان؛ آماده سازی شیعیان برای دوران غیبت فرزند خود، امام مهدی (عج).

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تقویم تاریخ آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید