همه چیز در مورد قاعدگی

 

قاعدگی در دختران

قاعدگی (پریود) یکی از مراحل بلوغ در دختران است.  قاعدگی مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد.  بعضی از دختران ممکن است به نوعی از آن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند.  بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از دستگاه تناسلی زنان و چگونگی کارکرد آن در طی یک دوره قاعدگی ندارند و همین موضوع قاعدگی را برای آنان اسرارآمیز جلوه می دهد.

یک دوره قاعدگی مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است.  مثلاً اگر اولین خونریزی دختری در ۸ اردیبهشت باشد و روز اول خونریزی بعدی وی در ۲ خرداد باشد دوره قاعدگی او ۲۴ روز طول کشیده است (از ۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد).

 

بلوغ و قاعدگی

زمانیکه دختری به بلوغ می رسد (معمولاً در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی)، بدن و ذهن در بسیاری جهات شروع به تغییر و تحول می کند.  هورمونها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را آغاز می کنند، مثلاً پستانها شروع به رشد می کنند.  حدود۲ الی ۵/۲ سال بعد از شروع رشد پستانها، اولین خونریزی قاعدگی در یک دختر اتفاق می افتد.  حدود ۶ماه قبل از آغاز اولین دوره قاعدگی، دختر ممکن است متوجه افزایش ترشح از دستگاه تناسلی خود شود که مسأله ای شایع در میان دختران است و نباید از آن نگران باشد مگر آنکه این ترشحات بسیار بد بو باشد یا باعث خارش گردد.  اولین قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که همه اجزاء دستگاه تناسلی دختر بالغ شده باشند و بتوانند با یکدیگر کار کنند.
دختر بچه ها در بدو تولد با تخمدان ها، رحم و لوله های تخمدانی یا لوله های فالوپ (لوله هایی که در ادامه رحم در دو سمت تا تخمدانها کشیده می شوند) به دنیا می آیند.  تخمدانها تخم مرغی شکل هستند و در دو طرف رحم در پایین شکم که لگن نامیده می شود، قرار می گیرند و حاوی هزاران تخمک هستند.  دو لوله تخمدانی (فالوپ)، لوله هایی نازک و دراز هستند درست مثل یک رشته ماکارونی (البته کمی ضخیم تر) که داخل آن سوراخ باشد.  هر لوله فالوپ از رحم به سمت یک تخمدان کشیده می شود.رحم به شکل یک گلابی وارونه است که در وسط لگن قرار دارد.  دیواره رحم از عضلات قوی تشکیل شده است و وظیفه آن نگهداری از جنین در حال رشد است.  پس از کامل شدن جنین، رحم با عضلات قوی خود، جنین را به بیرون می فرستد و بدین ترتیب جنین با عبور از داخل واژن (عضوی که از دهانه رحم تا بیرون بدن امتداد می یابد) از بدن بیرون می آید و بدین وسیله نوزاد متولد می شود.
با بلوغ دختر، هورمونهایی از هیپوفیز (یکی از غدد موجود در مغز) ترشح می شود که این هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهای زنانه می کنند.  این هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون نامیده می شوند که اثرات زیادی در بدن دختر دارند و به رشد جسمی و بالغ شدن او کمک می کنند.
پس شروع دوره های قاعدگی یک دختر، در هر ماه یک تخمک کوچک –بسیار کوچک که با چشم دیده نمی شود- از درون تخمدان آزاد می شود که به این عمل تخمک گذاری می گویند.  تخمک وارد لوله های فالوپ می شود و از طریق آن به سمت رحم حرکت می کند.  اگر در طی این مسیر تخمک توسط یک اسپرم مرد بارور شود تخم ایجاد می شود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزینی می کند و با چسبیدن به دیواره رحم شروع به بزرگ شدن و رشد می نماید تا در پایان ۹ماه به یک نوزاد کامل تبدیل شود.  در صورتیکه تخمک با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسأله ای که در اکثر دروه های قاعدگی اتفاق می افتد- تخمک بارور نمی شود و از بدن دفع می شود.  در این صورت رحم که خود را آماده پذیرایی از تخم بارور کرده بود و با اضافه کردن مخاطات خود را برای لانه گزینی تخم آماده نموده بود، با تشکیل نشدن تخم (بارور نشدن تخمک) به حالت اول خود برمی گردد و برای این کار مخاطات و بافت اضافی رحم شروع به ریزش می کند.  ریزش بافت و مخاطات که خونی است همان خونریزی قاعدگی است.  باید توجه کرد که همانطوریکه توضیح داده شد، خونریزی قاعدگی فقط شامل خون نیست بلکه بافت اضافی و مخاطات خونی است که از رحم به بیرون ریخته می شود.
این وقایع هر ماه یکبار اتفاق می افتد.  رحم خود را برای پذیرش تخم در طی یک ماه به تدریج آماده می کند و در نتیجه مخاطات و بافت اضافی در داخل آن بوجود می آید.  در حدود اواسط یک دوره قاعدگی تخمک گذاری انجام می شود که در صورت عدم باروری تخمک با اسپرم مرد، در انتهای ماه همه بافت ها و مخاطات اضافی رحم به همراه تخمک به صورت خونریزی قاعدگی از بدن خارج می شود و این وقایع ماهانه ادامه می یابد تا اینکه زن در حدود سن ۵۰سالگی به یائسگی برسد.  یائسگی به این معنی است که زن همه تخمک های موجود در تخمدانها را آزاد کرده است و دیگر تخمک ندارد.  بنابراین دوره های قاعدگی نیز تمام می شود و دیگر امکان بچه دار شدن برای او نیست.

 

عادت ماهیانه یا قاعدگی چیست ؟

عادت ماهیانه خونریزی ماهانه از رحم  بانوان می باشد.  به نامهای دیگری مانند قاعدگی،  منس و پریود هم خوانده می شود. خون قاعدگی تركیبی از خون كامل و بافتهای ریزش كرده رحم می باشد.  اكثر دوره های قاعدگی بین ۳ تا ۵ روز طول می كشد.

 

سیكل قاعدگی چیست ؟

خونریزی قاعدگی قسمتی از سیكل قاعدگی می باشد.  در یك سیكل قاعدگی بدن زنان تغییراتی می كند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد.  یك سیكل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می شود. متوسط زمان یك سیكل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است. اما یك سیكل نرمال ممكن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.
ارگانهای دخیل در ایجاد یك سیكل قاعدگی عبارتد از : مغز، غده هیپوفیز، رحم و گردن رحم، تخمدانها و لوله های فالوپ و واژن.  تغییر سطح هورمونهای جنسی در بدن باعث ایجاد مراحل مختلف سیكل قاعدگی می شود.  دو هورمون اصلی مرتبط با قاعدگی كه توسط تخمدانها تولید می شوند عبارتند از استروژن و پروژسترون.  هورمونهای FSH  و LH كه در هیپوفیز ساخته می شوند نیز در این امر سهیم هستند.

 

در یك سیكل قاعدگی چه اتفاقی می افتد؟

در نیمه اول سیكل میزان استروژن بالا رفته و باعث رشد و افزایش سلولهای رحمی می شود. در پاسخ به هورمون FSH یك تخمك در داخل یكی از تخمدانها شروع به رشد می كند. در حوالی روز ۱۴ از یك سیكل ۲۸ روزه در پاسخ به هورمون LH  تخمك از تخمدان جدا می شود. این مرحله تخمك گذاری نامیده می شود.
در نیمه دوم سیكل تخمك وارد لوله فالوپ كه بین تخمدا ن و رحم قرار دارد می شود. در این مرحله پروژسترون بالا رفته و رحم را آماده بارداری می كند. اگر در این مرحله تخمك توسط اسپرم بارور شود بارداری رخ خواهد داد. در غیر اینصورت تخمك بعد از مدتی از بین می رود. اگر بارداری رخ ندهد استروژن و پروژسترون كاهش می یابند و لایه ضخیم رحم ریزش كرده و خونریزی قاعدگی یا عادت ماهیانه را ایجاد می كند.

 

خونریزی قاعدگی هر چند وقت یک بار تکرار می شود؟

همانگونه که سن شروع بلوغ در دختران متفاوت است، دوره های قاعدگی نیز برای دختران متفاوت است. دوره زمانی میان دو خونریزی را دوره قاعدگی می گویند.  دوره قاعدگی برای بعضی دختران ممکن است ۲۸روز، برای بعضی دیگر ۲۴روز، ۳۰روز و یا حتی ۳۵روز طول بکشد.  حتی این زمان از یک دوره تا دوره بعد ممکن است فرق داشته باشد.
دختران نوجوان و جوان ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشند که بخصوص در اولین دوره های قاعدگی بیشتر دیده می شود.  برای مثال یک دختر که به تازگی قاعده شده است ممکن است ۲ماه متوالی دور های ۲۸روزه داشته باشد و در طی یک ماه بعد هیچ خونریزی نداشته باشد یا حتی دو خونریزی متوالی با فاصله زمانی بسیار کم بین آنها داشته باشد.  معمولاً پس از چندین ماه، دوره های قاعدگی از نظم بهتری برخوردار می شود امّا بعضی از زنان حتی تا بزرگسالی نیز دوره های نامنظم دارند.  با گذشت زمان و آشنایی بیشتر دختر با شرایط دوره های قاعدگی خود، معمولاًً دختران می توانند دوره خونریزی بعدی خود را حدس بزنند.

 

خونریزی به چه میزان است و چند روز طول می کشد؟

مدت زمان خونریزی نیز ثابت نیست و ممکن است تغییر کند.  بعضی دختران فقط ۳-۲روز خونریزی دارند.  بعضی دیگر ممکن است ۷روز و یا حتی بیشتر خونریزی داشته باشند.
مقدار خونریزی نیز ممکن است متفاوت باشد.  بعضی از دختران آنقدر مقدار خونریزی اندکی دارند که حتی ممکن است شک کنند که آیا قاعده شده اند یا نه.  بعضی دیگر ممکن است خونریزی شدیدتری داشته باشند.  برای اکثر دختران خونریزی در حد چند قاشق غذاخوری تا کمتر از نصف یک استکان (حدود ۱۲۰میلی لیتر) است که ممکن است زیاد به نظر آید ولی طبیعی باشد.  خونریزی بسیار شدید در طی قاعدگی امکان پذیر است اما شایع نیست.  در واقع ممکن است خونریزی بسیار شدیدتر از معمول، نشاندهنده اشکالات انعقادی خون باشد که نیازمند مراجعه به پزشک و بررسی بیشتر است.
باید متوجه بود که حتی از یک ماه به ماه بعد ممکن است مقدار خونریزی و تعداد روزهای خونریزی در یک دختر متفاوت باشد.  در صورتیکه از بی نظمی و یا مقدار خونریزی خود نگرانی دارید بهتر است تا با یک پزشک مشورت کنید.

 

یك سیكل قاعدگی نرمال چه ویژگی دارد؟

سیكل قاعدگی یك خانم ممكن است در ماههای مختلف كاملاً شبیه هم نباشد .  از طرف دیگر سیكل های هر نفر با دیگری متفاوت است. خونریزیها ممكن است كم، متوسط و زیاد باشد و نیز طول مدت آن می تواند متفاوت باشد .  اگرچه اكثر پریودها ۳ تا ۵ روز طول می كشد اما بین ۲ تا ۷ روز نرمال است. در سالهای اول شروع قاعدگی و در سنین نزدیك به یائسگی  سیكلها ممكن است كاملاً نامنظم باشند.

 

سیكل های قاعدگی از چه سنی شروع می شوند؟

سن متوسط شروع قاعدگی حدود ۱۲ سالگی است. اما این بدان معنی نیست كه همه دختران در سن ۱۲ سالگی قاعده می شوند.  یك دختر در فاصله سنی ۸ تا ۱۶ سالگی ممكن است قاعده شود.

 

یك خانم تا چه زمانی پریود می شود ؟

زنان تا زمان یائسگی پریود می شوند. سن متوسط یائسگی حدود ۵۱ سالگی است. یائسگی یعنی زن قادر به تولید تخمك نبوده و نمی تواند دیگر باردار شود. مانند قاعدگی سن شروع یائسگی هم می تواند متفاوت باشد.

 

دل پیچه، ناخوشی قبل از قاعدگی و جوش

* بعضی از دختران ممکن است در حوالی قاعدگی دچار تغییرات بدنی و احساس شوند.  دل پیچه های قاعدگی بسیار شایع است.  در حقیقت بیش از نیمی از زنانی که قاعده می شوند می گویند که در طی چند روز اول قاعدگی دچار دل پیچه می شوند.  پزشکان فکر می کنند که علت این دل پیچه ها ماده ای به نام پروستاگلندین باشد که باعث انقباض عضلات رحمی می شود.  انقباض عضلانی ممکن است مبهم، دردناک، تیرکشنده و یا شدید باشد و گاهی ممکن است در پشت یا حتی پاها و یا در شکم احساس شود.  معمولاً با افزایش سن شدت این دل پیچه ها کمتر می شود و حتی ممکن است کاملاً از بین بروند.  بعضی از داروهای بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و مفنامیک اسید می تواند این دل پیچه ها را از بین برد.  قرار دادن یک حوله گرم یا یک دوش گرم ممکن است به تسکین دل پیچه ها کمک کند.  داشتن فعالیت جسمی مناسب در کل طول دوره قاعدگی معمولاً باعث کاهش شدت دل پیچه می شود.  در صورتیکه این اقدامات کمکی نکرد می توانید با پزشک خود مشورت نمایید.
* بعضی از دختران احساس می کنند که در طی چند روز یا هفته قبل از قاعدگی ناراحت، بی حوصله و افسرده و یا بشیار حساس شده اند.  ممکن است بیش از معمول گریه کنند و یا به راحتی عصبانی شوند.  بعضی دیگر ممکن است مشتاق به خوردن غذاهای خاص شوند.  ابن علائم معمولاً در چند روز پس از اتمام قاعدگی بهبود می یابد.  به این علائم ناخوشی قبل از قاعدگی می گویند.  علت ناخوشی قبل از قاعدگی تغییرات هورمونی است.  افزایش و کاهش هورمونهای زنانه در طی یک دوره قاعدگی می تواند باعث تغییرات جسمانی و احساسی دختر شود.  به همین دلیل بعضی از دختران دچار علائم جسمی نیز می شوند.  مثلاً ممکن است احساس کنند که پف کرده اند یا پستان آنها متورم شده است و دردناک است و یا دچار سردرد شوند.  پزشکان معمولاً توصیه می کنند که دختران به ورزش و فعالیت بدنی بپردازند.  بعضی از داروها نیز می توانند کمک کننده باشند که توسط پزشک تجویز می شود.
* بعضی از دختران در زمانهای خاصی از دور ه قاعدگی دچار تشدید جوش و آکنه بدن می شوند که این هم به علت تغییرات هورمونی در بدن است.  این مشکل معمولاً با افزایش سن بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کند.

 

تامپون و نوار بهداشتی

پس از شروع قاعدگی شما نیاز دارید که از وسیله ای برای جذب خون استفاده کنید.  برای این منظور می بایستی تامپون و یا نوار بهداشتی تهیه کنید.  برای انتخاب نوع نوار بهداشتی می توانید با پدر و مادر، معلمان بهداشت و یا خواهر بزرگتر خود مشورت کنید.  نوار بهداشتی در بسیاری از داروخانه ها و سوپر مارکت ها قابل تهیه است.
تغییر رنگ در ترشحات مجرای تناسلی آیا طبیعی است یا نشانه ای از یك بیماری؟
قبل از هر چیز باید بدانید ترشحات طبیعی مهبل فواید متعددی دارد:
مهبل را تمیز و مرطوب نگه می دارد و در پیشگیری از عفونت آن كمك می كند.  اگر چه رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهیانه تغییر می كند و این مسئله كاملا طبیعی است اما گاهی تغییر در این ترشحات نشانه ای از وجود مشكل است.  ترشحات طبیعی مهبل هر از گاهی تغییر می كند: رقیق، چسبنده، غلیظ، حالت كشسانی، در مجموع حالت آن متغیر است.  نكته مهم در ترشحات مهبل آن است كه باید شفاف، سفید و یا شیری مایل به سفید باشند.  در مواردی كه مشكلی وجود دارد، ترشحات دچار تغییراتی می شود، بوی آن تغییر كرده و نامطبوع می شود، رنگ آن سبز، خاكستری و یا حالتی دقیقا شبیه ترشحات عفونی می شود، در مهبل حالت خارش، سوزش، تورم و قرمزی بوجود می آید و یا حتی گاهی از مهبل در دورانی به غیر از عادت ماهیانه خون خارج می شود كه در این موارد باید حتما به پزشك متخصص زنان مراجعه شود.  معمولا عفونت مهبل(باكتریایی یا قارچی) عامل شایعی در تغییر ترشحات آن است كه بهتر است نسبت به این مسئله دقیق باشید. در عفونت قارچی مهبل ترشحات بسیار سفید و غلیظ می شوند و شكل پیدا می كنند، بوی ترشحات تند است و حالت خارش و سوزش در مهبل حس می شود.  در عفونتی كه توسط باكتری ایجاد می شود، مقدار ترشحات زیادتر می شود و حالت كف آلود پیدا كرده، به رنگ خاكستری در می آید.  بوی ترشحات بسیار نامطبوع شده و مثل بوی ماهی می شود.  با مشاهده هر یك از علائم ذكر شده فورا به پزشك مراجعه كنید.

 

تغییرات و اختلالاتی که ممکن است بعد از دوران قاعدگی رخ دهد


من كه سنم از سن بلوغ گذشته، پس چرا عادت ماهیانه نمی شوم؟

عادت ماهیانه دختران بعد از رسیدن به بلوغ اتفاق می افتد كه البته سن بلوغ بین ۸ تا ۱۳ سال در دختران متفاوت است.  اما اینكه بعضی دخترها زودتر و یا دیرتر به بلوغ برسند، طبیعی است.  معمولا اولین عادت ماهیانه ۲ تا ۲/۵ سال بعد از اولین نشانه های بلوغ (كه اغلب رشد پستان هاست) اتفاق می افتد.  البته در بعضی دخترها كمتر از یك سال بعد از بلوغ و یا ۳ سال بعد از بلوغ هم عادت ماهیانه دیده می شود كه طبیعی است.  روش دیگری كه بتوان زمان اولین عادت ماهیانه را حدس زد، ترشحات مهبل است كه حدود ۶ ماه قبل از اولین عادت ماهیانه این ترشحات به صورت شفاف، سفید و مخاطی شكل دیده می شوند.  سن اولین عادت ماهیانه به ارث هم بستگی دارد و شاید در مادر هم این اتفاق دیرتر افتاده باشد، بنابراین صرف اینكه ۱۴ سالگی گذشته و عادت ماهیانه رخ نداده مشكل ساز نیست.  دیرتر شروع شدن عادت ماهیانه به عواملی دیگر هم بستگی دارد مثل لاغری شدید، كم خوری عصبی، ورزشكار بودن (ورزش شدید و دائمی)، استرس های شدید یا بعضی بیماری های خاص هم در تاخیر عادت ماهیانه دخالت دارند.

 

كوچك ماندن سینه ها یعنی اختلا ل در روند بلوغ؟

تفاوت اندازه پستان ها كاملا طبیعی است.  به خصوص اگر دخترها در سن بلوغ باشند.   البته در اكثر خانم ها در سنین بعد از بلوغ هم اندازه پستان ها یكی نیست، همان طور كه اندازه دو دست و پا یكسان نیست.  معمولا اولین جوانه های پستان در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی دیده و در اكثر موارد رشد و بزرگ شدن یكی از پستان ها سریع تر از دیگری است.  بعضی دختر خانم ها بعدها هم از این مسئله ناراحتند و فكر می كنند مشكلی وجود دارد. در این صورت اگر به یك پزشك متخصص زنان مراجعه شود، او شما را مطمئن می كند كه مشكلی وجود ندارد.  البته بهتر است دختر خانم ها همیشه در سنین بالاتر هم به پستان ها توجه داشته باشند و به هر نوع تغییر ظاهری آن توجه نشان دهند.  به خصوص اینكه معاینه پستان ها را یاد بگیرند و هر ماه انجام دهند.

 

چرا عادت ماهیانه منظمی ندارم؟

گاهی اینقدر در مورد عادت ماهیانه دقت می شود كه انگار قرار است همه چیز مثل ساعت كار كند.  در بین خانم ها این طور شایع شده كه عادت ماهیانه باید هر ۴ هفته یك بار اتفاق بیفتد، در حالی كه در اكثر خانم ها بی نظمی های زیادی در عادت ماهیانه وجود دارد.  معمولا چرخه عادت ماهیانه ۲۸ روزه است، اما این عدد برای همه و حتی برای یك خانم در تمام طول سال ثابت نیست و ممكن است بین ۲۴ تا ۳۴ روز متغیر باشد.  اولین روز عادت ماهیانه، روز اول چرخه یك خانم محسوب می شود.  معمولا در روز چهاردهم یكی از تخمك ها از تخمدان خارج می شود كه به آن تخمك گذاری می گویند و در صورت عدم حاملگی دو هفته بعد پوشش درونی رحم ریزش پیدا كرده و عادت ماهیانه اتفاق می افتد.  معمولا تا ۲ سال بعد از اولین عادت ماهیانه بی نظمی های زیادی وجود دارد، اما بیماری، كاهش وزن شدید و استرس زیاد هم باعث بی نظمی در قاعدگی می شوند.  حتی در مسافرت و یا تغییرات عمده زندگی (مثل مهاجرت و جابجایی) هم اختلال در زمان قاعدگی دیده می شود.  طول مدت عادت ماهیانه هم از ۲ تا ۱۰ روز متفاوت است وحتی این مسئله هم همیشه در یك خانم ثابت نیست.  بنابراین اگر داروی خاصی مصرف نشود، بیماری مشخصی وجود نداشته باشد و یا عدم تعادل هورمونی مطرح نباشد، بی نظمی در قاعدگی طبیعی است اما اگر این مسئله بسیار شدید و همیشگی شده است بهتر است با پزشك زنان صحبت شود تا مشكل زمینه ای به خصوص عدم تعادل هورمونی بررسی شود، به خصوص اگر این مسئله در دختر خانم ها بیش از ۳ سال طول بكشد.

 

چرا پستان ها درد می گیرند؟

درد پستان هر از گاهی اتفاق می افتد.  این مسئله در دختر خانم ها در سن بلوغ و بعد از آن بیشتر به دلیل رشد پستان هاست به خصوص در حمام هنگام شستشو و در خواب به خصوص در وضعیت امر این درد بیشتر حس می شود.  با این وجود از درد پستان ها هیچ وقت نباید به راحتی گذشت.  علاوه بر مسئله فوق،درد پستان ها در نزدیكی شروع عادت ماهیانه (یك هفته قبل) بسیار شایع است كه به دلیل ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون اتفاق می افتد.  این هورمون ها باعث تجمع آب در بدن شده و پستان ها را متورم می كنند.  در اوایل حاملگی هم درد پستان ها شایع است كه دقیقا به علت ترشح هورمون ها و تاثیر آنها بر پستان است.  در صورتی كه درد پستان ها در موارد ذكر شده اتفاق بیفتد و هیچ ترشحی از پستان وجود نداشته باشد معمولا این درد را با مصرف مسكن و یا حتی پوشیدن لباس زیر مناسب تر برطرف كرد.
تغذیه خوب و استراحت كافی در اوایل قاعدگی در تسكین این درد بی تاثیر نیست.  بهتر است از یك هفته قبل از عادت ماهیانه از مصرف غذاهای شور و كافئین دار (مثل قهوه،چای و شكلات) پرهیز شود.  اگر به غیر از مواقع ذكر شده در پستان ها دردی حس شد بهتر است بدون معطلی به پزشك مراجعه شود.  چه زمانی باید به پزشك مراجعه كرد ؟

 

در موارد زیر باید با پزشك خود مشورت كنید:

* عدم شروع قاعدگی تا سن ۱۶ سالگی
* متوقف شدن بی دلیل عادات ماهیانه
* خونریزی بیش از ۷ روز
* حجم زیاده از حد خونریزی
* در صورتی كه در فاصله بین پریودها خونریزی داشته باشید
* درد شدید هنگام قاعدگی

 

چه مشكلاتی ممكن است زنان در مورد قاعدگی داشته باشند؟

زنان ممكن است مشكلات مختلفی با دوره های قاعدگی خود داشته باشند برخی از شایعترین آنها عبارتند از :
آمنوره  یا عدم وجود عادات ماهیانه: این لغت زمانی به كار می رود كه یك دختر خانم تا ۱۶ سالگی پریود نشده باشد ( آمنوره اولیه ) و یا اینكه عادات ماهیانه در خانمی كه قبلاً قاعدگی مرتب داشته است قطع شود( آمنوره ثانویه ). علل اصلی آمنوره عبارتند از :بارداری، شیردهی، كاهش وزن شدید دراثر یك بیماری وخیم، ورزش سنگین، استرس و رژیم های غذایی سخت . اختلالات هورمونی یا بیماریهای دستگاه تناسلی نیز ممكن است عامل بیماری باشند.
دیسمنوره یا قاعدگی دردناك : عبارتست از درد خفیف تا بسیار شدید در هنگام خونریزی ماهیانه . معمولاً در زنان و دختران جوان علت خاصی ندارد.  هورمونی به نام پروستاگلندین عامل این مشكل است. بعضی از انواع مسكنها مانند ایبو پروفن و مفنامیك اسید می توانند درد را كاهش دهند. گاهی اوقات این مشكل در اثر یك بیماری به نام آندومتریوز می باشد .
خونریزی غیر طبیعی از رحم : خونریزی غیر طبیعی رحم با خونریزی قاعدگی متفاوت است. این مشكل ممكن است بصورت خونریزی بسیار حجیم، خونریزی طولانی مدت، پریودهای بسیار نزدیك به هم  و یا خونریزی بین پریودها  خود را نشان دهد. در اوایل سنین قاعدگی و حوالی یائسگی این اختلالات شایعتر هستند.  دیگر علل خونریزیهای غیر طبیعی رحم پولیپها،  فیبروم ها، عفونتها و علل هورمونی هستند.

 

 

توجه: با توجه به درج کلیه توضیحات مورد نیاز در این مطلب و همینطور پاسخگویی به سوالات ، به سوالات تکراری پاسخ داده نمیشود، لذا مطالب فوق را مطالعه نموده و پرسشهای قبلی را نیز مشاهده نمایید

 

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: هليا
  17 مهر 1397

  سلام من تا الان ٣بار پريود شدم ولي ديگه نشدم دليل اون چيه😐😐😐😐

  • نویسنده دیدگاه: Nargea
   07 دی 1397

   سلام منم ۱۳ سالمه ۶ماه بود که پریود میشدم اما الان از پریود قبلی ام ۳۷روز گذشته منم هنوز پریود نشدم به من کمک کن لطفا

 2. نویسنده دیدگاه: مبینا
  29 شهریور 1397

  ممنون از مطلب های خوبتون به من که خیلی کمک کرد

 3. نویسنده دیدگاه: کوثر
  24 شهریور 1397

  سلام من۱۳سالمه ۱ساله که پریود میشم من تو این ماه ۲بار پریود شدم اونم پشت سر هم و هنوزم ادامه داره لطفا کمکم کنید باید چیگار کنم؟

 4. نویسنده دیدگاه: پریوش
  22 تیر 1397

  سلام
  من تجربه موفقیت آمیز خودم را در قطع خونریزی خدمت دوستان میگویم.
  من 3 ماه بود که پریود بودم و خونریزیم قطع نمی شد و یک ماه آخر واقعا از شدت خونریزی از پا در اومدم پزشک زنان به من قرص ترنسید داد 2 ورق کامل خوردم اما اصلا تاثیر نداشت. به توصیه طب سنتی دم کرده گیاه رازک روزی 2 لیوان خوردم و کاچی قرص کمر روزی چند قاشق خوردم و سه شب پودر قرص کمر همراه با پودر نخود خام و مورد سبز و یک تخم مرغ به کمرم بستم. ظرف کمتر از ده روز خونریزیم به تدریج قطع شد. البته از سایر توصیه ها مانند سیب زمینی سرخ شده در روغن زیتون و مربای به نیز کمی استفاده کردم. فقط باید رازک را حتما با عسل بخورید چون هم فوق العاده تلخه و هم سبب افت فشار شدید میشه. قرص کمر را هم بهتره خودتان از عطاری تهیه کنید یک نر و یک ماده پوستش را با قرار دادن روی شعله ملایم بشکنید و مغزش را با هم در هاون بکوبید. واقعا معجزه میکند. خلاصه بگم هیچ چیز جای طب سنتی و اسلامی را نمی گیره. امیدوارم برای شما هم موثر باش.

 5. نویسنده دیدگاه: آیدا
  05 بهمن 1396

  سلام من آیداهستم و15 سالمه.13سالگی پریود شدم.من همیشه 7روز پریود میشدم,امالآن 21روزه که پریودم.باید چیکارکنم؟

 6. نویسنده دیدگاه: سینا
  26 آذر 1396

  سلام،عذر میخوام زنم میگه لطفا با این همه توظیحات خوب از واژه هایه مناسب استفاده کنید ، و به جایه پستان از سینه استفاده کنید . ? ممنون

 7. نویسنده دیدگاه: sadat
  27 تیر 1396

  سلام ممنونم از سایت و مطلب خوبتون

 8. نویسنده دیدگاه: شبنم
  23 خرداد 1396

  سلام من پنجم ماه پریودم تمام شده .بعد دوباره بیست و دوم هم پریود شدم .دریک ماه دوبار پریود شدم .نمیدونم چرا دوبار پریود شدم .میشه راهنماییم کنین؟؟

 9. نویسنده دیدگاه: شیما
  21 خرداد 1396

  ببخشید سلام من سوالی مطرح کردم ولی هرروز نگاه مسکنم ولی جواب سوالمو نیست یا اینکه ندادید میشه لطفا جواب سوالمو ایمل کنید ممنونتون میشم

 10. نویسنده دیدگاه: شیما
  19 خرداد 1396

  ببخشید من همیشه پریودم 5روز زودتر میشه اون ماه 21شدم واین ماه 17لخته خون زیادی ام دارم یعنی هربار که پریود میشم لخته خونم ازم خارج میشه من چند ماه پیش رابطه از پشت ورو شلوار داشتم یعنی هردو شلوار و لباس زیر داشتیم همیشه یا میرفت دستشویی یا روی شلوار خودش میریخت اب منیشو یه بار من پشت پا احساس خیسی کمی کردم وقتی راه رفتم چیزی حس نکردم 1ساعت بعد شلوارمو عوض کردم وقتی با پاو شلوارم دست زدم چیزی حس نمیکردم حتی وقتی اینجوری شد من پریود شدم تو این 1سال همیشه پریود میشدم امکان بارداری هست ماه قبل خونریزی کمی داشتم اردبیهشت خوب شد ولی الان تو خرداد احساس میکنم کم شده امکان داره پریود نباشه اون لانه گذینی باشه البته من ترشح داشتم دکتر برام سونو گرافی نوشت و گفت که همه چیز خوبه کیست نداری و رحم خیلی پاکه و سالمه و تمیز پس این خون کم از چیه ماه قبل پریودم رفتم دستشویی متوجه شدم تو اردیبهشت کامل ریخت رو شرتم ولی این ماهم بازم رفتم دستشویی متوجه شدم یعنی منظورم اینه خون کمه روی لباس زیرم نمیریزه امکان داره کم خونی داشته باشم دلمم خیلی درد میکنه ازاول پریودم دلدرد داشتم الان دوروزه بازم دلدرد دارم میشه به ایمیلم جواب بدبد منتظرم ممنون فقط میخوام علت خون کمو بدونم

 11. نویسنده دیدگاه: شیما
  19 خرداد 1396

  ببخشید ادامه سوالم تواین 1سال من پریودم شدم حتی 5روزم زودتر هربار رابطه که از پشت داشتیم یا میرفت به دستشویی یا روی شلوارش میریخت یه بار احساس خیسی کردم و1ساعت بعد دراوردم میشه به ایملیم جواب بدید ممنون میشم میشه به سونو اعتماد کرد

 12. نویسنده دیدگاه: ترانه
  13 خرداد 1396

  باسلام.من دختری ۱۳ساله هستم.وکلاس هفتمم.من شش ماه پیش برای اولین بار عادت شدم.و تا هفت روز عادت بودم.ولی دیگر از ان موقع تاحالا عادت نشدم.دلیلش چیست؟

 13. نویسنده دیدگاه: انیس
  17 فروردین 1396

  سلام من انیس هستم و هفتم میخونم و اصلا پریود نشده بودم ولی امروز که رفتم دستشویی توی شرتم کلی ماده قهوه ای دیدم وقتی دست زدم دیدم قرمزه و تو سرتم اون طوری دیده میشه و خیلی زیاد بود من خیلی میترسممم توروخدا کمکم کنید به مامانمم تا مطمین نشدم چیزی نمیتونم بگم و اصلا دردی رو هم نداشتم هیچ دردی ینی پریود شدم یا یه مشکل دیگه هست لطفا کمکم کنین توروخدا دارم میمیرم

  • نویسنده دیدگاه: انیس
   18 فروردین 1396

   البته اینم بگم که امروز چیزی شبیه ترشحات میدیدم که جامد بود و قرمز و عوض خون اونا یهویی میریختن انگار که ترسحاتم قرمز شدن مثل خون مثلا هر ساعت دوبار این اتفاق میوفتاد دلیلش چیه؟ توروخدا بگین از صبح این طوری شدم دارم سکته میکنم کارم شده گریه

   • نویسنده دیدگاه: انیس
    19 فروردین 1396

    و این خون بوی بدی داره که دلیلشو نمیدونم و به خاطر بعضی مسایل نمیتونم برم دکتر پس خودم باید تو خونه حلش کنم چی کار کنم؟ نوار بهداشتی رو هم زود عوض میکنم ولی ربطی به اون نداره چون انگار این بوی خون من هست دلیلش چیه و چه طوری درمان میشه؟

  • نویسنده دیدگاه: شیا
   19 خرداد 1396

   من سوال داشتم کجا بپرسم من پریودم همیشه 5روز زودتر میشم اون ماه 21شدم واین ماه تو خرداد 17لخته خون زیادی ام ازم خارج میشه علت اینکه همیشه 5روز زودتر میشم ازچیه من قبلا رابطه از پشت و رو شلوار داشتم ه ردفعه رو شلوار خودش میریخت یه بار من پشت پاه احساس خیسی کمی کردم وقتی شلوارمو در اوردم نه پاهام ونه شلوارم خیس نبودن تواین 1سال پریودم شدم حتی وقتی اینحوری شد فکر کنم 5روز زودتر شدم از چیه امکان بارداری هست احساس میکنم خونریزی کمی دارم تو فروردینم کم بود اردیبهشت خوب بود الانم تو خرداد احساس میکنم خونریزی کمه ولی شکمم خیلی درد میکنه درد پریود هستش میشه بگید تو رابطه از پشت و رو شلوار یعنی هردو شلوار داشته باشیم امکان بارداری هست من 1ساعت بعد شلوارمو عوض کردم وباهمون دست رفتم دستشویی ترشح داشتم دکتر گفت سونو بوشت برام ولی نه کیست داشتم و گفت رحم پاکه و کیستم نداری و همه چیز تمیزه پس این خونریزی کم علتش چی میتونه باشه میشه به سونو اعتماد کرد ممنون

 14. نویسنده دیدگاه: گیتا
  25 بهمن 1395

  سلام من حس میکنم فاصله ی بین دو دوره ی پریودیم خیلی کمه مثلا دوم بهمن اولین روز پریودم بوده و حدودا 5یا6روز طول میکشه و دوباره 24ام بهمن پریود شدم بنظرتون این سیکل نرماله
  دوسال پیش پیش دکتر که رفتم گفت مشکلی نیست اگر میخای فاصله اش بیشتر بشه قرص بخور
  پریود هام نامنظم نیست یعنی همیشه23یا24روز یکبار پریود میشم ولی خب در ماه2بار پریود میشم
  لطفا راهنماییم کنید
  و اینکه چه جوری باید سیکل رو حساب کنیم بعضی میگن از اولین روز پریود تا اولین روز پریود بعدی بعضی میگناز اخرین روز پریود اول تا اولین روز پریود بعدی
  واااای کلا من در این مسئله گیج شدم
  خواهش میکنم کمکم کنید

 15. نویسنده دیدگاه: نسترن
  27 مرداد 1395

  من۱۳سال دارم و تاره پرید شده ام قدم۱۵۶سانتی متر است آیا من قد میکشم

 16. نویسنده دیدگاه: Gol
  19 مرداد 1395

  سلام من دوازده سالمه هنوز پریودپریود و تمام علائم رو دارم سینه هام بزرگ شده و درد ههم میکنه آیا با گذاشتن متداوم نوار بهداشتی میتونم از پریود خودم خبر دار بشم

 17. نویسنده دیدگاه: ریما
  15 مرداد 1395

  یه ماهه پریودیم قطع نمیشه خودم هم دختر ۴۰ ساله هستم لطفن جوابم را بدین

 18. نویسنده دیدگاه: ....
  19 خرداد 1395

  ازتون کمک میخوام بحق اون کسی که میپرستین..من قرص ldخوردم بعد چند هفته قطعش کردم پریود شدم بعد دوروز پریودیم یتیکه گوشت اندازه کف دستم که انگار چربی مانند رنگ سفید دااشت از بدنم اومد بیرون خودم حس کردم یچیزی مانع اومدنش میشه..ایا اون پرده بکارتم بود ایا بهش اسیبی رسید..نامزد دارم از اینمسئله بحد مرگ میترسم که بکارتم اشکال دیده باشه.ککمکم کنید تورو قران..مدیونتونم

 19. نویسنده دیدگاه: صدف
  02 فروردین 1395

  سلام دختری 14 ساله هستم دوماه میشه که پریود شدم ولی سینه هام بسیار کوچکه یعنی الان که پریود شدم دیگه سینهام رشد نمیکنه لطفا بگید چکاری انجام بدم ک سینهام رشد کنن لطفا راهنمایی کنید ممنونتون میشم

  • نویسنده دیدگاه: صدف
   23 مرداد 1395

   تومیتونی که به اونها هی دست بزاری گه بهشون فشار بیاد و بزرگ بشن

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    31 مرداد 1395

    شمارتو بده بیام واتساب بهت بگم باید چکار کنی

 20. نویسنده دیدگاه: کبری
  23 اسفند 1394

  با عرض
  سلام خسته نباشید .من دختری 20 ساله هیم پریودتم منظم هسش اما وقتی که پریود میشم پریودیم که تموم میشه میرم حموم لک میبینم الان3بار پشت سرهم حمام رفتم ولی باز لک میبینم دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم جوابمو بدید

 21. نویسنده دیدگاه: پریسا
  22 اسفند 1394

  سلام من همون پریسا هستم الان چند روز هست كه ترشحات بیشتر شده آیا این میتونه نشانه ای از پریود شدنم باشه تورو خدا بهم جواب بدید

 22. نویسنده دیدگاه: پریسا
  21 اسفند 1394

  سلام من دختری ١٣ساله هستم و سینه هام در حال رشده و موهام هم در اومده گاهی هم ترشحات رو دارم اما هنوز پریود نشدم میشه كمكم كنید آخه همه دوستام شدن

 23. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  13 مهر 1394

  من موقع پریود وسط باسنم خونی میش و نمیتونم به پشت بخوابم چیکار کنم؟ چرا اینطوری میشه

 24. نویسنده دیدگاه: فاطمه قاسمی
  01 مهر 1394

  سلام ببخشید من 14 ساله هستم امروز 12روز های پریود شدم هی خونریزی میکنم ولی بعد تموم میشه بگید چیکار کنم ؟

 25. نویسنده دیدگاه: پریوش
  25 شهریور 1394

  سلام دختری 46 ساله هستم هنوز پریود نشدم این موضوع خیلی منو نگران کرده طوری که خیلی وقتا گریه میکنم میخاستم کمکم کنید و بهم بگید مشکلم چیه یعنی امکانش هست که هنوز بلوغم نرسیده نمیدونم اخه یکی از سینه هام خیلی کوچیکه اون یکی خیلی گنده اصلا نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید…

 26. نویسنده دیدگاه: مهسا
  17 شهریور 1394

  من وقتي پريود مي شم كمرم درد مي گيره بگيد چكار كنم

 27. نویسنده دیدگاه: ترسا
  13 شهریور 1394

  سلام من 14سالمه و برای اولین بار امروز پریود شدم . اما فقط یه درد بسیار بسیار خفیف داشتم اونم خوب شد اصلا هم عصبی نیستم برخلاف روزای دیگه امروز سر حال تر بودم بنطر شما من پریودم یانه در ضمن از شربت تقویت کننده استفاده میکنم کسی نیست که راجع این موضوع باهاش صحبت کنم پس لطفا راهنماییم کنید مرسی

 28. نویسنده دیدگاه: ن ی م
  27 مرداد 1394

  سلام من 22سالمه ومجردم به دلیل امتحاناتم قرص ال دی مصرف کردم که پریودنشم ولی ظاهرا دیرمصرف کردم یاتاریخش گذشته بود به هرحال شدم این بار توی خونریزیم یک چیزسفید دیدم مثل چربی ولخته خون خیلی ترسیدم لطفا راهنمایم کنید

  • نویسنده دیدگاه: ....
   19 خرداد 1395

   عزیزم منم دقیقا همینطور شدم..مال مناار تیکه گوشت چربی مانند اندازه کف دستم الان دوروزه کارم گریه س که به پرده م اسیب نزده باشه هنگام خروج…منم کمک میخوام

 29. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  08 مرداد 1394

  سلام من دختری 18ساله هستم دوران قاعدگیم خیلی کمه درحددوروزوبسیارنامرتب چی کارکنم

 30. نویسنده دیدگاه: ليدا
  27 تیر 1394

  سلام ببخشيد من سوال داشتم
  من بعد از عادت ماهيانه يا بعد از خونريزى خارش به بدنم به وجودم مياد لطفت بگين چيكار كنم

 31. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  02 تیر 1394

  سلام من 12سالم داره پر میشه و الان حدود 1ساله که پریود میشم بعد دکتر بهم قرص lDتجویز کرده به خاطر اینکه پریودم منظم بشه بعد سایز سینم38 هستش زیاد بزرگ نیس به دکتر زنان مراجعه کردم سونوگرافی و ماموگرافی برام نوشته سون و مامو رو انجام دادم ولی دکتر زنان میخواد ناحیه تناسلی منم رو نگاه کنه من خجالت میکشم چیکار کنم؟

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   17 تیر 1394

   دکتر محرمه

  • نویسنده دیدگاه: شریفه
   27 آبان 1394

   سلام عزیزم چرا خجالت میکشی دکتر محرمه بزارمعاینت کنه خجالت نکش گلم
   امیدوارم خوب بشی

 32. نویسنده دیدگاه: نسیما
  14 خرداد 1394

  سلام،چرا در یک سیکل 28 روزه فقط یکی از تخمدانها فعال است و در سیکل بعدی تخمداندیگر فعال می شود؟ با تشکر فراوان

 33. نویسنده دیدگاه: پارمیدا
  09 خرداد 1394

  با سلام و خسته نباشید ‌. من دور ه ی پریودم ۷ روز طول میکشه ولی این سری ۱۰ روزه شدم و هنوز قطع نشده به نظر شما چه مشکلی دارم ممنون راهنمایی کنید

 34. نویسنده دیدگاه: نكيسا
  29 اردیبهشت 1394

  با عرض سلام هيچ خجالتي نداره خانوم منم خودم اينطوري بودم ولي رفتم دكتر معاينه كرد ديد كه رحم بد جوري از بين رفته تو هم برو ببين چه حالي داري اينطوري خيلي بده براي اينده شما ولي من الان خيلي بهترم

 35. نویسنده دیدگاه: نازنین
  20 فروردین 1394

  سلام من دختری 13 ساله هستم از 12 سالگی پریودم شروع شده ولی در ماه پیش قاعدگی بسیار کمی داشتم و این ماه هنوز پریود نشده ام و از روز پریودم گزشته! و بسیار نگرانم که شاید دیگه پریود نشم! میشه راهنماییم کنید

 36. نویسنده دیدگاه: سیما
  19 فروردین 1394

  باسلام . دختری 33 ساله هستم در 12 سالگی پریود شدم همیشه دوره قاعدگی نامنظم داشتم طولانی با فاصله زمانی کم دو سه سال هم هست که قبل و بعد از پریودی تا سه چهار روز لکه بینی دارم چندین بار به پزشک مراجعه کردم و کلی آزمایش و سونوگرافی انجام دادم و هربار فقط قرص ال دی مصرف کردم مشکل کم خونی ناشی از فقر آهن هم داشتم سال قبل با انجام آزمایش مشخص شد تنبلی تخمدان دارم ولی با سونوگرافی بعدی گفتند مشکلی نیست الان هشت روز است که پریود شدم از 5 روز قبلش هم لکه بینی داشتم از دیروز تا به الان خونریزی شدت بیشتری پیدا کرده و خون رقیق تر شده است خیلی خونریزی شدید شده با توجه به اینکه تا دو سه ماه دیگر ازدواج میکنم و قصد دارم زود باردار شوم این موضوع خیلی نگران کرده و زندگیم را مختل کرده خواهشا راهنمایی کنید . متشکرم

 37. نویسنده دیدگاه: ...ژاله...
  11 فروردین 1394

  سلام من 15 سالمه و اواخر 14 سالگی پریود شدم دوماه پریود بودم بعد از دوماه دیگه نشدم از پزشکم خجالت میکشمو نمیتونم برم دکتر الان دوماه از اخرین قاعدگیم میگذره ولی پریود نمیشم میشه راهنمایی کنید ممنون از سایت خوبتون

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   18 فروردین 1394

   نگران نباش…
   اگر تا یک سال آینده هم دچار پریود نشدی باید حتما به دکتر مراجعه کنی ولی الان نیاز نیست و این امری طبیعی است.

  • نویسنده دیدگاه: مهسا کمانگیر
   18 فروردین 1394

   عزیزم این کاملا طبیعی منم ۱۴ سالمه دکتر رفتم کاملا طبیعیه

  • نویسنده دیدگاه: نكيسا
   29 اردیبهشت 1394

   با عرض سلام،عزيزم هيچ خجالتي نداره بهتره كه بري دكتر ببيني چه مشكلي داري.منم همينطوري بودم ولي مجبور شدم برم دكتر ،دكتر معاينه ام كرد ديد كه رحم و تخمدان من از بين رفته توهم برو ببين چه مشكلي داري .ولي الان خيلي بهترم ولي اگر پريود ميشم بازم درد زيادي دارم.

  • نویسنده دیدگاه: نازي
   13 خرداد 1394

   نزديكي نداشتي با كسي گلم شايد حامله شدي تست بارداري انجام بده منفي بود ورزش كن عادت ميشي

 38. نویسنده دیدگاه: ف
  10 فروردین 1394

  سلام من رفتم پیش دکتر بهم گفت برای مشکلاتی که دارم هیچ وقت پرید نمی شم . چی کار کنم؟

 39. نویسنده دیدگاه: ملیکا
  28 اسفند 1393

  خواهش میکنم بگید چطور کم خونریزی داشته بلاشید ممنون

 40. نویسنده دیدگاه: مهسا
  17 اسفند 1393

  سلام من 17سالمه حدود 5ماهه پریود نشدم خیلی میترسم لطفا راهنمایم کنین

  • نویسنده دیدگاه: سارا
   29 اردیبهشت 1394

   عزيزم برو پيش دكتر تا بفهمي چه مشكلي داري؟

 41. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  22 بهمن 1393

  سلام ممنون از سایت خوبتون من 13 سالمه پستان هام اصلا رشد نمی کنه حتی نیم تنه هم نمی تونم بزارم پریود هم نشدم چیکار باید بکنم؟

 42. نویسنده دیدگاه: زهرا
  18 بهمن 1393

  سلام من 16 سالمه وتقریبا4 ساله که پریود میشم خیلی درد دارم چیکارکنم که کمتر درد داشته باشم ؟؟
  درمورد سینه های نرمال هم لطفا توضیح بدید
  ممنون .

 43. نویسنده دیدگاه: فرشته
  09 بهمن 1393

  میخواستم بدونم چه جوری میشه از بوی بد خونریزی موقع قاعدگی خلاص شد؟تورو خدا بگین ممنون میشم

 44. نویسنده دیدگاه: نگار
  07 بهمن 1393

  من 13 ساله هستم و پریود شدم ایا قدم بلن میشه

 45. نویسنده دیدگاه: نگار
  07 بهمن 1393

  ایا در سن بلوغ رشد می کنیم 13 ساله ام

 46. نویسنده دیدگاه: مهسا
  11 دی 1393

  سلام من 13 سالمه، حس میکنم که خونریزی زیادی دارم چون مدرسه میرم نمیخوام خونریزیم زیاد باشه لطفا کمکم کنین

 47. نویسنده دیدگاه: رها
  06 دی 1393

  سلام.توی مطالبتون از معاینه پستان ها گفته بودید.اگه بیشتر توضیح بدید ممنون میشم.

 48. نویسنده دیدگاه: سپیده
  04 دی 1393

  سلام من 13 سالمه ویک ساله که قاعده میشم اما شدت خون ریزی خیلی زیاده ودرد خیلی زیادی هم داره من کم خون هم هستم وقتی که دچار عادت ماهانه ام و حدود 15 دقیقه می ایستم بسیار کمر درد میگیرم انگار میخواهم غش کنم لطفا راهنمایم کنید ممنون از سایت خوبتون

 49. نویسنده دیدگاه: الهام
  27 آذر 1393

  باسلام.اىن ترشحات واژن دقيقاچه طورى هستش؟يه چند ماه قبل از شروع اولين پرىودم شروع شد وبعد از ششروع اولين پريودبيشتر شد.ترشحات من سفيد مانند هست ويه کمى هم چسبنده.بعضى ها مى گن عفونت هستش آيا درست مى گن؟

 50. نویسنده دیدگاه: آوا
  22 آذر 1393

  slm man 21 salame ,2 roze ke peryod shodam peryodam monazame va mamolan 4 roz tool mikeshe hch moshkeli ham nadare ama be dalil ink mikham beram mosaferat rahi dare ta zoodtar az moed peryodam tamom she ??kamtar az 4 roz?

  • نویسنده دیدگاه: افسانه
   21 دی 1393

   خوش به حالت من کههر ۷ روز خوب میشم

 51. نویسنده دیدگاه: رکسانا
  20 آذر 1393

  ایا ممکن است دختری که با کسی رابطه نداشته باردار باشه

 52. نویسنده دیدگاه: زهرا
  20 آذر 1393

  سلام من 14 سالمه هنوز دو ماه نیم عقب انداختم نمی دونم چی کار کنم

 53. نویسنده دیدگاه: انیتا
  18 آذر 1393

  سلام من 14 سالمه پریود که هیچی اصلا هیچ کدوم از سینه هام رشد نکرده مثل سینه های یه دختر 6 ساله می مونه خیلی ناراحتم تمسخر دوستام بیشتر منو ناراحت می کنه خواهش می کنم جواب بدین.

 54. نویسنده دیدگاه: آیناز
  13 آذر 1393

  با سلام من 11سالمه دومین بار است که پریود شدم ولی بیش از 2هفته است که خونریزی ام قطع نمی شود رفتم پیش دکتر متخصص وآزمایش خون و سونوگرافی دادم ولی دکتر گفت هیچ گونه مشکلی نداری وبرام قرص مدروکسی پروژسترون تجویز کرد که 2عدد صبح و2عددشب مصرف کنم والان 4روز است که مصرف می کنم وهنوز تغییری بوجود نیامده لطفا راهنمائی کنید چه اقدام دیگری بایدبکنم خیلی آشفته هستم متشکرم

 55. نویسنده دیدگاه: سارا
  07 آذر 1393

  من چهاده سالمه ولی هنوز پریود نشدم

 56. نویسنده دیدگاه: نفس
  21 آبان 1393

  من نزدیک 14 سالمه ولی پریود نمیشم بیشتر علائم هم دارم مثل مو های زائد اما زیر بغلم مو نداره همه ی دوستانم میان ولی من نه ولی نمی دونم پیروزی به مادرم بگم…

 57. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  05 آبان 1393

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون امروز 5 آبان است و من 8 احتمال عادت مایانم است و یک سفر زیارتی در این روز دارم باید چیکار کنم

 58. نویسنده دیدگاه: نرگس
  01 آبان 1393

  سلام.
  من یه دختر تقریبا 14 ساله ام.
  نمیدونم چرا جدیدا فاصله ی بین عادت ماهانه م خیلی کم شده تقریبا 10 روز…
  قبلش 18 یا 19 روز بود.
  یک دفعه که اصن خیلی کم خونریزی داشتم.خیلی خیلی کم.دفعه ی بعدش که فاصله ش هم 13 روز بود تقریبا 11 روز بود مدت خونریزیم.و الان هم 10 روز گذشته و من الان فقط خیلی کم لک میبینم.
  این نشونه ی بدیه؟

 59. نویسنده دیدگاه: مینا
  28 مهر 1393

  من از 12 سالگی ترشح سفید دارم الان 14 سالمه هنوز پریود نشدم مشکلی دارم

 60. نویسنده دیدگاه: مهشید
  24 مهر 1393

  ba salam man ye dokhtare 10 sale daram .neshane haye bologh dar on peyda shodeh vali peryod hanoz shoroh nashodeh negaranam ke adate on ham zod shoro beshe .che kar konam

 61. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  27 شهریور 1393

  سلام من 13 سامه و چند روز پیش پریود شدم قدم هم الان 158 میخاستم بدونم قدم تا چه اندازه رشد میکنه ؟

 62. نویسنده دیدگاه: پونه
  05 شهریور 1393

  من14سالمه اولین قاعدگیم 2سال پیش بوده و از اول فواصل بین 45تا50روز بوده
  مشکلی هست؟

 63. نویسنده دیدگاه: الناز
  26 مرداد 1393

  من 13 سالمه و پریود شدم اما هر دوره 3یا 4 روز جلو می افتد چه کار باید کنم که جلو نیفتد؟

 64. نویسنده دیدگاه: سحر
  25 مرداد 1393

  سلام ممنونم ازسایتتون
  من دختر13ساله ام که همه علاعم دوران قاعدگی متل رشدموهای زائدبدن وترشح دارم وهنوزهم پریودنشدم ایادچارمشگل میشوم واینکه الان ازمن ترشح میریزه نه زیاده نه کم متوسطه ولی گاهی اوقات بدنم دچارخارش میشونه نه زیادبسیارکم رنگ زردی نداردولی بسیارکمی بوی بدی داردومشکلی نداردواینکه دراکترسایت هانوشته بودکه هروقت پریودشویم شایت باردارهم بشویم درمورداین موضوع لطفابیشتربه مااطلاعات دهید

 65. نویسنده دیدگاه: man
  21 مرداد 1393

  سلام من 29 سالمه و 2 ماهه پریود نشدم ضمن اینکه من پارسال عمل کیست انجام دادم و نصف کیست سمت چپم رو درآوردم . لطفا راهنماییم کنید

 66. نویسنده دیدگاه: عسل
  01 مرداد 1393

  من16 سالمه.ما میخوایم بریم مسافرت و من عادتم.چطوری عادت ماهانمو زود تر تموم کنم؟

 67. نویسنده دیدگاه: زهرا
  26 تیر 1393

  سلام من در ماه رمضان یک بار ترشح خونی رنگ دیدم وفکر کردم پریود شده ام ام دیگر خونی ندیدم این خونی که دیدم ممکن است از بیماری خاص باشد ممنون

 68. نویسنده دیدگاه: مهتاب
  23 تیر 1393

  با درود فروان من خواهرم 35 سالشونه ومجردن نزدیک به 2 ماه خونریزی داشتن دکتر رفتن وگفته کیسته بعد از قرص مصرف کردن تعیری نکردن سونو گرافی کردن گفته کیستتون از بین رفته ولی هنوز خونریزی دارن ممنون از راهنمایتون

 69. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  05 مهر 1392

  سلام
  چه غذاهایی باعث میشه فاصله ی بین دو قاعدگی کم یا زیاد بشه؟؟
  من میخوام برم زیارت و حرکت کاروان همون موقعیه که من عادت میشم!
  چطور میشه به تأخیر بندازم؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   06 مهر 1392

   قرص LD را از روز 5 تا 7 دوره خود شروع می کنید

   در حالت عادی بعد از مصرف 21 قرص مصرف قطع شده و به دنبال آن خونریزی شروع می شود و تا زمانی که می خواهید خونریزی به تعویق بیافتد ادامه می دهید، زمانی که مصرف را قطع کنید طی یک تا دو روز خونریزی در شما شروع خواهد شد

 70. نویسنده دیدگاه: مبینا
  05 مهر 1392

  😉 😆 :mrgreen: 😀 😛 😛 سلام مرسی ازجواب دادنتون 😛

 71. نویسنده دیدگاه: سارینا
  03 مهر 1392

  سلام من 13سالمه ولی هنوز{ پریود}نشدم. ❗

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   04 مهر 1392

   سنتون کمه

  • نویسنده دیدگاه: اسما
   07 آذر 1393

   سلام من ۱۳ سالمه و همه دوستام پریود شدند ولی من نه لطفا به من بگین چه غذا هایی باید بخورم لطفا

 72. نویسنده دیدگاه: هیوا
  01 مهر 1392

  😀 می گه :mrgreen:

 73. نویسنده دیدگاه: هیوا
  01 مهر 1392

  می گه 😀

 74. نویسنده دیدگاه: نرگس
  21 شهریور 1392

  خداحافظ بچه ها

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   21 شهریور 1392

   ممنون از راهنمایی بازدیدکنندگان

 75. نویسنده دیدگاه: ندا
  21 شهریور 1392

  سلام خسته نباشید..دوره سیکل های قاعدگی بطور نرمال چندروزه است؟من ۲۳ سالمه ومتاهلم.از فرودین تا این ماه دوره های من بصورت..۳۱-۲۸-۳۰-۲۸-۲۹-۲۹ بوده..وهرماه دوره من ۳روز جلو می افته..این تاریخ های بهم ریخته مشکلی ندارن…من دچار تنبلی تخمدان و..نیستم…این وضع من چه جوری زمان تخمک گذاریمو بفهمم…بخوام حامله بشم اینا فاکتورهای بدی نیستن؟شرمنده سواالهام زیاد شد….مرسی که این فضاروایجاد کردین تا ما به سوالهای بی انتهامون برسیم

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   21 شهریور 1392

   اگر مطلب رو میخوندید جواب همه سوالات وجود داشت

   متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است. اما یک سیکل نرمال ممکن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.

   خیر فاکتور بد نیست و همه چیز نرمال است، موفق باشید

 76. نویسنده دیدگاه: مریم
  16 شهریور 1392

  من 12سالمه وسینه هایم هم مقداری جلو امده است اما من نمبدانم کی عهدت ماهبانه میشم کمکم کنید

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   16 شهریور 1392

   فعلاً سنتون کمه

 77. نویسنده دیدگاه: harir
  13 شهریور 1392

  ba salam khob bood ama man y sooal ham dashtam man y dookhtare 24sale hastam ke hich vaght adat mahanam moortab naboode va hich dardii nadaram ama in avakher khili dirtar etefagh oftade va toolesh be yk mah miresad ama har rooz faghat y ghatre khon daram mooshkele man chyh vaznam 75 ghadam 160

 78. نویسنده دیدگاه: ف
  12 شهریور 1392

  سلام، اگه شک داشته باشم که مثلا امروز پریود میشم اما هنوز لکه ای هم ندیده باشم می شه رفت استخر؟ من شنیدم تو آب پریود نمیشه آدم درسته؟؟

 79. نویسنده دیدگاه: زهرا
  24 مرداد 1392

  من 11 سالمه همه نشانه های بلوغ را دارم ولی سینه هایم خیلی بزرگ است و هم اندازه مادر ام شده بگویید چه کار کنم خیلی نگران ام؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   24 مرداد 1392

   بله بلوغ زود رس است، پیشنهاد میکنیم به پزشک متخصص مراجعه نمایید

 80. نویسنده دیدگاه: sarina
  20 مرداد 1392

  با سلام.
  من امروز رفتم استخر و قرار بود 2 روز دیگه پریود شوم اما به محض اینکه وارد استخر شدم متوجه شدم پریودم و اینکه تنها یه لکه قهوه ای رنگ بود کم بود زیاد نبود به همین خاط رفتم و شنا کردم میخواستم ببینم برای من مشکلی پیش میاد یا نه؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   20 مرداد 1392

   نگران کننده نیست، اما لکه بینی مداوم نشانه مشکل جدی است

 81. نویسنده دیدگاه: respina
  18 تیر 1392

  سلام . من 15 سالمه و 2 ساله كه پريود ميشم . هر ماه كه پريود ميشم پستان هام درد شديدي ميگيره. هر كي يه چيز ميگه. يكي ميگه سوتين سفت ببند , يكي ميگه هر شب زير آب گرم با دو دست از بالا تا نوك پستان ماساژ بده …. ولي آخه من اصلا نميتونم به پستان هام دست بزنم . چند روز پيش ازشدت درد داشتم بيهوش ميشدم

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   20 مرداد 1392

   درد پستان ممکن است با پوشیدن پستان بندی که پستانها را بطور مناسب حفاظت می کند ، بهتر شود . در صورت احساس سنگینی و درد شدید پستانها ، فرد نیاز به پوشیدن پستان بند در شب دارد . دردهای دوره ای ممکن است با قطع مصرف کافیئن ، انجام تمرینات ریلکسیشن که موجب کنترل استرس می شود و کاهش وزن که موجب کوچک شدن اندازه پستان می شود ، بهبود یابد .

 82. نویسنده دیدگاه: مریم
  17 تیر 1392

  سلام پریود من 10روزه است ومقدار خونریزییم کم است یعنی 6روز اول لکه بینی و 2روز خونریزی طبیعی و2روز لکه بینی دکتر هم مراجعه کردم سونودادم سالمه همه چی ولی ارویی ندادند لطفا کمکم کنید

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   20 مرداد 1392

   سن خود رو ذکر نکردید، ممکنه با گذشت زمان خوب بشید

 83. نویسنده دیدگاه: ثنا محمد بیگدلی
  13 تیر 1392

  سلام 18 سالمه و پریود نمی شدم خیلی دو ست دارم بدونم اگر به دکتر زنان مراجعه کنم کجاهامو معاینه می کنه چون خیلی خیلی از مراجعه به آن می ترسم و پدری بیش ندارم و از هیچ کس دیگری نمی توانم بپرسم لطفا به من پاسخ دهید شما را به خدا من که مادر یا خواهری ندارم که از او بپرسم فقط یک پدر زحمت کش دارم که خیلی خیلی مهربونه خواهش می کنم همین الآن به من جواب کامل بده

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   18 تیر 1392

   عزیزم برو میفرستدت سنو .معاینه نمیکنه چون شما مجردی. استرس نداشته باش. در ضمن پریود نشدن شما مشکل نیست شما بلوغ دیر رس داری خمکاتم کم فعالیت .

  • نویسنده دیدگاه: نرگس
   21 شهریور 1392

   منم 14 سالمه پریود نشدم ناراحت نباش وقت داری

 84. نویسنده دیدگاه: صبا
  13 تیر 1392

  من 13 سالم داره پر می شه و هنوز پرییود نشدم و این مضوع منو می ترسونه به خصوص به خاطر این که بچه دار شدنم هم خیلی خیلی برام مهمه

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   20 مرداد 1392

   مدتی نیز صبر کنید، قاعدگی در برخی از افراد دیر صورت می گیرد

  • نویسنده دیدگاه: pariya
   20 شهریور 1392

   shm saba jun
   aval miri az mamanet v a xaharat miporsi ke qaeegishun chan salegi bude emkan dare dir etefaq biofte ama bayad jedj begirish .tu 14salegi ayad hatman peygir beshi .ziadam negaran nabash chon ag xodaye nakarde moshkeliam bashe fln xeyli vaqt dari.

  • نویسنده دیدگاه: نرگس
   21 شهریور 1392

   صبا باور کن عادی منم مثل تو

 85. نویسنده دیدگاه: ندا
  19 خرداد 1392

  سفت و حساس شدن سینه ها ۲ هفته قبله پریودی علتش چیه؟ ممنون که به سوالاتمون جواب میدین

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   20 مرداد 1392

   اگر در دوران بلوغ هستید طبیعی است، اما اگر درد در ناحیه سینه دارید از سینه بند مناسب استفاده کنید و همینطور به پزشک مراجعه نمایید

 86. نویسنده دیدگاه: نیکو
  13 خرداد 1392

  سلام آیا ۱ روز بعد از شروع عادت ماهیانه با خوردن قرص میتوان آن را قطع کرد؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   20 مرداد 1392

   چه قرصی؟

 87. نویسنده دیدگاه: کیمی
  07 خرداد 1392

  خونریزی در روز دوم بیشتر است یا سوم

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   20 مرداد 1392

   اول و دوم

 88. نویسنده دیدگاه: عسل11
  02 خرداد 1392

  من18سالمه ولی یک ماه در میان پریود میشم اشکال نداره

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   02 خرداد 1392

   خیر
   اما دردهای قاعدگی بعد از روز سوم را جدی بگیرید

  • نویسنده دیدگاه: wow
   17 تیر 1392

   خانم عسل خانم آسمونی نمیخواد روحیت خراب شه ولی شما یه هفته بیشتر زنده نیستی

  • نویسنده دیدگاه: pariya
   20 شهریور 1392

   سلام عسل جون نه نگران نباش مهم اینه که از لحاظ تخمک گذاری سالمین. اما اگ قاعده نشدنت بیشتر طول کشید بهتره از لحاظ کیست سونو بدین که مطمین شین

 89. نویسنده دیدگاه: ندا
  02 خرداد 1392

  سلام ..
  من ۲۳ سالمه و متاهلم.معمولا ۳ الی ۴ روز پریودم جلو میوفته این ماه ۳۰ پریود شدم.روزه ۳۱ خونریزی داشتم.اما حالا اصلا…(دوره هام ۶و۷ روزه بود). جلوگیری طبیعی هم میکنم..میتونه بیماری باشه یا حامله م؟؟؟؟ زود بگید لطفا…امتحانم دارم ذهنم درگیره….

 90. نویسنده دیدگاه: new
  11 فروردین 1392

  سلام آیا ۱ روز بعد از شروع عادت ماهیانه با خوردن قرص HD میتوان آن را قطع کرد؟ قرص دیگر چطور

 91. نویسنده دیدگاه: عسل
  15 اسفند 1391

  ,hd

 92. نویسنده دیدگاه: عسل
  15 اسفند 1391

  سلام .خسته نباشین. من21سالمه خیلی درد پریودیم وحشتناکه 3ساعت هم طول میکشه.هرقرص و شیافی هم مصرف کنم خوب نمیشم.چون تا اثر دارو از بین میره باز درد شروع میشه..خونریزی بصورت لخته دارم و زیاده.سونوگرافی هم رفتم حتی یه ذره کیست هم نداشتم سالم سالم بودم.پریودیم هم خیلی منظمه.تورو خدا کمکم کنین درد پریودی واسم کابوسه

 93. نویسنده دیدگاه: سمین
  13 اسفند 1391

  سلام من 16 سالمه.قراره عید بریم مسافرت.من بهمن ماه از8تا 15پریود بودم و اسفند ماه از 4تا11شدم.میخوام تو مسافرت به راحتی گشت و گذار کنم ولی فقط میخواستم یه نوشیدنی یا خوردنی بهم بگین تا به مدت یه هفته دیر بشم.فقط دوست ندارم دارو مصرف بکنم.لطفا مقدار مصرفشونو هم بگین.خواهش میکنم هرچه سریعتر به جواب بدین.ممنون

 94. نویسنده دیدگاه: آيدا
  08 دی 1391

  خيلى خوب بود ممنون. من ١٢ سالمه و خيلى هاى ديگه از دوستام
  الان پريود شدن ولى من هنوز نشدم. مى ترسم كه دير پريود شم.
  مى خواستم بپرسم كه سن اصلى شروع پريود چه سنيه ؟ ممنون

  • نویسنده دیدگاه: مهتاب
   11 شهریور 1392

   ایدا جون من 13 سالمه تازه همین امروز پریود شدم سن اصلی پریود 8 تا 16

  • نویسنده دیدگاه: نرگس
   21 شهریور 1392

   9 تا13 ساله

 95. نویسنده دیدگاه: سارا
  06 دی 1391

  سلام آيا 1 روز بعد از شروع عادت ماهيانه با خوردن قرص HD ميتوان آن را قطع كرد؟ قرص ديگر چطور؟

 96. نویسنده دیدگاه: mahtab
  09 آذر 1391

  سلام مرسی که جوابمو دادین اما من از اول همین طور بودم آیا کیست ندارم؟در اینده دچار مشکل نمیشم؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   11 آذر 1391

   بهتره یه سونوگرافی انجام بدین

 97. نویسنده دیدگاه: mahtab
  08 آذر 1391

  سلام من در زمان پریودیم همیشه نه فقط این بار در روز1 2 3 لکه های قهوای هست 4 5 خون ریزی هست و6 7 دیگه نیست ازمایش دتدم اما کم خونی نداشتم ازدواج هم نکردم هیچ نوع قرصی هم مصرف نمیکنم

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   08 آذر 1391

   این مسئله میتونه به خاطر استرس باشه و جای نگرانی نیست، و همچنین گاهی اوقات مشکلات هورمونی می باشد که بعد از مدتی خود به خود رفع می شود

نظر خودتان را ارسال کنید