13 جمادی الاول ، شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها (11 ه ق به روایتی)

testimony-holiness-fatemeh
آسمونی : روز 13 جمادی الاول مصادف است با شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) بنا به روایتی – سال یازدهم هجری قمری

حضرت فاطمه زهرا (س) دختر رسول گرامی اسلام (ص) و همسر امیرمؤمنان علی بن ابی طالب (ع)، یكی از بانوان قدسی عالم بشریت و مهتر زنان عالم است. پیامبر خدا (ص) درباره وی فرمود: ففاطمة حوراء فی صورة انسيّة، فاذا اشتقت الی الجنّة قبلت فاطمة، فأشمّ منها رائحة الجنّة؛ فاطمه، حوری (بهشتی) است كه به صورت انسان آفریده شده است.

من هر گاه مشتاق بهشت می شوم، به نزد فاطمه می روم و بوی بهشت برین را از وی استشمام می كنم.

حضرت فاطمه (س)، آخرین فرزند رسول خدا (ص) از همسرش حضرت خدیجه كبری (س) است كه در سال پنجم بعثت پیامبر(ص)، در مكه معظمه دیده به جهان گشود.

پورتال آسمونی : در ایام هجرت پیامبر(ص)، این بانوی شریف نیز به مدینه هجرت كرد و پس از مدتی، با پسر عمویش علی بن ابی طالب(ع) ازدواج نمود. ثمره ازدواج مبارك آثار آنان، دو پسر و دو دختر به نام های امام حسن مجتبی(ع)، امام حسین(ع)، زینب كبری (س) و ام كلثوم (س) می باشد. هم چنین در هنگام رحلت پدرش پیامبر خدا(ص)، به فرزند دیگری حامله بود كه رسول خدا(ص) او را “محسن” نام نهاده بود. ولیكن پس از رحلت پیامبر(ص) ناملایمات فراوانی از اصحاب پدرش، به ویژه غاصبان خلافت اسلامی متحمل شد و بر اثر آن، جنین او سِقط و پیش از تولد، در رحم مادرش شهید گردید.

حضرت فاطمه(س) از آن پس بیمار شد و روز به روز حالش سخت تر گردید، تا این كه در جمادی الاولی سال یازدهم قمری دیده از جهان فروبست و روح ملكوتی اش به روح پاك و قدسی پدرش پیوست.

درباره تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) اكثر مورخان و سیره نویسان شیعه متفقند كه این حادثه جان سوز در ماه جمادی به وقوع پیوست، ولیكن در این كه كدام یك از دو ماه جمادی الاولی و جمادی الآخره بوده است، اتفاق نظر ندارند. زیرا برخی از آنان معتقدند كه آن حضرت، پس ا09ز رحلت پدرش پیامبر(ص) تنها هفتاد و پنج روز و برخی دیگر می گویند نود و پنج روز زنده بود.

آن هایی كه هفتاد و پنج روز را برگزیده اند، شهادتش را در روز سیزدهم جمادی الاولی می دانند.

ابن أبی ثلج بغدادی در “تاریخ الأئمة (ع)” در این باره گفت: و اقامت (فاطمة الزّهراء –س-) مع امیرالمؤمنین-ع- من بعد وفاة رسول الله(ص) خمسة و سبعین یوما.

علام طبرسی(ره) با این كه می گوید: و بقیت (فاطمه-س-) بعده (رسول الله –ص-) خمسة و سبعین یوما، با این حال تاریخ شهادتش را در سوم جمادی الاخره می داند و در این باره گفت: توّفیت الزّهرا(س) فی الثّالث من جمادی الآخرة سنة احدی عشرة من الهجرة.

به نظر می آید كه علت اختلاف اقوال علما درباره تاریخ شهادت آن حضرت، از دو چیز سرچشمه گرفته است:

اول این كه آن حضرت پس از رحلت پیامبر(ص)، هفتاد و پنج روز زنده بود، یا نود و پنج روز؟ كه این دو قول، معروف بین علما و مورخان ما است. دوم این كه رحلت پیامبر(ص) در چه تاریخی بوده است؟

آیا در روز بیست و هشت صفر واقع گردید و یا در روز دوازدهم ربیع الاول (آن طوری كه اهل سنت نقل می كنند)؟ هر یك از این دو قول، تأثیر خاصی در تعیین روز شهادت حضرت زهرا(س) خواهد داشت. علامه طبرسی در اعلام الوری، درباره مدت زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) پس از رحلت پدرش پیامبر(ص) و تاریخ شهادتش گفت: روایت شد كه حضرت زهرا(س) در سوم جمادی الآخره، سال یازدهم از هجرت وفات كردو مدت نود پنج روز و یا چهار ماه پس از پدر بزرگوارش در جهان زندگی كرد.

البته قول های دیگری نیز درباره شهادت آن حضرت بیان گردید، كه به خاطر عدم شهرت، اشاره ای به آن ها نمی كنیم.

به هر روی، این مسئله قابل تأمل و جای بحث و بررسی بیشتر و فنی تر است و مجال دیگری می طلبد. اما شیعیان و محبان اهل بیت(ع) به خاطر عشق و علاقه بی حد به خاندان پیامبر اكرم(ص)، هم در سیزدهم جمادی الاولی و هم در سوم جمادی الآخره، در سوگ آن بانوی بزرگ عالم اسلام، سیاه پوش و عزادار می باشند.

بدین جهت، دو ایام فاطمیه را گرامی می دارند.سیزدهم جمادی الاولی، نخستین روز فاطمیه اول است.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تقویم تاریخ آسمونی

دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: حامد
    25 اسفند 1394

    سلام/خسته نباشید واقعا مهمترین کشف تاریخ مال شماهاست بعد گذشت 1400 سال صدیقه کبری رو بدون دیدن جسد کالبد شکافی کردین و فهمیدید شهید شده اونم توسط اصحاب پیامبر خیلیه باور کنین این خیلی استعداد میخواد جالب اینجاست امام حسن و امام حسین کنار عمر برای فتح ایران میان و شما تعصب و علمتون در مورد صدیقه کبری بیشتر از اوناست میدونی جالبتر چیه؟اینکه بچه دنیا نیومده رو از طرف پیامبر اسم گذاشتین آخه چرا فکر نمیکنید چرا هر چی که بگن قبول میکنین آخه صحبت کردن در مورد اصحاب پیامبر کار ماست؟مگه نه اینکه اول باید زندگی کرد بعد سختی جان دادن رو چشید بعد فتنه قبر رو گذروند بعد صحرای محشر رو بعد میزانهای سنجش اعمال بعد پل صراط بعد بهشت و بعد نعمتهای بهشت رو ان شا الله چشید و بعد از همه اینها بزرگترین نعمت یعنی اعلام رضایت پروردگار رو از بندگانش شنید؟اما اصحاب پیامبر بنظرتون به کجا رسیدن که خداوند در همین دنیا بوقت حیاتشان آیه وارد میکنه که من از اونها راضی شدم و او نها هم از خداوند/کجا میگردین به کیا هر چی که دلتون خواست میگید آخه مگه نه اینکه ایران زمان خلافت عمر فتح شد اونا شب تا صبح گریه و دعا میکردن که بارالها دین پاکت رو به مردم ایران هم نسیب کن و جون دادن و دست و پا دادن خون دادن تا ایرانیان به وعده های الله برسن و حالا همه شدیم مفسر تاریخ اونها از اینکه دیگران در باره اونا چ فکری میکنند ترسی نداشتند اونها کنار دست رسول حق مسلمان شدند کنار هم نماز خوندن و کنار هم جهاد کردند با دستاشون پدراشون پسراشون دوستاشون رو از جنگها بدوش گرفتند و برای اسلام سر دادند مال دادند فرزند دادن اونم با گریه و زاری که خداوندا از ما بپذیر و ما نفرین میکنیم فحش میدیم دروغ میبندیم که خدایا از ما بپذیر و چه نترسین شما که به اصحاب پیامبر بد میگید و بارالها تو پاکی و رسول تو حق است و شاگردان او از انبوه مجتهدان امروز و دیروز سزاوارتر به علم متقی تر به آخرت و دلسوز برای رستگاری ما بودند که آنان شاگردان و همسفره ها و یاران پیامبر رحمت بودند ما را به بندگی بپذیر و ما را هدایتمان کن به همان آیه پاک اهدنا صراط المستقیم که پیامبر هدایت شده در هر نماز میخواند و یگانه پرستیده شدنت را به ما توفیق بده که تویی تنها سزاوار پرستش و تویی تنها اجابت کننده بندگان که تویی آگاه به احوالمان که تویی به هنگام جان دادنمان آگاه به حالتمان نزدیکتر از دستان و چشمان اطرافیانمان که تویی معبود بی شریک و تویی آغازگر محشر که تویی صاحب ما که تویی خالق ما که تویی مهربانترین مهربانان که تویی صبور ترین که تویی معبود محمد (ص )و فاطمه(س )و ابوبکر و عمر و عثمان و علی وحسن و حسین بارالها دین تو همان است که به رسول حق نازل کردی غیر آن را نمیپذیرم زیرا که بحق گفتی امروز دین را برای شما کامل کردم و به هیچ بدعتی روی نمیاورم زیرا که دینم کامل است گفتار تو برای من حجت است بارالها از گناهانمان درگذر و هدایتمان کن به راه راست که تو کلید بهشت ابدی را با کلمه شهادتین برای ما به ارمغان فرستادی و ما خطا کردیم و میکنیم بارالها تمام خواسته و سعی من رضایت توست و لا غیر فقط تو همانگونه که محمد و علی و حسین گفتند فقط تو

نظر خودتان را ارسال کنید