راهنمای ازدواج موقت

خداوند متعال برای هر دری کلیدی و برای هر دردی درمانی آفریده است و تنها راحل شهوت فقط ازدواج است که آن به دو صورت انجام می شود ازدواج دائم و ازدواج موقت که به ان صیغه یا متعه هم می گویند و اسلام آنرا جایز و در صورتی که احتمال داشته باشد جوانی به سوی گناه کشیده شود، آنرا واجب دانسته است پس از نظر شرعی نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه واجب هم می باشد.

ازدواج موقت از سنت های پیامبر اسلام می باشد که ثواب زیادی دارد و تنها فرقش با ازدواج دائم مدت دار بودن آن است یعنی بعد از تمام شدن مدتی که دو نفر با هم توافق کردن عقد خود به خود باطل میشود و نیاز به صیغه طلاق ندارد. اما متاسفانه در عصر حاضر به آن دیدگاه بدی داریم و بعضا ازدواج موقت را برابر با کار خلاف شرع میدانیم در حالی که اصلا خلاف شرع نیست بلکه توصیه های زیادی هم به آن شده است.

آیا هر فردی میتواند ازدواج موقت کند و از چه سنی ازدواج مناسب است؟

نکاح موقت از نیازهاى ضرورى جامعه اسلامى است که متأسفانه بنا به دلایل فرهنگى و آمادگى لازم در جامعه، تاکنون نتوانسته است جایگاه قانونى خود را بیابد.
مسلماً ازدواج موقّت مى‏تواند مقدارى از مشکلات جنسى جوانان را حل نماید؛ ولى چنانچه این کار بدون اتخاذ تدابیر و قانونمندى‏هاى لازم صورت پذیرد، بى‏شک عوارض نامطلوب بهداشتى و روحى براى جامعه در بر خواهد داشت. مسلماً ازدواج موقّت از نظر هزینه وو نیازهاى دیگر، همانند ازدواج دائم نیست و طبیعتاً براى اکثر جوانان قابل دسترسى خواهد بود. ولى متاسفانه در حال حاضر چنین زمینه‏هایى وجود ندارد. شما مى‏توانید براى رهایى از دغدغه‏هاى فکرى و روحى با تصمیم جدى از همین الان براى ازدواج اقدام کنیدد و با یافتن فردى مناسب عقد را بخوانید ولى عروسى و تشکیل خانواده را تا زمان مناسب به تأخیر بیاندازید و هم اینکه آینده زندگیتان روشن و از مواهب ازدواج و دوران نامزدى نیز بهره ببرید. در هر صورت تقوا و عفاف در مواردى که ارضاى غریزه جنسى از راه‏هاىى مشروع میسّر نیست، بهترین راه نجات و قرب به خداست. ضمناً براى ازدواج موقت سن معینى شرط نیست ولى بهتر است زودتر از 18 سالگى نباشد.

چرا ازدواج موقت در کشور ما امری منفور تلقی میشود؟

امروزه جوانان به متعه (صیغه) نیاز شدیدى دارند، و این از مسائل بسیار مهمى است که باید موانع روانى و اجتماعى آن را شناخت و با آن مبارزه‏اى دامنه‏دار آغاز کرد. آنچه که متأسفانه مانع اجراى این سنت پسندیده در جامعه ما شده رسوبات فکرى غلط و جاهلانه و هم چنین تبلیغات سوء غربى‏ها و عوامل آن در گذشته و حال است. تردیدى نیست که باید راه صحیح و معقولى براى ارضاى غریزه سرکش جنسى براى جوانانى که تا مدت‏ها قادر بر ازدواج نیستند وجود داشته باشد. گر چه آحادى از جوانان ممکن است به درجه‏اى از تقوا رسیده باشند که در سخت ترین شرایط نیز خود را حفظ نمایند ولى اکثرا در چنین وضعیتى نیستند. بنابراین متعه با حفظ شرایط خود بهترین راه براى ارضاى سالم این غریزه است. امیدواریم با برنامه‏ریزى هایى که براى جوانان در کشور صورتت مى‏گیرد موانع روانى و اجتماعى این مساله از سر راه آنها برداشته شده و آنان بتوانند به صورت مشروع غریزه خود را ارضا نمایند.

سرآغاز و پیدایش ازدواج موقت

این مسئله در وقتى نازل شد که مسلمانان بـه آن نیاز زیادى داشتند, زیرا اصحاب پیامبر با آن همه پارسایى و تقوا نتوانستند بر غریزه جنسى و هیجان شدید صبر و تحمل کنند به همین خاطر به پیامبر شکایت کردند و از حضرت خواستند اجازه بدهد که خود را از مردانگى بیاندازند و خود را اخته کنند ، بخارى در صحیحش از قیس از عبداللّه نقل کرده که گفت : در یکى از غزوات همراه پیامبر بودیم و زنهایمان بـا مـا نـبـودند به پیامبر عرض کردیم : آیا اجازه مى دهید خودمان را اخته کنیم و از مردانگى بیاندازیم ؟
حضرت ما را از آن کار نهى کرد و فرمود با زنها ازدواج موقت کنید و به مومنان فرمود: اى مـؤمـنان ! چیزهـاى پاک وپ ـاکیزه اى کـه خداوند براى شما حلال کرده، بر خود حرام نکنید.

 ازدواج موقت – صیغه غیر دائم – متعه

ازدواج موقت از نظر شرعی کاملا مجاز می باشد و رحمتی از جانب خداوند برای بندگانش است و از همان آغاز اسلام و در زمان پیامبران و امامان ما این امر بسیار رواج داشته و یک کار پسندیده نزد خداوند بشمار می رود و خواندن صیغه نشانه رضایت طرفین و خداوند متعال است
امام علی می فرماید:مـتـعه یا عقد موقت رحمتى است که خدا بوسیله آن بر بندگان خود رحم کرد و اگر نهى عمر از آن نبود, به تحقیق جز انسان هاى بدبختت و سیه روز کسى زنا نمى کرد
مسأله ازدواج موقت از نظر تئوریک هم کاملا پذیرفته شده است و برخی از متفکران بزرگ غربى، مانند راسل نیز یکى از راه هاى حل مشکلات جنسی را ازدواج موقت می داند.

 مقایسه ازدواج دائم و ازدواج موقت

تشابه هر دو از کارهای پسندیده نزد خداوند است و از این رو پیامبر فرموده ازدواج از سنت من است و هر کس ازدواج کند نیمی از ایمان و دینش کامل می شود منظور هم ازدواج دائم و هم از دواج موقت است
در هر دو ایجاب از طرف زن و قبول از طرف مرد است یعنی خطبه عقد را زن یا موکل زن مـى خـوانـد و مرد باید بگوید: قبول کردم
هر دو برای رفع نیاز عاطفی و جنسی و شهوت است
در هر دو مادر زن به مرد و دختر به پدر مرد محرم می شوند
در هر دو مهریه تعیین می شود
در هر دو خواستگاری از جانب مرد است

تفاوت ازدواج موقت و دائم

ازدواج دائم:

این ازدواج برای کسانی است که می خواهند تشکیل خانواده بدهند و برای همیشه با هم زندگی کنند و بچه دار هم بشوند و برای این کار صیغه عقد دائم خوانده می شود در ازدواج دائم همه چیز بدست مرد است حتی طلاق به همین علت باید نفقه(خرجی) زن را بدهند.

ازدواج موقت:

ازدواج موقت (متعه یا صیغه ) برای کسانی است که می خواهند مدت کوتاهی با هم زندگی کنند و برای این کار صیغه عقد غیر دائم خوانده می شود. نفقه به زن تعلق نمی گیرد چون همه چیز بدست زن است یعنی تعیین مقدار مهریه و زمان و مدت عقد و طلاق بدست زن می باشد و زن می تواند هنگام عقد هر شرطی بگذارد مثلا حتی زن می تواند بگوید که اصلا با هم جماع نکنیم.

نحوه خواندن صیغه عقد غیر دائم

برای خواندن صیغه عقد بعضی ها به دفاتر رسمی ازدواج(محضر) و بعضی هم به دفاتر غیر رسمی می روند و با دادن مقداری پول کسی را به عنوان وکیل انتخاب کنید تا صیغه عقد را بخوانند از انجا که دفاتر رسمی بدون اجازه پدر این کار را نمی کنند و دفاتر غیر رسمی هم پول بیشتری می گیرند و البته به شما برگه ازدواج موقت می دهند، البته شما می توانید صیغه عقد موقت را خودتان بخوانید برای این کار ابتدا طرفین می بایست.

حتما مهریه و مدت عقد را دقیق مشخص کنند و بعد زن باید به عربی بگوید :

زَوّجْتُکَ نفسی فِی الْمُدّةِ اللِْمعلوُ مَة عَلىَ اللمَهرِ المَعلُوم
Zavvajtoka Nafci Felmoddatelmalooma Alalmahrelmaloom
یعنی خود را زن تو نمودم به مهر و مدتی که تعیین شده

و مرد هم بلافاصله باید بگوید: قَِِِِبلِْت’
Ghabelto
یعنی قبول است یا صحیح است

نکته میزان مهریه و مدت عقد حداقل یا حداکثر خاصی ندارد و طرفین می بایست قبل از عقد میزان مهریه و مدت عقد را مشخص کنند مثلا مهریه میتواند ده هزار تومان و شاخه گل و مدت عقد هم میتواند یک ماه باشد در ضمن زن می تواند مهریه را بعد از ازدواج ببخشد.

فواید و کاربرد ازدواج موقت

دوری از گناهان کبیره: بعضی ها برای فرو نشاندن شهوت خود و یا ارضای غریزه جنسی مر تکب کارهای غیر شرعی و حرامی مثل استمنا(خود ارضایی) و همجنس بازی و زنا می شوند و با دختران فاحشه ارتباط برقار می کنند این افراد باید بدانند که کارهایی همچون استمنا و همجنس بازی و زنا از گناهان کبیره است و موجب خشم پروردگار می شود و خداوند هم به کسانیکه مرتکب گناهان کبیره می شوند در زندگی هیچ کمکی به انها نمی کند به همین علت اینگونه افراد همیشه با مشکلات بسیاری مواجه می شوند در صورتیکه انها می توانستند از راه شرعی و حلال نیاز جنسی خود را برطرف کنند.

جوانان مجرد: اینگونه افراد که شهوت جنسی در آنها بسیار زیاد است و فعلا شرایط ازدواج را ندارند هم اکنون سن ازدواج بالا رفته و اکثر جوانها قادر به ازدواج نیستند در حالی که دیگر صبر و تحمل ندارند نمی توانند دیگر شهوت خود را کنترل کنند به همین علت برای اینکه سوی گناه نروند ازدواج موقت بهترین راهی است که می تواند مشکلات جوانان را حل کند.

دوری از همسر: مردهایی که در مسافرت و دور از زن خود هستند و یا به علت بارداری همسرشان نمی توانند با او جماع کنند، با اجازه همسر خود می توانند بدون اینکه مرتکب گناه شوند زنی را صیغه کنند.

دوستی دختر و پسر: اگر پسر و دختری با هم دوست بوده و بهم علاقه داشته و بنای ازدواج دارند، بخواهند روابط صمیمانه ای با هم داشته باشند ، باید حتما به یکدیگر محرم شوند تا مرتکب گناه نشوند زیرا خلوت کردن پسر و دختر نا محرم و دست زدن به هم و یا دیدن موی دختر حرام و گناه می باشد.

شناخت بیشتر: اگر دو نفر می خواهند در آینده با هم ازدواج دائم کنند برای اینکه همدیگر را بهتر بشناسند و ازدواجشان منجر به طلاق نشود می توانند با هم ازدواج موقت بکنند و با هم بیشتر صحبت کنند و یا با هم به گردش بروند و با هم شوخی کنند.

ایدز: زنان خیابانی و دختران فراری یا در کل تمام فاحشه ها که هر روز بدون رعایت مسائل بهداشتی با چندین نفر عمل جنسی انجام می دهند اکثرا به بیماری اچ ای وی یا همان ایدز مبتلا هستند و بهتر است برای دوری از این بیماری با اینگونه افراد رابطه جنسی نداشتته باشید ، چون حتی صیغه با این افراد نیز گناه است (چونکه آنها عده نگه نمی دارند).

زنان بیوه: زنان بیوه ای که بنا به دلایلی شوهر ندارند مثلا طلاق گرفته اند و یا همسر آنها فوت نموده است، برای ازدواج موقت مناسب هستند.

عده چیست؟

اگر زنی با شخصی ازدواج موقت نموده باشد، بعد از پایان زمان ازدواج موقت می بایست، 2 بار دوره حیض گذارانده باشد یا اگر حیض نمیبیند 45 روز عده نگه دارد. تا بعد بتواند با شخص دیگر ازدواج موقت نماید.

(لطفا نکته بالا را دوباره بخوانید، گاهی برخی بدون رعایت این نکته رابطه بر قرار می کنند، که مسلماً گناه محسوب می شود)

همچنین اگر زنی همسرش فوت كرده اگر آبستن نباشد باید مدت چهار ماه و ده روز (عده وفات) صبر كند اگر چه یائسه یا صیغه ‏ای باشد یا شوهرش با او نزدیكی نكرده باشد و اگر آبستن باشد، باید تا موقع زاییدنش عده نگه دارد و اگر پیش از چهار ماه و ده روز بچه به دنیا آمد باید تا چهار ماه و ده روز عده را تكمیل كند. این عدّه را عدّه وفات گویند.

در صورتی كه طلاق گرفته باشد اگر آن زن نه سالش تمام نشده یا یائسه باشد عده ندارد، بدون عده می‏توان با او ازدواج كرد، اما اگر زنی باشد كه نه سالش تمام شده و یائسه نیست اگر شوهرش با او نزدیكی كرده و طلاقش دهد، بعد از طلاق باید عدّه نگه دارد، یعنی بعد از آن كه در پاكی طلاقش داد به قدری صبر كند كه دو بار حیض ببیند و پاك شود و همین كه حیض سوم را دید، عده او تمام می‏شود و می‏تواند شوهر كند، ولی اگر پیش از نزدیكی كردن با او طلاقش دهد، عده ندارد؛ یعنی می‏تواند بعد از طلاق فوراً شوهر كند. و زن آبستن عده طلاقش وضع حمل است.

 گناهان کبیره

تمام انسانها را خداوند خلق کرده و به همه قوت شهوانی را افریده و همه از این نعمت بزرگ بر خوردارند ولی هنگام طغیان شهوت راه استفاده آنرا نمی دانند به همین علت سوی گناهان کبیره می روند. آیا می دانید گناهان کبیره چه گناهانی هستند این نوع گناهان موجب خشم خداوند می شود و به همین راحتی بخشیده نمی شوند، مثل اولین و بزرگترین گناه لواط یا هم جنس بازی، دومین گناه کبیره استمنا یا خود ارضایی و سومین گناه کبیره زنا یعنی جماع یا نزدیکی یا همان رابطه جنسی با زنان نامحرم و یا محارم مثل عمه خاله مادر خواهر.
آیا از آتش جهنم نمی ترسید یا از اینکه خداوند هیچ موقع در زندگی به شما کمک نکند و دائم با بلاهای گوناگونی مواجع شوید.

 تعریف گناه

گناه به کاری گفته می شود که با انجام دادن ان موجب خشم خداوند و دیگران شویم پس ما زمانی مرتکب گناه نمی شویم که به کسی هیچ اسیب و ضرری نرسانیم و هیچ کس از دست ما ناراضی نباشد و شکایتی هم نداشته باشد و تمام دستورات خداوند را درست انجام دهیم و خواندن صیغه نشانه رضایت طرفین و اجرا کردن دستورات خداوند است، پس اگر هم هر دو طرف و هم خداوند راضی باشد شما مرتکب هیچ گناهی نمی شوید و نیازی نیست که کس دیگری هم راضی باشد یا نباشد در ضمن یک دختر باکره که میخواهد از طریق مهبل عمل جنسی انجام دهد بدون اجازه پدر نمی تواند ازدواج موقت کند.

 ازدواج موقت در فرهنگ ما

متاسفانه فرهنگ ازدواج موقت در جامعه ایران جا نیفتاده است و پدر و مادر ها ازدواج موقت را از نظر خانوادگی سانسور می کنند، دولت نیز در این باره اطلاع رسانی مشخصی نمی کند.

ازدواج موقت نه تنها از نظر شرعی هیچ اشکالی ندارد بلکه اسلام آنرا به همه جوانانی که شرایط ازدواج را ندارند و ممکن است که بسوی گناه کشیده شوند توصیه کرده و حتی آنرا واجب دانسته است و کسانی که مانع از ازدواج موقت جوانان شوند و جوانان هم بسوی گناهان کبیره کشیده شوند در گناه آنها شریکند چون مقصر اصلی کسانی هستند که از ازدواج موقت جلوگیری کرده اند.

 

نظر شما در مورد ازدواج موقت و میزان دانایی مردم در این مورد چیست؟

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: محسن
  05 دی 1397

  سلام. محسن هستم از استان زنجان. دانشجوی مقطع کاردانی عمران می باشم.بنده متولد ۱۳۶۴ هجری شمسی هستم و تقریبا ۳۴ سالم است. متاسفانه شاغل نیستم و فقط درس می خوانم از این رو توان و قدرت مالی ساپورت کسی را ندارم. ولی با توجه به سن و سالم و مجرد بودنم ، احتیاج مُبرَمی به برقراری ارتباط با یک خانم که از نظر مالی مستقل و ساکن استان زنجان باشند در جهت ارضاء نیازهای روحی و عاطفی و جسمی و جنسیم دارم. در هر صورت موجب خوشبختی و سعادت من است اگر خانمی از استان زنجان با شماره ی همراه اینجانب به شماره ی 09392722873 تماس گرفته و در ادامه ، مراحل اولیه ی آشنایی را گذرانده و در نهایت شروع به برقراری ارتباط با من بنمایند.به امید بهروزی روزافزون برای همه.

 2. نویسنده دیدگاه: پوریا
  05 مرداد 1396

  من سی سالمه و مجرد و تنها هستم. خوشتیپ و ورزشکار و مهربونم. از دروغ و بدقولی متنفرم. شرایط مالی ازدواج دائم را در حال حاضر ندارم. یه خانم مهربون و با احساس مطلقه یا بیوه برای رابطه همیشگی میخوام که نیاز مالی نداشته باشه. سن و سالش واسم مهم نیست. مهم هم نیست از هر جای ایران باشه. اهل دل باشه. دنبال عشق و آرامش باشه. مثل من تنهایی کشیده باشه معنی احساس و عاطفه رو درک کنه. دوست دارم عشق همدیگه بشیم و در کنار همدیگه به آرامش برسیم. حتی اگه شرایط جور شد با همدیگه ازدواج دائم کنیم. اینم شمارمه پیام بدین صفر نهصد و سی و نه سیصد و هفتاد و هشت چهل و دو بیست و هشت

 3. نویسنده دیدگاه: نیما
  27 آذر 1394

  سلام حاج آقا.
  من میخواستم با خواهرتون ازدواج موقت کنم.
  چیه چرا ناراحت شدین؟؟؟

  نکنه مرگ خوبه ولی واسه همسایه؟!؟!

  • نویسنده دیدگاه: حسین
   21 فروردین 1396

   دختری که میتونه راحت ازدواج دایم کنه مگه مرض داره ازدواج موقت کنه. مسلما پدر و برادرش هم راضی به این کار نیستند . خیلی چیز واضحیه!

 4. نویسنده دیدگاه: علی
  12 آبان 1394

  باسلام.شرایط ثبت نام چطوری

 5. نویسنده دیدگاه: شراره
  09 خرداد 1394

  حکم خدا را نمیشود انکار کرد مطلب شما کامل و شرعی بود اما یک مسیله را که بسیار مهم است به آن نپرداختید و آن اینکه این حکم برای مردان هوسباز که همسر سالم دارند نیست زیرا در صورت اینکار زندگیهای دایم به مخاطره می افتد حتی متلاشی میشود اتفاقی که برای خودم افتاد و نابود شدم…..
  ازدواج موقت یک عمل اورجانسی و برای برون رفت از بن بست هاست تا در نهایت کسی مرتکب حرام نشود نه اینکه مجوزی برای ارضای نفس سیری ناپذیر ادمی !!!!!!
  ضمنا فرق هرزگی و ازدواج موقت بسیار آشکار است .ازدواج موقت قانون و قاعده دارد و حکم خداست و اگر مثل هر قانون دیگری در جای خودش درست انجام شود و از آن سو؛استفاده نشود جلوی بسیاری از بی بندو باریها را خواهد گرفت اما افسوس….. کو ادم باتقوا و منصف؟؟؟؟

 6. نویسنده دیدگاه: anna
  22 تیر 1393

  من اصلا یه حمصهین چیزی رو که گفت شده قبول ندارم یه مشت حرف چرتو پرته، اینجوری دیگه هیچکی ازدواج نمی‌کنه همه چه ۲خطر چه پسر یه موقت میگیرن بعدشم سراغ یکی‌ دیگه ،

 7. نویسنده دیدگاه: ساناز
  24 فروردین 1393

  من این مقاله رو هم به کارشناس حقوقی و هم به کارشناس مذهبی نشون دادم و مخالف این مطلب بودن.در ضمن دختر مجرد نمیتونه بدون اذن پدر چه ازدواج دائم و چه موقت انجام بده.

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   24 فروردین 1393

   بله اشاره به این شده بدون اجازه پدر ازدواج دائم و موقت نمیشه، ممنون

 8. نویسنده دیدگاه: سعید
  24 فروردین 1393

  سلام
  من به شخصه در دوران کارشناسی ازدواج موقت بسیار موفقی داشتم و خیلی هم به نیکی ازش یاد میکنم. البته منجر به نزدیکی نشدا !
  چند بار هم با ایشان تمدید کردیم فکر کنم یک سال و نیم شد.
  البته بهم نرسیدیم و شرایطمون جور نشد. و رابطه عاطفی ما همانجا تمام شد.
  در نتیجه ایشان چند ماه بعد، ازدواج دائم با یک آقایی داشتن که شنیده ها حاکی از خوشبخت شدن ایشان است.
  بالاخره پارسال هم بنده با خانمی ازدواج دائم کردم و خیلی خیلی راضی هستم.

 9. نویسنده دیدگاه: fariba laya
  23 فروردین 1393

  سلام خسته نباشید این حرفا قبول ازدواج موقت براکسایی که احتیاج دارن ولی ارن اقایونی که همسروفرزند دارن سواستفاده کرده زندگی روبراخانواده تلخ مرکنن همین داماد خودمان هرکثافت کاری بگی انجام میده وهیچ کاری هم ازدست خاهرم برنمیاد

 10. نویسنده دیدگاه: ساناز
  23 فروردین 1393

  کامل خوندم با متنی که شما زدین همین میشه دیگه.اگه کلا بخوان با یکی باشن که میشه ازدواج دائم.به نظرم این مطلب اصلا جالب نبود چون شما نمیتونین جوونا رو تو خیلی مسائل توجیح کنید و اون چیزی که دلشون میخواد رو برداشت میکنن.

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   23 فروردین 1393

   منظور اینکه تا ازدواج دائم شخص میتونه، اگر بنا به برداشت افراد باشه تو هر مسئله ای اتفاق میفته، استفاده صحیح از هر چیزی درسته با رعایت اصول. بله نه صرفاً گول زدن خود

 11. نویسنده دیدگاه: ساناز
  23 فروردین 1393

  اصلا موافق نیست میشه تفاوت این مدل ازدواج رو با هرزه گری بگید.قرار باشه به اسم اینکه من نمیتونم خودم رو کنترل کنم و هر روز با یکی باشم و بعد کلاه شرعی به اسم صیغه براش درست کنم که نشد کار.جامعه چه گندی میشه.لطفا درست تحقیق کنید و همین جوری یه مطلبی ر چاپ نکنید و با افکار مردم بازی نکنید.با این خطبه مثلا عقدی که نوشتید شما مسئولین.

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   23 فروردین 1393

   در متن اصلا اشاره ای به اینکه کسی هر روز با یکی باشه نیست، لطفا کامل بخونید

 12. نویسنده دیدگاه: رسای
  23 فروردین 1393

  به نظرم همش درحد حرفه اگه اینطورنبود این همه فسادوفحشا وجود نداشت آیا کسی هست این سنت پیامبر رو اجرا کنه نه!!!چون خوب برا جوونا ومردم جانیفتاده ابرفرض اگه اجرا میشه من جوون حالا تو این سن)23(که اوج شهوت رو دارم باید چی کار کنم؟؟؟؟

نظر خودتان را ارسال کنید