مخترع کامپیوتر که بود ؟

computer-inventor

آسمونی : چارلز بابیج (۱۷۹۱ -۱۸۷۱) فیلسوف تحلیل گر و ریاضیدان انگلیسی و نخستین کسی بود که ایده یک ماشین محاسبه گر برنامه پذیر را ارائه داد. وی در سال ۱۸۲۰ طراحی ماشین محاسبه گر خود را آغاز کرد؛ ماشینی که بعدها به نام ماشین تفاضلی معروف شد.

آلن تورینگ کسی بود که در دهه ۱۹۳۰ به عنوان پدر علم محاسبهٔ نوین و علم رایانه شناخته شد و مهمترین جایزهٔ علمی رایانه به افتخار وی جایزهٔ تورینگ نام گرفته است. تسوزه هم در سال ۱۹۳۸ نخستین رایانه خود را به نام Z۱ ساخت که البته قابلیت برنامه نویسی نداشت. اگر پاسخ شما یکی از افرادی است که ذکر آن ها رفت باید بگوییم که بر اساس نتایج تحقیقات یک تیم انگلیسی همگی این پاسخ ها می تواند اشتباه باشد.

 فرضیه محققان انگلیسی تمرکز بر روی این پرسش بود که آیا “چارلز بابیج”، ریاضیدان قرن نوزدهم ایده نخستین کامپیوتر قابل برنامه نویسی را در دهه ۱۸۳۰، یک صد سال پیش از ایده آلن تورینگ، داده است یا خیر؟

بابیج ایده و وقت بسیار زیادی را صرف کرد تا بتواند ماشین محاسبه گر مکانیکی را طراحی کند که اولا: بتواند به صحت نتایج اعلام شده به وسیله او اطمینان داشت و دوم: این که زمان طولانی را که صرف محاسبات پیچیده و طولانی می شد را کاهش دهد.

وی برای این کار طرح هایی مبتنی بر ساختارهای مکانیکی متنوع طراحی و با ارائه آن به دولت وقت انگیلس آن ها را راضی کرد تا روی ساخت این ابزار مهم سرمایه گذاری کنند.

گفته شده که نتیجه مذاکرات وی با دولت ۱۷ هزار پوند حمایت مالی بود که از طرح او به عمل آمد. با این کمک مالی و همین طور استفاده از مجموعه ای از مهندسان و صنعتگران، وی زمانی طولانی را صرف ساخت ابزارهای لازم برای بدنه نهایی ماشین تفاضلی خود کرد اما برخلاف انتظار، وی به نتیجه جالبی نرسید و حتی نتوانست نمونه کاملی از ماشین خود را ارائه کند. بخش هایی از سازوکارهای ناتمام ساخت او در موزه دانش لندن به نمایش درآمده است.

در سال ۱۹۹۱ بر پایه طرح های اصلی بابیج یک دستگاه تفاضلی (Difference engine) ساخته شد که بخوبی کار می کرد. این امر نشان داد که دستگاه بابیج درصورتی که کامل می شد می توانست به خوبی کار کند. وی همان سال ها روی طرح ماشین پیچیده تری هم کار می کرد که نام ماشین تحلیلی بر آن گذشته بود.

اما در بین عده ای عقیده دارند که مخترع کامپیوتر اشخاص دیگری هستند.یکی از این مدعیان کشور آلمان است.

کشور آلمان در نظر دارد تا به همه یادآوری کند که کامپیوتر اختراع آلمانی ها بوده است و نه اختراع آمریکایی ها، چنانچه بعضی اینطور تصور کرده‌اند. این تصمیم ضمن بزرگداشت مخترع کامپیوتر کنراد زوسه در موزه تکنولوژی برلین عملی می شود.

آلمان در همین خصوص اقدام به برگزاری جشن های بزرگداشت تاریخ صدسالگی این مخترع کامپیوتر در سراسر کشور و در شش موزه در سال جاری می کند. شعار این جشن ها هم “کامپیوتر اختراع آلمان است” می باشد.

مدیر موزه تکنولوژی برلین می گوید، کامپیوتر از آمریکا نیامده است و بیل گیتس هم مخترع آن نیست! وی تاکید می کند اولین کامپیوتر در جهان در برلین ساخته شده است.

گفتنی است،در بسیاری از دایره المعارف و مراجع کامپیوتری نام Harvard Mark1 به عنوان اولین کامپیوتر دیجیتالی اتوماتیک معرفی شده است. این کامپیوتر را آقای Howard H.Aiken به همراه گروهش در سال های 1939 تا 1944 در آمریکا ساخت، اما بسیاری از کارشناسان به گواه تاریخ و انجام بررسی های دقیق می گویند که اولین کامپیوتری که قابل کنترل و برنامه نویسی با زبان های برنامه نویسی بود را کنراد زوسه (konrad Zuse) در سال 1941 به نام Z3 تکمیل و ارائه کرد. وی اولین کامپیوتر خود را به نام Z1 در سال 1938 ساخته بود که البته قابلیت برنامه نویسی را نداشت.

البته عده ای نیز بر این باورند که بدیع‌الزمان ابوالعز بن اسماعیل بن رزاز جَزَری (درگذشتهٔ ۶۰۲ ق.) یکی از نخستین ماشین های اتومات را که جد رایانه‌های امروزین است ، ساخته بوده است.

این مهندس مکانیک مسلمان از دیاربکر در شرق آناتولی بوده است. بدیع‌الزمان جزری کتاب خود را به زبان عربی نوشته و آن را «الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل» نام گذاشته. معنی واژه‌به‌واژهٔ آن می‌شود: «ادغام‌گر دانش و کاربرد، مفید برای فن مکانیک.»

این کتاب در فارسی با عنوان «مبانی نظری و عملی مهندسی مکانیک در تمدن اسلامی» ترجمه شده است. جزری این کتاب را در سال ۶۰۲ هجری به فرمان قرا ارسلان امیر دیاربکر تالیف کرده است.

5/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  11 آذر 1397

  علیرضا موردقبول کامل نبود

 2. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  16 آبان 1397

  نام دیگر مخترع کامپیوتر چیه

 3. نویسنده دیدگاه: سندباد
  23 اسفند 1395

  جالب بود خیلی

 4. نویسنده دیدگاه: لیلی
  08 تیر 1395

  عالی بود:)

 5. نویسنده دیدگاه: 30na
  22 بهمن 1394

  آلمان پرچمش بالاست

 6. نویسنده دیدگاه: کامیار
  11 آذر 1394

  من که اخرش نفهمیدم مخترع کامپیوتر کی بو د ولی به هر حال اطلاعات جالبی بود دستت درد نکنه

 7. نویسنده دیدگاه: لاویان
  02 آذر 1394

  عالی بود 20 شدم . مچکرممممممم

 8. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  30 شهریور 1394

  خوب بود…

 9. نویسنده دیدگاه: سارا
  04 شهریور 1394

  خوبه بد نیس

 10. نویسنده دیدگاه: پروانه
  30 مرداد 1394

  هرکس یه چیزی می گه یکی می گه آلون تورینگ یکی می گه چالرز بابیج به حرف کی اعتماد کنم منی دونم والا تواین دورزمونه12

  • نویسنده دیدگاه: mahdi77sa
   24 شهریور 1396

   تو ابن دنیا عالی تر از کتاب برای فهمیدن مطالب وجود نداره

 11. نویسنده دیدگاه: زهرا
  19 تیر 1394

  به نظر من خوب بود

 12. نویسنده دیدگاه: مارال
  09 خرداد 1394

  جالب بود

 13. نویسنده دیدگاه: ع
  27 اسفند 1393

  ممنون اطلاعات خوبی بود

 14. نویسنده دیدگاه: نسیمی
  17 اسفند 1393

  متشکرم .جالب بود

 15. نویسنده دیدگاه: مانیا
  23 آذر 1393

  بعدنبود

 16. نویسنده دیدگاه: بهار
  08 آذر 1393

  خیلی خوب 100 خوب نیاز به تلاش بیشتر

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   04 آذر 1394

   عالی بود

نظر خودتان را ارسال کنید