موسیقی چیست؟

 

موسیقی هنر بیان احساسات به وسیله ی صداهاست.

موسیقى تراوش احساسات و اندیشه‌هاى آدمى و مبین حالات درونى وى مى‌باشد.

موسیقى یا ترانه به هر نوا و صدایی گفته می‌شود که شنیدنی و خوش‌آیند باشد و انسان یا موجودات زنده را دچار تحول کند. موسیقی بیان احساسات انسان است به وسیله اصوات. موسیقی هنری است دارای نوا و سکوت. ارائهٔ تعریف آکادمیک موسیقی موضوعی است که برای قرن‌ها مورد بحث و کشمکش صاحبنظران بوده است. همچنان هیچ تعریفی از موسیقی وجود ندارد که مورد قبول همهٔ اهل این هنر باشد. طبق یکی از پذیرفته‌شده‌ترین این تعاریف، موسیقی به اصواتی گفته می‌شود که آگاهانه تولید شوند.

شنیدن یک آهنگ آرام بخش و جذاب مى‌تواند پایان‌پذیر خستگى‌ روزانه شما باشد. واژهٔ موسیقى ریشهٔ یونانى دارد و گرفته شده از کلمه Mousika و مشتق از کلمه Muse می‌باشد و در عربى قَى تلفظ مى‌شود. از زمان منصور خلیفهٔ عباسى توجه به آثار یونانى آغاز شد و سپس در دوران هارون پنجمین خلیفهٔ عباسى (۱۹۸-۲۱۸ هـ) با تأسیس بیت‌الحکمه به اوج خود رسید. مقارن همین دوران بوده است که واژهٔ موسیقى راه یافته و به‌تدریج جایگزین غناء عربى شده است.

موسیقی به دو بخش تقسیم می شود:

– موسیقی ضربی

– موسیقی بی ضرب

موسیقی ضربی به موسیقی هایی گفته می‌شود که دارای وزن باشد مانند آهنگ هایی که برای رقص ساخته شده باشد؛ پیش در آمد، مارش و غیره. موسیقی بی ضرب آن است که دارای وزن معین و معلومی نباشد که بهترین نمونه آن آوازهای موسیقی ایرانی می باشد.

موسیقی از دید بزرگان

براساس مدارک موجود واژۀ موسیقى و هم‌خانواده‌هاى آن در مفاتیح‌العلوم خوارزمى و رسالهٔ موسیقى اخوان‌الصفاء دیده مى‌شود که هر دو متعلق به سدهٔ چهارم هجرى (دهم میلادی) است. خوارزمى در تعریف موسیقى مى‌گوید: موسیقى به معنى پیوند آهنگ‌هاست… تعریف سادهٔ موسیقى یا صداهاى موسیقایی، صداهاى خوشایندى مى‌شود که انسان از شنیدن آنها احساس لذت مى‌کند.

با بالا رفتن سطح فرهنگ و هنر معلوم شد صداهاى خوشایند، صداهایى هستند که از نظمى خاص پیروى مى‌کنند و بین آنها نسبت‌هاى معینى وجود دارد. براى همین عدد در موسیقى داراى اهمیت بسیارى است. تا جائى‌که فیثاغورث معتقد است که عدد اصل وجود در آفرینش است.

پیروان او اجسام را هر یک عدد مى‌داشتند و معتقد بودند که چون کرات آسمانى و افلاک از یکدیگر فاصله‌هاى معینى دارند، از نسبت آنها نغمه‌ها ساخته مى‌شود و آوازها در اصل ناشى از حرکت افلاک هستند.

مرحوم خالقى در کتاب نظى به موسیقى مى‌نویسد: ”موسیقى صنعت ترکیب اصوات و صداهاست به‌طوریکه خوشایند باشد و سبب لذت سامعه و انبساط و انقلاب روح گردد.“

ابوعلى‌سینا مى‌گوید: موسیقى علمى است ریاضى که در آن از چگونگى نغمه‌ها، از نظر ملایمت و تنافر و چگونگى زمان‌هاى بین نغمه‌ها بحث مى‌شود تا معلوم شود که لحن را چگونه باید تألیف کرد.

ابونصر فارابى در احصاءالعلوم موسیقى را علم شناسایى الحان مى‌داند که شامل دو علم است: یکى علم موسیقى عملى و دیگرى علم موسیقى نظری. امروزه نیز این تقسیم‌بندى در موسیقى وجود دارد. افلاطون در تعریف موسیقى مى‌گوید: ”موسیقى یک ناموس اخلاقى است که روح و جهانیان و بال به تفکر، و جهش به تصور، و ربایش به غم و شادی، و حیات به همه مى‌بخشد.“

و بتهوون در تعریف زیباى خود مى‌گوید: موسیقى مظهرى است عالى‌تر از هر علم و فلسفه‌ای، موسیقى سنتى ایران شالم قطعاتى است که در مجموع به‌عنوان ردیف موسیقى ایرانى گفته مى‌شود. امتیاز موسیقى ایرانى در امکانات وسیع مقامى و ملودى‌هاى غنى آن است. این موسیقى هنرى است بسیار ظریف و عمیق.

براستی موسیقی چیست؟

براستی موسیقی چیست؟ چگونه تعریف می‌شود؟ آیا واقعا موسیقی ملودی تكنواخت و نوای سازهای مختلف است، كه طنینی به صدای خواننده بدهد و دنگ و دونگی باشد برای پوشاندن صدای ناهنجارش؟

ولی نه، موسیقی فراتر از تعریف در الفاظ است و شگفتی آن نیز در همین است. موسیقی جبران ناكامی‌های زبان است و شیوه‌ای برای بیان احساسات ناملموس. احساساتی كه نمی‌دانیم چه هستند… آنجا كه زبان از گفتن باز می‌ماند، موسیقی مأمنی می‌شود برای روح، و زبانی می‌شود برای بیان احساسات و ناگفته‌های ناشناخته…

موسیقی هر چه هست، سرچشمه‌ای از درون انسان دارد و مخلوقی است كه «از روح آدمی جان گرفته و به روح آدمی جان می‌دهد» موسیقی، طنین از دل برآمده‌ای است كه لاجرم بر دل می‌نشیند. ولی از چه دلی برآمده و بر چه دلی می‌نشیند؟

روح پویا و احساسات متغیر كه ارتباطی مستقیم با شرایط سنی، حوادث گوناگون و … دارد چه می‌گوید و چه می‌خواهد؟ شاید نداند «چه می‌خواهد» ولی آنچه را كه می‌خواهد می‌شناسد. در هر لحظه به موسیقی گوش می‌دهیم، از آن لذت می‌بریم و همین كافیست…

البته موسیقی فقط غذای روح و زبان احساسات نیست، بلكه درمانی برای جسم نیز هست. تحقیقات نشان داده است موسیقی كه تركیبی از صداهای گوناگون است، بر روی عملكرد و متابولیسم بدن تأثیر می‌گذارد و اثری مستقیم بر روی بخشهای اصلی بدن از جمله غدد گوناگون، قلب، دستگاه تنفسی، مغز و … دارد و موسیقی به عنوان تركیبی «منظم» و «زیبا» از اصوات، تأثیری مثبت بر روی جسم نیز می‌گذارد.

ولی شناخت تأثیرات مستقیم آن بر روی بدن نیاز به ورود به دنیای علم موسیقی درمانی دارد. البته ارتباط روح و جسم انسان باز هم به ما می‌گوید كه در هر لحظه، لذت بردن روح از یك موسیقی مترادف است با تأثیر مثبت آن بر روی جسم انسان…

روح انسان است كه زیبایی موسیقی را می‌فهمد و این روح است كه مانند یك استاد خبره‌ی زیباشناسی در مورد موسیقی قضاوت می‌كند.

زیبایی‌شناسی در موسیقی دارای دو جنبه‌ی تحلیلی و تركیبی است. زیبایی‌شناسی تحلیلی مربوط به زیبایی اصوات و نوای سازهاست و موج برخاسته از پیانو و ناله و افغان ویولن و كمانچه و … همه واژه‌های زیبایی هستند برای گفتن سخنی زیبا، ولی بعد تركیبی موسیقی برمی‌گردد به «نظم» و «آهنگی» كه هنرمند با كنار هم چیدن نت‌ها و آواها می‌آفریند.

در جنبه‌ی تركیبی است كه هنرمند معنا پیدا می‌كند و موسیقی سخن می‌گوید و جمله‌ای زیبا می‌شود از واژه‌های زیبا… حتی اگر واژه‌های اصوات نیز زیبا نباشند، جمله زیباست و اگر صدای ساز زیبا نیست، هنرمند آهنگی زیبا از آن می‌آفریند، براستی كه هنر همین است و نه نواختن ساز و نه دامبول و دیمبول…

دریغا كه این هنر در سرزمین هنر و موسیقی گم شده است، اگر هم هست، محو، ثابت و بی‌حركت است و این ثبوت در گذر زمان و تحول انسان از بین خواهد رفت. افسوس كه آوایی از «چنگ» و «عود» و «نای» و … توسط «نکیسا» و «باربد» زمان آفریده نمی‌شود…

و باز افسوس كه در طاق بستان زمان، تصویری از خسرو پرویزی نیست كه به نوای چنگ و عود گوش بسپارد و به هنرمندان ارج نهد… دریغا كه آوای سه‌گاه، ماهور و شور در هیاهوی روزگار محو و بی‌نشان شده است…

ولی «كجاست حركت؟»، «كو اقدام؟»… شاید افسوس را باید به همین دلیل خورد…

– منابع:

– پورتال آسمونی
– اطلاعات جامع موسیقی: نوشته: بهرام نفری
– مصطفی كمال پور تراب، تئوری موسيقی ، نشر چشمه
– www.guitar4all.com
– فرهنگ معین

نظر شما در مورد موسیقی و نواهای خوش چیست؟

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: .......
  25 آبان 1397

  خیلی خوب بود ولی تعداد کمی ازاین مطالب به دردم خورد

 2. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  03 مهر 1397

  من چه طور از مطلب این صفحه رفرنس بدم درحالی که حتی درمتن هم کد براش ندادین

 3. نویسنده دیدگاه: mohsen
  06 تیر 1395

  با سلام بسیار عالی ممنون از سایت خوبتون.

 4. نویسنده دیدگاه: بهرام
  23 اردیبهشت 1395

  مرسی,
  خوب و خواندنی بود.

 5. نویسنده دیدگاه: عماد
  13 آذر 1394

  در همه دنیا یک ملت را به فرهنگ اصیل آن میشناسند . و متاسفانه ما خود را به فرهنگ اصیل و فاخر خودننمیشناسیم و یا اگر میشناسیم بدلیل مسلهت خود را به نشناختن میزنیم.. استعمار میگوید اگر میخواهید یک کشور را فلج کنید فرهنگهای اصیل آن را از ایشان گرفته و بی هویتش کنید بعد هر چه میخواهید به خوردش دهید.

 6. نویسنده دیدگاه: رضا
  25 مرداد 1394

  با اینکه این مطلب خیلی قدیمیه ولی متاسفانه در ابتدای متن به اشتباه اشاره شده است که موسیقی ایرانی بی ضرب است که این گفته کاملا اشتباه بوده است …ضرب یا پالس اساس اصلی هر نوع موسیقی از جمله موسیقی ایرانیست.

 7. نویسنده دیدگاه: ζα hra
  09 خرداد 1394

  بدنبود

 8. نویسنده دیدگاه: گیسو
  10 بهمن 1393

  واقعا مطلب بتون عالی بود خیلی به دردم خورد

 9. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  03 بهمن 1393

  بسیار عالی بود

 10. نویسنده دیدگاه: باقر
  24 دی 1393

  ممنون…..زحمت کشیدید….

 11. نویسنده دیدگاه: حلما خشگله
  13 دی 1393

  عالی بود ممون

 12. نویسنده دیدگاه: khashayar
  01 آبان 1393

  خیلــــــــــــــــــــــی عالی بود . ممنونم <3 <3

 13. نویسنده دیدگاه: hamid
  04 شهریور 1393

  با سلام
  ممنون از مطالب خوبتون استفاده کردیم.
  لطفا از اثرات موسیقی بیشتر صحبت کنید!!!
  با سپاس فراوان

 14. نویسنده دیدگاه: باوتن
  16 مرداد 1393

  تحقیقات نشان داده است موسیقی که ترکیبی از صداهای گوناگون است، بر روی عملکرد و متابولیسم بدن تأثیر می‌گذارد و اثری مستقیم بر روی بخشهای اصلی بدن از جمله غدد گوناگون، قلب، دستگاه تنفسی، مغز و … دارد و موسیقی به عنوان ترکیبی «منظم» و «زیبا» از اصوات، تأثیری مثبت بر روی جسم نیز می‌گذارد.

  بیشتر توضیح بدید
  تحقیقات یعنی چی دقیقا؟؟
  تاثیر یعنی چی دقیقا
  اینجوری که نمیشه قبول کرد

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   17 مرداد 1393

   دوست گرامی اگر منظور شما منشاً تحقیقات است، میتوان گفت این گفته بر اساس از نظریات دانشمندانی که در مطلب آمده، یادداشت شده است

 15. نویسنده دیدگاه: کیا
  23 اردیبهشت 1393

  بسیار بسیارعالی بود واقعا استفاده کردیم

 16. نویسنده دیدگاه: میلاد
  05 فروردین 1393

  بهره بردیم.

 17. نویسنده دیدگاه: مهرناز
  08 اسفند 1392

  در کنار همه ی مطالبتون که خیلی جذاب بود 2 پاراگراف اخرتون توجه من رو بیشتر به خودش جذب کرد عالی بود ممنون

 18. نویسنده دیدگاه: مریم
  08 بهمن 1392

  عالی بود مر30
  دست گلتون درد نکنه

 19. نویسنده دیدگاه: الهه
  29 آبان 1392

  من خیییییییللللیییییی موسیقی رو دوست دارم!!!
  ایشاالله تا6سال دیگه یک موزیسین بشم…

 20. نویسنده دیدگاه: رضا
  29 آبان 1392

  موسیقی چیزیه که از دل ادمی بیرون میاد ….
  همینو بس

 21. نویسنده دیدگاه: ladan
  17 شهریور 1392

  mamnon besiar amozandeh bood

 22. نویسنده دیدگاه: LADAN
  17 شهریور 1392

  ali bod , merc

 23. نویسنده دیدگاه: ساناز
  12 شهریور 1392

  بد نبود لطفا از ابزار و انواع موسیقی صحبت کنید

 24. نویسنده دیدگاه: امیر
  01 تیر 1392

  دمتون گرم واقعا لذت بردم عالی بود.

 25. نویسنده دیدگاه: ویدا
  10 خرداد 1392

  مرسی واقعا استفاده کردم.

 26. نویسنده دیدگاه: ملينا
  26 اردیبهشت 1392

  مرسي واقعا خوب بود
  ولي منظور از وزن چيه؟؟؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   26 اردیبهشت 1392

   موسیقی دارای وزن یعنی همین آهنگهایی که برای رقص ساخته شده و پیش درآمد و مارش و غیره
   موسیقی بدون وزن نیز بهترین نمونه آن آوازهای وطنی خودمان است

نظر خودتان را ارسال کنید