ولادت علامه شیخ حرعاملی – 1033 ق

آسمونی : مرحوم شیخ حر عاملی یکی از بزرگترین اندیشمندان شیعی قرن یازدهم هجری است. ایشان در خاندانی پرآوازه و دیاری خوشنام پای به عرصه وجود گذاشت و پس از فراگیری علوم دینی در کشور لبنان، به سوی مشهد مقدس هجرت کرد و جز برهه ای کوتاه، باقی عمر خود را در همین شهر سپری کرد، اگر چه شیخ در علومی مختلفی به تحقیق و تألیف پرداخته،‌ اما شهرت و تخصص او در جمع­آوری روایات فقهی اهل بیت علیهم السلام بوده است و کتاب گرانسنگ وسائل الشیعه مهمترین یادگار وی به شمر می آید.

ولادت

شيخ محمد بن حسن حر عاملي در سال 1033 ق در روستاي «مشغره» از توابع جبع در کشور لبنان، چشم به جهان گشود. این منطقه، يكي از سرزمين‌هاي عالم پرور است كه تاریخ تشيع در آن، از زمان تبعيد ابوذر به این منطقه آغاز شد.

شيخ در کتاب امل الآمل مي نويسد:

«هنگاميكه در زمان عثمان، ابوذر به شام تبعيد شد و مدتي در آنجا ماند، گروه زيادي در آن سامان شيعه شدند. سپس معاويه او را به روستایی تبعيد كرد و او به جبل عامل آمد و از آن روز مردم به تشيع رو آوردند.»دیاری كه شيخ حر عاملي در آن به دنيا آمد از مراكز مهم جبل عامل است كه شخصيت­هاي برجسته­ای همچون شيخ بهائي، شهيد ثاني محقق كركي را به جامعه اسلامي هديه داده است.

قاضي نور الله شوشتري در مورد اهمیّت این منطقه مي‌گويد:

«هيچ قريه‌اي از آن نيست كه جمعي از فقها و فضلاي اماميه در آنجا نباشند.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید