هاپکیدو چیست؟

هاپکیدو (Hapkido) یکی از پرطرفدارترین هنرهای رزمی کره ای است که در سراسر دنیا نامی آشنا است که با استقبال بسیاری روبروست و در حال حاضر گسترش و توسعه روزافزونی دارد. کشورکره که مهد هنرهای رزمی دنیا می باشد، منبع و سرچشمه این رشته ورزشی پرکابرد و مطلوب می باشد. هاپکیدو در کشورکره به تمام نیروهای پلیس آموزش داده می شود و پلیسهای سراسردنیا و نیروهای امنیتی تمام کشورها،FBI و…آموزش می بینند و ازفنون و مهارتهای این رشته بهره می برند. در ایران نیز این رشته ورزشی پرطرفدار، علاوه بر مجموعه های ورزشی درتهران،کرج و اغلب استانها و شهرستانها و حتی کشورهای همسایه و خاورمیانه (Middle East) به علاقمندان این هنر رزمی آموزش داده می شود. همچنین هاپکیدو در بسیاری از ارگانهای دولتی، ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، دانشگاههای افسری  آموزش داده می شود.

 

تمام افراد داراي كي (( KI )) ( نيروي يا انرژي) مي باشند كه از نفس ريشه مي گيرد بنابراين تمرين تنفس عميق يك جزء حياتي و مهم هاپكيدو مي باشد كه باعث قويتر شدن جسم و روح ما مي شوند و به ما كمك مي كنند كه نه تنها از خود در مقابل حملات مهاجمين محافظت كنيم بلكه بتوانيم خود را در برابر تفكر و انديشه مسموم نيز مصون نگه داريم ، از اين طريق هاپكيدو به عنوان يك هماهنگي ( تناسب و توازن) كلي عمل مي كند و تاثير دارد. هاپكيدو (( كي)) شما مي باشد ( نيروي زيستي ، انرژي) و همه مردم داراي اين نيرو و انرژي هستند . طبيعت ژرف و زمين مستحكم نيز داراي هماهنگي و توازن مي باشد. هاپكيدو تنها براي افراد قوي نمي باشد، زنان و بچه ها و افراد مسن نيز مي توانند آن را ياد بگيرند زيرا هاپكيدو يك هنر رزمي طبيعي مي باشد.

هاپكيدو اصل نظم و هماهنگي و توازن مي باشد يك روش تقويت ذهن و جسم ، يك روش تركيب نيروهاي فيزيكي و روحي بطوريكه فرد مي تواند به عنوان يك موجود بشري كاملاً كامل و يكپارچه ظاهر شود.

این واژه در واقع بدین معانی می باشد : روش یا راه (DO) برای هارمونی توازن (HAP) انرژی یا روح معنوی (KI) سعی کنید همیشه از خشونت و پرخاشگری پرهیز کنید اما اگر کسی به شما چنگ بزند یا تلاش کند تا به شما حمله کند یا شما را مورد ضرب و شتم فیزیکی قرار دهد باید از این کلمات و معانی فراتر روید و تنها انتخابی که باقی می ماند این است که از خود دفاع کنید. هاپكيدو(هنر كره اي دفاع از خود) به عنوان يك سبك ملايم و نرم هنر رزمي در برابر سبكهاي خشن و قوي كه استفاده از نيرو و زور را در برابر نيرو بكار مي برند و در نتيجه فقط به موضوع ساده تر اندازه و قدرت توجه مي كنند در نظر گرفته مي شود. كسي كه ورزش هاپكيدو را انجام مي دهد مي تواند جريان انرژي و قدرت يك فرد مهاجم را به آرامي و با ملايمت منحرف كند يا مانع آن شود و اين انحراف و تغيير مسير به او اجازه مي دهد كه از نيروي مهاجم بر ضد خودش استفاده كند و منجر به شكست او شود. از طريق استفاده از فشار روي چندين مفصل اسكلتي و نقاط فشار، قدرت خيلي كمي براي غلبه بر يك حريف لازم مي باشد هاپكيدو نه تنها حمله را هدايت و كنترل مي كند بلكه آن را دوباره به طرف خود حمله كننده بر مي گرداند و سپس با تكنيكهاي تهاجمي كه مي توانند خشونت و شدت ضربات حريف را كنترل کنند ادامه می يابد و باعث مي شوند كه حريف نتواند اقدامات خصمانه بعدي را انجام دهد. فردي كه به هاپكيدو آشنايي دارد و آن را تمرين مي كند مي تواند كنترل كامل مبارزه را در دست خود داشته باشد و باعث خنثي شدن تهاجم و ضربات حريف شود بدون اينكه لزومي باشد تا آسيب غير قابل كنترل همانند آن چه كه در بسياري از سبكهاي خشن مشاهده مي شود وارد آورد .

هاپكيدو باعث آمادگي كامل جسماني مي شود كه بنو به خود باعث ايجاد تعادل، وضعيت متناسب بدني، قابليت انعطاف، زمان بندي ، سرعت، هماهنگي عضلات نيروي مشترك و ازهمه مهمتر باعث ايجاد اعتماد از طريق نظم جسماني و روحي مي شود.

هدف اصلي هاپكيدو البته سعادت و خير كسي است كه آن را انجام مي دهد و نه تنها به مهارتهاي دفاع از خود در آن تاكيد مي شود بلكه از آن مهمتر اين است كه بر رشد و توسعه شخصيت افراد نيز تاكيد مي شود .

يك شخصيت كامل و جامع ، تنها اگر روح و روان در شرايط مناسب باشند، حاصل مي شود . ادب و نزاكت ، احترام، فروتني، وفاداري،بلند نظري و فداكاري و از خود گذشتگي نه تنها منشاء مي باشند بلكه پاداشها و مزاياي هاپكيدو نيز مي باشند.

معنای هاپکیدو
یعنی روش و سبک هماهنگی اعضای بدن و استفاده از این هماهنگی با قدرت بدنی هر فرد. بدین معنی که هرفردی با هر قدرت بدنی که دارد با هماهنگی اعضای بدن خود و دانستن فنون و مهارتهای هاپکیدو می تواند ازخود در هرشرایطی و با دست خالی (Free Hand)دفاع کند و از نیرو و قدرت بدنی حریف علیه خودش استفاده کند. به عبارت دیگر از هاپکیدو به معنای دفاع شخصی تعبیر می شود.

Hap‌‌ : means Unify or coordinate : همــاهنـــــگ کـــــردن
Ki : means mental and/or physical energy : انرژی جسمی/ذهنی
Do : means a way of life, or the “path” or “way” of coordinating : راه و روش هماهنگی

هاپکیدو: راه و روش هماهنگ کردن انرژی و قدرت جسمی وذهن انسان برای هرفرد

هاپکیدو هنرمشرق زمین وعصاره تمام ورزشهای رزمی است.هنررزمی هاپکیدو با استفاده ازقوای جسمی وقوای ذهنی وتقویت آن وبا استفاده از مهارتهاو تکنیک های آن و دانستن نقاط ضعف وحساس بدن و فشاربروی نقاط حساس وعصبی بدن، با قفل کردن وشکستن مفاصل به فرد مهارتها و فنون لازم برای دفاع از خود درهرشرایطی وبا هر آمادگی جسمانی وقدرت بدنی را می دهد وبا اقرایش اعتماد به نفس قدرت درونی وروانی افراد را تقویت و قوی می کند.هیچ گونه محدودیت سنی و ضعف جسمان ندارد و درتمام سنین ازکودک گرفته تا فردسالمند می تواند با استفاده ازآموزش فنون هاپکیدو بهره گرفته وازخود درهر شرایطی دفاع کند.
این هنر رزمی علاوه بر ورزش که برای سلامتی افراد مفید می باشد برای همه بویژه برای قشرآسیب پذیر جامعه بخصوص برای بانوان وکودکان وجوانان که همه روزه در معرض خطر میباشند، بسیارلازم، مفید وکاربردی می باشد.

تاریخچه هاپکیدو

پدر هاپکیدو و بنیانگذار هاپکیدو استاد چوئی (Choi, Yong Sool ) می باشد که این سبک برای اولین بار توسط ایشان در سال1954در کشور کره تاسیس شد. شاگردان ایشان این سبک را در ســـراســــر دنیا برده و پرورش و توسعه داده اند.

در حال حاضر پدر هاپکیدو  و رئیس فدراسیون جهانی هاپکیدو گرند مستر Ji, Han Jae دارنده دان10 هاپکیدو است که هدایت و رهبری هاپکیدو در دنیا به عهده ایشان می باشد.
نمایندگان زیادی از کشورهای مختلف سراسر جهان به عضویت این فدراسیون جهانی در آمده و مشغول فعالیت و آموزش این هنر رزمی می باشند.

در ایران نیز استاد سید مهدی نژند مسئول سبک و رئیس فدراسیون جهانی هاپکیدو ایران و خاورمیانه (Global Hapkido Federation ) می باشند که دارنده دان 7 و دارای مقامهای قهرمانی بسیار زیادی درمسابقات جهانی و آسیایی می باشند.ایشان دارنده دان 7 سازمان جهانیTae kuk mu sul نیز می باشند که به تازگی نمایندگی این فدراسیون را در ایران دارا شده است.

مسابقات هاپکیدو

هاپکیدو مسابقات آسیایی، جهانی دارد که علاقمندان به این رشته می توانند در این مسابقات در بخشهای مختلف شرکت نموده و به مقام های قهرمانی دست یابند.

مسابقات هاپکیدو شامل مبارزات رسمی کنتاکت-فول کنتاکت-مسابقات سلاح- افت ها و مسابقات دفاع شخصی است.

مبارزه سمی کنتاکت

این مبارزه بدون دستکش،کلاه و هوگو می باشد. فقط پوشیدن کاپ الزامی است. فرد مبارز با پوشیدن لباس فرم و کمربند خویش مبارزه می کند. البته با بستن کمربند باند قرمز و آبی دو حریف مشخص می شوند. در این نوع مبارزه طبق فوانین هر نوع مشت زدن و ضربه دست در صورت ممنوع می باشد و ضربات شامل تمام ضربات پا،فن کمر و پرتاب حریف به زمین(تکنیک های جودویی)،کراپلینگ (تکنیک های کشتی درخاک ) و کانست کردن حریف روی تشک (تکنیک های درخاک خفه کردن و فشار بروی مفاصل و عدم اجازه حرکت به حریف ) می باشد.

فول کنتاکت

در این مبارزه داشتن دستکش بوکس،کلاه ،لثه و پوشیدن کاپ و هوگو الزامی است.این مسابقه مانند سیستمهای رزمی جهان می باشد . مشت زدن در صورت مانعی ندارد. ضربات دست و صورت آزاد است ولی تکنیک های جوجیتسو و جودو ،گراپلینگ و فن کمر استفاده نمی شود.
تذکر: البته در هر دو نوع مبارزه ضربه به پشت سرتا پائین کمر و نخاع خطاست و ضربه به نقاط حساس و ممنوعه ممنوع می باشد.

کیک بوکسینگ

مبارزه با مشت و دستکش بوکس است و ضربه در سر و صورت می باشد.

دفاع شخصی

این مسابقه شامل انجام تکنیک های دفاع شخصی به صورت انفرادی و یا یک به دو و همچنین می توان از نفرات بیشتری استفاده نمود . پرتاب حریف ،قفل مفصل و اجرای تکنیکهای رزمی و پلیسی به این هنر رزمی زیبایی بخشیده است .

سلاح

مسایقه سلاح شامل نانچیکو-چوب- شمشیر،تونفا ، بادبزن،چوب کوتاه و انواع سلاحهای کره ای می باشد.

افت ها

شامل افت زدن ها، افت از روی مانع و ارتفاع و حرکات نمایشی .

برخی اصطلاحات و ادای احترام در هاپکیدو

جان شیم (Jan Shim) : احترام گذاشتن هنگام ورود به باشگاه ورزشی
هاپکی (Hapki) : احترام گذاشتن به سالن باشگاه مربی و: با گفتن هاپکی وهمزمان دست راست بصورت مشت شده وکنار دست چپ که بصورت عمودی است، قرار میگیرد و با پائین آوردن سر احترام میگذاریم.
چاریوت( Cha ri-ut) : خبردار ایستادن درهاپکیدو وتمام رشته های رزمی کره ای
جومبی(Joon Be) : ایستادن درحالت گارد همزمان با پریدن به بالا و کشیدن فریاد کیای، پای راست عقب رفته و مشت دست راست عقب کنار صورت زیر گونه قرار میگیرد و مشت چپ رو به جلو به صورتیکه هر دو مشت به صورت عدد 11 مقابل سر و صورت باشد و محافظ سر و صورت باشد. دست و پا موافق باهم هستند. دست و پای راست عقب و دست چپ و پای چپ جلو قرار گیرند.
چوم سوگی (Chum So Gi) : نشت بروی پا بصورت تقسیم وزن بدن بطورمساوی روی پا50-50
آبکوبی : راه رفتن هاپکیدو با قدمهای بزرگ بطوریکه وزن بدن روی پاها 80-20 باشد.80درصدوزن روی پای جلو،20% روی پای عقب
آبسوگی: راه رفتن کوچک پا
کیاپ(Ki Ahp) : فریادکشیدن
شی جاک(Shi Jak) : شروع کردن Start
بارو (Ba ro) : اتمام کار
ساب(Sub) : توقف کوتاه -استراحت کوتاه مدت
شوئی یه(Shui Ue) : استراحت (Rest)
شوم شی جی (Shum Shi Gi) : نفس کشیدن (Breathing)
کومان (Ko Man) : توقف Stop
بال کوپ (Bale koup) : تعویض پا با فریادکشیدن کیاپ
کیونگره: تعظیم واحترام گذاشتن
جاسه (Ja-Sey) : طرزایستادن- Satance
جی جا(Je Ja) : هنرجو Student
دوجانگ(Doh Jang) : باشگاه ورزشی Gym

اصطلاحات در مبارزه

تیودورا: چرخیدن
چونگ : احضارمبارز سمت راست به جایگاه در روی تاتامی(تشک مبارزه)
هونگ: احضارمبارز سمت چپ به جایگاه در روی تاتامی(تشک مبارزه)
سونینگ: اعلام برنده درمبارزه
چوئی : اخطار(نیم امتیاز منفی)
کا مچو: یک اخطار(یک امتیازمنفی)
جاج: اعلام آمادگی به داوران کناروهیئت ژوری

شمارش اعداد به کره ای

1) هانا Hana
2) تول Tul
3) ست Set
4) نت Net
5) تاستTaset
6) یاست Yoset
7) ایلگو Ilgot
8) یدول Yodol
9) آهوپ Ahop
10) یول Yol یا کیاپ

ادای احترام به مربی در رده های مختلف

(Jo Kyo Nym) 1st Degree Black Belt Holder 2 nd Degree Black Belt Holder مربی دان 1 : جوکیونیم
(Sa Bum Nym) Instructor 3nd Degree Black Belt Holder مربی دان 3 : سابوب نیم
(Por Sa Bum Nym) 4nd Degree Black Belt Holder مربی دان 4: بوسابوب نیم
(Kwan Jang Nym) 5nd-8nd Degree Black Belt Holder مربی دان 5 تا دان 8 : کوان جانیم
(Chong Ja Nym) 9nd-10nd Degree Black Belt Holder مربی دان 9 تا دان10: جوجونیم

ضربات پا – Cha Gi Kicking

1) آب چولوگی(Ap Cho lo Gi) : ضربه مستقیم پا به سر
2) نریوچاگی(Nerio Cha Gi) : ضربه چکشی پا به سربا کف پا وبا قدرت به زمین برمی گردد.
3) آن داری چاگی (Aan Dari Cha Gi): ضربه چرخشی با تیغه داخلی پا ازخارج به سمت داخل
4) پاکات داری پاگی (Pak Kat Dari Cha Gi): ضربه چرخشی با تیغه پا از داخل به سمت خارج
5) آن جوک دوآن داری(Aan Jok Do Aan Dari) : ضربه با پاشنه پا به مچ پا وساق پای حریف
6) دیگوم چی چاگی (Diguem Chi Cha Gi): ضربه با پاشنه پا به زانوی حریف به سمت بیرون
7) جوک دواولوگی(Jok Do Ol Li Gi) : ضربه مستقیم با تیغه پا به زانوی حریف
8) چگی جریگی(Che Gi Jee Ri Gi): ضربه مستقیم پا به قسمت حساس واندام تناسلی به شکلی که روی پا وبصورت مورب ضربه بزند.بطوریکه فقط شصت پای خودرا ببینیم.
9) موروپ چاگی(Murup Cha Gi): ضربه زانوزدن به شکم حریف
10) آرا چاگی : ضربه با ساق پا به سفیدران پای حریف(بالای زانو تاران پا )
11) ضربه ساق زدن: با ساق پا ضربه بروی ساق پای حریف می زنیم
12) هیبوک داری : ضربه با پاشنه پا به گودی پشت زانوی حریف
13) آبچاگی(Ap Cha Gi) : ضربه با سینه پا به آبگاه حریف (پایین استخوان جناغ سینه ) بطوریکه سینه پا جلو و انگشتان پابه سمت خود وبالا، پاشنه پا ضربه نمی زند.
14) جیگوچاگی (Jigo Cha Gi): ضربه با روی پا ازپهلو (با چرخش کمرخود)به پهلوی حریف
– جیگوچاگی پائین به ساق پای حریف
– جیگوچاگی به پهلوی حریف
– جیگوچاگی به سرحریف
15) یوب چاگی (Yup Cha Gi) : ضربه با تیغه خارجی پا ازپهلو به حریف (پا درجلوجمع شده ودرپهلوبازشده وضربه میزند
16) ضربه دی گوم چاگی : ضربه با پاشنه پا ازپهلوبا قدرت به سرحریف زده وسریع روبه پائین می آید.

ضربات چرخشی

1) دی چاگی(Di Cha Gi) : ضربه با پاشنه پا از پشت به شکم حریف
2) دوراچاگی(Do Ra Cha Gi): ضربه با چرخش 360 درجه بدن، پا ازپشت به بدن و سرحریف
3) دوراچاگی برشی: باچرخش، کف پا ضربه بصورت خط افقی وپا بصورت قفل شده ضربه می زند
4) دوراچاگی چکشی: باچرخش، کف پا ضربه زده و سریع جمع می شود.
5) فیلیپینی: ضربه چرخشی پا با دوران وچرخش 360 درجه و ضربه با روی پا به بدن حریف
6) فیلیپینی تک پا: چرخش 360 درجه و پرش با یک پا وضربه به پای حریف و پایئت آمدن روی همان پا
7) هادان دوراچاگی : ضربه زمینی با چرخشی وپرتاب پا به پشت پای حریف درحالت خوابیده(زیرپای )
8) هادان جیگوچاپی : ضربه زمینی با روی پا ازجلو به ساق پای حریف درحالت خوابیده

ضربات دست -Che Gi

1) جان کوان – Chung Kwon :  مشت مستقیم روبه جلو که به صورت حریف ضربه می زند.
2) پیانگ سو – Pyung Soo : ضربه با کف دست خود به صورت حریف بصورت انگشتان باز (کف گرگی)
3) کوان سو – Kwan Soo
4) سودو – Sodo

تکنیک های دفاع شخصی – Self Defense

نمایش تکنیک های دفاع شخصی :
حمله چندنفر به یک نفر و اجرای تکنیک های پرتاب حریف ها وافت بی دست که اغلب چهار به یک،سه به یک، دو به یک می باشند. حمله چند نفربا سلاح (چوب-دانگ سان بونگ- عصا-چاقو- شمشیر- اسلحه-کمربند-صندلی ) است که توسط هاپکیدوکاران اجرا می شود.
سلاح ها:
نانچایکو، چوب، دانگ سان بونگ، تومفا، شمشی، بادبرزن

– نویسنده:  محمد ضیایی پور
0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید