3 رجب ، شهادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام (254 ه ق)

سوم رجب مصادف است با شهادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام 254 ق

آسمونی : یكی از كارهای مهم امام هادی(ع) كه امامان قبل از ایشان نیز، اهمیت بسیار به آن می‏دادند، حفظ خطّ فكری و فرهنگی تشيُّع و جلوگیری از القائات مخالفان بود. این كار، نیاز به تربیت شاگردان برجسته و تشكیل حوزه‏ی علمیه و تدریس فقه و عقاید اصول اسلامی داشت كه در عصر امام علی النقی(ع) نیز ادامه یافت.

آن حضرت شاگردان برجسته‏ای همچون حضرت عبدالعظیم حسنی، ابن سكيّت اهوازی، اسماعیل بن مهران، ابوهاشم جعفری، جعفر بن سهیل و… تربیت كرد و حوزه‏ی علمی فعال و پرتلاشی به وجود آورد. آن امام بزرگوار، در تحكیم و استواری فقه، عقاید و فرهنگ تشيُّع، همت جدی و وسیعی نمود و كتبی نیز در این زمینه نگاشت از قبیل: رساله‏ای در ردّ جَبر و تفویض، رساله‏ای در اثبات عدل و المنزلةُبین المنزلتَین، رساله‏ای در احكام دین و… .

پورتال آسمونی : همچنین حضرت امام علی النقی(ع) برای معرفی سیمای تابناك اسلامِ راستین، جلسات متعددی را برای بحث پیرامون مسایل مختلف عقیدتی، فكری و اجتماعی برگزار كرد و در این جلسات به سؤالات و شبهاتِ مطرح شده پاسخ می‏داد. جمع زیادی از بزرگان علم و ادب نزد ایشان گرد می‏آمدند و از دریای بیكران دانش آن حضرت بهره می‏بُردند. امام هادی(ع) همواره، پناهگاه نیازمندان و گرفتاران بود و هیچ‏گاه آنان را ناامید از خانه‏ی خویش نمی‏راند.

سرانجام حضرت امام علی النقی الهادی(ع) پس از حدود چهل و دو سال زندگی و سی و سه سال امامت، در سوم رجب سال ۲۵۴ هجری قمری بر اثر زهری كه با دسیسه‏ی مُعتز(سیزدهمین خلیفه‏ی عباسی) توسط معتمد عباسی به آن حضرت خوراندند، به شهادت رسید و آن امام بزرگوار را در شهر سامرا، به خاك سپردند. دوران امامت امام هادی(ع) در سخت‏ترین شرایط، در زمان خلافت پانزده ساله‏ی دیكتاتوری متوكل و سپس خلفای بعدی سپری گردید.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تقویم تاریخ آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید