شهر کوبانی کجاست ؟

آسمونی : کوبانی شهری کردنشین در کردستان سوریه است. این شهر در استان حلب در شمال سوریه واقع شده‌است.جمعیت این شهر ۵۲٬۱۱۵ نفر است. دولت سوریه این شهر را «عین‌العرب» می‌خواند.

کوبانی در نزدیکی محدوده مرزی با ترکیه واقع شده‌است. این شهر تا مرز ترکیه کمتر از دو کیلومتر فاصله دارد.

موقعیت جغرافیایی

تپه میشه‌نور در شرق و تپه تل‌شعیر در ۴ کیلومتری غرب شهر کوبانی واقع شده. شمال شهر کوبانی نقطه صفر مرزی با کشور ترکیه است.

شهر کردنشین سوروچ در ترکیه، در فاصله ۱۵ کیلومتری با کوبانی واقع شده‌است.

نبرد کوبانی

در خلال جنگ داخلی سوریه، فتح و کنترل این شهر، از اهداف مهم گروه شبه‌نظامی داعش محسوب می‌شد. تمامی مناطق اطراف کوبانی در خاک سوریه از مدت‌ها پیش در تصرف گروه داعش بوده و این وضعیت حفظ این شهر را در دراز مدت بسیار دشوار کرده‌است.

درگیری بین شبه‌نظامیان داعش و یگان‌های مدافع خلق که مسئولیت دفاع از شهر را بر عهده داشتند، از اوایل سال ۲۰۱۴ شروع شده بود. در این مدت، داعش موفق شده بود تا علی‌رغم تلفات سنگین، محاصره این شهر را تنگ‌تر کند و تا حاشیه شرقی شهر کوبانی پیشروی کند.

در تاریخ ۶ اکتبر ۲۰۱۴ میلادی، شبه‌نظامیان داعش که از سه جبهه به کوبانی حمله کرده‌بودند، توانستند دیوار دفاعی شهر را بشکنند و از طرف شرقی وارد کوبانی شوند و پرچم خود را بر فراز چند ساختمان مرتفع به احتزاز درآوردند. با این وجود، یگان‌های مدافع خلق در کوچه‌ها و خیابان‌ها و در پناه ساختمان‌ها هم‌چنان از شهر دفاع می‌‌کنند.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: بیتا
  14 مرداد 1396

  درود بر همه کردها در هر جای دنیا، مظلوم ترین نژاد در همه کشورهای خاورمیانه کردها هستن، به امید روزی که کردها همگی تجمیع شوند و کشور کردستان ازاد سربلند و پر افتخار را تاسیس کنند.

 2. نویسنده دیدگاه: مراد
  20 تیر 1396

  معلوم نیست این کوردها طرفدار دولت بشار اسد هستند یا طرفدار دولت داعش. کاه با دولت می جنگند و گاهی هم با داعش و کاهی هم با هر دو دوست هستند. ضمناً کمترین آسیب را از وضعیت حاکم بر سوریه این اکراد داشته اند. من نمی دانم تا کی این اکراد می خواهند مزدور روسیه و امریکا باشند. تا کنون هیچ قدم مثبتی از این اکراد در تمامی کشورهای ساکن در منطقه و حتی پناهندگانشان در کشورهای اروپایی دیده نشده است. همیشه پشت یک کشوری پنهان هستند.

 3. نویسنده دیدگاه: سامان معتمدی
  27 بهمن 1393

  ببخشید اشکام نذاشتن ببینم چی نوشتم.سربلند

 4. نویسنده دیدگاه: سامان معتمدی
  27 بهمن 1393

  به خداوند قسم وقتی حرف ازکوبانی میشه چشمام پراز اشک میشن.هموطنای کورد همزبونا هم نزادهای دلیر خیلی دوسدارم درکنار شما برای سبلندی جمعیت کورد میجنگیدم اماحیف که نمیدونم چطور باید خودمو بهتون برسونم.کرد کرمانشاهم و ساکن شهر قزوینم

نظر خودتان را ارسال کنید