21 فروردین ، شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی (1378 ه ش)

آسمونی : 21 فروردین مصادف با سالروز شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی (1378 ه ش) می باشد.

امیر سپهبد علی صیاد شیرازی در سال 1323 در كبود گنبد مشهد به دنیا آمد. مادرش شهربانو و پدرش زیاد نام داشت. پدرش، كه از عشایر فارس بود، به استخدام ژاندارمری در آمد و سپس به ارتش منتقل شد. او از جاذبه‌ای خاص برخودار بود، از این رو علی تحت تأثیر پدر از كودكی به ارتش علاقه مند شد. او به همراه پدر و خانواده، مانند دیگر خانواده‌های نظامیان، از شهری به شهری مهاجرت می كرد. شهرهای مشهد، گرگان، شاهرود، آمل، گنبد و سرانجام گرگان محل پرورش وی شدند. او سال ششم متوسطه را در تهران گذراند و در سال 1342 موفق به اخذ دیپلم گردید. او در سال 1343 در كنكور دانشكده افسری شركت كرد و پذیرفته شد و سرانجام در مهرماه 1346 در رسته توپخانه دانش آموخته شد و با درجه ستوان دومی وارد ارتش گردید.

پورتال آسمونی : او پس از طی دوره آموزشی در شیراز و اصفهان به لشگر تبریز و سپس لشگر زرهی كرمانشاه منتقل شد. علی صیاد شیرازی در سال 1352 به دلیل لیاقت ها و دقت هایش در كار، برای تكمیل تخصص های توپخانه از طرف ارتش به آمریكا اعزام شد تا دوره هواسنجی بالستیك را بگذراند. او این دوره آموزشی را در شهر فورت سیل از ایالت اوكلاهما، در منطقه‌ای نظامی، با موفقیت طی كرد. او پس از گذراندن دوره، با تخصصی جدید و روحیه‌ای با نشاط به ایران مراجعت كرد. ارتش برای استفاده از دانش نظامی ستوان، او را در سال 1353 به اصفهان ـ مركز توپخانه منتقل كرد. در اواخر حكومت پهلوی به دلیل این كه در بین افسران، تبلیغات ضد رژیم می كرد، ضد اطلاعات، از قرار دادن جنگ افزار در اختیار وی ممانعت كرد و اعلام نمود كه از واگذاری مشاغل حساس به او خودداری شود. سرانجام سروان در 19 بهمن دستگیر و زندانی شد.

دوره دوم زندگی سرگرد صیاد بعد از پیروزی انقلاب آغاز می‌شود: او پس از پیروزی انقلاب با رحیم صفوی و حجت الاسلام سالك آشنا می‌شود و با یكدیگر پیمان می بندند كه از پادگان های اصفهان حفاطت نمایند. پس از حوادث كردستان، صیاد با درجه سرگردی به غرب اعزام می گردد و با هماهنگی ارتش و سپاه سنندج را آزاد می كنند. لیاقت های سرگرد در كردستان موجب می گردد تا با درجه سرهنگی به فرماندهی عملیات غرب منصوب گردد. اختلافات سرهنگ علی صیاد شیرازی با بنی صدر اولین رئیس جمهوری اسلامی موجب بركناری وی و خلع دو درجه می گردد. اما دیری نپایید كه بنی صدر سقوط كرد و محمد علی رجایی به ریاست جمهوری رسید و سروان مجدداً با دو درجه به غرب كشور اعزام می‌شود.

سایت آسمونی : سرهنگ با تأسیس قرارگاه حمزه سیدالشهداء لشگرهای 64 ارومیه و 28 كردستان و تیپ های 23 نیروی ویژه هوا برد و تیپ 30 گرگان شهرهای بوكان و اشنویه را آزاد كرد. در هفتم مهرماه 1360 به خاطر رشادت ها و لیاقت ها توسط امام خمینی به فرماندهی نیروی زمینی منصوب شد. او در عملیات طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل، مطلع الفجر، محرم، والفجر 1، 2، 3، 4، 8، 9، عملیات خیبر و بدر و قادر شركت نمود و پیروزی های بزرگی را برای ایران به ارمغان آورد. سرهنگ علی صیاد شیرازی در مرداد سال 1365 از فرماندهی نیروی زمینی استعفا داد و با پیشنهاد آیت الله خامنه‌ای و تصویب رهبر كبیر انقلاب به سمت نمایندگی امام در شورای عالی دفاع منصوب شد. در سال 66 به درجه سرتیپی نایل آمد. سرتیپ صیاد شیرازی در سال 67 در عملیات مرصاد كه مرزهای غرب ایران مورد هجوم منافقین قرار گرفته بود منافقین را شكست داد. سرانجام صیاد شیرازی در مقام جانشینی ریاست ستاد كل به خدمت مشغول شد. تیمسار سرتیپ صیاد شیرازی در 16 فروردین 1378 با حكم فرماندهی كل قوا به درجه سرلشگری نایل آمد. اما در صبح روز 21 فروردین 78 توسط منافقین ترور شد و به آرزوی دیرین خود یعنی شهادت در راه حق دست یافت.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تقویم تاریخ آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید