10 رجب ، ولادت حضرت امام محمد تقی علیه السلام «جواد الائمه» (195 ه ق)

حضرت جواد الأئمه (ع) بنابر مشهور در دهم رجب سال 195 هـ به دنيا آمده اند.

آسمونی : اقوال ديگر در ولادت آن حضرت چنين است: 17 ماه رمضان، 15 ماه رمضان و آخر ذی القعده. به قولی هم در 13 رجب ولادت امام محمد تقی واقع شده است.

پدر بزرگوار آن حضرت امام رضا(ع) و مادر آن حضرت جناب سبيکه يا دره است که حضرت رضا(ع) نام ايشان را “خيزران” نهادند.

نام آن حضرت محمد و کنيه ايشان ابوجعفر و مشهورترين القاب آن حضرت تقی و جواد است. حضرت رضا(ع) آن حضرت را با کنيه ياد می کردند و می فرمودند: “أبوجعفر به من نامه نوشته است” و نامه هايی که از آن حضرت مي رسيد در نهايت جلالت و زيبايی بود و هنگامی که امام(ع) می خواستند نامه برای امام جواد(ع) بنويسند آن حضرت را به بزرگی و احترام مورد خطاب قرار مي دادند.

پورتال آسمونی : يک روز در ايام کودکی حضرت جواد(ع) آن حضرت را نزد پدر بزرگوارش امام رضا(ع) آوردند. آن حضرت فرمودند: “اين مولودی است که برای شيعه مبارکتر از او بدنيا نيامده است”، چرا که چهل سال و چند ماه از سن مبارک امام رضا(ع) گذشته بود و آن حضرت هنوز اولادي نداشتند و برخی از شيعيان در امر امامت نگران بودند، هنگامی که خداوند جواد الأئمه(ع) را به مولايمان حضرت رضا(ع) داد نگرانی و شک و ترديد مردم بر طرف شد.

آن حضرت شش فرزند داشت: أبوالحسن حضرت هادی(ع)، أبوطالب جناب زيد، أبوجعفر جناب موسی مبرقع، حکيمه خاتون، خديجه خاتون، أم کلثوم.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تقویم تاریخ آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید