تغذيه کودک قبل از 6 ماهگی

آسمونی : از لحظه تولد تا پايان 6 ماهگی شير مادر به تنهايی تمام نيازهای غذايی شير خوار را تا مين می کند واز 15 روزگی به بعد بايد علاوه بر شير مادر روزانه قطره مولتی ويتامين (25 قطره) يا ويتامين A+D (20 قطره ) به کودک داد .

در اين مدت کودک به آب ،آب قند و هيچ چيز ديگری بجز شير مادر احتياج ندارد . آغوز ( شيری که چند روز اول بعد از زايمان ترشح می شود) با وجود اينکه حجم کمی دارد برای تامين نيازهای کودک کافی است همچنين دارای موادی است که کودک را در مقابل بيماريها وعفونتها مقاوم می کند .

از مزايای ديگر شير مادر آن است که براحتی قابل هضم می باشد و ايجاد حساسيت وآلرژی نمی کتد ، پاک وتميز است وکودکانی که شير مادر می خورند کمتر به بيماريهای عفونی واسهال مبتلا می شوند . شير مادر ضريب هوشی کودک را افزايش می دهد واز لحاظ اقتصادی نيز به صرفه است . در اين مدت هر زمان وهر چند بار که کودک تقاضا کند بايد شير مادر در اختيارش قرار گيرد .

ماک ، کلستروم يا آغوز ، شير چند روز اول ، يک غذای استثنايی برای نوزاد

اولين شيری که مادر در چند روز اول بعد از زايمان توليد می کند آغوز نام دارد که همه نيازهای تغذيه ای نوزاد را تا مين می کند .آغوز خواص ضد ميکروبی وضد ويروسی قوی دارد ومقاومت بدن نوزاد را در مقابل بيماريها بالا می برد .
– از چه زمانی تغذيه با شير مادر بايد شروع شود ؟

شير دادن به کودک بايد هر چه زودتر بعد از زايمان شروع شود . ترجيحا” ظرف نيم ساعت اول بعد از زايمان وحداکثر يک تا دو ساعت اول بعد از زايمان بايد تغذيه کودک با شير مادر آغاز شود .

در شش ماه اول زندگی تغذيه کودک با شير مادر بايد انحصاری باشد

تغذيه انحصاری با شير مادر در شش ماه اول زندگی برای رشد وتکامل کودک از اهميت ويژه ای برخوردار است در اين زمان تغذيه شير خوار منحصرا” با شير مادر بوده وکودک نيازی به استفاده از هيچ ماده غذايی ديگر حتی آب ندارد و تنها شير مادر ، آغوش مادر ، استفاده از آفتاب ، قطره A+D ومولتی ويتامين و واکسيناسيون از ضروريات و تامين کننده بخش عمده ای از نيازهای غذايی ، جسمی ، روانی و عاطفی او می باشد .

شير مادر از ابتلاء به بسياری از بيماريها جلو گيری می کند

در ماههای اول تولد که شير خوار بيش از ساير مواقع در معرض خطر است ،شير مادر او را از ابتلاء به بسياری از بيماريها حقظ می کند . تغذيه با شير مادر ابتلا به بيماريهای اسهالی وعفونتهای تنفسی و مرگ ناشی از آنها را به شدت کاهش می دهد . ضمنا” از ابتلاء به عفونتهای گوش ميانی مننژيت وعفونت دستگاه ادرای می کاهد . ميزان ابتلا به آسم ، اگزما وانواع شيرخوارانی که از شير مادر استغاده می کنند بسيار کمتر است . بويژه در خانواده هايی که پدر يا مادر ويا يکی از افراد خانواده مبتلا به نوعی بيماری آلرژيک هستند تغذيه کودک با شير مادر نجات بخش است .

ارزش غذايی شير مادر

چربی وپروتئين شير مادر بهتر از چربی و پروتئين شيرهای ديگر هضم وجذب می شود . به همين دليل دردهای قولنجی ،جمع شدن گاز ، اسنفراغ وحساسيت نسبت به پروتئين در اين شيرخواران کمتر مشاهده می شود . ترکيب شير مادر همراه با رشد شير خوار تغيير پيدا می کند . چربی شير مادر در شروع هر وعده شيردهی کمتر است وسپس ميزان آن تدريجا” بيشتر می شود . اين تغييرات کمک بزرگی به سير نگه داشتن وافزايش وزن شير خوار می کند . 

به سبب ويژگيهای شيرمادر ، شيرخوار پر خوری نمی کند وخوب وزن می گيرد ، در نتيجه مبتلا به چاقی ناشی از مصرف شير مصنوعی که زمينه ساز بيماريهای قلبی وعروقی ، مفصلی وديابت در بزرگسالی است نمی شود . ضمنا”در شيرخوارانی که از شير مادر تغذيه می کنند مشکل افزايش کلسترول در بزرگسالی وخطر ابتلاء به بةيماريهای قلبی و عروقی کمتر است .

جند نکته مهم در تغذيه کودک با شير مادر 

1- نوزاد در روزهای اول کمی وزن از دست می دهد . اين پديده طبيعی است وجای نگرانی نيست ونبايد آنرا به حساب کمبود شير مادر گذاشت .

2- برای تغذيه کودک با شير مادر بهتر است از تنظيم هر نوع برنامه زمان بندی شده خود داری شود به محض اظهار تمايل و احساس گرسنگی شير خوار تغذيه با شير مادر در هر ساعت از شب يا روز وبه هر مدت که او مايل است ، انجام گيرد .

3- بهترين راه برای تشخيص کافی بودن شير مادر ، افزايش وزن شير خوار بر اساس منحنی رشد است که با مراجعه به پزشک يا مراکز بهداشتی درمانی وبا وزن کردن ماهيانه شير خوار اينکار ميسر است .

4- مدفوع شيرخوارانی که از شير مادر استفاده می کنند شل تر ودفعات آن نيز بيشتر از دفعات اجابت مزاج شيرخواری است که با شير خشک تغذيه می شود .

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید