معرفی منطقه مقدس ذی طوی

ذی طوی نام منطقه ای است در یك فرسخی مكه كه داخل حرم قرار دارد .

معنای لغوی

طوی در لغت به معنای پیچیدن و درنوردیدن است .

موقعیت جغرافیایی ذی طوی

ذی طوی بین حجوان و فخ قرار دارد . كسی كه در مسجد تنعیم احرام بسته به سوی مسجد الحرام عزیمت می كند ، پس از عبور از منطقه فخ وارد ذی طوی می شود ، آن گاه از طرف قبرستان حضرت ابوطالب وارد مكه معظمه می شود .

روایات مربوط به ذی طوی

طبق روایات برخی روایات ، حضرت مهدی (عج ) در آن جا زندگی می كند و از همان جا نیز همراه یارانش قیام خواهد كرد .
در برخی روایات ، محل ظهور و خروج آن حضرت و مركز تجمع یاران و دوستان وی نیز ، همین منطقه یاد شده است .
در روایتی آمده است كه هنگام ظهور امام زمان (عج) آن حضرت قبل از آن كه كنار كعبه برود و صدای خود را بلند كرده و به جهانیان برساند ، در این مكان در انتظار ۳۱۳ نفر از یاران خاصش توقف می كند ، تا این كه آن ها می آیند و به آن حضرت می پیوندند .

در دعای ندبه هم می خوانیم لیت شعری این استقرت بك النوی ، بل ای ارض ثقلك اوثری ابرضوی او غیر ها ام ذی طوی .

ای كاش می دانستم كه كجا دل ها به ظهور ، آرام و قرار خواهد یافت ، در كدامین سرزمین اقامت داری ؟ در سرزمین رضوی یا غیر آن ، یا در دیار ذی طوی مسكن كرده ای ؟

بیتوته پیامبر در ذی طوی

 وادی طوی، منطقه‌ای است در شمال مسجدالحرام که به منطقه جرول معروف است و تا روبه‌روی منطقه فخ و تنعیم امتداد دارد. در میدان جرول روبه‌روی زایشگاه فعلی مکه، چاهی هست به نام «بئر طوی». این منطقه و چاه آن، یادآور توقف پیامبر گرامی اسلام (ص) در سال هفتم هجرت، پس ازامضاء عهدنامه صلح حدیبیه است.

رسول اكرم در حجه الوداع شب چهارم ذی حجه الحرام را در آن جا بیتوته كردند . نماز صبح را در آن جا ادا نمودند ، آن گاه غسل كرده ، از بخش سنگلاخ ذی طوی كه مشرف بر حجون است ، وارد مكه معظمه شدند .

دو روایت در باب اهمیت ذی طوی

امام صادق (ع) می فرماید :

گویی قائم را با چشم خود می بینم كه با پای برهنه در ذی طوی سرپا ایستاده ، همانند حضرت موسی (ع) ، نگران و منتظر است كه به مقام ابراهیم بیاید و دعوت خود را اعلام نماید . در منطقه ذی طوی چاه هایی است كه غسل با آب آن ها مستحب است .

در سال ششم هجری كه رسول خدا (ص) با پیروان خود قصد سفر حج كرد ، بزرگان قریش در ذی طوی حضرت در این نقطه فرمان داد كه زبیر با مهاجر از اعلای مكه در آمده ، رایتی كه بر دوش داشته در حجون نصب كنند .

بقایای ذی طوی

در هر حال ذی طوی” و یا “وادی طوی” در شمال شهر مکه محل مقدسی است که چه در صدر اسلام و چه امروز مورد توجه بزرگان دین بوده است.

منطقه “جرول” و محل “چاه طوی” در طرح توسعه مسجدالحرام قرار گرفته و تمام هتل‌های منطقه تخریب شده است. تنها ساختمان “بئر طوی” در این بین باقی مانده است.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: محمد
    27 مهر 1397

    سلام ع
    در سوره طه : وقتی به حضرت موسی گفته می شود وارد وادی مقدس طوی شدی و نعلین خود را در بیاور و . . .
    منظور از طوی یعنی تو را به صورت طی الارض به این مکان مقدس آورده ایم نه اینکه مثلا طوی اسم آن مکان باشد..

نظر خودتان را ارسال کنید