شروع یک سخنرانی خوب

start-a-good-speech(1)

شما می توانید مثل خیلی از سخنرانان بزرگ  ازهمان ابتدا فضا را در دست گرفته و نافذ باشید .البته چنانچه نکات که آسمونی در این بخش قرار را انجام دهید.

1- سخنرانی خود را با نام و حمد خدا و درود و سلام بر پیامبر محبوب خدا صلی الله علیه و آله و خاندان او و بویژه امام زمان علیهم السلام و نفرین بر دشمنان آنان آغاز کنید . مثلا چنین بگویید: «بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین، ثم الصلوة و السلام علی سیدنا و نبینا ابی القاسم محمد و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین سیما بقیة الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدآئهم اجمعین من الآن الی قیام یوم الدین » .

2 – می توانید پس از یادکرد نام و ستایش خدا و درود بر پیامبر صلی الله علیه و آله و خاندان او علیهم السلام، آیه و یا حدیث و یا شعری را که با محتوای سخن شما ارتباط و تناسب دارد، در آغاز سخنرانی خود بخوانید . مثلا اگر موضوع و محتوای سخنتان درباره «دعا» است، می توانید این آیه را بخوانید: «و قال ربکم ادعونی استجب لکم … پروردگارتان گفت: شما بخوانید مرا، من هم اجابت می کنم شما را» .

3 – شایسته است که در آغاز سخنرانی تان، موضوع و طرح و چارچوب بحث و سخن خود را برای شنوندگان بیان کنید . مثلا چنین بگویید: «بحث امروز ما درباره اخلاص است که عنوانهای آن عبارتند از: تعریف اخلاص، ارزش و اهمیت اخلاص، آثار و فواید اخلاص، اقسام اخلاص، مراحل اخلاص، ویژگیهای مخلصان و …» .

4 – گاهی با خواندن یک یا چند بیت زیبای شعر در آغاز سخنرانی تان، می توانید جذابیت خاصی به سخنرانی خود بدهید . مثلا اگر در مجلسی برای «جانبازان » و «خانواده » های آنان سخن می گویید، می توانید زبان حال آنان را این گونه بازگو کنید:

– اگر داغ دل بود ما دیده ایم

– اگر خون دل بود ما خورده ایم

– اگر دل دلیل است آورده ایم

– اگر داغ شرط است ما برده ایم 

5 – برای آغاز سخنرانی خود، عبارات و جملات مناسب و زیبایی انتخاب کنید . مثلا چنانچه موضوع سخنرانی شما درباره «شهادت » است، می توانید این جمله را بگویید: «خون جامه را ناپاک، اما جامعه را پاک می کند .»

6 – گاهی بیان یک داستان جالب و زیبا در آغاز سخنرانی، بسیار مؤثر خواهد بود و جلب توجه خواهد نمود . به طور نمونه، چنانچه موضوع سخنرانی شما «استفاده از روش غیر مستقیم در تعلیم و تربیت » است، می توانید داستان وضو گرفتن امام حسن و امام حسین علیهما السلام را، در حضور پیرمردی که اشتباه وضو می گرفت، بیان کنید .

7 – گاهی می توانید سخنرانی خود را با طرح یک سؤال آغاز نمایید تا هم توجه شنوندگان را به سخنان خود جلب کنید و هم آنان را در سخنرانی تان شریک سازید . مثلا چنانچه موضوع سخنرانی شما درباره «توبه » است، می توانید در آغاز آن، این سؤال را مطرح نمایید: «توبه و شرایط آن چیست و آیا توبه در آخر عمر پذیرفته می شود یا نه؟»

8 – در ابتدای سخنرانی خود، ارزش و اهمیت موضوع سخنرانی تان را برای شنوندگان خویش بیان کنید تا به آن علاقه مند شوند و به سخنان شما تا پایان سخنرانی تان گوش فرا دهند . به طور مثال، چنانچه موضوع سخنرانی شما درباره «تقوا» است، در آغاز سخنرانی خود، به ارزش و اهمیت «تقوا» از نظر قرآن، از نظر معصومان علیهم السلام، از دیدگاه حضرت امام خمینی رحمه الله و مقام معظم رهبری – مدظله العالی – و علماء و دانشمندان بپردازید .

9 – سعی کنید در همان آغاز، بر مجلس سخنرانی تان مسلط شوید . گاه با خواستن یک یا چند صلوات از جمعیت شنوندگان، می توانید این کار را انجام دهید .

10 – گاهی در آغاز برخی از سخنرانیها خوشامدگویی به شنوندگان لازم است . به طور نمونه، می توانید چنین بگویید: «به همه حضاری که به این مجلس تشریف آورده اند، عرض سلام و خوشامدگویی دارم . امیدوارم ثوابی از این مجلس، در پرونده اعمال ما و شما ثبت و ضبط شود .»

11 – باید در کیفیت و کمیت مقدمه سخنرانی خود دقت نمایید . مثلا کمیت مقدمه سخنرانی تان نباید آن قدر طولانی شود که فرصت چندانی برای بیان اصل سخنرانی تان باقی نماند .

12 – همه قوای خود را در مقدمه سخنرانی تان به کار نبرید، بلکه برای بقیه سخنرانی خود نیز ذخیره نگاه دارید . از اینرو، در مقدمه سخنرانی خویش باید از حدت و حرارت به خرج دادن خودداری کنید تا برای ادامه سخنرانی تان، با خستگی روبه رو نشوید و حنجره شما توانایی سخن گفتن را نیز داشته باشد .

13 – در آغاز سخنرانی، از مطالبی که مورد قبول و توافق میان شما و شنوندگانتان است، استفاده کنید تا آنان، در همان آغاز، نسبت به شما و محتوای سخنرانی تان علاقه مند شوند و موضعگیری منفی نکنند . مثلا اگر برای کسانی سخن می گویید که «ولایت فقیه » را قبول دارند، اما درباره «حدود و اختیارات ولی فقیه » سؤالات و شبهاتی دارند، شما در آغاز سخنان خود، از «ارزش و اهمیت ولایت فقیه » و سپس از «آثار و فواید ولایت فقیه » و آن گاه از «شرایط ولی فقیه » و در پایان سخنانتان، از «حدود و اختیارات ولی فقیه » سخن بگویید .

برای دانستن اینکه چطور در سخنرانی اعتماد به نفس داشته باشیم بر روی لینک زیر کلیک کنید:

اعتماد به نفس در سخنرانی

5/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  13 آبان 1397

  خیلی مطلب های عالی تشکر

 2. نویسنده دیدگاه: م- غ
  22 بهمن 1395

  خیلی ان شاء الله درروند سخرانیم به دردم بخورد .ممنون که به فکرهستید

 3. نویسنده دیدگاه: yasna
  12 مهر 1395

  با عرض سلام
  میخواتم بگویم که یک سخنرانی کوتاه در باره یک موضوع را برایم بنوسید تا طریقه اش را بفهمم

 4. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 تیر 1395

  ممنون عالی بود

 5. نویسنده دیدگاه: fatemeh_jasemi
  17 اسفند 1394

  خیلی خوبه.ولی مطالب بیشتر بذارید.در رابطه با نهج البلاغه هم باشه.
  خیلی ممنون

 6. نویسنده دیدگاه: سروش دادور
  13 اسفند 1394

  باسلام
  میگن اگه شما مطالبی بخوانید ودر آن مطلب حتی یه کلمه یاد گرفته باشید پیشرفت داشتید
  تشکر از مطالب خوبی که گذاشتید
  اگر امکانش هست.متن های قوی از سخنرانان برجسته در همایش های مختلف بگذارید باتشکر

  • نویسنده دیدگاه: سعید زنگنه
   14 اسفند 1394

   حتماً دوست گرامی و سپاس از شما

 7. نویسنده دیدگاه: A.bghi
  01 اسفند 1394

  میشه واسه سخنرانی نهج البلاغه هم مطلب بذارید

 8. نویسنده دیدگاه: ماوشما
  29 دی 1394

  خیلی خوب بود. ممنون

 9. نویسنده دیدگاه: میترا
  18 آبان 1394

  خوب بود برای شوراهم بذارید

 10. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  01 مرداد 1394

  خیلی عالی بود ممنونم.

 11. نویسنده دیدگاه: حنانه
  09 خرداد 1394

  خیلی ممنونم
  عالی بود

 12. نویسنده دیدگاه: علی
  31 اردیبهشت 1394

  خیلی باحال بود مر30

 13. نویسنده دیدگاه: سعيد
  19 اردیبهشت 1394

  خيلي جالب بود اگر در مورد شيوه ي سخنراني در مراسمات مذهبي مطالبي رو توضيح دهيد ممنون مي شم

 14. نویسنده دیدگاه: من
  05 اسفند 1393

  واقعا بدردم خورد ممنون

نظر خودتان را ارسال کنید