دعای شرف الشمس 19 فروردین

دعای شرف الشمس

برای بر آورده شدن حاجات دعای شرف الشمس 19 فروردین:

روز 19 فروردین از ساعت 11:30 صبح تا اذان ظهر ۲ رکعت نماز حاجت مثل نماز صبح می خوانیم بعد ۱۰۰ صلوات می فرستیم و مقداری صدقه برای ایتام کنار میگذاریم. سپس دعا رو می نویسیم و در زیر آن سلامتی و فرج آقا امام زمان(عج) را از خداوند منان درخواست کرده ، مرقوم میداریم و سپس حاجت خود را می نویسیم و آن را تا کرده در پاکتی می گذاریم و تا ۱۹ فروردین سال بعد آن را باز نمی کنیم باشد که انشاالله حاجت خود را بگیریم . لازم است بدانیم که افضل وقت آن 11:30 صبح تا اذان ظهر است و اگر فرصت نشد می توان آن را تا اذان مغرب که هنگام استجابت دعاست انجام داد.

رمز و دعا شرف الشمس

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه‍ِی کالکَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی.

دو نکته مهم دیگر درباره شرف شمس

 1. اگر از نگین استفاده میکنید سعی کنید هر سال در ساعت ذکر شده و با آداب کامل بوسیله یک سوزن روی نقش کنده شده را دوباره خراش دهید.
 2. اگر روی کاغذ نوشتید آنرا باز نکنید و به کسی نشان ندهید و در آخرین چهارشنبه سال به آب روان بسپارید.

اگر اسم اعظم خدا را نمیدانید

نوشته حضرت سلیمان را بنویسید که بر روی انگشترش بنا به روایات نوشته بود :

لا اله الا الله الملک الحق المبین

ولی اگر میتوانید بیشتر بنویسید آیه الکرسی را بنوسید که در روایات است فاصله آن با اسم اعظم همانند فاصله سفیدی چشم با سیاهی چشم است. یعنی با یک میلیمتر اختلاف همان اسم اعظم حساب میشود.

این دعاشرف الشمس نامیده می شود در کتاب «جنه الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است (مصباح کفعمی کتابی نسبتا” معکتبر در ادعیه است).

گفتنی است که مرحوم کفعمی، سند معتبری برای این مطلب ذکر نکرده و تنها گفته است : این حروف شکل اسم اعظم است . بعد در حاشیه کتاب می گوید: در بعضی از کتاب های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده است . به نظر می رسد بیان چنین نقلی محکم نیست ; چون سند این روایت تا امیرالمؤمنین (ع) ذکر نشده است . مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سر المستتر» با اندکی تغییر آورده است.
البته در کتاب های یاد شده این شکل به «شرف الشمس» نامیده نشده است و احتمالا تشخیص اساتید علم ختوم و اذکار این بوده که این شکل در شرف شمس – که نوزدهم فروردین ماه است – نوشته شود که ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این شکل خواهد بود. برای نوشتن این شکل یا حک آن بر روی انگشتر، در نوزدهم فروردین سند مکتوبی یافت نشد; اما از برخی بزرگان (مثل مرحوم کشمیری) این مطلب شنیده شده است.

از سنگ شرف الشمس برای :

چشم زخم ، گشایش امور ،برآورده شدن آرزوها ،افزایش رزق وروزی استفاده می گردد.

یک نکته دیگر آنکه :

در روز شرف الشمس از ساعت 11 ظهر تا ساعت 23 روی طلا ، عقیق زرد ، پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا با خط زرد روی کاعذ و یا پارچه می نویسید و دعای آورده شده را خوانده و نوشته و بعد هر حاجتی که از خدا دارید را زیر دعا می نویسید و درقرآن میگذارید انشاالله برآورده می شود.

روز نوزدهم فروردین هر ساله عده ای زیاد از مردم برای دریافت این سنگو نوشتن حکاک در این روز به بازارها و مراکز فروش مراجعه میکنند و مبالغ زیادی را پرداخت میکنند.

حکاکی شرف الشمس

می‌گویند حکاکی«شرف‌الشمس» در روز نوزدهم فروردین ماه، وسعت روزی و توفیق در عبادت را به همراه دارد، جدای از خرافی‌بودن این موضوع، نباید فراموش کرد که «گرچه زآن گوهر سلیمان شاه شد/ آن گهر بودش که بند راه شد».
نقل قول‌های مختلفی در میان علما و اساتید درباره انگشتر شرف ‌الشمس وجود دارد؛ برخی به آن اعتقاد داشته و گروهی دیگر آن را جزو خرافات می‌پندارند

گره‌گشایی از مشکلات مردم تنها با یک حکاکی!

این روزها وقتی به حرم مطهر حضرت عبدالعظیم(ع) می‌روی و گذرت به بازارچه قدیمی ری می‌افتد و از کنار نقره‌فروشی‌ها که عبور می‌کنی ناخودآگاه توجه‌ات به پلاکاردهایی جلب می‌شود که از گوشه و کنار بازارچه و از سردر بیشتر مغازه‌ها آویزان است و از حکاکی شرف‌الشمس با رعایت آداب شرعی و با حضور اساتید مجرب (!) نوید می‌دهد.

ساعت 9 صبح کرکره مغازه‌ها کم‌کم یکی پس از دیگری توسط صاحبانشان گشوده می‌شود. دو جوان به سفارش یکی از اساتید دانشگاهشان از محله جنت‌آباد برای سفارش انگشتر شرف‌الشمس به شهرری آمده‌اند و پس از ارائه سفارش خود باید به موقع در محل کار خویش حاضر شوند. آنها معتقدند همراه داشتن انگشتر شرف‌الشمس وسعت رزق می‌‌آورد و باعث برکت در کسب و کارشان خواهد شد. زوج میانسال دیگری که برای چندین سال متوالی انگشتر شرف‌الشمس را تهیه کرده‌اند، می‌گویند: اگر کسی نمی‌تواند سنگ شرف‌الشمس را بخرد شخصی مقید و مؤمن، روی کاغذ زرد رنگ مخصوصی پس از نوشتن ذکر و دعای مخصوص، آن را میان افراد علاقه‌مند پخش می‌کند تا حوائج و مشکلات خویش را بر روی آن نوشته و صدقه‌ای را به نیت حضرت زهرا (س) کنار ‌گذاشته و آن برگه را همراه خود تا یک سال نگه می‌دارند تا حوائجشان برآورده شود.

«جواد عابدین» یکی از حکاکانی است که سال‌ها در بازارچه قدیمی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به انجام این کار مشغول بوده و به کار خویش اعتقاد فراوان دارد. وی هدف خود از 15 سال فعالیت در این حرفه را گره‌گشایی از مشکلات مردم معرفی می‌کند و می‌گوید: یکی از دوستانم در خصوص یک معامله بارها تلاش کرده بود اما به نتیجه مطلوب نمی‌رسید اما با توکل بر خدا و همراه داشتن انگشتر شرف‌الشمس به مقصود خود رسید.
اما در این میان نیز هستند حکاکانی که بدون رعایت اصول لازم به حکاکی شرف‌الشمس می‌پردازند و تنها هدفشان نیز کسب درآمد است. آن‌ها برای حکاکی 13 حرف شرف‌الشمس ـ که 4 حرف اول از تورات، 4 حرف دوم از انجیل و 5 حرف آخر از قرآن است ـ از 3000 تا 5000 تومان طلب می‌کنند، در حالی که این کار کم‌تر از 15دقیقه زمان می‌برد.

هر فردی صلاحیت حکاکی بر روی شرف‌الشمس را ندارد

برای بررسی میزان وثاقت دعای شرف‌الشمس ـ که برخی آن را اسم اعظم می‌دانندـ به سراغ یکی از اساتید حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم (ع) می‌رویم.
«مؤمنه عربی» در خصوص مستند و مستدل بودن شرف‌الشمس می‌گوید: اصل شرف‌الشمس حقیقت دارد اما سنگی که امروزه در بازار به عنوان شرف شمس در میان مردم رواج دارد سنگ شرف شمس نبوده و هر شخصی صلاحیت حکاکی بر روی آن را ندارد.

وی ادامه می‌دهد: نویسنده دعای شرف‌الشمس باید فردی متقی و به دور از گناه باشد لذا افرادی که با تعیین قیمت و نصب آن در سردر مغازه‌ها نه تنها شایسته انجام این کار نبوده بلکه برای رسیدن به منافع خویش به این کار روی آورده‌اند. عربی با بیان اینکه شرف‌الشمس زمانی مؤثر است که ذکر مخصوص روی نگین اصل حک شود، معتقد است: به دلیل آنکه امروزه نگین شرف‌الشمس اصل، بسیار کمیاب بوده و این مسئله که امروزه در برخی از مکان‌ها شاهد تبلیغات سوء هستیم که منجر به ترویج خرافات شده است.

حکاکی شرف‌الشمس در قرون اخیر باب شده است

اما حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی طائب اعتقاد چندانی به حکاکی شرف‌الشمس ندارد. وی معتقد است: برخی از اشخاص مطلبی شبیه حق را بیان می‌کنند که شاید در ابتدا مخالفانی داشته باشد اما به مرور زمان به یک رفتار خرافی تبدیل می‌شود. وی در خصوص فهم صحیح حقایق دینی اظهار می‌کند: علمای دینی، بهترین شاخص برای ما هستند و با توجه در اعمال و رفتار آنها می‌توان حق را از امور باطل تشخیص داد چرا که در طول تاریخ برای ما ثابت شده که علما در انجام واجبات، مستحبات و ترک محرمات و مکروهات نسبت به سایر مردم پیشی داشتند.
این استاد حوزه و دانشگاه تصریح می‌کند: اگر انجام کاری مستحب بود بألاخره برای یک‌بار هم که شده از سوی ائمه‌ اطهار (ع) و علما باید انجام می‌شد لذا عملی که مطلقاً برای یک دفعه هم علما به انجام آن مبادرت نورزیده‌اند به احتمال قوی ریشه در خرافات دارد.

وی در ادامه می‌گوید: حکاکی شرف‌‌الشمس به قرن‌های اخیر باز می‌گردد و در کتب روایی متقدم مطلب یا روایتی با این مضمون یافت نمی‌شود.
این کارشناس مذهبی، پرهیز از امور خرافی، توکل بر خداوند متعال و توجه به هدایت‌ و ارشادهای حضرات معصوم(ع) را از جمله مسائلی می‌داند که ما را از توسل به مسائل غیر واقعی بی‌نیاز می‌کند و در واقع توجه به برخی حاشیه‌ها انسان را از مسیر اصلی دور خواهد کرد. وی چنین مطرح می‌کند: خرافات، مخرب واقعیت‌هاست به دلیل آنکه اصل و مبدأ خرافه از سوی کسانی است که برای دستیابی به منافع دنیایی خویش، چیزی شبیه حق را در میان مردم مطرح می‌کنند بنابراین وقتی انسان‌ها به امور شبیه حق مشغول شوند در نتیجه از حقایق باز خواهند ماند.

طائب در پایان ابراز داشت: شاید برخی خرافات در ظاهر ضرری برای انسان نداشته باشد اما سود و بهره‌ای که باید از حق نصیب او می‌شد را از دست داده و به طور کلی، خرافات مکتبی است که نه تنها هیچ سنخیتی با کمالات انسانی ندارد بلکه در مقطع زمانی خاص، انسان را از رشد معنوی باز خواهد گذاشت.

دل ز گوهر بر کن ای گوهرطلب!

با مراجعه به کتاب‌های حدیثی صحت سخنان حجت‌الاسلام طائب بیشتر آشکار می‌شود. چرا که با وجود «اسم اعظم» دانستن شرف‌الشمس و منصوب‌کردن آن به حضرت علی(ع) قدیمی‌ترین مطالب در این باره به حداکثر 4 قرن پیش باز می‌گردد و هیچ نشانی از آن در کتاب‌های متقدم به ویژه کتب اربعه شیعه یافت نمی‌شود.

نظر علما و مراجع تقلید در مورد شرف الشمس

خلاصه نظر بعضی از علماء درباره شرف الشمس:حرزیه که منسوب به امام علی(ع)است و بر سنگ نوشته میشه و اشکالی نیست به عنوان انگشتر به دست کرده شود( صراط النجاة ، ج‌10، ص: 426)

آیت الله روحانی: اهل این گونه فنون (اهل علوم غریبه) می گویند كه اگر یك بار شرف الشمس به طریق مخصوص نوشته شود، دیگر احتیاجی به تكرار در سال بعد ندارد و اثرش باقی است ، ولی چون در طرز نوشتن آن اختلاف است ، مثل شكل ستاره آن یا حرف میم آن، بعضی به همه وجوه آن می نویسند ، مثلا یك بار با ستاره پنج گوشه و یك بار با ستاره شش گوشه.

حضرت آیت الله مظاهری: “شرف الشمس مورد اعتماد است . اگر كسی داشته باشد، تجدید لازم نیست.”

مرحوم كفعمی در كتاب مصباح كفعمی بدون آن كه سند محكمی ذكر كند می گوید: این حروف (دعای شرف الشمس) شكل اسم اعظم است، سپس در حاشیه كتاب یاد شده می گوید: در بعضی از كتاب های شیعه دیدم كه از امیر المؤمنین ـ علیه السّلام ـ نقل شده است.(بحارالانوار، ج 54، ص 22.)

البته در كتاب های یاد شده این حروف و شكل به شرف الشمس نامیده نشده است، بلكه ممكن است تشخیص اساتید علوم ختوم و اذكار این بوده كه این شكل در شرف شمس ـ كه نوزدهم فروردین ماه است ـ نوشته شود كه ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این ذكر می شود. برخی این شكل و ذكر را بر روی انگشتر حك می كنند،(ابراهیم بن علی عاملی كفعمی، قم، انتشارات رضی، 1405 ق.)

مرحوم شیخ بهائی نیز در كتاب “سرالمستتر” در رابطه با این شكل كه بعضا به شرف الشمس معروف شده ،مطالبی بیان فرموده است.
می گویند كه شرف الشمس را باید در روز 19 حمل كه مطابق با روز 19 فروردین است، از طلوع آفتاب تا ظهر بر عقیق زرد و در صورت عدم امكان بر كاغذ زردی نوشته و با خود حمل نماید، ولی تجدید آن در روز مذكور در سال های بعد شرط نشده است و لازم نیست.”

یکی از علماء درباره شرف الشمس می گوید:

شرف الشمس از علوم غریبه است، لكن در كتب متقدمین(عالمان قدیم از صدر اسلام تا چند قرن پیش) اعم از روایی و ادعیه و اذكار اثری از آن نیافتم . فقط متاخرین در چند قرن اخیر آن را معتبر می دانند . بیاناتی درباره شرف الشمس و طریقه تكثیر آن به صورت مربع یا مسبع(هفت ضلعی) و غیره و نیز آثار و بركات آن مطالبی متذكر شده اند . بعضی آن را ماخوذ از اسم اعظم تلقی كرده اند . در كتاب “جواهر مكنونه” كه از كتب خطی اذكار است و همچنین در كتاب “السحاب اللئالی” تالیف سید عبدالله بوشهری و كتب دیگر، آثاری از جمله دفع فقر و بیماری ها و حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و كسب عزت و بزرگی برای آن متذكر شده اند.

مرحوم شیخ بهایی هم همین شكل را در كتاب «سرّ المستتر» با اندكی تغییر آورده است. البته در كتاب‏های یاد شده این شكل به «شرف‏ الشمس» نامیده نشده است و احتمالاً تشخیص اساتید علم ختوم و اذكار این بوده كه این شكل در شرف شمس – كه نوزدهم فروردین ماه است – نوشته شود كه ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این شكل خواهدبود.

در كتاب «هزار و یك نكته»، نكته 277، تألیف آیت‏اللّه‏حسن‏زاده آملی نیز مطالبی راجع به این شكل آمده است.

در کتاب های اسلامی هم نقش شرف الشمس هم را شامل پنج اسم اعظم خداوند می دانند که آنها را کلمات مبارکه: الله ، جمیل رحمن ، مومن و نور گفته اند و بجای نقش از پنج حرف اول آنها بصورت ا.ج.ر.م.ن میتوان استفاده کر

5/5 ( 1 نظر )


منبع : آسمونی

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: مهران
  20 فروردین 1398

  سلام ممنون از زحمتی که درباره شرف الشمس کشیدین و وقت گذاشتین بنده که اعتقاد مذهبی دارم ولی حداقلش واسه کسی که اعتقاد هم نداره یه مطلب خوندنی هستش که اطلاعات عمومی رو بالا ببره

 2. نویسنده دیدگاه: محمدعلی
  08 بهمن 1397

  چند بار نوشتم ویاخریدم گم میشن.نمیدونم چرا

 3. نویسنده دیدگاه: aras
  24 فروردین 1396

  سلام .میشه جواب منو بدید لطفا.من 19 فروردین رفتم و یک اویز شرف شمس روی نگین عقیق برام حک کردن و اسم خودم و پدر و مادرم رو هم پرسید.از اون موقع تا حالا حالم یه جوریه همش خواب میبینم نمیدونم چی کار کنم میخام باطلش کنم چی کار کنم؟

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   23 اسفند 1397

   از همراه داشتن دعای کامل حرز امام جواد علیه السلام همیشه بهره ببرید که کارها کند .

 4. نویسنده دیدگاه: کیسان
  19 فروردین 1396

  خرافاتی ها….مگه شماها دعا نویسید…
  حضرت محمد از کسایی که دعا های بی معتبر مینوشتن عاجز بود..

 5. نویسنده دیدگاه: سید محمد حسین موذن
  19 فروردین 1396

  سلام
  ترجمه ندارد؟

 6. نویسنده دیدگاه: ف،ر
  19 فروردین 1396

  سلام، ببخشيد من نميدونستم وفكر ميكردم از اذان ظهر امروز ١٩ فروردين ٩٦ هست تا ١١ شب ، و تازه شروع به انجام اعمال كردم يعني زمان را از دست دادم ؟

 7. نویسنده دیدگاه: محمد
  19 فروردین 1396

  مهم عقیده پاک ومقدسیه که ماشیعیان به دینمون داریم وامیدوارم باترویج بجااین سنتهاجوانان ازبه بیراهه رفتن نجات پیداکنند وچه حس خوبیه که ما به این اعتقادات شیرین وبه اصطلاح آرامشش بخش پیدامیکنیم ممنونم ازاین اطلاعات مفیدتون _التماس دعادارم ازهمه عزیزان دراین روزمقدس که ولادت آقاجوادالائمه هم هستش

 8. نویسنده دیدگاه: امیرحسین قشقاییان
  09 فروردین 1396

  با عرض سلام و ادب
  حقیر در ابتدا سال نو را خدمت کلیه دست اندرکاران تبریک عرض مینمایم
  استدعا دارم که پاسخ بنده را بدهید چون همه جا را سرچ کرده ام
  بنده خواهان ترجمه ی فارسی دعای شرف شمس هستم لذا اگر منتی بر سر حقیر بگذارید و انرا برای من در ایمیلم بفرستید دعا گویتان خواهم بود
  از درگاه خداوند باریتعالی علو درجات را برای شما مسئلت دارم

  • نویسنده دیدگاه: سعید زنگنه
   10 فروردین 1396

   با تشکر ، دوست عزیز معنی وجود ندارد

 9. نویسنده دیدگاه: مهندس حافظ کاظم زاد
  15 اسفند 1395

  هرکی اعتقاد داره که خورافاته خواهشا گورشو گم کنه نیاد تو این وبسایتا اینجا جای ادمای حسابیه نه یه سری لاتو لوت از خدا بی خبر. واقعا ممنون از وبسایت عالیتون بسیار سپاس بابت مطالبتون

  • نویسنده دیدگاه: سعید زنگنه
   21 اسفند 1395

   زنده باشین عزیز

  • نویسنده دیدگاه: هانا
   19 فروردین 1396

   ” گورشو گم کنه ” با ” آدمای حسابی ” تناقض داره آقای محترم . بهتر بود از واژه بهتری استفاده می کردین.

 10. نویسنده دیدگاه: ناهید
  20 فروردین 1395

  در قران هست که حضرت سلیمان به خاطر یک انگشتر ۵۰۰ سال از بهشت دور شد
  لطفا آگاهانه عمل کنید
  از هر راهی برای رسیدن به خواسته ها استفاده نکنید

 11. نویسنده دیدگاه: سمین
  19 فروردین 1395

  من سال قبل گرفتم نتیجه داد واقعی حتی دعاشو تو کاغذ با زعفران نوشتم جواب داد

 12. نویسنده دیدگاه: اوریا
  19 فروردین 1395

  سلام اون اقای که گفت حروف این ایه به حروف یهود میخوره باید بگم که دهن گثیفش رو ببنده و از این چرت ها وپرت ها نکه حروف یهود فرق داره

  • نویسنده دیدگاه: هادی
   19 فروردین 1396

   یادمون نره که یهود هم دین خداست. حضرت موسی هم پیامبر ماست. در اصل دین همیشه یکسان بوده تفاوت در اقتضای زمان است.

 13. نویسنده دیدگاه: بهار
  19 فروردین 1395

  تا جایی که میدونم ربطی به ۱۹ فروردین نداره اول رجب باید نوشته شه

 14. نویسنده دیدگاه: احمد
  19 فروردین 1395

  یهود بازی به معنای تمام . خاک تو سرتون جهود کثافت. دیدار به جهنم …

 15. نویسنده دیدگاه: عاطفه
  19 فروردین 1395

  اگر چهار شنبه اخرسال به اب روان بیندازیم پس چرا گفتید تا 19 فروردین باز نکنیم

  • نویسنده دیدگاه: سعید زنگنه
   19 فروردین 1395

   منطور باز نکردن است.

 16. نویسنده دیدگاه: حامد
  18 فروردین 1395

  با سلام
  سنگی بنام شرف الشمس وجود ندارد.بلکه از گوهرهای زرد برای فعال سازی چاکرای سولار(خورشیدی)این سنگ به می رود.البته این آیه از سه کتاب مقدس آسمانی تورات.انجیل و قرآن هفت حروف نوشته می شود

 17. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  26 مرداد 1394

  سلام من خیلی درباره این انگشتر شنیدم ولی نمیدونم اصلشو ازکجابخرم هرسال هم به شهرری واسه زیارت میام ولی نمیدونم ازکجا اصلشوتهیه کنم میشه بهم ادرس بدید ازطریق پست هم میفرستید؟مرسی

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   29 مرداد 1394

   فعلاً ما برای انگشتر شرف الشمس فروش نداریم

  • نویسنده دیدگاه: جواد
   15 مهر 1394

   بیشتر دعاش مهمه سنگش عقیقه از فروشنده های انگشتر فقط سنگش رو بخر قبل از روز 19 فروردین دعا رو حک می کنند بعد که گرفتی نمازش رو بخون اگر آدم مومنی باشی و گناه نکنی فوق العاده است.

  • نویسنده دیدگاه: مریم
   11 آذر 1395

   سلام. شما تشریف ببرید بازار قائم تجریش. مغازه آقای فتحعلی . استاد سنگه. من ازش تسبیح خریدم با دعای شرف شمس. منصف و دانا هم هست.

 18. نویسنده دیدگاه: من
  12 اردیبهشت 1394

  اگه شرف شمس یه بحث دینیه روز شمار اونها قمری بوده یعنی روزها هر سال جا به جا می شدن چطوریه که برای ما روز نوزده فروردین ثابت مونده ؟

  • نویسنده دیدگاه: کاشان
   25 اسفند 1395

   به خاطر اینکه بعضی از اعمال رو ائمه معصومین و پیامبر به تاریخهای رومی و شمسی فرموده اند. مثلا بهترین ایام جهت انجام حجامت را (فکر میکنم) امام صادق ع ایام حذیران (که به ماههای رومی است و مقارن با اواخر خردادماه شمسی می باشد) بیان کرده اند.

 19. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  10 اردیبهشت 1394

  با سلام از اینکه مطالبی در باره انگشتر شرف الشمس را اعلام نموده اید کمال تشکر را دارم باشد که در اینده ای نه چندان دور شاهد فرج اقا امام زمان باشیم انشاءاله التماس دعا

 20. نویسنده دیدگاه: وحید
  19 فروردین 1394

  سلام، بسیار سپاسگزارم ار درج این مطلب

 21. نویسنده دیدگاه: الهام
  19 فروردین 1394

  من به این حرفا شک دارم

 22. نویسنده دیدگاه: کمند
  24 اسفند 1393

  متن سلام چند سوال درباره شرف الشمس داشتم.ممنون میشم پاسخ بدید.
  1-دعای شرف الشمس رو اگر بخوایم خودمون بنویسیم روکاغذ باید به صورت کامل بنویسیم یا به صورت حروف ابجد کافیه؟
  2-روی چه کاغذی بهتره بنویسم؟
  3-گفتین حاجاتمونو زیر حرز بنویسیم اونارو هم بید با زعفران وگلاب بنویسیم یا با خودکار هم میشه نوشت؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   25 اسفند 1393

   دوست عزیز لطفا یکبار مطلب رو کامل بخونید

  • نویسنده دیدگاه: وحید
   17 اردیبهشت 1394

   با سلام ایا دعای شرف الشمس با ذکر عزایم سلیمانی بزرگ فرق دارد در صورت مغایرت لطفا ذکر عزایم سلیمانی را برای من ارسال نمایی

نظر خودتان را ارسال کنید