25 اردیبهشت ، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

 25 اردیبهشت ماه، سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر بلندآوازه ایرانی است. او که با اثر شکوهمند خود، نقش جوان‏مردی، اخلاق و ایمان را در بلندای زمان بر تاریخ نشاند و با حکمت و بینش گسترده، فرهنگ غنی ایران را تا فراسوی مرزهای خاکی به دل عاشقان فرهنگ و هنر نمایان ساخت.

Untitled-1

آسمونی : فردوسی، از جمله معماران فرهنگ و ادب بخش بزرگی از جهان امروز است که با هموار ساختن رنجی سی‏ ساله بر خود، توانست اندیشه پویا و تصویری زیبا را در همگونی دین و فرهنگ ملی در قالب یادگاری هزار ساله، ولی همواره تازه و سودمند باقی گذارد. در این مقاله، به زندگی و نیز برخی موضوع‏های پرداخته شده در اثر جاودان او شاهنامه می‏پردازیم.

تولد و خانواده:

در سال 329 هجری که ابوعبداللّه‏ رودکی، پدر شعر فارسی بدرود حیات گفت، روستای باژ از توابع خراسان، شاهد ولادت ابوالقاسم حسن‏بن علی طوسی، معروف به فردوسی بود. فردوسی از کودکی به دانش‏ آموزی پرداخت و اخلاق، تاریخ و فرهنگ ایرانی، تن و جان او را پرورش داد. او با شوق و دقتی عاشقانه، در نظم کشیدن شاهنامه می‏کوشید و هرگاه فرصتی می‏یافت، مطلبی از زندگی خود را نیز در سرگذشت این نامه باستان می‏گنجاند. او همسری باسواد و اهل ادب داشت که از او با لطف و مهربانی یاد می‏کند. همچنین صاحب پسر و دختری شد که البته پسر در جوانی از دست رفت و پدر را در غم خود داغدار کرد.

فردوسی و زبان فارسی:

سایت آسمونی : فردوسی برای اظهار هنر خود، زبان ساده‏ای را به کار برده و شاهنامه را شاهکار زمان و بیان ساخته است. پس از اسلام و با ورود ادبیات عرب به ایران اندک‏ اندک بسیاری از واژگان و ترکیب‏های اصیل فارسی، به دست فراموشی سپرده می‏شد، ولی حکیم توس، با به نظم در آوردن شاهنامه، تا حد زیادی جلو این کار را گرفت. از این رو، با اینکه بیش از هزار سال از تاریخ نظم شاهنامه می‏گذرد، امروزه هم زبان این کتاب، برای فارسی‏زبانان قابل فهم است. این، معجزه سادگی زبان است که فردوسی آن را به وجود آورد. بسیاری از واژه‏های ساده به کار رفته در شاهنامه، از آفت فراموشی مصون مانده است؛ زیرا بیشتر این واژه‏ها که در ادبیات شاهنامه آمده، بر زبان‏ها جاری گشته و تا امروز باقی است.

رسالت فردوسی:

حکیم ابوالقاسم فردوسی، با شاعران هم‏عصر خود تفاوت بسیاری داشت. در آن زمان، بسیاری از شاعران به ستایش شاهان و درباریان سرگرم بودند. در این میان، فردوسی، ستایش‏گری را پیشه خود نساخت. او در شاعری هدف بلندتری داشت و برای خویش رسالتی تاریخی قائل بود. به همین دلیل، به صله و ستایش نیاز نداشت. بزرگ‏ترین امتیاز فردوسی این است که او شاعری را رسالت می‏پنداشت و یک‏دل و یک جهت به این کار بزرگ همت گماشت و شاهنامه، ارزشمندترین کتاب تاریخی منظوم را از خود به یادگار گذاشت.

پروردگار در شاهنامه:

آسمونی : دانای توس، حکیم ابوالقاسم فردوسی که دیباچه سخن را به دل‏نشین‏ترین آهنگ دین‏داری و دین‏باوری آراسته است، در ستایش خدای بزرگ می‏سراید:

به نام خداوند جان و خرد         کزین برتر اندیشه برنگذرد
خداوند نام و خداوند جای         خداوند روزی ده رهنمای
خداوند کیوان و گردان سپهر     فروزنده ماه و ناهید و مهر

او شاهنامه سترگ خود را به نام خداوند جان و خرد آغاز می‏کند و از دین و باورهای خود به صورت‏های گوناگون در آن سخن می‏آورد و انسان را به خداشناسی و دین‏محوری توجه می‏دهد. فردوسی در شاهنامه در ستایش یزدان پاک سخن گفته و سروده است:

جهان را بلندی و پستی تویی        ندانم چه‏ایی هرچه هستی تویی

سرانجام :

پورتال آسمونی : فردوسی، شاعر حماسه‏سرای ایرانی، حدود نود سال زیست و سی سال از عمر گران‏بهایش را صرف نگه‏داری زبان اصیل فارسی و تمدن ایرانی کرد. او سال‏های آخر عمر را در تنگ‏دستی گذراند و توانایی مالی خود را که در جوانی از آن بهره‏مند بود، از دست داد؛ چونان‏که می‏سراید:

الا ای برآورده چرخ بلند                چه داری به پیری مرا مستمند
چو بودم جوان، برترم داشتی         به پیری مرا خوار بگذاشتی
مرا کاش هرگز نپروردیا                 چو پرورده بودی، نیازردیا

او در شهر توس از دنیا رفت و در باغش به خاک سپرده شد. بنای زیبا و اشعار بلند حک شده بر مزارش، چنان پویا و گویا سخن می‏گوید که گویی خود شاعر زنده است و با لحن دل‏نشین شعر می‏خواند:

هرگز نمیرد آن‏که دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما

0/5 ( 0 نظر )


منبع : مناسبت آسمونی

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: Tamina
  25 اردیبهشت 1396

  روحش شاد . یکی دیگر از میراث و مفاخر هنر ایرانیان . تشکر

 2. نویسنده دیدگاه: ایران
  26 اردیبهشت 1393

  ندانی که ایران نشست منست

  جهان سر به سر زیر دست ِ منست

  هنر نزد ایرانیان است و بـــس

  ندادند شـیر ژیان را بکــس

  همه یکدلانند یـزدان شناس

  بـه نیکـی ندارنـد از بـد هـراس

  دریغ است ایـران که ویـران شــود

  کنام پلنگان و شیران شــود

  چـو ایـران نباشد تن من مـبـاد

  در این بوم و بر زنده یک تن مباد

  همـه روی یکسر بجـنگ آوریــم

  جــهان بر بـداندیـش تنـگ آوریم

  همه سربسر تن به کشتن دهیم

  بـه از آنکه کشـور به دشمن دهـیم

  چنین گفت موبد که مرد بنام

  بـه از زنـده دشمـن بر او شاد کام

  اگر کُشــت خواهــد تو را روزگــار

  چــه نیکــو تر از مـرگ در کـــار زار
  فردوسی چهارصد سال قبل از حمله ی تیمور به ایران زندگی میکرده وقتی تیمور ب ایران حمله میکنه به مزار فردوسی که میرسه لگد میزنه ب مزار فردوسی و میگه برام شراب بیاورید و میگه فردوسی تویی؟پاشو ببین ایرانت چی شد؟
  کتاب فردوسی در کنار مزارش بوده و همین شعر باز بوده که یا رو ی پوست اهو یا روی هر چیز دیگه ای بوده و تیمور به حرمت فردوسی تو توس هیچ کس رو نمیگشه

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   26 اردیبهشت 1393

   بسیار عالی؛ سپاس ایران عزیز

 3. نویسنده دیدگاه: ایران
  25 اردیبهشت 1393

  فردوسی نام اصلی اش چیز دیگری است ولی بخاطر صدای خوبش در قرایت قرآن به فردوسی شهرت یافته است
  (ایرانان قدیم کسی که صدای خوبی داشت رو میگفتند فردوسی)

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   25 اردیبهشت 1393

   بسیار ممنون از بیان این نکته

   • نویسنده دیدگاه: ایران
    26 اردیبهشت 1393

    خواهش میکنم

 4. نویسنده دیدگاه: ایران
  25 اردیبهشت 1393

  یکی از ادیبان ایران به مصر سفر کرده بود از ادیبان مصر پرسید چرا با این تاریخ و تمدن شما عربی حرف میزنین ادیب مصری در جواب گفت چون ما مثل شما فردوسی نداشتیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. نویسنده دیدگاه: ایران
  25 اردیبهشت 1393

  جا داره روز بزرگداشت نگهدارنده ی زبان پارسی حکیم ابولقاسم فردوسی رو به همه ی پارسی زبانان تبریک بگویم
  فردوسی ممنونتم

نظر خودتان را ارسال کنید