ماجرای فیلم جنجالی “قصه‌ها” رخشان بنی اعتماد

1393/06/15

به گزارش آسمونی بعضی فیلم‌ها دست روی بعضی زخم‌ها و نقاط سیاه می‌گذارند و این نگاه را به دنیا عرضه می‌کنند که کار نادرستی است.فیلم «قصه‌ها» ساخته رخشان بنی‌اعتماد پس از حضور در جشنواره ونیز، به جشنواره فیلم لندن نیز دعوت شد.
برگزارکنندگان پنجاه‌وهشتمین جشنواره فیلم لندن در حالی فهرست فیلم‌های حاضر در بخش‌های مختلف این فستیوال را اعلام کردند که فیلم «قصه‌ها» ساخته رخشان بنی‌اعتماد از ایران نیز در میان آثار دیده می‌شود. 

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگویی خبری درباره حضور فیلم «قصه‌ها» در جشنواره فیلم ونیز گفت: این کاری است که باید با آن برخورد کرد. بعضی فیلم‌ها دست روی بعضی زخم‌ها و نقاط سیاه می‌گذارند و این نگاه را به دنیا عرضه می‌کنند که کار نادرستی است.

وی ادامه داد: الان داریم بحث می‌کنیم این فیلم نامناسبی است و چرا در صحنه بین‌المللی حضور پیدا می‌کند. بنده سئوالم این است که چرا به این فیلم مجوز ساخت داده شد.

جنتی ادامه می‌دهد: وزارت ارشاد مجوز می‌دهد شما در جشنواره‌ای شرکت کنید در حالی که برای این فیلم چنین مجوزی صادر نشده است. شخصی به عنوان کارگردان فیلم را در صحنه‌‌های بین‌المللی عرضه می‌کند تا یک جایزه‌ای بگیرد.

وزیر ارشاد در ادامه با اشاره ساخته شدن این فیلم گفت: قبل از اینکه از ما در مورد این فیلم و حضور جهانی‌اش سوال بشود باید بررسی بشود اصلا چرا قصه ها ساخته شد و چرا این فیلم مجوز ساخت گرفت و بر روی ساختش نظارت نشد. ما باید در گلوگاه اولیه نظارت کنیم و عناصر آگاه فیلم شناس و متخصص و آشنا به مبانی دینی و ملی خودمان و اینها باید در صدور پروانه ساخت و حین ساخت نظارت کنند تا عین فیلمنامه‌ای که پروانه ساخت گرفته ساخته شود.

«قصه‌ها» در سال 90 با نگاهی به شخصیت فیلم‌های قبلی بنی‌اعتماد ساخته شده و در آن بازیگرانی چون گلاب آدینه، صابر ابر، فرهاد اصلانی، بابک حمیدیان، نگار جواهریان، ریما رامین‌فر، حبیب رضایی، عاطفه رضوی، مهراوه شریفی‌نیا، محمدرضا فروتن، شاهرخ فروتنیان، باران کوثری، پیمان معادی، فاطمه معتمدآریا، حسن معجونی، مهدی هاشمی و… ایفای نقش کرده‌اند.

مسعود فراستی منتقد سینمایی در خصوص این فیلم می گوید: بهتر بود در پوسترها و اعلان ها و در آغاز فیلم جمله یی می آمد که: «کسانی که فیلم های قبلی فیلمساز را ندیده اند به دیدن این فیلم نیایند.» فیلمی اجتماعی زده پر از معضلات و دردهای عام اجتماعی طبقات پایین جامعه اما برای مخاطب خاص خاص. خودشیفتگی و درد فروشی به جای دردی داشتن.

کارگردان فیلم «قصه‌ها» در جلسه ی نقد و بررسی این فیلم در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه‌ی کیهان،‌ مبنی بر این‌که آیا بهتر نبود نام این فیلم «بیانیه» گذاشته می‌شد‌؟ توضیح داد: این فیلم براساس اتفاق‌های واقعی است و اگر درباره‌ی مسائل غیرواقعی باشد، شاعرانه می‌شود. پس اگر شما اسم این فیلم را بیانیه می‌گذارید، من ترجیح می‌دهم همچنان بیانیه بسازم.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: شبنم
  24 شهریور 1393

  سلام جای مطالب پزشکی خالی یه تو سایتتون ممنون

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   27 شهریور 1393

   بخش سلامت شامل مطلب پزشکی نیز می باشد

نظر خودتان را ارسال کنید