9 آذر ، بزرگداشت شیخ مفید

آسمونی : تاریخ شیعه، سرشار از افتخارات بسیار و تحولات چشمگیر است؛ تحولاتی كه به دست عالمان متعهد و فرزانگان اندیشمند پدید آمده است. در این میان به سده چهارم هجری برمی ‏خوریم كه فتح‏ الفتوح تاریخ شیعی است. روزگاری كه مردی بزرگ و اندیشمندی سترگ “دایرةالمعارفی جامع” از معارف اسلامی تدوین كرد كه نزدیك به پنجاه سال، پرچمدار عرصه‏ های علمی، فكری و فرهنگی مسلمین گردید.

سرانجام كار به جایی رسید كه دوست و دشمن زبان به تمجید او گشودند و قلم به تعریف او برگرفتند و او را “مفید” لقب دادند. محمدبن محمد بن نعمان معروف به شیخ مفید در یازدهم ذیقعده سال 336 ق در بغداد به دنیا آمد.

از آنجا كه پدر محمد شخصی پارسا و مذهبی بود و به تعلیم و تربیت اشتغال داشت، شیخ مفید در ابتدا به ابن المعلّم ملقَّب گردید. او از كودكی به فراگیری علوم اسلامی روی آورد و هوش و استعداد سرشاری از خود نشان داد به طوری كه قبل از دوازده سالگی از برخی محدّثان، روایت اخذ كرده و از استاد خویش، شیخ صدوق، در قبل از بیست سالگی حدیث شنیده است.

شیخ مفید همچنین از محضر درس استادان بزرگ عصر از جمله :

پورتال آسمونی : علی بن عیسی رمّانی، جعفر بن محمد بن قولِوِیه و محمد بن عمران مرزبانی بهره برد و به مقام والایی در فقه، كلام و ادب دست یافت.

جاذبه فوق‏ العاده و پشتكار فراوان شیخ مفید، موجب گرایش فاضلان بسیاری به حوزه درس وی گردید و باعث تالیف آثار گران‏بها و ارزشمند شد. شیخ مفید از یك‏سو، گروه بی‏شماری از دانشمندان مذاهب مختلف را تربیت نمود و مشعل‏های فروزانی چون سید مرتضی، سید رضی، شیخ طوسی و نجاشی و ده‏ها نفر را تحویل حوزه‏ های علمی و دینی داد و از سوی دیگر قلم به دست گرفت و با این سلاح برق‏ آسا و ژرف، تحولی بهنگام، ایجاد كرد.

تالیفات شیخ مفید را تا دویست كتاب گفته ‏اند كه شرح عقاید صدوق، المُقَنَّعَه، الاعلام، امالی، ارشاد و ده‏ها اثر گرانبها از آن جمله‏ اند. شیخ مفید از جمله كسانی است كه مورد اعتماد خاص حضرت ولی عصر(عج) بوده و نامه‏ هایی از جانب امام مهدی(عج) برای شیخ ارسال شده است.

بینش افروزی و دانش آفرینی وی به همراه آگاهی از اوضاع دشمنان و اطلاع از جهان اطراف باعث شد كه او را سلسله جنبان نهضت فكری و علمی در قرن چهارم هجری كرد تا جایی كه در صحیفه‏ های سبز مهدوی(عج) از جانب حضرت ولی عصر، برادر گرامی و استوار خوانده شد.

سرانجام، شیخ مفید این رادمرد علم و عمل و اسوه تقوا و فضیلت در سوم ماه رمضان سال 413 ق در 77 سالگی به دیدار معبود شتافت و پس از اقامه نماز توسط سیدمرتضی، در حرم امام موسی كاظم(ع) در كاظمین به خاك سپرده شد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ماسبت آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید