آشنایی با استان کرمانشاه

 

شمال : استان کردستان

جنوب : استانهای لرستان و ایلام

شرق : استان همدان

 غرب : کشور عراق

آب و هوا : دارای چهار فصل در یک زمان است برای نمونه قصرشیرین دارای آب و هوای گرم و سنقر و پاوه دارای آب و هوای سرد و کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل هستند .

وسعــــت : 24434کیلومترمربع

جمعـیــت : ۱٬۹۰۲٬۷۶۰نفر

تقسیمات : 11 شهرستان، 19 شهر، 24 بخش، 83 دهستان و 2793 آبادی درسال75

شهرستانها : اسلام آباد غرب ، پاوه، جوانرود، سرپل ذهاب ،سنقر ،صحنه، قصر شیرین ،کرمانشاه، کنگاور، گیلانغرب و هرسین

مشخصات جغرافیایی 

آسمونی : استان كرمانشاه درمیانه ضلع باختری ایران بین 33 درجه و 36 دقیقه تا 35 درجه و 15 دقیقه پهنای شمالی و 45 و 24 دقیقه تا 48 درجه و 30 دقیقه درازای خاوری از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. این استان از شمال به استان كردستان از جنوب به استان های لرستان و ایلام از خاور به استان های همدان و از باختر به كشورعراق محدود شده است. استان كرمانشاه ناحیه ای كوهستانی است كه مابین فلات ایران و جلگه بین النهرین قرار گرفته و سراسر آن را قله ها و ارتفاعات رشته کوه های زاگرس پوشانده است. استان كرمانشاه در معرض جبهه های مرطوب مدیترانه ای قرار دارد كه در برخورد با ارتفاعات زاگرس، موجبات ریزش برف و باران را فراهم می سازد.

راه های دسترسی به این استان عبارتند از:

1- مسیر تهران – خسروی كه از كرمانشاه عبور می كند.

2- مسیر جلفا – بندر امام به طول 1421 كیلومتر كه در 744 كیلومتری از كرمانشاه عبور می كند.

3- مسیر تهران – سنندج كه در فاصله 520 كیلومتری از كرمانشاه عبور می كند.

4- كرمانشاه دارای فرودگاه بین المللی نیز است.

صنایع و معادن

صنایع استان نیز به دو گروه صنایع دستی و ماشینی تقسیم می شود . كرمانشاه از دیرباز به سبب موقعیت خاص جغرافیایی و نیازاهالی به لوازم و مواد اولیه زیستی مركز صنایع دستی بوده است و در بین مردم بومی افراد مستعد و ماهر در هر رشته پرورش یافته اند. از سوی دیگر شیوه معیشت عشایری استان زمینه های مساعدی را جهت گسترش صنایع دستی فراهم نموده است صنایع دستی این استان مشتمل بر قالی، گلیم، جاجیم و انواع گیوه است. بزرگ ترین صنعت كارخانه ای استان كرمانشاه تصفیه خانه نفت است كه كارخانه آن در كنار رود قره سو ساخته شده است. قدیمی ترین كارخانه صنایع غذایی استان کرمانشاه، كارخانه قند اسلام آباد است. عمده ترین معادن این استان نیز عبارتند از: آهن، سرب، گوگرد، آلومیت، كوارتزیت و …

کشاورزی و دام داری

در استان كرمانشاه به علت شرایط آب و هوایی مناسب محصولات كشاورزی متعددی از قبیل : گندم، جو، چغندر قند، برنج، صیفی، سبزی و میوه هایی چون : گردو، بادام، انار، سیب، مركبات و خرما تولید می شود . ازآن جا که بیش تر ساكنین این استان از گذشته های دورزندگی كوچ نشینی توأم با معیشتی بر اساس دام داری داشته اند، این استان از مناطق عمده ایران در امر دام پروری به شمار می آید. هم چنین مرغ داری، زنبورداری و صید ماهی نیز در کنار کشاورزی و دام داری رایج اسا و معمولاً گوشت مرغ و ماهی و عسل مورد نیاز مردم در استان تولید می شود.

کشاورزی در استان کرمانشاه

رشد و توسعه کشاورزی میهن اسلامی یکی از بارزترین آرمانهای ملی در دوره کنونی است، تحقق این آرمان در گرو تغییرات اساسی و همه جانبه در ساختار کشاورزی موجود، مشارکت گسترده نیروها ، مدیریت و بهره برداری مطلوب از منابع و امکانات و سازماندهی و هدایت سنجیده و برنامه ریزی شده به شیوه علمی وعقلایی است بدون برنامه ریزی نمی توان به هدف افزایش تولید کشاورزی و بهره گیری مطلوب از منابع و عوامل تولید جامه عمل پوشاند و از انبوه دشواریها ، مشکلات طبیعی و تنگناها ساختاری رهایی یافت و شرایط مطلوب برای شکوفایی و توسعه بخش کشاورزی فراهم ساخت نقش حیاتی و استراتژیک بخش کشاورزی در نظام اقتصادی – اجتماعی کشور و رسالت سنگینی که در پیشبرد توسعه ملی و تامین نیازهای اساسی جامعه بعهده بخش کشاورزی است بر اهمیت و لزوم برنامه ریزی افزوده است . رشد سریع جمعیت کشور تقاضا برای محصولات کشاورزی را فزونی بخشیده و آهنگ رشد تقاضا بر نرخ رشد تولید پیش گرفته است .

تداوم این عدم تعادل در دهه اخیر موجب شده که تولیدات کشاورزی تامین کننده نیازهای ضروری کشور در زمینه مواد غذایی و محصولات کشاورزی نبوده و هر ساله قسمت قابل ملاحظه ای از نیازها به ناگزیر از خارج از کشور تامین گردد. با توجه به ابعاد سیاسی واردات مواد غذایی تامین هر چه بیشتر نیازهای غذایی از تولیدات داخلی ضرورتی مبرم یافته و پس از انقلاب همواره از اهداف استراتژیک برای استقلال و عدم وابستگی قلمداد شده است .

بخش دام و طیور در استان کرمانشاه 

روند افزایش جمعیت و محدودیت منابع تولید خصوصا” در زمینه فرآورده های دامی و همچنین جلوگیری از واردات وخروج ارز و رسیدن به خودکفایی در این زمینه ضرورت حداکثر استفاده و بهره برداری در واحد دام بیش از پیش ایجاد نموده است . پیشرفت عظیمی که در زمینه های مختلف دامپروری از نظر اصلاح نژاد ، بهداشت دام و تغذیه حاصل شده است . چارچوب و محدوده فعالیتهای ما را در برنامه ریزی و استفاده صحیح از منابع و پتانسیلهای موجود مشخص می نماید .

از نقطه نظر مدیریت دامپروری باید بین شرایط محیطی و استعداد ژنیتکی دام تناسب منطقی و حساب شده باشد چنانچه محیط نامناسب باشد استعداد ژنیتکی دام بروز نخواهد کرد و بر عکس آن نیز باعث هرز رفتن امکانات موجود خواهد شد لذا با توجه به شرایط آب وهوایی میزان بارندگی و وضعیت آب و خاک کشورمان مسلما” تغییر کلی شرایط محیطی ممکن نیست و باید به تناسب امکانات موجود از نظر منابع تامین علوفه نوع دام توانایی ارائه خدمات و همچنین شرایط فرهنگی و اقتصادی و ظرفیت پذیرش دست آوردهای علمی توسط دامداران اقدام به برنامه ریزی نمود که بدور از واقعیتها نباشد .

0/5 ( 0 نظر )


منبع : کرمانشاه آسمونی

دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: نرسي
    29 بهمن 1393

    جالبه…ديدنياشم بگو

نظر خودتان را ارسال کنید