1 خرداد ، روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)

محمد بن ابراهیم قوامی شیرازی ملقب به صدر المتالهین یا ملاصدرا در ظهر روز نهم جمادی الاولی سال ۹۸۰ قمری دیده به جهان گشود. پدر او خواجه ابراهیم قوامی مردی پرهیزگار دیندار و دوستدار و حامی دانش و معرفت بود.در زمان حیات ملاصدرا, شیراز دارای حکومت مستقلی بود و حکمرانی آن به برادر شاه واگذار گردید که ،‌ پدر ملاصدرا بعنوان معاون او و دومین شخصیت مهم آن منطقه به شمار می رفت, و به نظر می رسید تنها موهبتی که خداوند به او ارزانی نداشته است داشتن فرزند باشد.

Untitled-1

آسمونی : اما بالاخره خداوند درخواست ها و دعاهای این مرد پاک و زاهد را بی جواب نگذاشت و بهترین پسران را به او ارزانی کرد که او را محمد ملقب به صدرالدین نام نهاد به آن امید که عالی ترین شخصیت مذهبی گردد. در دوران جوانی, صدرالمتالهین جوان با شیخ بهایی آشنا گردید که سنگ بنای شخصیت علمی و اخلاقی ملاصدرا توسط این دانشمند جهاندیده کم نظیر بنا نهاده شد. و تکمیل این بنای معنوی را استاد دیگرش دانشمند سترگ و استاد علوم دینی و الهی و معارف حقیقی و اصول یقینی سیدامیر محمد باقر بن شمس الدین مشهور به میرداماد عهده دار گشت.

صدرالمتالهین حکیم خانه به دوشی بود که به جرم آزادگی روح و فکر مجبور شد تا از پایتخت و پایتخت نشینان روی گرداند. وی در مقدمه کتاب اسفار دلایل بیزاری خود را از جاهلان فرزانه نمای زمان خود و عزلت و تصوف خویش را در کهک (روستایی دورافتاده در سی کیلومتری شهر مقدس قم) بیان داشته است.پس از بازگشت به شیراز شهرت صدرای شیرازی عالمگیر شده بود و طالبان حکمت از نواحی و اطراف برای درک فیض به حضورش می شتافتند. او خود در مقدمه اسفار می گوید: ….. بتدریج آنچه در خود اندوخته بودم همچون آبشاری خروشان فرود آمد و چون دریایی پر موج در منظر جویندگان و پویندگان قرار گرفت.

شرایط اجتماعی:

سایت آسمونی : در زمان حیات ملاصدرا یعنی در اواخر قرن دهم و شروع قرن یازدهم هجری کلام و فلسفه از علوم رایج و محبوب آن زمان به شمار می رفتند. دلیل عمده گسترش این علم نسبت به سایر علوم آن زمان مانند فقه، ‌ادبیات عرب، ‌ریاضی، ‌نجوم و طب و دیگر علوم و همچنین هنرهای رایج آن زمان مانند خط، معماری و کتیبه را می توان در شرایط اجتماعی آن دوران که خود زاییده شرایط سیاسی حاکم بر کشور بود جستجو نمود. عدم وابستگی و استقرار ومرکزیت حکومت وقت امنیت و آزادی خاصی را حکمفرما ساخته بودکه شکوفا شدن استعداد ها و گسترش هنر و علم را در پی داشت.

شخصیت فلسفی:

پورتال آسمونی : صدرالدین محمد در علوم متعارف زمان و بویژه در فلسفه اشراق و مکتب مشاء‌ و کلام و عرفان و تفسیر قرآن مهارت یافت. او آثار فلسفی متفکرانی چون سقراط و فلاسفه هم عصر او، افلاطون، ‌ارسطو و شاگردانش و همچنین دانشمندانی چون ابن سینا و خواجه نصرالدین طوسی را دقیقا بررسی نمود و موارد ضعف آنها را باز شناخت و مسایل مبهم مکاتب را بخوبی دانست. او اگر چه از مکتب اشراق بهره ها برد ولی هرگز تسلیم عقاید آنان نشد و گرچه شاگرد مکتب مشا گردید لیکن هرگز مقید به این روش نشد. ملا صدرا پایه گذار حکمت متعالیه می باشد که حاوی ژرف ترین پاسخ ها به مسائل فلسفی است. ملاصدرا علاوه بر سالک و رهرو در عرفان بعنوان موفق ترین سالکین در فلسفه می باشد که با طی کردن مراحل مختلف گنجینه با ارزشی را برای ساخت قلعه ای از دانش کشف نمود که با نور جاودانی حقیقت می درخشد.

شخصیت عرفانی:

سایت آسمونی : من وقتی دیدم زمانه با من سر دشمنی دارد و به پرورش اراذل و جهال مشغول است و روز به روز شعله های آتش جهالت و گمراهی برافروخته تر و بدحالی و نامردی فراگیرتر می شود ناچار روی از فرزندان دنیا برتافتم و دامن از معرکه بیرون کشیدم و از دنیای خمودی و جمود و ناسپاسی به گوشه ای پناه بردم و در انزوای گمنامی وشکسته حالی پنهان شدم. دل از آرزوها بریدم و همراه شکسته دلان بر ادای واجبات کمر بستم.

با گمنامی و شکسته حالی به گوشه ای خزیدم. دل از آرزوها بریدم و با خاطری شکسته به ادای واجبات کمر بستم و کوتاهیهای گذشته را در برابر خدای بزرگ به تلافی برخاستم. نه درسی گفتم و نه کتابی تالیف نمودم. زیرا اظهار نظر و تصرف در علوم و فنون و القای درس و رفع اشکالات و شبهات و …. نیازمند تصفیه روح و اندیشه و تهذیب خیال از نابسامانی و اختلال، پایداری اوضاع و احوال و آسایش خاطر از کدورت و ملال است و با این همه رنج و ملالی که گوش می شنود و چشم می بیند چگونه چنین فراغتی ممکن است… ناچار از آمیزش و همراهی با مردم دل کندم و از انس با آنان مایوس گشتم تا آنجا که دشمنی روزگار و فرزندان زمانه بر من سهل شد و نسبت به انکار و اقرارشان و عزت و اهانتشان بی اعتنا شدم. آنگاه روی فطرت به سوی سبب ساز حقیقی نموده، با تمام وجودم دربارگاه قدسش به تضرع و زاری برخاستم و مدتی طولانی بر این حال گذرانده ام. سرانجام در اثر طول مجاهدت و کثرت ریاضت نورالهی در درون جانم تابیدن گرفت و دلم از شعله شهود مشتعل گشت. انوار ملکوتی بر آن افاضه شد و اسرار نهانی جبروت بر وی گشود و در پی آن به اسراری دست یافتم که در گذشته

نمی دانستم و رمزهایی برایم کشف شد که به آن گونه از طریق برهان نیافته بودم و هر چه از اسرارالهی و حقایق ربوبی و ودیعه های عرشی و رمز راز صمدی را با کمک عقل و برهان می دانستم با شهود و عیان روشنتر یافتم. در اینجا بود که عقلم آرام گرفت و استراحت یافت و نسیم انوار حق صبح و عصر و شب و روز بر آن وزید و آنچنان به حق نزدیک شد که همواره با او به مناجات نشست.

آثار:

 1. الحکمه العرشیه
 2. الحکمه المتعالیه فی الاسفار العظیمه الاربعه
 3. المعه المشرقیه فی الفنون المنطقیه
 4. المبدا و المعاد
 5. المشاعر
 6. المظاهر الالهیه فی الاسفار علوم الکاملیه
 7. الشواهد الربوبیه فی مناهج السلوکیه
 8. التصور و التصدیق
 9. الوریده القلبیه فی معارفه الربوبیه
 10. اسرار الایات و الانوار البینات
 11. دیوان اشعار
 12. حدوث العالم
 13. اکسیر العارفین فی المعارفه طریق الحق و الیقین
 14. اعجاز النعمین
 15. کسرالاصنام الاجاهلیه فی ذم المتصوفین
 16. مفاتیح الغیب
 17. متشابهات القرآن
 18. رساله سه اصل

وفات:

پورتال آسمونی : حکیم وارسته در طول عمر ۷۱ ساله اش هفت بار با پای پیاده به حج مشرف شد و گل تن را با طواف کعبه دل صفا بخشید و در آخر نیز سر بر این راه نهاد و به هنگام آغاز سفر هفتم یا در بازگشت از آن سفر به سال ۱۰۵۰ ه .ق در شهر بصره تن رنجور را وداع نمود و در جوار حق قرار گرفت، و در همانجا به خاک سپرده شد و اگر چه امروز اثری ازقبر او نیست اما عطر دلنشین حکمت متعالیه از مرکب نوشته هایش همواره مشام جان را می نوازد.

 

0/5 ( 0 نظر )


منبع : مناسبت آسمونی

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: Tamina
  01 خرداد 1396

  ناشناس اگر این مطالب زیبا و با محتوی قوی و ثمر بخش , را طالبید منتظر نباشید آسمونی آنقدر تبلیغات بعهده دارد زیرا غذای کلا” سایت ها حتی در خارج نیز می باشد , باز امید و شکر که به مناسبت های مختلف قرار میدهدبرای هر یک زمان وقت و صرف میکند , بهرحال میتوانید به کتابخانه مراجعه فرمائید.
  با تشکر بسیار از مطلب این روز بزرگداشت مجددا”

 2. نویسنده دیدگاه: Tamina
  01 خرداد 1396

  اینکه بخوام اصلاح تایپی رو با وصف عرض حال قبلی چندان خوشایندم نیست . مثل نصحیت زیاد که بی ثمر است یا تذکر که بار منفی و خب توبیخ یا اخراج حتی قیدی را گسستن . سعی بر آن که نگذارم چیزهای کوچک آرامشم را برهم زنند!!!
  وقتی فکر می کنیم دعاهامون قبول نمیشه تازه می فهمیم خدا چقدر به ما نزدیکه و صلاح ما رو میدونه .
  تشکر بسیار و فراوان ” ببخشید هر دو یک معنی را میرساند, سخاوت زیاده “

 3. نویسنده دیدگاه: Tamina
  01 خرداد 1396

  – خاک پای دوست شدن در نزد ما یک آرزو ست / گر دوست قابل داند جان ما تقدیم اوست ” دوست : حضرت حق “.
  دوستی به معنای حضور در کنار فردی نیست بلکه حضور در درون اوست . ” اگر طالب چنین دوستی باشید هرگز نیابید جز باحق”.
  واسه گلی خاک کلدون باش که اگه به اوج آسمون برسه , یادش نره ریشه اش کجاست .
  تشکر

 4. نویسنده دیدگاه: Tamina
  01 خرداد 1396

  باب این حکیم , فیلسوف عارف به معنای واقعی , سخن به درازا میرود و اشعاری که گاه میتواند تجسمی از آنچه در این مطلب آورده شد باشد . یک انسان چند بعد میتواند داشته باشد ؟ هم نشینان بنام که هر یک برتر یا هم پایه هم بودند گرداگرد ایشان بود پس انتظاری جز آنچه بعنوان ” ملا صدرا” نمیتوانست باشد . اسفار گنجینه ای بر گرفته از قلبی است با تمام سادگی و پیچ و خم های فیسلوفانه یا عارفانه در تنهایی خلوت یا مناجات با حضرت حق . زیبایی کلام شان حتی به لفظ عرب
  رسا می باشد. گویا سخن اهل دل را می گفت و برای این زمان نیز. روح پاکش شاد باد.
  مرسی .

 5. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  01 خرداد 1393

  ﻋﺎﻟﻲ ﺑﻮﺩ ﻫﻤﻴﺸﻪ اﺯ اﻳﻦ ﻣﻂﺎﻟﺐ,ﺑﮕﺬاﺭﻳﺪ ﻣﻤﻨﻮﻥ

نظر خودتان را ارسال کنید