چرخه زندگی کرم ابریشم

آسمونی : کرم های ابریشم در طول زندگی خود، ۴ مرحله از تکامل را طی می کنند که در بیشتر حشرات قابل مشاهده است :

1- تخم

2- لارو

3- شفیره

4- حشره بالغ

چرخه زندگی کرم ابریشم

حالت بالغ این حشره، پروانه است. در حالی که لارو آن، کرم ابریشم بوده و شفیره آن، در داخل پیله ای که می تند قرار می گیرد تا در نهایت به صورت پروانه از پیله خارج شود. به تدریج با رشد کرم، ۴ بار پوست اندازی توسط این حیوان انجام می شود.
امروزه کرم های ابریشم فقط در محیط اسارت زندگی می کنند. آنها قرن ها پیش، به خانه های انسان ها منتقل شدند و پس از مدتی، دیگر توان زندگی در طبیعت را از دست دادند. این مورد بخصوص از زمانی که آنها توانایی پرواز را از دست دادند شدت بیشتری یافت. تمامی کرم های ابریشم در طبیعت منقرض شده اند. یکی دیگر از دلایل اصلی منقرض شدن این حیوانات در طبیعت این است که آنها فقط توانایی خوردن برگ درخت توت سفید را دارند.

کرم ابریشم

این کرم ها توسط دانشمندان برای بررسی فرومون ها مورد استفاده قرار گرفته اند. حشرات ماده از خود فرومون ترشح کرده و حشرات نر، به وسیله آنتن های روی سر خود، این فرومون ها را دریافت می کنند. این پروسه به پروانه نر اجازه می دهد که بتواند حشره ماده ای را برای جفتگیری پیدا کند. آنتن روی سر پروانه (بید) ماده از تعداد بسیار زیادی از موهای ریز تشکیل شده که احتمال دریافت فرومون های بسیار ناچیز را نیز برای این حیوان حتی در فواصل زیاد، افزایش می دهد.

مراحل پرورش کرم ابریشم

تفریخ

خروج کرم ازتخم را تفریخ گویند که در شرایط مساعد سیزده روز طول می کشد پس ازاینکه اولین آثار تفریخ مشاهده شد لازم است جهت تفریخ یکنواخت به مدت چهل وهشت ساعت دراتاقی کاملا تاریک که دارای دمای 25 درجه سانتیگراد و هشتاد درصد رطوبت داشته باشد قرار گیرد.
رنگ تخم ها در ابتدا آبی روشن است که درست قبل از خارج شدن کرم ها ازتخم تیره رنگ می شوند.

 

کرم جوان

کرم ابریشم معمولا دارای پنج مرحله تغذیه و چهارمرحله پوست اندازی است که به هر مرحله از تغذیه (سن) و به هر مرحله از پوست اندازی (خواب ) گفته می شود . می توان گفت که کرم ابریشم دارای 5 سن و 4 خواب است سنین 1و2و3 را( کرم جوان) گویند.سنین کرم جوان حدود یازده روزطول می کشد.

 

کرم بالغ

سنین 4و5 به نام کرم ابریشم بالغ نامیده می شود که 15-16 روز به طول می انجامد در پایان سن پنجم کرمها از اشتها افتاده واز تغذیه باز می مانند جثه آنها کوچک شده و به رنگ زرد و شفاف درمی آیند که دراین زمان با گذاشتن وسایل پیله تنی بر روی کرمها موجبات تنیدن پیله فراهم می آید.

عادت غذایی کرم ابریشم

کرم ابریشم از برگ درخت توت برای تغذیه استفاده می کند و هیچ غذای دیگری را نخواهد خورد برگ های توت باید بلا فاصله بعد از بیرون آمدن کرم از تخم دراختیارش قرار گیرد برگهای تازه و لطیفی که مورد نیاز کرم جوان است دراوایل بهار در دسترس است .برگهای کهنه در سه مرحله اول زندگی کرم ابریشم (کرمهای جوان) بسیارخشن است در دوره چهارم و پنجم زندگی (کرم های بالغ) می توانداز برگهای سخت و خشن استفاده کنند.برگها باید عاری از مواد آفت کش باشند.
یعد از جمع آوری مقدار زیادی از شاخه های درخت توت با برگ های تازه به عنوان ذخیره غذایی باید آنها را به مدت سه دقیقه در محلول گند زدا قرار داد.
سپس برگها باید در زیر شیر آب خوب شسته شود تا تمام برگها خوب پاک و شسته شود زیرا می تواند باعث کشته شدن کرم های ابریشم شودبعد با تکان دادن آب اضافی برگها گرفته شده و در کیسه های پلاستیکی و جای خنک نگه داری شود.

 

تشکیل پیله

ابتدای هرتابستان پروانه کرم ابریشم ازپیله خارج می شود پروانه ماده پس ازجفت گیری 400 تخم کوچک می گذارد که طی تقریبا دوهفته یک کرم ابریشم 3میلی متری ازتخم خارج می شود به آنها برگ درخت توت سفید داده می شودکه حریصانه آنها را می بلعند سپس طی چهار مرحله پوست اندازی می کنندتا کاملا بالغ شوند .بعد ازحدود یک ماه هرکرم ابریشم شروع به ریسیدن پیله اطراف خودش می کند این کار به وسیله غده ترشح کننده کرم ابریشم انجام می شود.

کرم ابریشم یک تارابریشمی نازک ترشح می کند و بعد با چسبی که تهیه می کندپیله را به صورت سطح صافی به هم می چسباند این کار سه روز و سه شب طول می کشد که بسته به خصوصیات نوع وروش پرورش کرم ابریشم ،یک پیله می تواند وزنی در حدود 5/1 تا 5/2 گرم داشته باشد.
اگر چه پیله به عنوان محصول اصلی استفاده نمی شود در عوض برای تهیه ابریشم خام به کار می رود .
دو تا سه روز بعد از تشکیل پیله کرم درون آن به شفیره تبدیل می شودو تقریبا بعد از دو هفته به صورت پروانه از پیله خارج می شود .
شفیره (پوپ)در حشرات با استحاله (دگردیسی)کامل لارو پس از طی آخرین سن(Instar)لاروی وارد مرحله شفیرگی می‌شود. در این مرحله حشره فاقد حرکت و تغذیه و هرنوع فعالیت دیگری است. شفیره گاهی بدون پوشش ولی معمولاً در داخل پیله یا کپسول یا محفظه‌های دیگراین مرحله را طی می‌کند.

1/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ذاکرین
  22 دی 1397

  سلام ،برای طرح جابر پسرم که کلاس اولیه کرم ابریشم رو انتخاب کردم میشه راهنماییم کنین کرم و لارو و بقیه مواد رو از کجا بگیرم تا بتونه تئوری توضیح بده و دوستاش ببینن؟اصلا میشه؟

 2. نویسنده دیدگاه: سونیا
  22 خرداد 1397

  سلام من یه کرم و چند تا پروانه تو ظرف مویزم تو آشپزخونه پیدا کردم پروانه هارو اونایی که زنده بوودنو آزاد کردم یه کرم هست زرد نازک کوچولو گوگولی دوره خودش یه چیزایی کمرنگ مثل پشمک درست کرده خونمون درخت توت سفی داره ولی بارون میاد نمیتونم بزارمش رو برگ میفته پایین میمیره اونجوری ؛ یه برگ پیدا کنم بشورم بزارمش تو ظرف در دار زیر تختم نور ننبیینه زنده میمونه ؟ دوست دارم پروانه شه پرواز کنه اینجوری حوصلش سر میره

 3. نویسنده دیدگاه: ...............
  22 خرداد 1396

  ببخشید من کرمم پروانه شد چقدر زنده میمونه و چه چیزی میخوره

 4. نویسنده دیدگاه: حسین
  17 خرداد 1396

  باسلام.ما پیله رو شکاف دادیم،آیا شفیره از بین میرود یازنده میماند

 5. نویسنده دیدگاه: حسین
  17 خرداد 1396

  باسلام ماکمی کم طاقت بودیم برای همین یکی از پیله هارو با چاقو شکاف دادیم،این کار باعث ازبین رفتنش میشود؟

 6. نویسنده دیدگاه: anita
  16 اردیبهشت 1396

  یکی از کرم های من بعد چند روز دو خودش یک مقدار هیلی کمی تار پیچید به طوری که میشد دیدش اما هیچ حرکتی انجام نمیداد و پاهاش رو هوا بود .اخه هر کاری میکنم بلند نمیشه صافش که میکنم دوباره میوفته و باهاش میره بالا.از کجا بفهمم زندست یا نه

 7. نویسنده دیدگاه: دانیال
  09 اردیبهشت 1396

  با سلام
  کرم های من نیم تنه ی پایینشون سیاه شده و بعد از یک روز کردند میشه دلیلش را بفرستید؟

 8. نویسنده دیدگاه: آسانا
  20 اسفند 1395

  از کجا می تونم بخرم؟

 9. نویسنده دیدگاه: زهرا
  11 آذر 1395

  اون مدتی که در پیله اس علائم حیاتی هم داره وزنده اس کاملا؟

 10. نویسنده دیدگاه: امیرحسین
  13 اردیبهشت 1395

  پیله بسه شده خریداری میشه درسته ؟ چطور پروانه رو داخل پیله از بین ببریم ؟

  • نویسنده دیدگاه: ali
   15 اردیبهشت 1396

   اینکاری که شما میکنی اشتباهه نباید به پروانه داخل پیله آسیبی زد واقعا دوست داری یک نفر تو رو در حالی تو خوابی بکشه

 11. نویسنده دیدگاه: امیرمحمد ایزدخو
  06 اسفند 1394

  خیلی عالی بود.

 12. نویسنده دیدگاه: Eli
  30 آذر 1394

  سلام خیلی خوب بود ممنونم. با إرزوی موفقییت برای خودتون و ساییتتون??????????

 13. نویسنده دیدگاه: مصطفی
  18 خرداد 1394

  سلام
  تخم و چطور و با چه شرایطی باید به کرم تبدیل کرد؟

 14. نویسنده دیدگاه: سارا
  05 خرداد 1394

  از منم اول نخورد بعد دور خودش پیچید و مرد

 15. نویسنده دیدگاه: مرجان
  30 فروردین 1394

  من یه کرم ابریشم داشتم که بعد از این که بزرگ شد چند روز هیچی نمیخورد و کم تکون میخورد بعد هم شروع کرد به بستن پیله دور خودش ولی توی پیله مرد و بیرون نیومد
  یعنی اصلا تبدیل یه شفیره نشد

  چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   30 فروردین 1394

   لطفا مطلب رو با دقت بخونید

  • نویسنده دیدگاه: سارا
   05 خرداد 1394

   خوب از منم این وری شد ولی کم خوردن بعد دور خودشون پیچیدن و مردن هر چارتا کرمم

 16. نویسنده دیدگاه: حسن غنودی
  18 اسفند 1393

  کتابی که از شما خریداری کردم پولش از حسابم کسر شد ولی فایل pdf نیامد لطفا بررسی کنید

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   18 اسفند 1393

   دوست عزیز ما فایلی برای فروش نداریم، از همان آگهی که تبلیغات نموده درخواست نمایید
   همچنین این بخش مربوط به زندگی کرم ابریشم است نه سوالات نامرتبط
   سپاس

 17. نویسنده دیدگاه: ali
  22 خرداد 1393

  اقا به مدت چند روز ازپيله در ميايد؟ واقعا
  عاااااااااااللللاللللللايييييي

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   23 خرداد 1393

   در زمان آمادگی پروانه برای خروج، پس از 23.5 ساعت از پیله خارج می‌شود

نظر خودتان را ارسال کنید