7 صفر ، شهادت امام مجتبی علیه السلام ، به روایتی

آسمونی : روز هفتم ماه صفر در تقویم های رسمی کشور به عنوان روز ولادت امام موسی کاظم(ع) نامگذاری شده است. اما هفتم ماه صفر در میان مراجع و علمابه خصوص در شهر قم به عنوان روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) روز عزا و تعزیه است و علمای شیعه همواره به این موضوع ملتزم بوده اند. سابقه این موضوع در شهر قم از زمان حضرت آیت الله حائری شیرازی است و هنوز هم علما و مراجع بر اساس همان سنت، روز هفتم صفر را روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) می دانند و مجلس عزاداری برپا می نمایند.

هفتم صفر از سال ها پیش در میان بزرگان و علمای حوزه به عنوان روز شهادت قوی تر بوده است و جنبه عزا و سوگواری در آن بیشتر است تا جنبه شادی و گرامیداشت ولادت امام موسی کاظم(ع) و این سیره همچنان تا امروز ادامه دارد.

همچنین از شاگردان مرحوم شیخ عبدالکریم حائری مؤسس حوزه علمیه و ایت الله بروجردی نیز نقل میشود نظر این دو بزرگوار در خصوص سالروز شهادت امام حسن مجتبی روز هفتم ماه صفر بوده است و با تعطیلی دروس این روز را به عزاداری میپرداختند حوزه علمیه نجف هفتم ماه صفر را به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام) تعطیل میباشد و مراسم سوگواری برگزار میکنند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تقویم تاریخ آسمونی

دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: محب اهلبیت
    26 مهر 1397

    امام صادق (ع) فقط در ماه ذی الحجه که به حج نرفته بودکه بعد از برگشت امام صادق (ع) از حج ، امام کاظم (ع) به دنیا آمده باشد بلکه در روایت فقط اشاره به برگشت امام ازحج شده و نام هیچ ماه ای راذکر نکرده،که ما میلاد امام کاظم را در ماه ذی الحجه احتمال بدهیم ، ثانیا در شیعه فقط اکتفا به کتب تاریخی نمیشود که به هر دلیل دست کاری شده و توسط غیر شعیه نقل میشود، بلکه به نقل هایی که سینه به سینه از علما و بزرگان ما که با ائمه اطهار در ارتباط بودن وبرای ما نقل کرده اند، عمل میشود. در ضمن ، مگرما از امام معصوم حدیث معتبر نداریم که فرموند: هرکس که در شادی ما شاد با شد ودر غم ما غمگین در بالا ترین درجات بهشت با ما محشورخواهد شد، پس چطور با دیدگاه شخصی و مغرضانه به این موضوع مهم نظر میدهیم ودر روزی که امام زمان(عج) در میلادجدبزرگوارشان شاد هستندما مردم را به عزاداری دعوت میکنیم.

نظر خودتان را ارسال کنید