25 ذی الحجه ، روز خانواده و تکریم بازنشستگان

family-and-retirees-day

از سال 86 روز 25 ذیحجه به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم رسمی کشور درج شده است.

علت انتخاب این روز شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره الانسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است. سوره هل اتی در روز 25 ذیحجه در شان اهل بیت پیامبر (ص) نازل شد که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند.

اما در شورای فرهنگ عمومی اتفاق نظر بر این بود که روز بازنشستگان با یک روز در تقویم رسمی کشور تلفیق شود که بهترین روز برای این منظور روز 25 ذیحجه یعنی روز خانواده بود.

در دین مبین اسلام خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان جامعه محسوب می‌شود. پایبندی به خانواده و جلوگیری از بی‌بندوباری و همچنین ارتقاء جایگاه و تحکیم بنیان خانواده، از جمله مسائلی است که به آن شفارش فراوان شده است.

خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی، آسیب پذیرترین گروه در برابر آسیب‌های اجتماعی است به طوری که اکثر مشکلات و آسیب‌ها ابتدا در خانواده‌ها بروز پیدا می‌کند و در صورت عدم پیشگیری و برخورد ناصحیح با آنها، به درون جامعه نیز رسوخ می‌کند و در این شرایط دشوار دیگر نمی‌توان به راحتی مشکلات و آسیب‌ها را کنترل کرد.

بی شک با انجام فرامین دینی اسلام در مورد خانواده و درنظر گرفتن آنها می‌توان تا حد زیادی زمینه سلامت خانوادگی و سعادت و جاودانگی را برای خویش فراهم سازیم.

در 20 سپتامبر سال 1993، سازمان ملل، سال 1994 را سال جهانی خانواده و روز 15 مه (26 ارديبهشت)را روز جهانی خانواده نامید.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : آسمونی

دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: مجید
    03 مهر 1395

    روز 28ذیالحجه روز خانواده و تکریم بازنشستگان مبارک باد اما در ایران بازنشستگان فقط با حرف و تبریک خشک برقرار است بازنشسته بعلت کمبود حوقوق و ناعدالتی در پرداخت حوقوق تمام این عزیزان را فرسوده کردهاست ودرمجلس ودولت هیچکدام بفکر بازنشسته و خانواده انچنان در قانون و حکومت اسلامی امده است نیست من خودم جانباز بازنشسته میباشم و55سال دارم بخدا حوقوقم تا 15روز مرا نمیبردو خودرو ندارم که سالی یکبار با همسرم به تفریح بروم و دولتمردان و خانه ملت هم فقط استاد حرف زدن میباشند یک سرباز جانباز امریکاه در بهترین امکانات روز وکمبود حوقوق و خودرو مثل ما ندارند ما زندگی میکنیم تا نمیریم انها از این دنیای زیبا لذت میبرند اما ما بازنشستگان همگی زیر خط فقر زندگی میکنیم با این وضعح زندگی منعی ندارد مرگ و میر سالهای اول بازنشستگی چقدر امار ان بالا است علت دارد

نظر خودتان را ارسال کنید