معرفی رشته علوم خاک

آسمونی : رشته خاک شناسی یا علوم خاک یکی از رشته های پراهمیت در مجموعه رشته های مختلف کشاورزی است. از آنجا که نیازهای انسان از خاک تامین می شود لذا حفظ خاک و روش های بهره برداری پایدار از آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

تعریف و هدف

با توجه به اهمیت کشاورزی و تنوع خاک ها در ایران و به منظور شناخت و کاربرد بهینه خاک ها در زمینه های گوناگون کشاورزی، آب و خاک، دفع فاضلاب ها، مسکن و شهرسازی، جنگل و مرتع، پارک و فضای سبز و نیز به منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از انواع فرسایش ها و آلودگی های خاک، تامین نیروی متخصص در علوم خاک ضروری می باشد.

خاک شناسی به رشته ای اطلاق می شود که با دارا بودن مجموعه ای از علوم و روش ها در زمینه های زیر کارآیی و مهارت های مورد نظر را تامین می نماید:

1- شناسایی و روابط خاک و آب و گیاه و عوامل مختلف اقلیمی

2- شناسایی مراحل پیدایش و تکامل خاک ها

3- شناسایی و رده بندی انواع خاک های مورد استفاده در کشاورزی

4- آشنایی با روش های مختلف حفظ و نگهداری، بهبود، حاصلخیزی و مدیریت بهینه خاک ها

هدف از تاسیس دوره کارشناسی در رشته خاک شناسی تربیت کارشناسانی است که توانایی عهده دار شدن مسئولیت های مختلف در این رشته و طبقه بندی اراضی، آموزش علوم خاک و تحقیقات مرتبط با خاک و ایجاد برنامه های مناسب بهره وری از زمین و مدیریت پایدار خاک را داشته باشند.

توانایی های لازم برای داوطلبان این رشته

علاقه مندی به علوم طبیعی و علوم وابسته به آن ، شرط لازم برای تحصیل در این رشته است. داوطلبان این رشته باید توان و دانش کافی در علوم پایه، قدرت تجزیه و تحلیل کافی، پشتکار و دقت فراوان و توان جسمی داشته باشندزیرا علاوه بر دروس نظری و آزمایشکاهی ، بخش از فعالیت ها به صورت عملیات صحرایی خواهد بود.

توانایی فارغ التحصیلان

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته خاک شناسی می توانند در زمینه های زیر فعالیت نمایند:

1- طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت طرح های خاک شناسی به منظور بهره برداری صحیح از اراضی کشاورزی

2- حفاظت و اصلاح اراضی

3- مشاوره و کارشناسی به منظور برنامه ریزی طرح های عمرانی در زمینه آب و خاک و کشاورزی

4- مدیریت پایدار منابع خاکی

5- ارایه برنامه های ترویجی در اداره های کشاورزی و اشتغال در مراکز تحقیقات مرتبط با آب و خاک کشاورزی

6- فعالیت در آزمایشگاههای خاک شناسی

7- به عنوان مربی در آموزشکده ها و دانشکده های کشاورزی وتدریس در هنرستان های کشاورزی

8- همکاری در بخش های آب و فاضلاب، محیط زیست، آبخیز و آبخوان داری، کویر و بیابان زدایی

موقعیت های شغلی و محل های کار

فارغ التحصیلان این دوره می توانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم با مراکز مرتبط با خاک، آب و گیاه همکاری نمایند. وزارت خانه های جهاد کشاورزی، نیرو، آموزش و پرورش، علوم تحقیقات و فن آوری، سازمان حفاظت محیط زیست، شهرداری ها و شرکت های مشاوره ای و تحقیقاتی خصوصی مرتبط با علوم خاک و آب و کشاورزی و هم چنین بانک کشاورزی از دیگر محل های کاری می باشد.

واحدهای درسی

بر اساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی، تعداد واحد های درسی که دانشجو باید در این دوره بگذراند جمعا 135 واحد است که از این تعداد 20 واحد آن دروس عمومی، 29 واحد دروس پایه، 30 واحد دروس اصلی و 41 واحد دروس تخصصی و الزامی و 15 واحد دروس اختیاری می باشد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید