آموزش سئو مستر آموز

آشنایی با صنعت سیمان

meet-the-cement-industry2

پيشينه صنعت سيمان

محصول سيمان يكي از پرمصرف‌ترين فرآورده‌هاي صنعتي در دنيا است و بالاترين ميزان توليد را در بين محصولات صنعتي در جهان را دارا است. گستردگي دامنه توليد و مصرف آن يكي از شاخص‌هاي رشد و توسعه هر كشور است.

در كشور ما در سال 1312 نخستين كارخانه توليد سيمان به ظرفيت 100 تن در روز در جنوب‌شرقي تهران نزديكي كوه بي‌بي شهربانو به‌عنوان سيمان ري آغاز به‌كار كرد و بعد از 45 سال مقارن با شروع انقلاب اسلامي (در سال 1357) ظرفيت اسمي توليد سيمان در كشورمان به 8 ميليون تن در سال رسيد.

بعد از انقلاب شكوهمند اسلامي و استقرار نظام جمهوري اسلامي، با وجود تحميل شرايط جنگ و تحريم‌هاي مختلف، سرمايه‌گذاري در اين بخش به‌رغم رشد كم متوقف نشد. با اتمام جنگ تحميلي و طي سال‌هاي 68 لغايت 76 به ميزان 3/7 ميليون تن به ظرفيت اسمي توليد سيمان كشورمان اضافه شد و اين روند طي سال‌هاي 76 تا 84 نيز ادامه داشت، در اين مقطع زماني 10 ميليون تن به ظرفيت توليد اضافه شده است. به‌طوري كه در سال 1384 جمع ظرفيت توليد به 34 ميليون تن رسيد. با شروع به‌كار دولت نهم و تشكيل ستاد ويژه راه‌اندازي طرح‌ها و رفع موانع توليد سيمان در وزارت نصايع و معادن تا پايان سال گذشته ظرفيت توليد سيمان 30 ميليون افزايش يافته و به 64 مييون تن رسيد و اين موضوع حاكي است كه ظرفيت نصب شده سيمان كشورمان در پايان سال گذشته(8) برابر مدت 45 سال قبل از انقلاب است. كشور ما در حال حاضر رتبه(15) را در بين توليدكنندگان سيمان جهان قرار دارد.

در سال جاري راه‌اندازي حداقل 10 واحد سيماني اعم از طرح‌هاي جديد، بهينه‌سازي و توسعه ظرفيت در برنامه قرار داشته كه با تحقق آن 10 ميليون تن به ظرفيت توليد سيمان كشور اضافه خواهد شد.

meet-the-cement-industry3

وضعيت مصرف

متوسط رشد مصرف در 42 سال گذشته 5/6 درصد بوده و در 5 سال گذشته به 5/8 درصد و در سه سال اخير به 5/10 درصد ارتقا يافته است و سرانه سالانه مصرف نيز از 220 كيلوگرم در سال 1357 به 650 كيلوگرم در پايان سال 1387 رسيده است.

meet-the-cement-industry4

وضعيت صادرات و واردات سيمان

وضعيت صادرات:

در حال حاضر با وجود سيمان مازاد بر مصرف، متاسفانه صادرات سيمان به كندي صورت مي‌پذيرد، ليكن بايد اذعان داشت براساس اقدامات اخير كه برمبناي آن محدوديت قبلي صادرات كيسه‌اي سيمان حذف و صادرات فله‌اي آن نيز امكان‌پذير خواهد شد. پيش‌بيني مي‌شود صادرات آن از رشد قابل‌توجه و مناسبي برخوردار شود.

واردات:

مطابق مقررات صادرات و واردات، سود بازرگاني واردات كالاي سيمان صفر است، ليكن نرخ سيمان وارداتي در مبادي ورودي كشور بيش از نرخ فروش كارخانه‌هاي داخلي بوده و اصولا با توجه به پاسخگو بودن توليدات براي بازار مصرف، واردات سيمان ضرورت نداشته و از توجيه اقتصادي لازم برخوردار نيست.

meet-the-cement-industry5

سهم بخش خصوصي در توليد صادرات سيمان

در حال حاضر سهم بخش خصوصي از توليد سيمان حدود 15 درصد است، ليكن با توجه به رويكرد جديد دولت طي سال‌هاي اخير اين سهم روبه تزايد بوده به‌طوري كه پيش‌بيني مي‌شود با بهره‌برداري از پروژه‌هاي جديد اين سهم به 40 درصد ارتقا يابد كه مي‌تواند شاخص مناسبي براي حضور بخش باشد.

وضعيت رقابت‌پذيري با محصولات خارجي

براساس گزارشات دوره‌اي و مستمر آزمايشگاهي و كنترل كيفي، سيمان توليدي ايران از كيفيت درجه بالا برخوردار بوده و قابل مقايسه با مشابه خارجي آن (و حتي بالاتر) است. تا پيش از اين شرايط حاكم بر بازار داخلي امكان صادرات و رقابت با بازار خارجي را از توليدكنندگان سلب كرده بود ليكن اميد مي‌رود با ابلاغيه جديد مبني بر حذف عوارض صادرات كلينكر و سيمان حضور موثر در بازارهاي جهاني محقق شود.

وضعيت اشتغال ـ سهم اشتغالزايي به نسبت ميزان سرمايه‌گذاري

نرم اشتغال براي يك كارخانه يك ميليون تني سيمان در سال حدود 800 نفر در دوران ساخت و 20 هزار نفر (اشتغال مستقيم و غيرمستقيم) در دوران بهره‌برداري است و سهم اشتغالزايي به نسبت ميزان سرمايه‌گذاري معادل 7/2 نفر به ازاي يك ميليارد تومان است.

meet-the-cement-industry1

مسائل و مشكلات حال حاضر صنعت سيمان و راهكارهاي پيشنهادي

مسائل و مشكلات صنعت سيمان در حال حاضر:

1- توليد مازاد بر مصرف و دپوي محصول

2- كمبود نقدينگي طرح‌هاي در دست اجراي سيمان

نظر خودتان را ارسال کنید