آشنایی با حیوانات آزمایشگاهی

خرگوش سفید نیوزلندی ( (New Zealand White Rabbit)

یکی از نژادهای اهلی شده خرگوش اروپایی (Oryctolagus cuniculus) می باشد. نیوزلند وایت آلبینو معمولترین نژاد برای مصرف در تحقیقات بیومدیکال است زمینه های مختلف تحقیقات بیومدیکال شامل جنین شناسی، سم شناسی ، ویروس شناسی و …. می باشد. همچنین این خرگوش بطور گسترده در تستهای سلامت ( پیروژنی، تراتوژنیسیتی و….) کاربرد دارد. کاربرد روزمره و عمده خرگوشها استفاده در سرم شناسی است چرا که آنها قادر به تولید آنتی بادیهای مختلف در پاسخ به انواع آنتی ژنها هستند.

 

هامستر طلایی یا سوریه ای GOLDEN(SYRIAN) HAMSTER

هامستر جزء خانواده Cricetidae مي باشد. تاكنون 54 گونه و واريته در 5 جنس مختلف مشخص شده است. هامسترها نقب مي زنند، فرصت طلب مي باشند، در انبار كردن غذا افراط مي كنند و به خواب زمستاني مي روند. سه گونه هامستر در آزمايشگاه بكار مي رود و از اين ميان Syrian يا هامستر طلايي Mesocricetus auratus)) بيشترين و عمومي ترين گونه استفاده شده مي باشد. خصوصيت منحصر بفرد آن وجود گودال چانه اي است كه محل ممتازي براي مطالعات micro circulation ، انتقال جنین، رشد تومورها و بررسيهاي ايمونولوژيكي مناسب کرده است. همچنین بعلت کوتاه بودن دوره آبستنی (18 – 15 روز) ، هامستر طلایی برای مطالعات تراتولوژی بکار می رود. در ضمن در مطالعه جهت مراقبتهاي دنداني و بيماريهاي پريودنتال و بطور اختصاصي در تظاهرات بيومديكال بيماري و ويروس شناسي بكار رفته است.

 

خوکچه هندی GUINEA PIG

خوكچه هندي: نام علمی Cavia porcellus

یک پستاندار از راسته جوندگان Rodentiaو زير راسته Hystricomoprpha، و خانواده Caviidae می باشد.

نام خوکچه هندی از ديرباز با تحقيقات مترادف بوده و به عنوان منبع غذايي اهميت به سزايي داشته است . امروزه نيز خوكچه هندي در بسياري از مناطق آمريكاي جنوبي نگهداري مي شود . خوكچه هندي براي اولين بار در اواخر قرن 18 ميلادي توسط لاووازيه براي اندازه گيري توليد گرما استفاده گرديد .

مهمترين كاربرد هاي خوكچه هندي به عنوان مدل حيواني در تحقيقات و توليدات پزشكي عبارتند از :

 

مطالعات ايمونولوژي: بررسي مكانيسم هاي ايمني زايي نسل هاي جديد انواع واكسن BCG .

مطالعات كمپلمان ها

واكنش هاي آنافيلاكسيك

مطالعات عفوني: در بيماري هاي عفوني همچون بروسلوز ، مشمشه، ديفتري،سل، تيفوس آندميك و …

مطالعات تغذيه اي: در كمبود هاي ويتامين هاي C و اسيد فوليك : به دليل نياز ها وشباهت هاي آنزيمي مربوطه در انسان و خوكچه هندي.

بررسي هاي اسيدهاي امينه: مانند آرژنين

مطالعات المان هاي خوني: مانند پتاسيم.

مطالعات شنوايي: بررسي هاي اتولوژي: به دليل مشابهت بسيار ساختار حلزون گو ش داخلي و گوش بيروني

مطالعات ژنتيكي: بررسي رنگدانه هاي جلدي.

مطالعات فارماكولوژي: منبع شناخته شده براي تهیه و توليد کمپلمان سرم ، پلي كلونال آنتي بادي

آزمون هاي كنترل كيفيت فرآورده هاي دارويي مانند آزمون هاي Abnormal Toxicityبرخي فرآورده هاي تزريقي

آزمون هاي كنترل كيفيت واكسن ها مانند آزمون هاي Safety ,Innocuity واكسن BCG هپاتيت B، ديفتري و….

موشهای همخون و هيبريد

بخش علوم حیوانات آزمایشگاهی انستیتو پاستور ایران با توجه به نیاز مبرم محققین کشور اقدام به راه اندازی واحد تولید و تکثیر چهار نوع موش همخون ( DBA/2 و Balb/c , C57BL/6, CBA/j) و يك نژاد هيبريد نسل اول B6D2F1 نموده است . لازم به ذکر است این بخش تنها مركز تولید کننده حیوانات همخون آزمایشگاهی با این تنوع در سطح کشور می باشد .

 

موش کوچک همخون Balb/c

اين نژاد از نظر ظاهري سفيد (آلبينو يا بدون رنگدانه ملانين ) بوده و از نوع همخون مي باشد. روش تكثير آن به شيوه خواهر× برادر مي باشد. اين نژاد براي توليد آنتي باديهاي مونوكلونال كاربرد داشته و بعضي از انواع اين نژاد نسبت به ليستريا، ليشمانيا و بعضي گونه هاي تريپانوزوما حساس مي باشد.

 

موش کوچک همخون C57BL/6

اين نژاد به رنگ سياه بوده و از نوع همخون مي باشد و روش تكثير آن به شيوه خواهر × برادر است. اين موش داراي زندگي طولاني بوده و در برابر تومورها نسبتا مقاوم مي باشد. این سوش بطور عمده بعنوان سوش پایه برای تولید موشهایی که موتاسیونهای خودبخودی را بوجود می آورد بکار می رود. همچنین بطور گسترده ای در تحقیقات بیولوژی قلبی – عروقی، دیابت و چاقی، ژنتیک، ایمنی شناسی، نوروبیولوژی و …. بکار می رود.

 

از ويژگيهاي اين نژاد :

داشتن حساسيت بالا نسبت به رژيمهاي غذايي چاق كننده، ديابت تيپ 2 و آترواسكلروزيس
ميزان شيوع بالاي ميكروفتالمي
تراكم استخواني پايين
هيدروسفالي ارثي و بد بسته شدن دهان
تحمل نسبت به الكل و مورفين
كاهش شنوايي ديررس
موريزش وابسته به overgrooming
موش کوچک هيبريد B6D2F1

B6D2F1 اين نژاد از نظر ظاهري سياه مي باشد و از نوع (Hybrid F1) دو رگه نسل اول بوده و از جفتگيري بين دو نژاد هم خون C57BL/6 و DBA2 بوجود مي آيد.

از نظر تمام جايگاههاي ژني هتروزيگوس بوده و كاربردهاي آن شامل استفاده در مطالعات رفتاري و تحقيقات پرتوي مي باشد. هم چنين در آزمونهاي سلامت (safety) و موثر بودن (Efficacy) و سنجش بيولوژيك داروها، مواد غذايي و عوامل بيماريزا و هورمونها مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

موش کوچک همخون DBA/2

اين نژاد به رنگ قهوه اي روشن بوده و از نوع هم خون مي باشد و. روش تكثير آن به شيوه خواهر × برادر مي باشد. اين نژاد از نظر ژنهاي مربوط به كاهش شنوايي وابسته به سن هموزيگوس مي باشد. كاربرد اين موش در مطالعات بيولوژي قلبي عروقي، نوروبيولوژي و تحقيقات اعصاب حسي مي باشد. از ويژگيهاي اين موشها حساسيت كم آنها نسبت به آترواسكلروزيس متعاقب استفاده از جيره هاي حاوي مواد اتروژن مي باشد و واكنشهاي عدم تحمل به الكل و مورفين را كاملا نشان مي دهند.

 

موش کوچک همخون CBA/j

اين نژاد از نظر ظاهري آگوتي بوده و از نوع هم خون مي باشد كه روش تكثير آن به شيوه خواهر × برادر است. این سوش برای مطالعه تیروئیدیت گرانولوماتوزی اتوایمیون تجربی (G-EAT) بکار می رود. از ويژگيهاي اين موش مقاومت نسبت به آترواسکلروزیس تغذيه اي بوده و در ضمن در اين موشها آسیبهای توبولواینتراستیتیال کلیوی به کرات مشاهده مي شود و همچنين سندرم عدم كارآيي اگزوكريني پانكراتيت بطور خودبخودي ديده مي شود.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: مرسي واقعا
  30 تیر 1395

  ممنون و متشكر عالي بود

 2. نویسنده دیدگاه: سارا
  23 مهر 1394

  خدایا زندگی این حیونای بیچاره اول تا آخر داخل قفس های تاریک و نم داره. از اول تا آخر باید درد و رنج بکشن . خدایا تو کجایی؟؟؟

 3. نویسنده دیدگاه: محمد
  30 مهر 1393

  اخه اگروزنشونم مینوشتس ثواب داشت ممنون.

 4. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  12 اردیبهشت 1393

  سلام مطالبتون خیلی جالب و عالی یود
  ممنون
  موفق باشید

نظر خودتان را ارسال کنید