آشنایی با استان کردستان

موقعیت : غرب کشور

مرکز : سنندج

مجاورت : شمال:استانهای آذربایجان غربی و زنجان جنوب: استان کرمانشاه شرق: استان های همدان و زنجان غرب: کشورعراق

آب و هوا : سردکوهستانی

وسعــــت : 28203کیلومترمربع

تقسیمات : 8 شهرستان، 12 شهر، 21 بخش، 78 دهستان و 1765 آبادی دارای سکنه

شهرستانها : سنندج، سقز، بانه، بیجار، مریوان، قروه، کامیاران، دیواندره، سروآباد

مشخصات جغرافيايي

آسمونی : استان كردستان در مجاورت بخش خاوری كشور عراق قرار دارد. اين استان كه در دامنه ها و دشت های پراكنده سلسله کوه های زاگرس ميانی قرار دارد از شمال به استان های آذربايجان غربی و زنجان، از خاور به همدان و زنجان، از جنوب به استان كرمانشاه و از باختر به كشور عراق محدود می شود. استان كردستان از نظر جغرافيايی بين 34 درجه و 44 دقيقه تا 36 درجه و 30 دقيقه پهنای شمالی و 45 درجه و 31 دقيقه تا 48 درجه و 16 دقيقه درازای خاوری قرار دارد. این استان از لحاظ جغرافيای طبيعی تحت تاثير جريان هوای گرم و سرد بوده و اقليم های گوناگونی را به وجود می آورد. تمام نواحی استان در بهار و تابستان آب و هوايی خنک و معتدل و در زمستان سرد و برفی دارد. براساس سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال 1375، جمعيت استان كردستان 1.346.383 نفر برآورد شده است.

صنايع و معادن

صنايع استان كردستان به دو گروه ماشينی و دستی تقسيم می شوند. صنايع ماشينی استان مشتمل بر گروه های صنايع كانی غير فلزی، شيميايی، سلولزی، نساجی، چرم، غذايی، برق و الكترونيك هستند. در حال حاضر درنقاط شهری و روستايی كردستان عده كثيری به توليد محصولات گوناگون دستی كه هم مصرف خانگی و هم ارزش تجاری دارند مشغول هستند. فرش بافی، گليم بافی، نساجی، نازک كاری چوب، ‌گيوه دوزی، خراطی، سوزن دوزی، قلاب دوزی، پولک دوزی، منجوق دوزی و ساخت زينت آلات محلی، موج (كه در منازل به عنوان رختخواب پيچ مورد استفاده قرار می گيرد)، جانماز، شال بافی، دستبافت ها، جاجيم بافی و قالی بافی از صنايع دستی عمده اين استان است.

کشاورزی و دام داری

استان كردستان از لحاظ اقتصاد كشاورزی و دام پروری يكی از قطب های اساسی ایران محسوب می شود. فعاليت های كشاورزی در اين استان به صورت ديمی و آبی انجام می گيرد. از توليدات كشاورزی اين استان می توان گندم، جو و حبوبات را نام برد. به علت وجود مراتع غنی و آب کافی، این منطقه از دام داری پررونقی برخوردار است. از ميان دام ها گوسفند و بره بيش ترين اهميت و تعداد را دارند. پرورش زنبور عسل در این استان از رونق زیادی برخوردار است و عسل از مهم ترین تولیدات کشاورزان کردستان به شمار می رود.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: حبيب شكورى
  04 اردیبهشت 1395

  باسلام: تصورمى كنم بازنشرشعرزريوارازسروده هاى اينجانب با مطلع :
  چنين است در مريوان به گفتارها
  به اقوال مستان يا كه هشيار ها…..
  درمعرفى جاذبه هاى گردشگرى استان كردستان خالى ازلطف نباشد.
  (حبيب شكورى)

 2. نویسنده دیدگاه: حبيب شكورى
  21 خرداد 1394

  يادبادا مريوان زمستان يابهارش
  عاشقان را يار و نگار اندر كنارش
  زريوارست و اورامان يا كه شاهو
  طبيعت را نگين به صدها لاله زارش

  (حبيب شكورى )

نظر خودتان را ارسال کنید